Başkan Sengel siyasette kadın olmayı anlattı: “Ring benim...

Başkan Sengel siyasette kadın olmayı anlattı: “Ring benim ringim”

Tek var oluş sebebinin siyaset olmadığını ifade eden Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “Siyaset olmasaydı da hayatımda bir duruşum var ve bu kabullendiğim, beni ben yapan duruş siyasete ayak uydurmak zorunda değil. Ben içinde olduğum sürece siyasetimin kurallarını ben belirlerim. Ring benim ringim ve kurallar siyasetin ağdalaşan kuralları olmak zorunda değil” dedi.

21 Haziran 2021 - 14:09
Reklam

ÖNCÜŞEHİR – Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, siyasette kadın olmayı ve siyasette kadın olmanın avantajı dezavantajlarını Gazetemiz Öncüşehir’e anlattı.

Siyaseti kendine benzetmeye çalıştığını söyleyen Başkan Sengel, “Siyasetin koyduğu kuralların beni kendisine benzetmesine izin vermemeye çalışıyorum. Bana laf atan, yoluma çıkan veyahut beni aşağı çekmeye çalışanları görmemezliğe geliyorum” dedi.

“İŞLERİ TERSİNE ÇEVİRENE KADAR MÜCADELEYE DEVAM”

Siyasette kadın olmak nasıl bir duygu sorusu üzerine cevap veren Başkan Sengel, “Kadın siyasetçi olmak, işte bu soru siyasetin içinde olan her kadına sorulan bir soru. Ama hiçbir erkek siyasetçiye sorulmuyor değil mi? Siyasette erkeğin yeri nedir? Ya da erkek siyasetçi olarak yaşadıklarınız nelerdir diye? İşleri tersine çevirene kadar mücadeleye devam yani…” dedi.

“BELEDİYELER TOPLUMA EN YAKIN YÖNETİM ORGANI”

Siyasetin kendisi için herkese dokunabilmek olduğunu ifade eden Sengel, “Siyaset toplumda dezavantajlı gruplara yönelmenin en kolay yolu. Hem idareci olduktan sonra bir karar veriyorsunuz. Bir karar veriyorsunuz. Engelsiz bir yaşam merkezi açıyorsunuz. Siyaseti toplumun kalbine dokunabildiğim için seviyorum. Kadın siyasetçi olmak toplumun her köşesine dokunmayı daha fazla kolaylaştırıyor. Tabi bunda yerel yönetimlerin fonksiyonun da önemi var. Belediyeler topluma en yakın yönetim organı. Kadın bir belediye başkanı olunca toplumun her kesimine rahatça dokunabiliyorsunuz. Ben siyasette kadın olmayı bu şekilde değerlendiriyorum” diye konuştu.

“SİYASETİMİN KURALLARINI BEN BELİRLERİM”

Siyasetti kendisine benzetmeye çalıştığını söyleyen Sengel, “Ben aslında kadın ve siyaset ikileminde şöyle bir şey söylemek istiyorum. Kadın erkek diye başlayan cümlelerden hoşlanmıyorum.  Bu yüzden siyasette kadın olmak sorusu gibi bu sorunun da cinsiyetten bağımsız olduğunu düşünüyorum.  Ben başka bir şey söylemek istiyorum siyasette. Her işte olduğu gibi siyasette de bir sürü yol var. Ve herkes kendi yolunu çizebilmeli. Ben siyaseti kendime benzetmeye çalışıyorum; siyasetin koyduğu kuralların beni kendisine benzetmesine izin vermemeye çalışıyorum. Bana laf atan, yoluma çıkan veyahut beni aşağı çekmeye çalışanları görmemezliğe geliyorum. Çünkü o tip insanların tek var oluş sebebi siyaset olabilir. Ama benim tek var oluş sebebim siyaset olmadığı gibi, siyaset olmasaydı da hayatımda bir duruşum var ve bu kabullendiğim ve beni ben yapan duruş siyasete ayak uydurmak zorunda değil, ben içinde olduğum sürece siyasetimin kurallarını ben belirlerim. Ring benim ringim ve kurallar siyasetin ağdalaşan kuralları olmak zorunda değil” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de orman yangını çıktı!
İzmir’de orman yangını çıktı!
İzmir’de korkutan baca yangını
İzmir’de korkutan baca yangını