Başkan Soyer’den ’yurt krizi’ çıkışı: "Seyirci...

Başkan Soyer'den 'yurt krizi' çıkışı: "Seyirci kalmayacağız"

Üniversitelerin açılmasıyla birlikte gündeme gelen yurt krizi sonrasında İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca ve Bornova'da toplam 2 adet yurdun kiralandığını duyurdu. Yaşanan yurt krizi hakkında konuşan Başkan Tunç Soyer, “Korkunç bir şey, çok üzücü hakikaten. .Çocukların parkta yatıyor olması anlaşılır gibi değil. Ama en azından biz yerelde elimizden ne geliyorsa çözüm üreteceğiz. Öyle seyirci kalmayacağız” dedi.

22 Eylül 2021 - 14:12 - Güncelleme: 22 Eylül 2021 - 14:20

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR – Son günlerde yeterli yurt binasının olmaması ve artan kira maliyetleri nedeniyle giderek büyüyen bir probleme dönüşen üniversite öğrencilerinin yurt sorunu hakkında gerek yerel yöneticiler gerekse hükümet çeşitli adımlar atmak için çalışmalar başlattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri de konu hakkında adımlar atmaya başladı.

İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Kira artışları nedeniyle öğrencilerimizin yaşadığı mağduriyetin farkındayız. Gençlerimiz için Buca ve Bornova'da iki yurt kiraladık. Özel yurt sahipleriyle ise kontenjan için görüşmelerimiz devam ediyor. Bu ülkenin geleceğini, sokakta sahipsiz bırakmayacağız" ifadelerini kullandı. Bir paylaşım daha yapan Soyer, "Ev sahiplerine bir çağrıda bulunmak istiyorum; Zor günlerde gösterdiğimiz dayanışmayı çocuklarımız için de göstermek mecburiyetindeyiz. Aydınlık yarınlara ancak aydın gençlerimizle varacağımızı unutmayalım" dedi.

SOYER: ŞU ANDA ÇOK SIKI MÜZAKERE SÜRECİ İÇERİSİNDEYİZ

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında etkinliklere katılan Başkan Soyer, gazeteciler sorularını yanıtladı. Yurt krizi hakkında Büyükşehir olarak yapılan çalışamalrdan bahseden Soyer, “Epeyce çalışıyoruz, epeyce de bir şeyler ortaya çıkaracağız. Bir yandan yeni mülkler kiralıyoruz, bir yandan Örnekköy’deki tesisimiz ile ilgili bir hazırlık yapıyoruz, bir yandan yurt sahipleri ile görüşüp kontenjan alıyoruz. Hepsini kısa süre içerisinde paylaşıyor olacağız. Ama şu anda çok sıkı müzakere süreci içerisindeyiz” dedi.

“UZUNDERE’DEKİ KONUTLARIMIZIN TAMAMINI DEPREMZEDELERE KULLANDIRIYORUZ”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 30 Ekim’de yaşanan deprem sonrası evleri hasar gören depremzedelere Uzundere’deki konutları tahsis etmişti. Konularda öğrenciler için yer olup olmadığı hakkında soruyu cevaplayan Soyer, “Uzundere’deki konutlarımızın tamamını depremzedelere kullandırıyoruz. Başka konutumuz kalmadı. Onların hepsini depremzedelere kullandırıyoruz. Ama başka çözümlerimiz var. Bugün yarın hepsini paylaşıyor olacağız” diye konuştu.

“BİTMEDEN BİR ŞEY SÖYLEYEMEM”

Çalışmalar sonlandığında kaç öğrenci için barınma sağlanacağı sorusunu ise Soyer, “Bitmeden bir şey söyleyemem. Bir bitirelim bakalım. Ne kadar kontenjan alacağız, ne kadar yurt kiralayabileceğiz onlar bir belli olsun” sözleriyle cevapladı.

“ÇOCUKLARIN PARKTA YATIYOR OLMASI ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL”

Yurt krizi hakkında değerlendirmede bulunan Başkan Soyer, “Korkunç bir şey, çok üzücü hakikaten. Çocukların parkta yatıyor olması anlaşılır gibi değil. Ama en azından biz yerelde elimizden ne geliyorsa çözüm üreteceğiz. Öyle seyirci kalmayacağız” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ömer Güney ve eski başkanlar bir arada
Ömer Güney ve eski başkanlar bir arada
19 yaşındaki genç otomobilde ölü bulundu
19 yaşındaki genç otomobilde ölü bulundu