Başkan Tugay, Ankara’ya mı çağırıldı?

Başkan Tugay, Ankara’ya mı çağırıldı?

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın, CHP Genel Merkez’e çağrıldığı iddia edildi.

02 Nisan 2021 - 10:34

ÖNCÜŞEHİR - Karşıyaka Belediyesi, Cumhuriyet ve İnönü Mahallelerinin tamamını Örnekköy’ün ise bir bölümünü kapsayan imar planlarını askıya çıkarmıştı. Vatandaşlar tarafından en çok tartışılan konuların başında arsa sahiplerinden İmar Uygulama Kanunu’na göre yüzde 45’lere varan oranlarda sosyal donatı payı istenmesi geliyordu. Bir diğer konu ise, tapusu olmayanlardan, tapularını alabilmeleri için daha önce başvuru yapmış olma şartının ve ödemenin peşin yapılmasının istenmesiydi. Mahalleliyi endişelendiren diğer bir konu da Büyükşehir Belediyesi’nin ve Karşıyaka Belediyesi’nin tapulu bölgelerin planda yeşil alan olarak ayrılmış olması geliyordu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir programı kapsamında katıldığı "Kentsel Dönüşüm Çalıştayı"nda Cumhuriyet Mahallesinin protestosu ile karşılaşmıştı. Kılıçdaroğlu, çalıştayın ardından ise Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığını ziyaret ederek, bir süre mahalle muhtarı Özay Dağhan ve mahalle sakinlerinden belirlenen temsilcilerle görüştü. Kılıçdaroğlu, görüşme sırasında Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’a “referandum yapın” isteğinde bulunmuştu.

PLANLAR İPTAL EDİLDİ

Kılıçdaroğlu’nun ziyareti sonrası ise Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Özay Dağhan 4 kişilik ekiple, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Koç ile birlikte; CHP İzmir İl Başkanlığından bir araya geldi. Görüşme sonrası Tuncay Özkan ve İl Başkanı Yücel ile poz veren Dağhan, planların iptal edildiğini duyurmuştu.

TUGAY’DAN TOPLANTIYA DAVET EDİLMEME SİTEMİ

Öte yandan, Başkan Tugay katıldığı bir televizyon programında İl Başkanlığında gerçekleşen toplantıya ben davet edilmediğini söylemiş, “Haberdar da edilmedim. Ama il başkanı ile daha sonra bunu konuştuğumuzda, “bu toplantı değildi, bir görüşmeydi. İnsanları dinleyelim diye yapıldı” dedi. Ben de, “keşke benimde haberim olsaydı iyi olurdu” dedim. İlçe başkanımız davet edilmiş, daha sonra toplantının içeriğini anlayınca muhatap belediye başkanınındır diyip ayrılmış” İfadelerini kullanmıştı.

TUGAY’DAN PARTİSİNE ELEŞTİRİLER

Yine aynı programda Başkan Tugay kendi partisinin eleştirdiği açıklamalarda da bulunmuştu. Tugay, “Genel Merkez ayağı kesinlikle yok ancak bu bilinir; parti içinde de yarışlar vardır, geçmiş dönemlerde bu yarışmaların içinde olan ancak pozisyonlarını kaybeden kişiler bunların arkasında olabilir. Bunları net kanıtlamam mümkün değil. Masum ve haklı bir şekilde sorunlarını dile getiren vatandaşların sorunlarını köpürtüp büyüten ve Genel Başkana iletilmesine kadar giden hem muhalif kesimden hem de parti içinden kişiler var… Açıkçası çok yakınımızda gibi görünüp aslında sonradan art niyetli olduğunu gördüğüm ve yaşadığım insanların davranışları hem hayrete düşürüyor hem de insan olarak incitiyor. Yapmaması gerekir diyorsun. Bu kadar alçalmaması gerekir. Bu insanları hayretle ve esefle karşılıyorum. Buna gerek yok” sözleri sarf etmişti.

ANKARA’YA DAVET

Bu eleştiriler ve açıklamalar sonrası Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın Genel Merkez’e davet edildi. Tugay’ın, dün komisyon seçimlerinin gerçekleştirileceği Meclis Toplantısında olmaması ise bu iddiaları güçlendirdi. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Cumhuriyet sakini
    5 ay önce
    Bu kadar itici bir başkan Daha önce gelmişmidir hatırlamıyorum ağzı iyi laf yapıyor ama iyiniyetli değil
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Alabay'ın acı günü! Yeğeni Kaplan Alabay vefat etti
Adnan Alabay'ın acı günü! Yeğeni Kaplan Alabay vefat etti
Arızalı tıra çarptı! Ağır yaralandı!
Arızalı tıra çarptı! Ağır yaralandı!