Başkanlar son durumu paylaştı: İlçe ilçe eğitim raporu…

Başkanlar son durumu paylaştı: İlçe ilçe eğitim raporu…

İzmir’de ilçe belediye başkanları yüz yüze eğitime sayılı günler kala okullardaki son durumu paylaştı.

02 Eylül 2021 - 13:27

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - Okulların yüz yüze eğitimle açılmasına dört gün kaldı.  Koronavirüs önlemleri kapsamında uzaktan eğitime devam edilen okullarda yüz yüze eğitime geçiliyor. Uyum haftası 1 Eylül itibari ile başladı.

Tüm kademelerde eğitimin başlamasına ise sayılı günler kala İzmir’de veliler ve öğrenciler okulların yeni eğitim öğretim hayatına hazır olup olmadığını merak etmeye başladı.

İlçe Belediye Başkanları ilçelerindeki okulların son durumu ile ilgili bilgileri Öncüşehir Gazetesi’ne anlattı.

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü:

15 gündür okullarımızla ilgileniyoruz. İlçe genelindeki okullarda temizlik ve dezenfekte çalışmalarını aralıksız sürüyor. Sınıflar, koridorlar, öğretmen odaları, tuvaletler, kütüphane, spor salonu, kantin ve okul bahçesi gibi ortak kullanım alanları detaylı olarak dezenfekte ediyoruz. Öğrencilerimize eğitim desteği noktasında çeşitli setler, okullar açılırken kırtasiye ve kıyafet desteklerinde bulunuyoruz. Çiğli’de gelenekselleşmiş uygulamalarımız mevcut. Bir buçuk yıldır süreç çocukların eğitimden koptuğu, hatta okulla da psikolojik kopuş yaşadığı bir dönemdeler. Biz Çiğli Belediyesi olarak tiyatroyu eğitim amaçlı kullanacak bir çalışma hazırlıyoruz. Eğitim öğretim yılı başladıktan sonra pandemi şartları el verirse öğrencilere böyle bir desteğimiz olacak. Okullardan belediyemize gelen temizlik, dezenfeksiyon taleplerini, öğrencilerin kırtasiye taleplerini hızla yerine getiriyoruz.

Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer:

Biz Milli Eğitim ve belediye iş birliği ile dezenfektan, temizlik, bahçe düzenlemesi gibi çalışmalar yapıyoruz. Bugün itibarıyla İŞKUR’dan temizlik personeli alımları için mülakatlar okullarda başladı. Onlar kendi personelleriyle pazartesi gününden başlayacaklar. Biz dezenfeksiyon çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kendi ekiplerimiz cami, okul, PTT, hükümet konağı ve belediyeleri dezenfeksiyon çalışmalarını sürdürüyoruz. Dezenfeksiyon tünellerimiz var. Onları tekrar gündeme getirebiliriz. Okul girişlerine ayaktan basmalı dezenfeksiyon takviyesi yapabiliriz. İlçemizde bulunan endüstri meslek lisesinin kendi imalat ettiği ve bizim de satın aldığımız cep kolonyaları, sıvı deterjanları var. Kimya bölüm öğrencileri üretiyor. Maske desteği olursa veririz. Lojistik olarak her türlü desteği veririz. Süreci en uygun şekilde yöneteceğiz.

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya:

İlçemizde bulunan bütün okulların temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinin bir kısmını biz, bir kısmını Büyükşehir Belediyemiz yaptı. Birinci sınıflar biraz daha önce başladılar. Bu hafta sonu yeniden ilaçlarız. Okullar tam kapasite açılmadan ikinci bir ilaçlama yapacağız. Biz daha önceden de bütün okulların girişlerine dezenfektan ilaçları koymuştuk. Koridorlara da koyduk. Dezenfektan maddelerini okullara etap etap gönderdik. Dezenfektan ilaçların ihtiyaç duyulduğunda da yine göndereceğiz. Geçen sene yarı kapasiteli açıldığında da göndermiştik. Biz haziran ve temmuz gibi okulların tadilatla ilgili bir istekleri olup olmadığını sormuştuk, bu iki ay süre içinden kaymakamlık aracılığıyla bize gelen talepleri ekiplerimiz hazırladı. Bitirdik ve teslim ettik.

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin:

İlçemizdeki okullarda biz gerekli tedbirleri aldık. Bütün okullarımızın dezenfeksiyon işlemlerini tamamladık. Hatta bahçelerimizi de ilaçladık. Seferihisar’daki okullarımız eğitim ve öğretim hayatına hazır. Dezenfeksiyon işlemlerimiz devam edecek. Okullarımızın girişlerine ve bahçelerine öğrencilerimizin ellerini dezenfekte edebilmesi için makinalar koydurduk.

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce:

Bu hafta itibarıyla bütün yoğunluğumuzu okullara verdik. Bahçe budamaları, temizliği, okulların dezenfeksiyonu konusunda bütün işlemleri gerçekleştirdik. Benim bildiğim kadarıyla ilçemizde bulunan iki okulumuzdan birine sağlamlaştırma yapılacak, diğeri ise yıkılıp yeniden yapılacak. Bu konuda benim beyanat vermem pek doğru değil ama bu okulda okuyan öğrencilerimiz başka okullara kanalize ediliyor. 60. Yıl Anadolu Lisesi, Türkiye’nin nadide üniversitelerine öğrenci veren kurum. Orası yıkılacağı için başka bir okula taşınıyor. Sanırım inşaat çalışmaları bitmek üzere. İlçe Eğitim Müdürlüğümüz ile iletişim halindeyiz. Bir hafta önce görüşüp arkadaşlarımıza okulların hazırlanması hususunda talimat vermiştik. Güzelbahçe’deki okullarımız çocuklarımız için hazır hale gelecek. Bir sorunumuz var. Bizim ücretsiz öğrenci servislerimiz mevcut. Bunlar da çok dolu oluyor. Pandemi şartları nedeniyle ilk aşamada servislerimizin kullanımına başlayamayacağız gibi görünüyor. Ücretsiz öğrenci servisi uygulamamız yılladır yapılıyordu, Güzelbahçe’nin Narlıdere sınırından Seferihisar sınırına kadar servisler kaldırıyorduk. Devlet okullarına öğrencilerimizi taşıyorduk. Bir tek sorunumuz şu anlık budur. Umarım bu durumu da kısa sürede aşacağız.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş:

Sağlığımız için öncelikle okullarımız olmak üzere geniş yoğunluğu olan caddelerimizde dezenfekten ve yıkama işlemlerimizi yapıyoruz. Genel hijyen anlamında çalışmalarımızı yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Önceliğimiz anaokulu olan yerler. Anaokulu ve birinci sınıflarımız erken başladı. Dezenfeksiyon ve temizlik işlemlerimizi pazartesi gününe kadar hepsini bitirmeye çalışacağız. İnşallah eğitim sezonuna sağlıklı bir şekilde başlayacağız. Biz bir eğitim merkezi açmayı planlıyoruz. Özellikle genlerimizin kurs görüp çalışabileceği, okul dışı hem üniversiteye hazırlık hem de etüt çalışmalarını yapabileceği bir merkezimiz bu ay sonunda hizmet alacağız. Başarılı olabilirsek gençliğimize ve eğitime bir eğitimci başkan olarak gerekli katkıyı koymaya çalışacağız. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de korkutan yangın! Dumanlar gökyüzünü kapladı
İzmir'de korkutan yangın! Dumanlar gökyüzünü kapladı
Yücel’den Nasır’a gönderme: Bunlar reklam kokan hareketler!
Yücel’den Nasır’a gönderme: Bunlar reklam kokan hareketler!