Bayır’dan ön seçim çıkışı: Tekrar bir örgüt kantarına...

Bayır’dan ön seçim çıkışı: Tekrar bir örgüt kantarına çıkalım

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, parti içindeki önseçim tartışmalarıyla ilgili, “Konuyu meleklerin cinsiyet tartışmasına falan getirmiş. Üzüldüm. Benim meleklerin cinsiyeti ile ilgili kaybedecek vaktim yok. 38 senedir partiliyim. Çabalayarak geldim bir yerlere. Onun gibi birden bire olmadı bizim işlerimiz” ifadelerini kullandı.

18 Eylül 2021 - 16:00

ÖNCÜŞEHİR – CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat’ın ön seçim hakkında yaptığı açıklamalara cevap verdi.

Milletvekili Polat parti içindeki önseçim çağrılarını İstanbul’un fethi sırasında Bizanslıların meleklerin cinsiyetini tartışmasıyla aynı anlama geldiğini söylemiş; “Bizans kuşatılmış; İstanbul… Bizans’ın insanları o zaman meleklerin cinsiyetleri tartışılıyormuş. Böyle tartışmalara hiç gerek duymuyorum. Parti ne karar alırsa alsın kişisel tercihimi günü geldiğinde elbette ki milletvekili bir dönem daha olmak isterim ama bakan olmayı daha çok istiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

BAYIR: 3 DÖNEMDİR MİLLETVEKİLİYİM AMA TOPLAM SÜRE 6 YIL OLDU

Can Radyo'da Gökhan Kafalı ile Egenin Gündemi Programında açıklamalarda bulunan Milletvekili Bayır, “Ben 2015 yılında ön seçim yapıldığında biz milletvekili seçildik ama 6 ay sonra seçim tekrarına gidildi. 6 ay sonra seçim tekrarına gidildiğinde parti zaten milletvekili listelerini yeni yapmıştı. Listelerde hiçbir oynama yapılmadan aynı listeleri tekrar verdi. Bizim ön seçimden değildi atama gibi göründük. Ama ön seçimden geldik, süremizi tamamlamamıştı. Bu sefer 2.5 yıl sonra yine bir seçim geldi. Gene bir dönemi tamamlayamamıştık. 3 dönemdir milletvekiliyim ama toplam süre 6 yıl oldu. Aslında iki dönem bile olmadı” dedi.

“ONUN GİBİ BİRDEN BİRE OLMADI BİZİM İŞLERİMİZ”

Polat’ın açıklamaları hakkında konuşan Bayır, “Bu ön seçim meselesine gelirsek; Mahir genç bir kardeşimiz. Partiye gençler lazım. Temsiliyet anlamında da belirli yetenekleri olan arkadaşımız. Yüksek Disiplin Kurulu üyesi de oldu. Genel Merkezimiz ile iyi ilişkileri iyi olan bir arkadaşımız. Gerçi hepimizin iyi, bir problem yok. Ama o bende fazla gidiyor Genel Merkez’e. Ben 6 yıldır milletvekiliyim. Toplam 6 defa gitmişimdir Genel Başkanın yanına. O mesaisi itibarıyla daha sık görüşüyor. Doğaldır. Ben bu ön seçim meselesini gittiğim radyo veya televizyon programlarda kendimi ortaya atmış değilim. Böyle bir konuşmayı burada değil, başka bir programda bir arkadaş dinlemiş, bana gönderdi. “Mahir Başkan senin söylediklerinin tam karşıtı bir şey söyledi. Bir dinler misin” dedi. Baktım konuyu meleklerin cinsiyet tartışmasına falan getirmiş. Üzüldüm. Benim meleklerin cinsiyeti ile ilgili kaybedecek vaktim yok. 38 senedir partiliyim. Çabalayarak geldim bir yerlere. Onun gibi birden bire olmadı bizim işlerimiz. Ve çok da iyi bir örnek değilim 32 yıl sonra milletvekili oldum ben. 32 yıl çaba yaptıktan sonra oldu. 17 yılı Deniz Bey ile geçti mücadelenin” dedi.

“TEKRAR BİR ÖRGÜT KANTARINA ÇIKALIM”

Polat’ın kendisini iğneler ve eleştiri gibi konuşmasının kendisini üzdüğünü ifade eden Bayır, “Ben abisiyim sonuçta onların. Benim söylediğim onların tersine gelecek bir şey değil. Eğer biz bu milletvekilliğini yaptığımız süreçte örgütümüze ve bize verdiği görevi layıkıyla yerine getirmişsek; örgütü de boşlamamışsak sorunlarını çözmüşsek… Diyorum ki koyun kantarı, tekrar bir örgüt kantarına çıkalım. Ben merak ediyorum şahsen. 2015’te 80 kişi yarıştığımızda ben listeden 2. çıktım. Acaba şimdi girsem ne olur? Görevimi layıkıyla yaptım mı yapmadım mı? Ama şunu biliyorum ki; beni on beşinci de yapsa örgüt başımın sütüne yeri var. Demek ki görevimi tam yapamamışım. Derişimi iyi çalışmamış demektir. Ama beni tekrar 2. veya 3. yaparlarsa oradan kendime not veririm. Emek meselesi… Bunu böyle yapmak yerine zoru tercih edip 30 tane ilçeyi gezip örgütleri gezip, dernekleri, odaları gezmek yerine olayın daha kolayı var. Hiç ön seçim yapmadan ki bizim tüzüğümüzde de ön seçim var. Genel Merkeze gidip, takım elbiseyi giyip, hazır ola geçip orada Sayın Genel Başkan ve Genel Başkan Yardımcılarına, “Efendim ben bir dönem daha vekil olmak istiyorum izninizle” demek var. Hangisi parti için daha faydalı? Hata yapmamak açısından örgüt kendine vekil seçiyor” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de elektrikli bisiklet faciası
İzmir'de elektrikli bisiklet faciası
CHP'li Beko'dan flaş EYT açıklaması
CHP'li Beko'dan flaş EYT açıklaması