Bayraklı’da gergin meclis! AK Parti ve MHP grubu salonu terk etti!

Bayraklı'da gergin meclis! AK Parti ve MHP grubu salonu terk etti!

Bayraklı Meclisi’nde AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş’ın CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın Ankara’ya neden çağrıldığını dile getirmesi tartışma konusu oldu. Sandal iddialar hakkında, “O lafları yapanlara ve bunu gerçekmiş gibi sunanlara söylüyorum. Bu denli terbiyesiz ahlaksız bir iş insanı değildir” dedi. Aktaş’ın mikrofonunun kapatılması üzere AK Parti ve MHP Grubu salonu terk etti.

05 Mart 2021 - 18:34 - Güncelleme: 05 Mart 2021 - 18:41

ÖNCÜŞEHİR - Bayraklı Belediyesi Mart ayı Meclis toplantısının ikinci oturumu Belediye Başkanı Serdar Sandal idaresinde gerçekleşti. Meclis’te AK Parti ve MHP Grubu salonu terk etti.

AKTAŞ: İKİNCİ YIL DOLMAK ÜZERE ÇAKILAN BİR ÇİVİ YOK

AK Parti Grup Sözcüsü Abdullah Aktaş, Meclis’te siyaseten aldıkları oylarla burada olduklarını dile getirerek, “Aldığımız oylar nezlinde buradayız. Onarlın haklarını savunmakla mükellefiz. Özkanlar Pazaryeri yapılması için belediyeye sattınız, 11 milyon 522 bin liraya. Bu para ödendi mi merak ediyoruz. İkinci yıl dolmak üzere çakılan bir çivi yok. Demek ki projeler uzayıp ertelenebiliyormuş. Şehir Hastanesini yüzde 90 tamamlandı ama pazaryeri yüzde 10 durumunda. Smyrna Medyan düzenlemesi ne oldu? Smyrna Höyüğü göz önüne çıkarılacak dediniz, hala bir şey yok. Her mahalle çocuk parkı yapacaksınız dediniz o da yok. Bazı sokaklarda çocukların adım atacağı yer yok” şeklinde konuştu.

SANDAL’DAN ŞEHİR HASTANESİ YORUMU

Sandal Şehir Hastanesi yorumuna, “Şehir Hastanesi senin değil ki özel bir şey. Şehir Hastanesi’ni sen niye üzerine alınıyorsun. Başkasının işini biz niye konuşalım” dedi.

SANDAL: EKSİK İŞLE VATANDAŞIN ÖNÜNE ÇIKMAMIZIN ANLAMI YOK

Aktaş, “4 yılda 4 kez sunum yaptınız. İkisi sizde ikisi de Hasan Karabağ döneminde. Hala Adalet Mahallesindeki revizyon planlarının son hali göreceğiz. Vatandaşa soracaktınız, sordunuz mu? Önce gidip vatandaşa soracaktınız” sözlerine Sandal, “Adalet Mahallesi revizyon planlarını bir daha getireceğiz. Burada mesele şu. Biz önce yaptığımız işin usul ve esaslarına uygun olup olmadığını Büyükşehir ne diyip demediğini öğrenip vatandaşın karşısında öyle çıkaracağız. Eksik işle vatandaşın önüne çıkmamızın anlamı yok. Vatandaşa anlatır, meclise sunarız” dedi.

ANKARA İDDİASI TARTIŞMA YARATTI

Sözlerine devam eden Aktaş, “Meclis üyelerine soruyorum, siz yerel konulara girmek yerine Bayraklı’da olanlara girin. Kılıçdaroğlu Başkanınızı Ankara’ya çağırdı, Ankara’ya neden gitti onu konuşun” sözlerine Sandal tepki gösterdi.


SANDAL: AYIPTIR YA, İNSANDA UTANMA OLUR YA

Sandal bel atına girilmemesi gerektiğini söyleyerek, “Ayıptır ya, insanda utanma olur ya. Genele söylüyorum. O lafları yapanlara ve bunu gerçekmiş gibi sunanlara söylüyorum. Bu denli terbiyesiz ahlaksız bir iş insanı değildir. Olmayan şey ya. Siz bunu çağrıldı diye söylüyorsunuz. Böyle bir şey var mı ya!” ifadelerini kullandı.  

Sandal ise, “Burada ayaklarım yer de mi, ya da havada mı bilmiyorum. Ayaklarım yere basmıyor. Haksız yere, boş, mesnetsiz yere olan şeyleri büyük sabır ile dinledim” dedi.

Aktaş araya girerek, “Yaptığınız hangi iş var, hangi proje gün yüzüne çıktı?” sözleri üzerine Sandal Aktaş’ın mikrofonunun kapatılmasını istedi.

AKTAŞ: ANCA MİKROFONU KAPATIRSINIZ

Mikrofonu kapatılan Aktaş yüksek sesle, “Siz sadece bunu yaparsınız. Anca mikrofonu kapatırsınız” diyerek AK Parti ve MHP grubu salonu terk etti.


SANDAL’DAN TEPKİ: BÖYLE UCUZ BİR ŞEY OLUR MU YA

Grubun salonu terk etmesinin ardından Sandal sözlerine şöyle devam etti:

“Ben size iş nasıl yapılır öğreteceğiz. Biz iş yapmaya geldik ama acımız şov değil. Bayraklı’nın sorunlarını dertlerini ve ne varsa kamuoyu önünde konuşur tartışırız. Birazcık mevzuattan işleyişten haberi olan adam bir yere yapacaksan önce avam projesini yaparsın, sonra proje ihalesine çıkarsın. Buradaki her aşamayı burada meclis takdirine sunduysak bundan gurur duymak lazım. Bundan sonraki meclislerde burada neler anlattığımıza dair sunum yapacağız. İş yerleri battı, insanların açlıkla, sefalette boğuştuğu bu süreçte neler diyorlar. Genel siyasete girmeyelim dedik ama bütün amaçları o. Hiçbir sorun yok. Sıkıntı yok. Bir Cengizhan da park yok diyorlar en büyük park orada. Yeşil alan ilgili yer mi var yapalım. Milletin evini mi yıkalım. Kendi entrikaları, fırıldak hikayeler… Böyle ucuz bir şey olur mu ya. Altını çizerek söylüyorum sözleşme ile verdiğimiz personel reformu örnektir. Mali disiplinimiz herkese örnektir. Projelerle ilgili yürüttüğümüz süreç örnektir. Bu ülke bu coğrafya bu devlet bizim. Belediye de bizim. Biz kendi vatandaşımızın kendi lokasyonumuzda yaşayan vatandaşımızı kim olduğunu bakmazsızın derdini çözeriz. Bizim kimse ile derdimiz olmaz. Kimse ile kavga etmeyeceğiz. Merkezi hükümetle, Büyükşehirimizle, kamu görevlimizle kavga etmeyeceğiz. Biz bunu yol bildik. Burada bir şey çıkaran insana o imanı sağlamayacağız. Bu dönem içerisinde Bayraklı’yı nereden nereye getirdik göstereceğiz. Nokta.”


ESNAFA 500 TL NAKDİ YARDIM

Bayraklı Belediyesi sınırları içerisinde yer alan kıraathane, kahvehane, çay ocağı, internet cafe, oyun salonu ve yiyecek-içecek ağırlıklı cafe gibi işletmelere ve dernek lokallerine gıda paketi verilmesi ve 500 TL nakdi yardım yapılmasına yönelik önerge Plan ve Bütçe, Hukuk, Sosyal İşler, Esnaf-Sanatkarlar ve Pazaryerleri Komisyonlarından oy birliği ile geldi.

İzmir ili genelinde 30.10.2020 tarihinde meydana gelen deprem sonucunda 7269 Sayılı Kanun kapsamında Ağır ve Orta Hasarlı olarak tespit edilen yapılar ile 01.01.1998 tarihinde yürürlüğe giren “Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik” öncesinde ruhsat alarak yapılmış yapılar veya 6306 Sayılı Yasa Kapsamında “Riskli Yapı” olarak belirlenen yapıların dönüşümüne ilişkin "Plan ve Uygulama Çalışmalarında Uyulacak Usul ve Esaslar" İzmir Büyükşehir Belediyesinin 01.03.2021 tarih, 05.196 sayılı Meclis Kararı ile uygun bulunmuş olup, ilgili usul ve esaslar kapsamında; bu yapıların dönüşümüne ilişkin süreçte ilgili İlçe Belediyelerince yürürlükteki imar planlarında "Mevcut Plandaki Durumu Korunacak Alan(K)” sınırlarının tespit edilmesi gerektiği hükme bağlanmış olup; bu kapsamda Plan ve Proje Müdürlüğünce hazırlanan; Bayraklı İlçe sınırları içinde "Mevcut Plandaki Durumu Korunacak Alan(K)" sınırlarının tespit edilerek, bu alanlarda yapılacak uygulamalara yönelik iş ve işlemleri belirleyen 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı, Plan Notu önerisinin kabulüne ilişkin İmar, Hukuk Komisyonlarından oy birliği ile geldi. Meclisten de oy birliği ile geçti.

CAN POLAT: DAHA GÜVENİLİR VE SAĞLIKLI YAPILAR OLUŞACAK

CHP’li Meclis Üyesi Cindi Can Polat, İzmir’in bir deprem felaketini yaşadığını söyleyerek, “Bu felaket sonrası belediyemiz ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile diğer belediyeler, kamu kuruluşların katkılarıyla depremzedelerin giyinme, barınma, ısınma sorunları kısa sürede çözüldü. Geçen aylarda Bayraklı Belediyesi Meclisinden bir plan notu geliştirdi. Bayraklı dışında Büyükşehir’i ilgilendirin bir plan notu gereği oluştu. Olağanüstü mecliste plan notunu belirleyen usul ve esaslar belirlendi. Diğer belediyeler bizim dışımızda bu çalışmayı yapacak ve sonlandıracaklar. K alanı kapsamında kat alanı yüzde 60’lara kadar çıkıyor. Jeolojik gibi daha detaylı yapılacak. Daha güvenilir ve sağlıklı yapılar oluşacak” dedi.

HIZAL: VATANDAŞIN MAĞDURİYETİNİ GİDERECEK GÜZEL BİR ÇALIŞMA OLDU

AK Partili Meclis Üyesi Özgür Hızal, dün kaza sonucu hayatını kaybeden tüm şehitlere rahmet diledi. Hızal, “Meclis Üyemiz Cindi Bey, dile getirdi. Buradaki temel husus şu. Geçmiş mevzuatlara uygun yapılmış ve kazanılmış haklar, mevzuatla ilişkili olması vatandaşın mağduriyetini giderecek güzel bir çalışma oldu. Siyasi reaksiyon göstermeden mağduriyetin giderildiği bir çalışma. Güzel olan taraf Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın dahil olması ve ona göre şekil verilmiş olması. Çalışmanın temeli de ruhsatlı yapılar. Söz konusu İzmir’in genelinde olduğu gibi ruhsatların tahmin etmediğimiz alanlarda söz konusu. Bu mahallelerde bir takım planlar yapılmasını düşünüyoruz. Yaşanan deprem, İzmir depremi değildi. İzmir sınırları içerisinde yaklaşık 7 fay var. Allah korusun bir deprem gerçekleşmesi durumunda 30 Ekim’den çok daha acı manzara ile karşılaşma durumumuz var. Zamanını, yerini bilemiyor olmamız deprem gerçeğini görmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Yerel idarecilere bütün siyasilere düşen tek görev var. Siyaseti, bu meclis salonlarında siyasi arenalarda yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. En doğruyu bulmak için yapıyoruz. Ama bu deprem gerçeğini bilerek İzmirlilerle Bayraklıklara çok daha sağlıklı konutları sağlayacak olan planları çıkarmamız lazım. Bu planları, Onur, Alparslan, Cengizhan Mahallelerinde de çıkarmamız gerekiyor. Bayraklı Meclisi olarak bahsettiğim mahallelerimizde de çarpık yapılaşma ve deprem gerçeğini göz önüne alarak bir an önce yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

SANDAL: ÖRNEK İŞ BİRLİĞİ

Başkan Sandal da hayatını kaybeden şehitlere rahmet dileyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Gerçekten İzmir Büyükşehir Belediyemiz ve Büyükşehir de bulunan bütün gruplara teşekkür ediyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve siyasi gruplardan oy birliği ile çıktı. Örnek olması gereken bir iş birliği ile hepimiz nasıl ortak paydada birleştik, bu en güzel ifadededir. Emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum. Sağ olun, var olun.”

KAPALI BULUNAN İŞLETMELERE DESTEK

2020 yılında dünyada ve ülkemizde ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle getirilen tedbirler kapsamında çeşitli işyerlerinin faaliyetleri durdurulmuş veya faaliyetlerine belirli süre ara verilmiş olan; umuma açık istirahat ve eğlence yerleri, lokanta, restaurant, pastane, birahane, cafeterya, kahvehane, kıraathane, kırbahçesi, dernek lokali, çay bahçesi, kuaför, berber, yüzme havuzu, hamam, sauna, masaj salonu, spor salonları, sinema salonları, lunapark, internet ve oyun salonu, bilardo ve nargile salonları gibi işyerlerinin kapalı olduğu veya faaliyetlerine ara verildiği sürelerde, katı atık bedelleri ile ayrıca başvuruda bulunmaları halinde, kapalı bulunulan dönemlere ait çevre temizlik vergisi ile ilan ve reklam vergilerinin alınmamasına karar verildi.

Öte yandan pazar yerlerin de giyim, oyuncak,  züccaciye, süs eşyası, çanta gibi yerlerde tezgahı bulunanlar ile hafta sonu sokağa çıkma yasakları nedeni ile tezgahlarını açamayan pazarcı esnafının tezgahını açmadığı sürelerde pazaryeri tahsis ücretlerinin alınmamasına; devlet okulları, özel okullar, ana sınıf ve ana okulları, öğrenci yurtları ile bu yerlerde faaliyet gösteren kantin işletmelerinin kapalı olduğu sürelerde işyerlerinin katı atık bedelleri ile ayrıca başvuruda bulunmaları halinde, kapalı bulunulan dönemlere ait çevre temizlik vergisi ile ilan ve reklam vergilerinin alınmamasına yönelik önerge, kanun ve genelgelerle düzenlenmiş olan “Covid-19 önlemleri çerçevesinde faaliyetleri durdurulan ve faaliyette bulunmadıkları sürelerle bağlı kalmak şartıyla” kabul edildi.

ŞAHİN: ANTİ TEPKİ İLE KARŞILAŞIYORUZ

MHP’li Meclis Üyesi Muhammed Şahin geçen mecliste kendisine söz hakkı verilmemesi hakkında konuştu. Şahin, “Bizler buraya siyasi parti dolayısıyla aday olduk. Vatandaşlar, bir belediye başkanına bir de meclis üyelerine oy kullandı. Bizim buraya gelmemizdeki temel amaç ve gaye ne partimizin ne şahsi konularımızla ilgili değil. Bayraklılı vatandaşın sorunlarını sıkıntılarına çözüm bulabilir miyiz ve katkı sonucunda bu sorunların ortadan kalkıp l-kalmadığı ile ilgili bir görev azledildi. Fakat geçen sefer biz defalarca söz hakkı istememize rağmen vatandaşlarımızın sıkıntıları ile ilgili sorunları dile getirme amacımız olmamasına rağmen. Tamamen tek amacımız 44 yıldır Bayraklı’ya gelmiş bir ailenin evladıyım, burada yaşamaktayım. Burada yaşadığımız için sorun ve sıkıntıları bilmekteyiz. Yollarında sorun olduğunu, kentsel dönüm ve spor kompleksi sorunu olduğunu bize dile getiriyor. Bizde kendi omuzlarımızda asli sorumluluk hissederek dile getirmeyi görev sayıyoruz. Buranın sorunlarını dile getirmekten başka sıkıntımız yok. Anti tepki ile karşılaşıyoruz. Bunları neden dile getiriyorsunuz deniyor. Yolda köşede bucakta görüyor ve bu sorunları bize dile getiriyor. Bizim için elzem bir durumdur. Yaptığınız tutumdan dolayı hoş bir durum değildi” dedi.

SANDAL: TÜM SÖZ İSTEYEN ARKADAŞLARA SÖZ VEREN BİR MECLİSİZ

Bu sözler üzerine cevap veren Sandal, “Temel hak ve özgürlükler noktasında çok kıymetli şeylere bende katılıyorum. Meclislerimiz toplanması açılması kapanması gerekli iş tüzükler ile bekletilir. Biz belki de meclisler içerisinde tüm söz isteyen arkadaşlara söz veren bir meclisiz. Bu kadar eleştirmeniz ve partinize yönelik bir tavır olarak almanız da bizi üzer. Bizim kafamızda sizinle ilgili bir ön yargı yok. Bugün ben CHP’nin üyesiyim ama kamu görevlisiyim. Kamu görevlisi gözüyle bakıyorum. Vatandaşın MHP’ye AK Partiye oy vermesi bir artı ya da eksi değildir. O anlamda algı varsa siz bunu düzeltirseniz bizde buna seviniriz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Alabay'ın acı günü! Yeğeni Kaplan Alabay vefat etti
Adnan Alabay'ın acı günü! Yeğeni Kaplan Alabay vefat etti
Arızalı tıra çarptı! Ağır yaralandı!
Arızalı tıra çarptı! Ağır yaralandı!