Bayraklı’da ’hibe araç’ tartışması... Komisyon...

Bayraklı'da 'hibe araç' tartışması... Komisyon üyelerinden meclise protesto...

Bayraklı Belediyesi Ekim ayı ilk oturumunda bazı belediyelere 5 aracın hibe edilmesi tartışma nedeni oldu. Önergenin oy çokluğu ile geçtiği Plan Bütçe Komisyonunun bazı CHP'li üyeleri de mecliste katılmayarak tepki gösterdi.

01 Ekim 2020 - 22:09 - Güncelleme: 01 Ekim 2020 - 22:19

Bayraklı Belediye Meclisi Ekim ayı birinci oturumu Başkan Serdar Sandal iradesinde gerçekleşti. Meclis’te, Kent Tarih Müdürü Umut Devrim Eryarar tarafından  Sevgiyolu ve sokak çevresini sağlıklaştırma projesi ile ilgili yapılan projenin sunumu gerçekleştirdi. Sadece Sevgiyolu değil Smyrna’yı tüm alanı kapsayan bir kent merkezi ile ilgili çalışmalar yapacak. İlerleyen günlerde esnafın fikrini alacağız. Büyükşehir ile birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burada zamanlama da önemli. Uzadığını sarktığını düşünün, esnafa ciddi mağduriyetle karşılaşabilir” diye konuştu.   

REVİZYON YETKİSİ İSTEYECEK 

Cengizhan, Fuat Edip Baksı ve Alpaslan mahallelerinin bir bölümünü kapsayan kentsel dönüşümle ilgili önerge mecliste oylandı. Bu alanla ilgili revizyon yetkisi yeniden Bayraklı Belediyesi’ne verildi. Konuyla ilgili konuşan Başkan Sandal, “60 hektarlık alanda kentsel dönüşümünün yeniden hayata geçilmesi gerekiyor. Mevcut planlamaların ihtiyaçları karşılamadığı ortada. Değişen usuller, yönetmelikler nedeniyle bu işin yeniden gözeten geçirilmesi gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi’ne yazımızı yazdık. Haklı olarak daha önce alınan bir karar var. Bunların iptal edilip yetki alacağız. Revizyon yetkisini alacağız” ifadelerini kullandı.   

HİBE ARAÇLAR TARTIŞMA KONUSU OLDU

Meclis gündeminde yer alan bazı belediyelere 5 aracın hibe edilmesi konusu mecliste tartışma yarattı. Önergeler hukuk komisyonundan oy birliğiyle geçerken, plan bütçe komisyonunda oy çokluğuyla geçti. Meclis’te AK Partililer, önergelerin komisyonlardan geldiği gibi kabul edilmesi isterken CHP’li meclis üyeleri ise hukuk komisyonundan geldiği gibi kabul edilmesi talebi tansiyonu yükseltti.   

Konuyla ilgili konuşan Bayraklı Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş, “Oy çokluğuyla belediyenin ihtiyacı olan bir yere veriyor. Amacınızın ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Buraya gelen birkaç belediye başkanını destek için araç veriyorsunuz. Plan bütçe komisyonunda yer alan CHP’li arkadaşların yarısı yok, komisyonlarda ret verdi. Ben bu arkadaşlara Bayraklı’yı düşündükleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu.   

HIZAL: ELİMİZDEKİ 10 ARACIN 5’İNİ HİBE EDİYORUZ 

AK Partili Meclis üyesi Özgür Hızal da, “Plan bütçe komisyondaki arkadaşlarımız yok. Burada siyasi rant için konuşmuyorum. İhtiyaç sahibi olabilir, buna bir şey demiyorum. İhtiyaç sahibi bir belediyenin ihtiyaç sahibi bir belediyeye hibe yapması doğru değil. Bu otomobillerin kilometresi 200 bini yeni geçmiş, yaşları henüz çok genç. Bana verilen bilgilerde tatmin olmadı. 6 ay sonra ihtiyaç olacağı için kiralama yapacağız. Elimizde 10 aracın 5’ini bağışlayacağız. 5’ni nasıl verimli kullanacağımız merak konusu” dedi.   

BUNLAR MASRAFLI ARAÇLAR 

AK Partili Meclis üyelerine cevap veren CHP’li Meclis üyesi Gamze Gül Çamur, “Bunlar bir kısmı 1999, bir kısmı 2006 model araçlar. Masrafları fazla olan, 280 bin kilometreyi geçmiş araçlar. Bu araçların hibe edilmesini komisyonlarımızda oy çokluğuyla karar verdi. İlerleyen günlerde araç ihtiyacı olursa, onu da o zaman düşünürüz” açıklamasında bulundu.   
AK Partili Aktaş’ın farklı bir önerge için “Bunu da hukuk komisyonu ile kararını değerlendirin” sözlerine Başkan Sandal tepki gösterdi. Yaşanan tartışmalar üzerine Başkan Sandal, “Abdullah Bey’in mikrofonunu kapatın.  Kahvede değiliz. İlgili maddeleri komisyonlarda geldiği gibi orada kapattı. Her işte geriye döneminin bir mantığı yok. Kamudan kamuya gönderiyoruz. Bu belediyede tasarrufun nasıl yaptığını gelip incelersiniz. Bence bundan referans alın” diye konuştu.     

TOPLANTIYA KATILMAYAN ÜYELER

Tartışmaların yaşandığı meclis toplantısına meclis üyelerinden Mehmet Topbaş, Cindi Canpolat, Halim Çankaya, Şentürk Apaydın, Ertuğrul Civelek, Ali Uğurel, Osman Akseki, Serap Keskin, Hulisi Başaran, İbrahim Balıkçı'nın katılmadığı görüldü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti!
İzmir'de feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti!
İzmir'de cinayet şüphelisi 20 yıl sonra yakalandı
İzmir'de cinayet şüphelisi 20 yıl sonra yakalandı