Bayraklı Meclisi karıştı! Tansiyon yükseldi, güvenlikler geldi

Bayraklı Meclisi karıştı! Tansiyon yükseldi, güvenlikler geldi

Bayraklı Belediye Meclisi’nde AK Partili Meclis Üyesi Emre Demir’in Başkan Serdar Sandal'a “Haddinizi bilin” demesi üzerine kavga çıktı. Başkan Sandal, “Asıl sen haddini bileceksin” dedi. Tansiyonun çok yüksek olduğu mecliste AK Parti ile CHP’li Meclis üyeleri birbirinin üzerine yürüdü.

01 Aralık 2021 - 20:12 - Güncelleme: 01 Aralık 2021 - 21:04

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR – Bayraklı Belediyesi’nin Aralık Ayı Olağan Meclis toplantısının ilk birleşimi Belediye Başkanı Serdar Sandal idaresinde, Meclis Toplantı Salonunda gerçekleşti.

BAYRAKLI’DAN ŞEHİDE VEFA

2019 yılında İstanbul Çekmeköy'de, askeri helikopterin düşmesi sonucu 4 asker şehit düşmüştü. Şehit düşen 4 askerden biri 33 yaşındaki İzmirli Kara Pilot Yüzbaşı Ümit Özerli olmuştu. Bayraklı Belediyesi ise şehidin ismini ölümsüzleşmek için geçtiğimiz aylarda getirdiği önerge ile Soğukkuyu Mahallesi'ndeki bir parka verilmesi önerisini getirmişti.

İlgili önerge Hukuk, Çevre ve Sağlık, Kültür, Kent Konseyi Komisyonları'nda oy birliği ile kabul edildi.  Soğukkuyu Mahallesi'nde yer alan bir parka Şehir Kara Pilot Yüzbaşı Ümit Özerli isminin verilmesi kararı Meclis’ten de o birliği ile geçti.

İMAR REVİZYON PLANLARINA OY BİRLİĞİ

5 Kasımda gerçekleşen meclis oturumunda, Bayraklı’da yıllardır çözülemeyen Adalet ve Manavkuyu Mahallelerinde imar revizyon planı görüşülerek komisyonlara sevk edildi. Söz konusu plan meclis gündemine İmar, Hukuk, Sosyal Konutlar, Kentsel Dönüşüm Komisyonlarından oy birliği ile geldi.

Söz konusu dönüşüm önergesine Meclis’te oy birliği ile geçirdi.

Konu hakkında konuşan Başkan Sandal, “Bürokratlarımıza, komisyonlarımıza, meclisimize teşekkür ediyorum. Mahallemize de hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Adalet Mahallesindeki trafo ile ilgili konuşan AK Parti Grup başkanvekili Abdullah, “Bahsedilen yer bizim gündem olan 16 tane trafo merkezi değil. Bu bir mahallenin eklektiğini karşılamak için ufak trafo merkezleri burası indirici merkez. Bir çök bölgeyi besleyen indirici merkezi. Bu indirici merkezlerin neye göre yerleri tespit ediliyor. Yer altındaki kanalizasyon sistemi gibi yer üzere bu yeraltında enerji nakil sistemlerimiz var. Taşınarak hizmete sunuluyor. Bu tür yerler bölgeye en yakın yerler seçiliyor. Burada elektrikten kaynaklı olan kaçakları engellenerek daha az iletken kullanarak daha ucuz maliyetle vatandaşlara nasıl götürülür diye yer belirlenir. Sizin bu mesajı atarak yalan söylediniz, halkı yanılttınız. Bende o bölgede oturuyorum konuya vakıfım. Vatandaşlar haklı olarak tepki gösterdiler, konu size geldi. Bizde ilgili mercilere ilettik. Bakana iletildi konu. Bakan kendisi yapılmayacağına da vatandaşa iletildi. Bu süreç durduruldu. Sonra şu an kadar bir yapı yapıldı. 80 milyonluk bir arsa payı değeri vardı. 80-100 milyonluk yapıdan vazgeçti, vatandaşı düşünerek. Yatırım planından vazgeçti. Tamam burayı kaldıralım, ama bize yer gösterin. Konu size geldi. En son vekilimizde sizinle görüşü. Büyükşehir’e gitti konu. İndirim merkezin yapılması için yer gösterildi. İndirici merkez şu an bulunduğu adalet Manavkuyu ve Osmangazi alanlarında besleyecek büyüklükte bir indirici trafo merkezi. Siz buraya çektiğinizde 1 kilometrelik mesafe giriyor. Siz bize daha uygu yer gösterin dediler, maliyet arttığı için. Siz bu konuyu çözmek yerde bir mesaj attınız. Vatandaşın yanıltıldığını söylediniz. Algı yapmaya çalıştınız. Sizden beklenen şu; trafo merkezinin olduğu yerin yapımı durduruldu. Vatandaşa iletildi. Tedaş’ın uygun gördüğü yeni bir yeri tavsiye etmeniz ve bu sorunun yerinden kalkmasıydı. Bu sorun çözülememiş oldu. Bu konuyu eğer çözmek istiyorsunuz oradaki yerin dışında belediye veya büyükşehrin elinde olan bir gösterin, çözüme ulaşsın. Ama şu an top sizde, çözmesi gereken merci sizsiniz” dedi.

SANDAL: BAYRAKLI BELEDİYESİ BİR KAMU KURUMU

Başkan Sandal, Bayraklı Belediyesi’nin bir kamu kurumu olduğunu belirterek, “Bu kimlik ile iş yapar. Herhangi bir meselenin çözümünde kendi kanun ve esaslarına göre iş yapma zorunda. Söz konusu vekil benzer bir algıyı depremde yarattı. Bu konun siyasete malzeme edilmesi kadar tehlike yok. Ben bu konuyu Kerem Ali Sürekli’yi arayıp söyledi. Bit konu oldu mu oturup görüşürüz. Ama burada yerel yönetimi suçlayarak bir algı yaratılırsa bizim de söz hakkımız olur. Söz onuşu vekilimiz bizi ziyaret etti. Turan da bir yer gösterdik. Alanda gerekli değerIendirmeler yapıldı, uygun olmadığı söylendi. Burada bir beis yok. Yine arkadaşlarımız araştırdı. Osmangazi’de bir alan bulduk, bunu bildirdik. Buna uygunluk verildi. Bu neticede mevcut yerin trafoya dönüşmesi ile ilgi tadilatlar yapıldı. Gediz bahanelerle bu meseleye hayır dedi. Burada algılanması gereken şey şu; özel sektör kamu yatırımı var. Biz bu yatırımın kaynağını vermekle hükümlü değiliz. Ama biz mağduriyetlerin giderilmesi adına. Bir yerde kamu yararı varsa bizimde çözecek imkanımı varsa çözmüş, yer göstermişiz. Ama bu bizim zorunlu olduğumuz bir iş değil. Biz bir yer daha bulduk, bugün önerdik. Hem de sıfır riskli bir yer. Kamunun elinde böyle bir arazi var, standartlara da uygun. Bu tebligatı gönderdik. Öbürleri trafo ile ilgili işlerde kamu yayar gözeterek şantiye elektriği dememek iin trafoları tahsis etme görevini yapıyoruz. Bu mesele bu boyutu ile çözülecekse bu sorun sıkıntı içerisinde vatandaşın derdini çözebilecek bir çalışmadır” dedi.

DEMİR’DEN BAŞKAN SANDAL’A ELEŞTİRİ

AK Partili Meclis Üyesi Emre Demir, Başkan Sandalı’ın geçtiğimiz Cuma günü İzmir’e gelerek deprem konutlarının teslim töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdiği töreni terk etmesini gündeme getirdi.

Demir, “Katılım sağladınız. Ardından orayı terk etmişiniz. Ücreti karşılığında veya kat karşılığı bir müteahhit firmanın temel atma törenine katıldınız. Siz sadece davete icabet ettiğinizi söylediniz. Ama bazı yerlerde kendisi yapmış gibi konuştunuz. Kendisin talimatları ile depremin ilk gününden bugüne dek devletin kurumların tıkır tıkır çalışan milyonlara yatırımı ilçeleri yapan Cumhurbaşkanı ve konuşması üzerine alanı terk eden belediye başkanı” dedi.

SANDAL: NEDEN AFET BÖLGESİ İLAN ETMEDİK BU KENTİ?

Başkan Sandal, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir devletin veya siyasi partinin babasının malı olmadığını belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti devleti ne bir siyasi partinin ne bir gurubun başka bir oluşumun babasının malı değildir. Bir devlet kurumu Bayraklı Belediyesi. Yapılan yatırımları tamamı yatırımı devlet yapar. Yatırımı falanca partimiz yaptı şu bu değil, devlet yapıyor. Vatandaşasın vergisi ile yapılıyor. Devlet işini yapıyor. Deprem gibi hassas bir noktada bir an bunun sonuçlandırılan yerlere bize davet ederlerse gideriz. Ev yakılan adamlar kendi evleri onarımı için davet ettiler. Bende şeref duydu. Biz depremi atlattık, sıkıntı bizde değil mi? Neden afet bölgesi ilan etmedik bu kenti. Ne var eksik olan? Ne emsalden ne krediden ne de ekonomik kriz yüzünden işlerini kaybeden esnafın durumundan söz edecektik? Bunu yapmadık. Ama devletimiz bun Karadeniz’de yaptı. İyi de doğru da yaptı. Ama biz bunu Bayraklı için de bekledik. Yeni bir sürece giriyoruz. Hala faiz ile konuşuyoruz. Sanki belediyenin sorumluluğunda. Ne hikmetse tüm ülkeye model olacak bir çalışma yaptık. Enkazından çadırına, çadırdan geçici konutlara yerleşmesine, k bölgelerinin belirlenmesinde emsal artışlarımıza yapan tek bölgeyiz. Bu haklarımızı bir tarafa atmanın her şeyden önce vicdana ele alınmalı. Ben isterdim ki Cumhurbaşkanı, belediye başkanımızı ziyaret etsin. Emir talimatları varsa yerine getirelim, bizden istediği bir yer varsa bunu anlatalım isterdik. Olmadı. Ben CHP’li bir belediye başkanıyım. Benim siyasi bir kimliğim var. Ben Bayraklı Belediye başkanı olarak oraya gittim. Devlet törenine gittim. Benzer bir toplantıya bir yere gittiniz; sizin yönetim anlayışına laf etti. Kalkıp bir şey demek de bizim üslubumuzda yok. Bir saygısızlık için yapılmamıştır. Tam anlamıyla bir devlet adamı sıfatımızla gittik, bir devlet törenine. Bu sıkıntılardan sonra ayrıldık geldik bağırıp çağırmadık da” diye konuştu.

HIZAL: DOĞRU YAKLAŞIM DEĞİL

AK Partili Meclis Üyesi Özgür Hızal, “Devletin, ülkenin değişik noktalarında deprem ve doğal afetlerde ortaya koymuş olduğu bazı tavır ve davranışları İzmir’deki deprem hadisesi ile kıyaslayarak bir takım ifadeler kullandı. Bunlar yanlış ifadeler. Ben size çıkıp burada ya da başka yerde Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal yalan söylüyor desem ne kadar doğru olur. Yanlış bilgi verdi derim. Ama siz çıkıp kamuoyuna yalan söyleniyor gibi bir ifade kullanmasını kabul etmiyor ve iade ediyoruz. Trafo merkezi bir yıldır konuşuluyor. Yerel idarenin bazı olan siz buna müdahil olacaksınız bizim milletvekilimiz sizle görüştü. Bu sorunun çözülmesi adına. Bayraklı Belediyesi kurumsal yapısıyla bakanlık kurumsal yapısıyla bir çaba sarf etti. Bir takım sorunlarla karşılaşıldı ama siz teknik sorunları özel bir firmanın sorunu gibi ortaya koyarsanız yanlı bilgi vermiş olursunuz. Yapılacak olan yatırımlar kamu yatırımlar. Siz bugün Bayraklı Belediyesi olarak bir şeyi iade edersiniz bir firmaya o firma elbette ki bedel alır. Kendi ihtiyaçlarını düşünerek iş yapar. Bu iş Bayraklı’ya yapılırken kamu işi değil mi diyoruz? Grup başkanvekilimiz ya da benimle görüştünüz mü? Görüşmediniz. Bu yazı hangi tarihin yazısı? Bu popülizmdir. Bu doğru bir yaklaşım değil. Devlet, elbette ki kimsenin malı değil, milletin malıdır. Devletin idarecilerini de millet belirler. Yüzde 52 oy almış Cumhurbaşkanımız vardır. Devletin başıdır, beğenseniz de beğenmeseniz de yüzde 52 oy almış bir Cumhurbaşkanı var, bu devletin başında sayın cumhurbaşkanı. Geldi, siyasi kimliği ile açıklamalar yaptı. Sizin mensubu olduğunuz partinin yerel yönetim anlayışı ile ilgili bir takım eleştiriler koydu. Sizde belediye başkanı sıfatıyla belediyenin programlarında siyasi açıklamalar var. Siz de sonuç itibarıyla siyasi kimliği olan belediye başkanısınız. Kendi tabanınıza bir pr çalışması yapmanız gerekiyordur. O konuda bir tartışma yapmayacağım. Bunun siyasi noktada tartışma yapılması çok doğru değil. Devlet 30 Ekim depremi sonrasında bütün kurumlarıyla başta enkazı kaldırmak üzere hemşerilerimizin en kısa sürede ortadan kaldırmak için bir iş birliği yaptı” dedi.

CHP’li Meclis Üyesi Ertuğrul Civelek araya girerek, “Bir saat mi konuşacak Özgür Bey. Hak hukuk var, en fazla 15 dakika verilir. Konuşmasında yana bir sıkıntı yok” diyerek salonu terk etmeye kalktı.

Başkan Sandal ise, “Bırakın konuşsunlar” dedi, meclis üyesi yerine geri oturdu.

HIZAL: ELİNİZE YÜZÜNÜZE BULAŞTIRDINIZ

Sözlerine devam eden Hızal, “Sonrasında kalıcı konutların yapılmasıyla alakalı bakanlık merkezi hükümet üzerine düşeni en kısa sürede yaptı. 700’den fazla konutu bir yılda tamamladı v teslim etti. Gelin birlikte gezelim. Yerel idare ne yaptı? Siz ve Büyükşehir olmak üzere bir yılda K sınırlarını belirlediniz ve burada debelenip durdunuz. Elinize yüzünüze bulaştırdınız. Kalkıp vatandaşınız çözdünüz derseniz bu doğru olmaz” sözlerine üzerine Sandal, “3 liralık demiri 12 liraya ben mi yaptım? Doları biz mi yükselttik?” diye

Ertuğrul Civelek ise, “Üslup yanlış Özgür Bey, karşınızda belediye başkanı var” sözleri ile çıkıştı.

“VATANDAŞLARA DOĞRU BİLGİ VERİN”

Hızal, “Ruhsat verirken adeta nehri geçtiniz, çayda boğuluyorsunuz. Teknik mesele olan dükkan melesini daha çözemediniz. Bugün Bayraklı Belediyesi sınırları içerisinde ruhsat alması gereken dönüşüm yapması gereken bina sayısı 5. Bayraklı Belediyesi’nin kabahati yok, daha global bir sorun var. Emsal artışı meselesine geldiniz. Ama bir de Bornova, Karşıyaka var çıkıp, demirden, şuradan buraya demekle bu iş olmuyor. Siz Bayraklı Belediye Başkanı olarak Büyükşehir Belediye Başkanı ile bir yıl önce depreminde hemen sonra bu reaksiyonu gösterip Bayraklılı hemşerilerin haklarını korumanız gerekirdi. Ama siz başka konularda kredi gibi meselelerden bahsettiniz. Siz lütfen Bayraklılı vatandaşlara doğru bilgi verin” ifadelerini kullandı.

SANDAL: KABAHATLİSİ BAYRAKLI BELEDİYESİ DEĞİL

Başkan Sandal cevaben, “Devletimiz depremde bütün bakanlıklarıyla kurtarma ekipleriyle bölgedeydi doğru. Aksini söylemiyor. Defalarca burada ilgili bakanlıklarımıza şükranlarımızı sunduk. Gediz elektrik noktasında biz kendi alanımız dışında bir alan önerdik. Kamu arazisi. Söz konusu bölgeye yakın. İstendiği metrekarede. Biz herhalde bir vatandaşın herhangi bir işi yapabilmesi için bütçenin buna uygun olması gerekir. Müteahhidi teklif vermediği bir ortamda ki evlerini yapan arkadaşların ev satışın durduğu noktada, vatandaşı müteahhidi anlaşamadığı bir noktada bunu kabahatlisinin Bayraklı Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin olduğunu söylemek siyasetin ta kendisi. Vatandaş ev yapacaksa maliyet 400 bin lira ise 200 bin lira kredi ile çözmek akıl karı iş mi? Vatandaşa verilecek kredini vatandaşa vermek, Bayraklı Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ile ne ilgisi var? Ama merkezi iradenin bunu çözme iradesi var. Merkezi hükümet tarafından belediye ye gönderilen tasarruf genelgesini unuttunuz. Çivi çakmayın diyorsunuz. Siz cadde ve sokaklarda dolaşamıyorsunuz çünkü buna yüzünüz yok” dedi.

SANDAL’DAN HODRİ MEYDAN ÇIKIŞI

AK Partili Mustafa Aktaş, “Bir çivi daha çakmadınız. 3 yıldır yaptığınız çalışmalar orada" dedi. Aktaş’a yanıt veren Sandal, "Bir tane çivi çakamadınız dediniz. Doğru diyorsunuz. Bir değil binlerce çivi çaktık, siz sayamadınız. Ben anlatırım size. Burada lami cimiye gerek yok. Paniğiniz ne? Vatandaş beni de sizi de dinliyor. Sözümü neden kesiyorsunuz? Bir gerçeği gölgelemeye mi çalışıyorsunuz? Bir gün bütün meclis üyelerimizle gidelim. Bayraklı belediyesi olarak ne yaptığımızı size anlatalım. Siz bu kentin caddelerinde, sokaklarında geziyorsunuz. Sokağa çıkacak durumunuz yok. Gidin esnafa soruyum. Esnafa gidip, ‘Ben AKP’li meclis üyesiyim. Derdin ne?’ diye sorun! Hodri meydan. Gidemiyorsanız beraber gidelim. Biz sizin güvenliğini sağlayalım. Hodri meydan!” dedi. 

'HADDİNİ BİL' TARTIŞMASI

Konuyla ilgili AK Partili Meclis üyesi Emre Demir,“ Ben gidiyorum. Siz gezin” dedi. Başkan Sandal'ın bu sözlere tepki göstermesi üzerine de AK Partili Demir, “Benimle böyle konuşmazsınız. Haddinizi bilin" şeklindeki sözleri ise meclisin karışmasına neden oldu.  dedi. Bunu üzerine Başkan sandal, zabıta memurlarına çıkarın arkadaşı” diyerek tepki gösterdi.

Sandal, “Sen haddini bil. Saygısız! Haddini bil! Alın bu arkadaşı dışarıya. Burası meclis haddini bileceksin. Burası senin siyasal şov yapacağın alan değil. Kimden gaz alıp geliyorsan ona git. Meclis başkanı benim” dedi.

CHP’LİLER ÜZERİNE YÜRÜDÜ

CHP’li meclis üyeleri Demir’e sert tepki göstererek üzerine yürüdü. Başkan Sandal’ın meclisi kapatması üzerine tartışma sonlandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Köşger, yeni emniyet binası ile ilgili söylentilere son noktayı koydu
Vali Köşger, yeni emniyet binası ile ilgili söylentilere son...
Bayraklı'da istifa eden Başkan Yardımcısı geri döndü
Bayraklı'da istifa eden Başkan Yardımcısı geri döndü