Bayraklı’nın 2021 bütçesi 312 milyon lira

Bayraklı’nın 2021 bütçesi 312 milyon lira

Bayraklı Belediyesi’nin 2021 mali yılı bütçesi ile performans programı Ak Parti ile MHP’nin ret oylarına karşın oy çokluğu ile geçti. Ak Parti Grubu yatırımlarla sosyal yardımlara ayrılan bütçenin yetersiz olduğu eleştirisinde bulundu. Başkan Sandal ise Büyükşehir’in Bayraklı’ya 139 milyon lira yatırım yaptığına dikkat çekerek, Başkan Soyer’e teşekkür etti.

07 Ekim 2020 - 01:31

Bayraklı Belediyesi Ekim ayı olağan ikinci meclis birleşimi Başkan Serdar Sandal’ın yönetiminde gerçekleşti. Oturumda Bayraklı Belediyesi’nin 2021 Mali Yılı Bütçesi ile 2021 Yılı Performans Programı görüşüldü.

Bütçe ve performans programı üzerinde ilk sözü AK Partili Meclis Üyesi Özgür Hızal aldı. Hızal, “2021 mali bütçesinde 6,5 milyon açık görülüyor. Bunu da borçlanmayla telafi edeceksiniz. Borçlanmayı doğru yapın. Bayraklı Belediyesi’nde 18 ay tasarruf kelimesini duyduk. Tasarruf yapılmış mı diye baktık? Mal ve hizmet alımlarında tasarruf yok, özel kalem bütçesinde tasarruf yok. Ancak bazı kalemlerde tasarruf var, mesela 2020 yılında yatırıma 44 milyon TL ayrılan bütçede, bu yıl 30 milyona indirmişiniz. Burada bir tasarruf yapmışsınız. Genel bütçenin yüzde 10’u bile değil. Vizyon projeniz Bayraklı’yı, dünya, çocuk kenti yapmaktı. Bu performansla hayata geçirebileceğinizi düşünmüyorum. 7 milyon TL 2021 yılında araç kiralama bütçesi ayrılmış. Oysa biz de geçen pazartesi günü 5 aracımızı hibe ettik. Bunu vatandaşlara nasıl anlatacağız” diye konuştu.

SOSYAL YARDIMLAR BÜTÇESİ NEDEN DÜŞTÜ

Hızal, “Kentsel dönüşüm, Altınyol’un yer altına alınması, Laka Deresi ıslahı ve tramvayın ilçeye getirilmesi için 136 milyon TL ayrılmış. Bunları siz yapamazsınız. Buna bir kere yetkiniz yok, gerçekçi olalım. Boş yere bütçe ayırmanıza gerek yok. Onun yerine bin adet tablet alıp Bayraklılı çocuklara dağıtsaydınız daha iyi olurdu. Sosyal yardımlar da 7 milyondan 4 milyona inmiş. Nerelerde tasarruf yaptığınız görülüyor” dedi.

HANGİ KAMU KURUMU BORÇLANMIYOR?

Hızal’a yanıt veren CHP’li Meclis üyesi Yeşim Tekoğlu, “Hangi ilçenin, ilin, bakanlığın bütçesinde borçlanma yok. Hepsi borçlanarak denk bütçeyi sağlıyor. Geçen dönemde başkanımız kredi çekmek için yetki aldı ama kullanmadı. Vizyon projemiz Çocuk ve Gençlik Kenti projesini gerçekleştirmek için sizin enflasyonunuza inat, dövizin yükselmesine, mal ve girdi maliyetlerinin artmasına inat var gücümüzle çalışacağız. Gerçekleştiremezsek hükümetin yanlış ekonomi politikalarından kaynaklanıyordur. Bütçemizin hemen hemen yüzde 70’i personel giderinden oluşuyor. Eğer AKP Grubu ya da ittifakı gelir bütçesine ret verirse bu çok büyük çelişki olur, para gelmezse biz hizmet edemeyiz” dedi.

CANPOLAT: PANDEMİYİ GÖRMEZDEN GELEMEZSİNİZ

CHP’li Meclis üyesi Cindi Can Polat da, “Ülke olarak ciddi bir ekonomik kriz yaşıyoruz, pandemi de tuzu biberi oldu. Böyle olunca sadece belediyelerin değil diğer kamu kurumlarının yatırımlarına baktığımızda yatırımlarını durdurduğunu yeni yatırım yapılmadığını görüyoruz. Ama yine de ilçe belediyelerimiz, büyükşehir belediyelerimiz yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Belediyeler yatırım yapacak projeler gerçekleştirecek ama belediyelerin asli görevi ilçesindeki vatandaşların günlük yaşamını aksatmayacak hizmetleridir” diye konuştu.

ŞİRKETLERİN NE KADAR BORCU VAR

CHP’li Meclis üyesi İbrahim Balıkçı ise söz alarak belediye şirketlerinin borçları hakkında bilgi verdi. Balıkçı, “Baybel A.Ş’nin 503 bin TL nakdi var, 275 bin lira piyasaya borcumuz var. Bayraklı Personel A.Ş’de kasamızda 40 bin nakit var, piyasaya vadesi geçmiş hiç borç yok. Şirketlerin toplam borcu 787 bin lira. Ancak adım adım ödüyoruz. Ayrıca başkanımızın talimatı var; şirketlerimiz çek olarak çalışmıyor. Bahsettiğim 787 bin lira da personelimize ayni yardımlar ile ilgili borç. Kamuya geçmişten gelen 73 milyon borç var. Bu elimizi kolumuzu bağlıyor. Vergi borcumuz da 34 milyon 316 bin lira. Ancak Ekim Kasım aylarında vergi ve sigorta affı söz konusu… Bu olduğunda şirketimiz çok daha iyi bir hale gelecek” dedi.

BÜYÜKŞEHİR BU DÖNEM 139 MİLYON YATIRIM YAPTI

Son sözü alan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, eleştirileri cevapladı. Sandal, “Proje geliştireceğiz. Burada sıkıntı yok. Proje üretip Büyükşehir’e veriyoruz. Büyükşehir Belediyesi bu dönem 139 milyon TL yatırım yaptı. 120 bin ton üzerinde asfalt döküldü. Özel kalem doğal olarak hep konuşulur. Özel kalem konusu hep tartışılır. 2 yıl önce özel kalem giderleri 3 milyon. Bizim dönemimiz 3 milyon 50 bin liradır. 2 milyonu personel giderlerine gidiyor. 875 bini ise temsil ve ağırlamaya gidiyor. Hibe ettiğimiz araçlar ise gerek Tunceli’ye, gerek Balıkesir’e, gerekse Zonguldak’taki arkadaşlarımıza hayırlı olsun. Biz geçen sene anket yapmadık. Pandemi sürecinin ardından temel sorunlarla ilgili tabi ki yaparız. Kazım Koyuncu Kültür Merkezi 3 kat olarak tasarlanmış. Biz buranın alt katını kreş olarak kullanacağız. İkinci katı düğün salonu, üçüncü katı ise eğitim merkezi olarak kullanacak. Buradan artan ödenekle de gider kreşlerimize harcayacağız. Bu ağırlıklı olarak Smyrna Merkezi’nde heykeliyle ilgili… Bunun da büyük oranda Büyükşehir Belediyemiz yapacak” dedi.

BELEDİYEDEN CANLI YAYINLA DERS

Başkan Sandal Meclis’te Türkiye’de ilk olacak bir uygulamaya imza atacaklarını söyledi. Sandal, “Önümüzdeki pazartesi itibaren sabah 9 ile 11 arasında canlı yayına başlayacağız. Bu Türkiye’de bir ilk. 8’inci ve 12’nci sınıf öğrenciler eğitimlerini televizyon üzerinden vereceğiz” dedi.  Yayınların Tv 35 üzerinden yapılacağı öğrenildi.

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Eşit işe eşit ücret konusuna da değinen Sandal, “SODEMSEN CHP’li belediyeler arasında örgütlü bir sendika. Belediyenin sendikalaşmasını ilk kez CHP’nin yaptığı bir uygulama değil. Daha önce MHP ve AK Parti’nin kurduğu sendikalar var. Bu işçilerimizin haklarını kısıtlama değil aksine tamamen iyileştirme amacıdır. Eşit işe eşit ücrete gelirsek… Bunun için yasal düzenlemenin yapılması bekleniyor. Biz de ilerleyen süreçte personel reformu yapacağız. Şuan hiçbir çalışan arkadaşımız kendi iş kolunda çalışmıyor. Ağır vasıta şoförü bulamıyoruz. 38 tane personelimiz diğer müdürlüklerde. Özellikle park bahçeler, temizlik, fen işlerinde çalışan arkadaşlarımıza iyileştirme olacak. Ücretler arasında gelir uçurumunu minimize edeceğiz. Kentsel dönüşüm… Yaklaşık 11 yıldır uygulamaya konulamayan bir projedir. Geçen mecliste aldığımız revizyon kararları başlı başına bir iştir” açıklamasında bulundu.  

Tartışmaların ardından yapılan oylamada AK Parti ile MHP bütçeye ret oyu kullandı. Bütçe ve performans programı oy çokluğu ile meclisten geçti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti!
İzmir'de feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti!
İzmir'de cinayet şüphelisi 20 yıl sonra yakalandı
İzmir'de cinayet şüphelisi 20 yıl sonra yakalandı