Bayraklı’nın 2022 bütçesi belli oldu!

Bayraklı’nın 2022 bütçesi belli oldu!

Bayraklı Belediyesi’nde 2022 yılı Performans Programı ve Mali Bütçe görüşüldü. Bayraklı’nın 430 milyon 200 bin TL olan 2022 bütçesi oy çokluğu ile kabul edildi.

07 Ekim 2021 - 20:20

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - Bayraklı Belediyesi’nin Ekim ayı Olağan Meclis toplantısının ikinci oturumu Belediye Başkanı Serdar Sandal idaresinde gerçekleşti. Oturumda Bayraklı Belediyesi’nin 2022 yılı Performans Programı ve 2022 yılı Bütçesi görüşüldü. 2022 yılı Performans Programı ve 2022 yılı Bütçesine CHP grubu lehte oy kullanırken; AK Parti gurubu ise aleyhte oy kullandı.

Böylelikle 2022 yılı Performans Programı ve 2022 yılı Bütçesi Meclis’te oy çokluğu ile geçti.

POLAT: GELİRİNİZ NEYSE GİDERİNİZ DE ONA GÖRE ŞEKİLLENİYOR

2022 yılı bütçe ve performans yılı hakkında görüşlerini dile getiren CHP Grup Başkanvekili Cindi Can Polat, “Belediyemiz bir kamu kuruluş olup kamumun hukuken tabidir. Belediyeyi yönetimin kaynağı olmayan bir afaki bütçe hazırlaması mümkün değildir. Elektrik giderleri için konulan ödeneklerden maaş için yapılamaz. Diğerleri için de geçerli. Hal böyle iken bütçeleme hakkında niye yapmadınız, niye harcamazdınız gibi haksız ve dayanak bulunmayan önerileri kabul edilemez. Geliriniz neyse gideriniz de ona göre şekilleniyor. Elimizdeki bütçe taslağına baktığımızda belediyemizin 2022 bütçesinin 430 milyon 200 bin TL olduğunu görüyoruz. Bütçenin gider türlerine bakıldığında personel giderlerinin 90 milyon 845 bin TL, sosyal güvenlik primlerinin 10 milyon 715 bin TL, mal ve hizmet alımı giderlerinin 241 milyon TL, faiz giderlerinin 2 milyon 250 bin TL, cari transfer giderlerinin 7 milyon 814 bin TL, sermaye giderlerinin 54 milyon 197 bin TL, sermaye transfer giderlerinin 1 milyon 200 bin TL, yedek ödeneğin 22 milyon TL olduğunu görüyoruz. Bütçe kalemleri içerisinden dikkat çeken en önemli artış yatırım kaleminde olduğu görülüyor. 2021 yılına göre yatırım harcamaları için yüzde 80 artış yapıldı. Belediyemiz, 2022 yılında toplam 54 milyon 197 bin TL’lik yatırım nitelikli harcamayı planlamakta. Büyükşehir Belediyemizin destekleri, bağış ve yardımlarla yatırım tutarları daha fazla olacaktır” diye konuştu.

“HER YİĞİDİN BİR YOĞURT YİYİŞİ VARDIR”

“Marifet bütçeden bir kuruş harcamadan Bayraklı’ya yatırımı getirmektir” diyen Polat, “Bunun yollarını aramaktır. Meseleye böyle bakma gerekiyor. Bayraklımıza, Büyükşehir Belediyemizin kaynakları ile 100 milyon üzerine yatırım harcaması yapmalarına rağmen arkadaşlarımız belediye bütçesindeki yapılan yatırımın bütçesinden harcamalarının küçük geldiğini eleştirmiştir. Bu bir marifettir. Bu nedenle belediye yönetimi ve meclisimizi kutluyorum. Yatırım bütçesinin toplam bütçe içinde oranı yüzde 13’tü. İyi bir oran olduğunu görüyoruz. Türkiye genel bütçesi içerisinde 2019 yılında yatırımlara ayrılan pay yüzde 8.1’dir. 2020 ve 2021 yılında yüzde 7, 2022 yılında yüzde 7,5 civarındadır. Hal böyle iken bütün dünyanın global bir krizle karşı karşıya olduğu ülke olarak çeşitli doğal afetlerle karşı karşıya kaldığımız ve mücadele ettiğimiz dönemde bütçenin yüzde 13’lük kısmının yatırıma harcanması kıymetli ve önemlidir. 2020 yılı proje ve yatırımlar yılı olacaktır. 2022 yılında yeni projelere başlanacak ve hızlı bir şekilde yapılacak. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Sayın başkan ve yönetiminin, yönetim anlayışı olarak demokrasinin kılıcı gibi belediyenin tepesinden sallanan banka borcu yükünden kurtulmayı hedeflenmektedir. Fazladan ödenen her bir kuruş Bayraklı halkının cebinden çıkmasıdır. Faiz ve borç yükünden kurtulmak gerekiyor idi. İstikrarlı ve kararlı bir şekilde hareket edildi. Doğal afet ve pandemi yüzünden yaşanan gelir kaybına rağmen yeni borç almadan maaşların ödenmesi gibi öncelikleri aksatmadan banka kredi borcu ödenmek amaçlanmaktadır. Gelinen süreçte büyük oranda borç yükünden kurtulan belediyemiz yatırıma atılmıştır. Muhalefet etmek kolaydır. Önemli olan gelen eleştirilerin yapıcı olmasıdır. Eleştiri getiren arkadaşlarımız söyleyecek tek söz problemin sonucunda etkilenmeyecek insanlar için davranış veya yorum yapmanın kolay olduğundur. Gelene eleştiriler yapıcı olur ise arkadaşlar dikkat alacak ve bayraklını hayrına olacaktır. 2020 yılı bütçe ve performansın Bayraklımız hayırlısı olmasını diliyor. CHP olarak bütçe ve performansa lehte oy kullanacağız” dedi.

AKTAŞ: ÖNEMLİ OLAN BURADA YAZILANLAR DEĞİL, SAHAYA NASIL YANSIDIĞIDIR

AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş, “Önemli olan burada yazılanlar değil, sahaya nasıl yansıdığıdır. Buraya yazar yazar geçersiniz ama bakarsınız hiçbir şey yapmamışsınız, iki buçuk yıl heba olmuş. Evet, kurumsal yapınızı güçlendirdiniz, her müdürlükte defalarca değişimler yaptırdınız. Mobing uyguladınız. İnsanları iş bırakmasına neden oldunuz. Bugün de aynı işten muzdarip, belediye önünde eylem yaptı. İntihar etmeye çalışanlar, belediye önünde eylem yapan çalışan arkadaşlarımız her geçen gün artıyor. Siz ne çalışanlarınızla ne de müdürlerinizle barışık değilsiniz. Söz verdiğimiz projeleri yerine getirdik demişsiniz. He mahalleye kreş dediniz ama bir veya iki kreş yaptınız, onlarda çalışıyor mu bilmiyoruz. Smyrna Meydanında trafiğini yer altına alınması, orada bir çivi dahi çakmadınız. Kentse dönüşüm çözeceğiz dediniz. Ama hiçbir yer de çözülen bir yer yok. Her mahalleye çocuk parkı ve spor salonu yapacağız dediniz ama o kadar çok park ve spor salonu olmayan mahalle var ki. Yaptığınız şey olan yerleri revize etmek. Hayvan barınakları açacağız demiştiniz ama açılan bir barınak yok. Sizin seçim vaadinizdi ama o da çöp oldu” dedi.

SANDAL: GERÇEĞİ YANSITMAYAN BİLGİLERE CEVAP VERECEĞİZ

CHP kanadından Aktaş’ın faaliyet raporu gibi eleştirdiğini söylemeleri üzerine Başkan Sandal ise “Gerçeği yansıtmayan bilgilere cevap vereceğiz” dedi.

AKTAŞ: NEDEN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN CUMHURBAŞKANININ FOTOĞRAFI YOK

Sözlerine devam eden Aktaş, “Yeni mesire alanları açacağız dediniz o da açılmadı. Kaynaklarımızı daha verimli kullanarak belediyenin mali yapısını istikrarlı hale getireceğiz dediniz ama birinci dönem 50 milyon ikinci dönem 55 milyon olmak üzere belediyeyi 105 milyon daha fazla borçlandırdınız.3. döneminizi göreceğiz. Yatırım yok ama borçlanma aldı başını gidiyor. Göreve gelir gelmez büyük bir alt yapı seferberliği başlattık dediniz. Ama hangi mahallelerde yaptınız başkanım. Bir yukarda yaptınız ama açılan yerleri kapatamadınız. Mahalle toz toprakla yaşıyor. Tüm mahallere asfaltlama yapacağız demişsiniz. Ama Adalet Mahallesi hala kaldırım taşlı. Nerede yaptınız Başkanım? Madem siz devletin kurumusunuz, bize verilen performans raporlarının ikinci sayfasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, diğer sayfada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in bir sonraki sayfada ise meclis üyelerinin fotoğrafı var. Devletin kurumuyuz ama neden Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanının fotoğrafı yok” diye sordu.

SANDAL: TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN SEÇİLMİŞ BİR CUMHURBAŞKANI

Aktaş’ın sorusuna yanıt veren Sandal, “Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş bir Cumhurbaşkanıdır, bizimde Cumhurbaşkanımızdır. Dediğiniz eksiği not alacağız” sözleriyle cevap verdi.

AKTAŞ: VERİLEN TEFTİŞ RAPORUNUN BURADA OKUMASI İSTİYORUZ

Aktaş sözlerini şöyle tamamladı:

“Bütçenin yüzde 10’u cezalardan oluşuyor. İller Bankası geliri ise 150 milyon lira. Bütçenin yüzde 35-40’ı. Güzel para. Devletin bize katkısı olmuyor deniyor ya burada ne kadar katkısı olduğu belli. Personel gideri yüzde 30’un üzerine olan belediye yatırım yapamaz. Ya da ayrım kalır. 286 milyon gibi personel gideri gözüme takılıyor. Taşınamazlar beklenen gelir. 60 milyon TL. Merak ediyoruz neler satılacak? Yatırıma ayrılan ödenek 42 milyon. Yani bütçenin yüzde 10’u. Yatırımın neden pasif görüldüğü bu bütçe kaleminden belli oluyor. Denetim komisyonu raporunu size sunmuştu. Sizde teftiş kurulunu göndereceğini ve buradan okuyacağını söylediniz. Size verilen yasal sürede doldu. Verilen teftiş raporunun burada okuması istiyoruz. Yasal bir işle yaptınız mı onu da merak ediyoruz.”

HIZAL: BİR BÜTÇENİN HAYATA NE ORANDA GEÇİRİLECEK NOKTASINDA BAKMAK LAZIM

AK Partili Meclis Üyesi Özgür Hızal ise konuşmasında, “Bizde farkındayız bir faaliyet raporu görüşmesi yapmadığımızı. Bazı arkadaşlar eleştiri olarak getirdiler, neden bunları konuşuyorsunuz gibi. İster bütçe tasarısını ister geçmiş bütçeyi tartışalım. Sonuçta bunlar para. Bu para kamunun parası.  2022 yılının bütçe tasarısını konuşacağız. Her yiğidin farklı yoğurt yiyişi vardır dendi. Sorun bu. Yoğurt yiyişini eleştiriyoruz. Diyoruz ki yiyişte bir problem var. Siz yaklaşık 2,5 yıldır burada görev yapıyorsunuz. CHP olarak burada görev yapıyorsunuz. Bu 2,5 yılda elde ettiğiniz karneler zayıf. Bütçeyi verimli kullanmadığınız için bu tarz eleştiriler yapıyoruz. Bir önceki yılın bütçesi 305 milyon. 2020 yılı bütçesi de 305 milyon. 2,5 yılda siz 800 milyon gibi bir rakam kullanmışsınız. 430 milyon daha eklerseniz. 1,2 milyar para kullanacaksınız. Büyük bir kısmı personel giderleri. Elbette ki emekçinin hakkı verilmeli. Önümüzde 2022 performans programı ve 2022 bütçe taslağı var. Abdullah Bey dedi ki, bu rakamlar bütçe, teknikleri herkesçe bilinir. Bütçe hazırlanırken ek bütçe hazırlanabilir, rakamlar üzerinde oynanabilir. Bizim burada eksiklik bulma gibi bir durum söz konusu değil. Rakamlara boğmaksızın bir takım eleştiriler yapacağım. Bir bütçenin geçim oranları veya yükselmesi dışında bir bütçenin hayata ne oranda geçirilecek noktasında bakmak lazım. Bayraklı’nın alt yapı, imar, çevreyle ilgili ciddi sorunları var. Bu eleştirileri çok kez yaptık. 130 milyon artı var geçen yıldan. Bu eleştirinizi kabul etmiyoruz. Ekonomik kriz var, belediyelerden ciddi kesintiler var. Belediyelerin yatırım yapması engelleniyor gibi CHP’li belediyeler üzerinden yapmış olduğunuz eleştiriler var. Bunları kabul etmiyoruz. Geçen yıla göre bütçenizi 130 milyon arttırabilmişsiniz. Bunun reel olduğunu düşünüyoruz. Bu bütçede bir takım sorun ve eksiklikler var. Toplam sosyal yardımlara ayrılan rakam 4.3 milyon. 150 bin TL gibi hane halkına yapacağınız rakam var. Toplam bütçenizin yüzde 1’i. Adaylık sürecinde Bayraklı’yı çocuk ve genç kenti yapacağız dediniz. Bunun için ayrılan bütçe 7,8 milyon. Bilimden, kültürden, sanattan bahsettiniz. Bunu için ayrılan bütçe 597 bin TL. Yüzdelik değil, bindelik dilime giriyor. Bu bütçenin problemli tarafı. Umarım bu eleştirimiz de kabul edersiniz sosyal yardımları yüzde 1 değil, yüzde 5’e çıkarırsınız. Hizmet alımlarının büyük bölümü bakıldığında KHK’lı personel. 23-24 milyon gibi bir rakama varılıyor. Alımların büyük bir bölümü ihale kanunlarının dışında doğrudan temi alımı büyük bir problem. Sizin dediğiniz şeffaf bir belediye dizayn etmek ama bakıldığında öyle değil. Bu hizmet alımlarının büyük bir bölümünü doğrudan temin ile a-yapıyorsunuz. Bunlar sıkıntılı ve sakat. Sermaye giderinin yüzde 13 olduğunu dediniz gayrimenkul sermaye giderine bakmak lazım. Direk yatırım gideridir. 42 milyon 573 bin TL. Bütün bütçenizin yüzde 9’u. Yüzde 13 De az adama yüzde 13 bile değil. Bu yatırım giderleri bu rakamı da yakalayamıyorsunuz. 2021 ve 2022 bütçe tasarınızda ve performans programınızda aynı şeyleri dediniz. Rakamlarla bir takım oyunları oynanarak bunları şişirildiğin söylüyoruz. Buraya yazdığınız birçok rakamlar hayali. Maalesef yüzde 13 gibi bir yatırım planı ile bizim karşımıza çakarmışsınız. Büyükşehir’in buraya yatırım yapmasını sağlıyoruz dedi. Ne münasebet. Bu Büyükşehir’in görevi. Sizden dolayı Büyükşehir buraya yatırım yapmıyor. Kendi bütçemizi kullanmadan buraya yatırım yaptırtıyoruz ifadesi doğru değil. 3-5 kurumda bir takım bağışlar alarak ki Bayraklı Belediyesi’ne yakışmayacak oranda yakışmayacak işler olduğunu diyerek bu işleri eleştirdik” ifadelerini kullandı.

“SİZİN MÜCADELE ANLAYIŞINIZ BU OLMAMALI”

Personel giderleri hakkında da konuşan Hızal, “Emekçi kardeşlerimizin hakkının ödenmesi gerekiyor. Bu bütçeyi eleştirirken personel maaşıyla ilgili bir eleştiri ortaya koymuyorum. Ama bazı sorunları burada dile getirmek gerek. Bugün Bayraklı Belediyesi’nin önünde bir işçi arkadaşımız bir eylem yaptı. Araştırdığımızda kendisine gerçekten bir ihtarname gönderilmiş. Gerekçesi ise kendisinin bir takım icra takiplerine maruz kalması ve maaşına icra gelmesi. Kendi bana 2 veya 3 haczin olduğunu söyledi. Daha fazladır bilmiyorum ama. Bayraklı Belediyesi’nde böyle bir şekilde personel çıkarılmaması lazım. Hepimiz siyaset yapıyoruz. Siyaseten ülkemizin belli noktalara gelmesi için belli hedeflerimiz var. Elbette ki siyaset yaparken karşımıza belli engeller çıkabilir. Eğer siz bir önceki belediye başkanı ile siyaseten bir takım sorunlar yaşıyorsanız ve bu sorunları bu kişilerin, bu personellerin bu siyasi ile vermiş olduğu fotoğraflar üzerinden acısını bu işçilerden çıkarıyorsanız siz sosyal demokratik bir insan değilsiniz. Personelin maaşında haciz var diye personel işten çıkarılmaz. Bu bütçeyi böyle kullanmışsınız, yatırımı falan eleştirisiniz. Ama bir engelli personeli böyle işten çıkarırsanız bu 450 milyonun hiçbir anlamı kalmıyor. Hani hiçbir vatandaş karnı aç yatağa girmeyecekti. Sizin mücadele anlayışınız bu olmamalı. Bu konunun sizler tarafından ve yöneticiler tarafından yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz” dedi.

POLAT: YATIRIMLAR YÜZDE 40’LARA VARACAK

CHP Grup Başkanvekili Cindi Can Polat eleştirilere cevaben, “Mutlaka yapıcı olanları idare ele alacaktır İller banaksı payı ile ilgili gelir kalemlerinden olduğu bu ifade etti. Doğru bu, bugün yapılmış bir şey değil. Geçmişten bugüne gelen bir durum. Merkezi bütçeden geliyor. Bizden toplanan paralardan bize gelen bir bütçe. Yatırımlar yüzde 13, az çok tartışılır. Yani merkezi bütçeden yüzde 10’un altında yatırım payı ayırırken öz kaynaklar ile yüzde 13 alması önemlidir. Gerçekleşir mi gerçekleşmez mi 2022 Mayıs ayında konuşulacak. Bir pandemi süreci yaşıyoruz. Esnaf kirasını, suyunu, elektriğini, vergilerinin parasını ödeyemiyor. Gelirlerimiz de artmıyor. Artmadığı içinde gelir ve buna göre gider bütçesi var. Vergi ödenmiyor bütçe daralıyor. İller bankasından gelen bütçe düşüyor. Büyükşehir yatırımları hakkında, gelir kalemlerini belli bir oranda düzenli bir şekilde Bayraklı bütçesine geçmeden Büyükşehir bütçesine geçtiğini ifade etmek istedim. Bu yatırımlarla yatırımımız yüzde 13 değil, yüzde 40’lara vardığını söylemek istedim” dedi.

“EDEBİNİ TAKIN” TARTIŞMASI

AK Partili Meclis Üyesi Emre Demir’in konuşmasında tartışma yaşandı. Demir, “Cindi Beyin muhalefet etmek etmemek üzerinde telkinatta bulunması bulunmasını şöyle değerlendiriyoruz; önceki dönemde meclis üyeliği yapmıştı. Bayraklıya yapılmayan yatırımlarda alışılmış çaresizlik durumunda, neyin yapılmadığını gayet ortada performans üzerinden konuşunca eleştiriliyoruz ama bu kitapçık önümüze konulduysa ve Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, burada bize algı, vatandaşı aldatma belirli cümlelerde bulunuyorsa biz bunları konuşuruz” demesi üzerinde Başkan Sandal, “Bir defa edebini takınarak konuş” dedi. Demir, “Sayın başkan anlatacağım hep beraber göreceğiz” dedi. Sandal, “Ahlaktan taviz vermeden konuş. Provoke etme. Buradaki bütün tartışmalar usulüne göre. Senin karşındaki belediye başkanı, bu kentin seçmiş olduğu belediye başkanını…” derken Demir, “Siz bana ahlak dersi veremezsiniz” dedi ve meclis üyelerinden sesler yükseldi. Sandal, “Böyle konuşursanız veririm, Abdullah müdahale et. İşi eleştirirsin dersin ki ama bu doğru değil. sözlerine dikkat edeceksin” dedi.

“USULÜNE UYGUN ELEŞTİRİLERE SONUNA KADAR CEVAP VERECEĞİZ”

Son olarak konuşan Başkan Sandal, “Usulüne uygun gerektiği gibi bir meclis üyelerine yakışan eleştirilere sonuna kadar cevap vereceğiz. Muhalefetteki arkadaşlar tabi ki bizi bir boyutta eleştirecekler. Faklı eleştirilerinin, doğru olmadığı da olabilir. Bir tanesi de mobing. Mobing çalışına uygulanır. İşinin başına olan, işini gerektiği gibi yapan hiç bir arkadaşımıza böyle bir durum olmaz. Bu intihar eden personel hakkına genç bir hamile arkadaşımız. Sağlık problemi var. O meselenin kaynağı biz değiliz. Siz de araştırırsanız öğrenirseniz. Bize burada anlatmak düşmez. Biz bu konuda sessiz kalıyoruz. Buralar siyasi kurumlar. Kendi bakış açısı, yol haritası ve teknik ekiplerle ihtiyaç duyarak gelen arkadaşlar kendi ekiplerini yeni kadrolar oluşturmak yasal olarak belediye başkanlarına verilir. Bizim de bu hakkı kullanmamız gibi doğal bir şey yok. İmar revizyonları ile ilgili herhangi bir işlem yapılmadı dendi. Geçmişte de bu günde biz bu işleri hep beraber karar veriyoruz. Yeni kent ile ilgili meseleyi biz bunu Büyükşehir’e gönderdik. Yenilemek zorunda kaldık, yeniden göndereceğiz. Adalet Mahallesi daha önceden yapıldı, hatta önümüzdeki meclise getireceğiz. Yeniden gündeme getiriyoruz çünkü sıkıntılar var. Bunları yaparken sizlere soruyoruz. Vatandaşa soruyoruz. Eksiğimiz var mı diye Büyükşehir’e gönderiyoruz. Kentsel dönüşümle ilgili meselenin büyük bir bölümünü hallettik. Onur, Nafiz Gürman, Yamanlar buradaki 600 hektarlık alanda ilgili çalışma da sonlanmak üzere. Bütün revizyon çalışmalarına eş değer bir çalışma. Adalet ve kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmalar tekrar bütçe koymuşsunuz dendi ama işlem kesinleşene kadar bu bütçe durmak zorunda. Smyrna ile ilgili konuşayım, geçen yıl ki bütçemizde de gösterdik. Sevgi Yolunu sağlıklaştırma projesi bu. Projeyi biz, imalatını Büyükşehir yapacak. Sevgi Yolunda öbür tarafa olan kısımla ilgili mülk sahipleri ile konuşuyoruz. İmkan bulunursa orayı da yeşillendireceğiz. Personel giderlerinin yüksek olduğu bir belediyede yatırım yapmanın zor olduğunu söylediniz. Bizlere hak verdiniz. Teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“85 MİLYON KREDİ ÖDEMİŞİZ”

Bayraklı Belediyesi’nin ihalelerinin tamamının açık ve şeffaf yapıldığını söyleyen Sandal, “İlk defa bizim dönemimizde bütün ihaleler canlı ve net yapılıyor. Bütün ihaleleri internet üzerinden yapılacak.  Doğrudan teminlerle ilgili mevzu ihale süreçlerini başlatırken kısmi eksiklerimiz var. Temel ihtiyaçlarının tek kalemde toplanıp tek ihalede yapılması kurumumuzun menfaatinedir. Tasarruf yapmadığımız söylendi. Biz kredi çekmeden pandemi ve ülkenin içinde bulunduğu durumda bile tek kuruş kredi çekmeden Bayraklı Belediyesi'nin finansalını nasıl düzeltiriz diye düşündük. 85 milyon kredi ödemişiz. 85 milyonla neler yapılacağını tahmin edebilirsiniz, yaptığımız her proje yasal süreç itibarıyla 1,5-2 yılını alıyor. Temel hedefimiz 2-2,5 yıl içinde finansalımızı düzeltirsek yatırımlarımıza daha çok yaparız diye düşünüyoruz” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk edemez!
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk...
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı