’Belediye Gazetesi’ne tepki yağdı

'Belediye Gazetesi'ne tepki yağdı

Karşıyaka Belediyesinin yayın hayattına başlattığı yerel gazete özellikle basın sektöründen büyük tepki çekti. Yerel basın temsilcileri, çok zor durumdaki yerel basına destek çıkmak yerine belediyenin bu bütçe ile gazete çıkarmasını ve üstelik piyasadan reklam toplamasını etik bulmadıklarını ifade ediyor.

01 Ekim 2020 - 16:14 - Güncelleme: 01 Ekim 2020 - 16:18

Karşıyaka Belediyesi Basın Birimi tarafından bir süredir GazeteKarşıyaka ismi ile haftalık bir gazete yayın hayatına sokuldu. Künyesinde İmtiyaz Sahibi olarak Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın ismi yer alırken, haftalık olarak yayınlanan gazetenin piyasadan reklam topladığı da görülüyor. 
Karşıyaka Belediyesinin hizmet birimlerinde ve sosyal tesislerinde vatandaşa ücretsiz olarak dağıtılan gazetenin hangi amaçla kurulduğu bilinmiyor. Büyük bir borç yükü altında hizmetlerini yürüten Karşıyaka Belediyesi'nin hizmetlerini anlatmak için bir bülten çıkarmak yerine İzmir'deki yerel basınla rekabet edecek şekilde haftalık bir gazeteyi yayına alması İzmir basını tarafından hayretle karşılandı. 
Karşıyaka Belediyesi, son dönemlerde özellikle belediye borçlarını gerekçe göstererek yerel basın desteklerini önemli oranda azaltmıştı. İşte bu gelişmenin ardından belediyenin haftalık olarak bir gazeteyi yayına alması İzmir yerel basını tarafından tepki ile karşılandı. 

ESNAFA REKLAM BASKISI YAPILIRSA
Karşıyaka siyasetinin önde gelen isimleri de durumun yanlışlığına işaret ederek, "Belediye hakim durumunu kullanarak Karşıyaka sınırları içindeki işletmelerden, esnaflardan reklam isterse ne olacak? Esnaf yada işletme sahipleri, yerel basından böyle bir talep geldiğinde bütçeleri ve ihtiyaçları doğrultusunda rahatlıkla 'hayır' diyebiliyorlar. Ancak eğer bu talep belediyeden gelirse, aynı rahatlıkla 'hayır' diyebilecekler mi" diyerek bir kamu kurumunun yerel gazete sahibi olmasının farklı bir tehlikesine işaret ettiler. 

YEREL BASINI YAŞAT DEMOKRASİYE GÜÇ VER
Yerel basının ülkede demokrasinin işlemesi, çok sesliliğin ve kesimin kendini ifade özgürlüğü bağlamında çok hayati öneme sahip olduğunu belirten yerel gazete sahipleri ise "Her kamu kurumu gibi Karşıyaka Belediyesinin de yerel basını destekleme sorumluluğu var. Yerel basını destekleyerek, demokrasinin bu en önemli kurumlarını güçlendirmek yerine belediyenin gazeteciliğe soyunması kabul edilemez. Belediyenin kaynakları ile basılan ve künyesinde Belediye Başkanının isminin bulunduğu bir gazetenin tarafsızlığı, gazetecilik ilkelerini gözetmesi de mümkün olmaz" eleştirisinde bulundular. 
İzmirli basın kuruluşlarının bu yöndeki rahatsızlıklarını İzmir Gazeteciler Cemiyetine de aktardıkları öğrenildi. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti!
İzmir'de feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti!
Kılıçdaroğlu, son yolculuğunda yalnız bırakmayacak
Kılıçdaroğlu, son yolculuğunda yalnız bırakmayacak