BİLFEN planlarına ’yargı’ freni!

BİLFEN planlarına 'yargı' freni!

Bilfen Koleji’ne ait Karşıyaka Atakent’teki arazide yapılan plan değişikliğine ilişkin Odalar tarafından açılan davada yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

22 Kasım 2021 - 16:22 - Güncelleme: 22 Kasım 2021 - 16:26

ÖNCÜŞEHİR - İzmir Karşıyaka’da Atakent mahallesinde “spor alanı” iken “özel eğitim alanı”na çevrilen ve Bilfen’e verilen arazi konusu, mahkemelik olmuştu. Şehir Plancıları Odası (ŞPO) ve Mimarlar Odası’nın İzmir şubeleri, imar değişikliğinin yürütmesinin durdurulması talebiyle idare mahkemesine başvurmuştu. Mahkeme kararını verdi.

Dosyayı inceleyen İzmir 4. İdare Mahkemesi 4 Ekim 2021 tarihinde verdiği kararı ile söz konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğini gerekçe göstererek, 2577 Sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Dava sonucunda hazırlanan bilirkişi raporu ve alınan mahkeme kararında;

-Dava konusu 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği Plan Açıklama Raporunda yer verilen görüş ve değerlendirmelerin şehircilik ilkeleri, planlama esasları, kamu yararı ve imar mevzuatı çerçevesinde imar planı değişikliğini meşru kılmaktan uzak olduğu,

-Plan Açıklama Raporunda; plan değişikliğinin gerekçesi olarak belirtilen dava konusu parselin özel mülkiyette bulunmasının ve bugüne kadar kamulaştırılmamış olmasının da şehircilik ilkeleri, planlama esasları, kamu yararı ve imar mevzuatı açılarından plan değişikliğini zorunlu kılacak teknik ve nesnel gerekçeleri oluşturmadığı,

-Konuya ilişkin ilgili kurumların uygun görüşlerinin de plan değişikliği ile alanda öngörülen kentsel fonksiyonun değiştirilmesi için yeterli gerekçeyi oluşturmadığı ve dava konusu alandaki “Spor Alanı” plan kararının kaldırılmasını zorunlu kılacak bir gerekçe bulunmadığı,

-Plan Değişikliği ile kaldırılan “Spor Alanı” için aynı etki alanı içerisinde eşdeğer büyüklükte “Spor Alanı”nın da ayrılmamış olduğu, gerekçelerine yer verildi.

“EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI”

TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi tarafından yapılan açıklamada “Anayasa’nın 10. maddesinde: “Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.” güvence altına alınan eşitlik ilkesini yok edecek şekilde kamuya ait taşınmazların yürürlükte bulunan plan kararlarına rağmen satılması ve sonrasında plan değişikliklikleri bu alanların kaybedilmesine sessiz kalmayacağımızı ifade ediyor ve konunun takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” ifadeleri kullanıldı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de sağanak yağış ve kar teyakkuzu
İzmir’de sağanak yağış ve kar teyakkuzu
İzmir Valisi’nden korkutan ‘Omicron’ açıklaması: İzmir son iki gündür kendi rekorunu kırıyor
İzmir Valisi’nden korkutan ‘Omicron’ açıklaması: İzmir son...