‘Birlikte Grubu’ değişim için aday

‘Birlikte Grubu’ değişim için aday

Aydın, Manisa, Uşak ve İzmirli mimarlara çağrıda bulunarak yeni bir yönetim anlayışıyla yola çıktıklarını duyuran ‘Birlikte Grubu’ Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası 45’inci dönem Yönetim Kurulu’na aday olduklarını bildirerek, çağdaş bir mimarlık vizyonu ve ‘üyesi güçlü, kendisi güçlü, sözü güçlü’ bir Mimarlar Odası için kendilerine destek istedi.

24 Ocak 2020 - 11:54

Mimarlar Odası 45’inci dönem Yönetim Kuruluna aday olduklarını duyuran ‘Birlikte Grubu’, aday olma gerekçeleri hakkında şunları söyledi:

“Mimarlık; yaşamı, şehri, çevremizi doğrudan ya da dolaylı olarak şekillendirme gücü olan geleceğe somut ve kalıcı izler bırakan ve tüm bu özellikleriyle toplumsal saygınlığını kendiliğinden edinen bir meslektir. Günümüzde çalışmalarımızın karşılığının tam olarak alınamadığı, piyasa kurallarının yüklenici, taşeron ve emlak spekülatörlerinin eliyle belirlendiği, mesleğin bilimsel gerçeklerinin ekonomik değerlere kolaylıkla yenildiği, mesleki ve etik bir erozyon dönemi yaşıyoruz. Bu koşullarda mesleğin, meslek insanının ve meslek bilgisinin değerini ve itibarını geri kazanmak zorundayız.”“MESLEĞİN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Mimarlar odası yönetim anlayışının inandırıcılığını yitirdiğini dile getiren Birlikte Grubu Başkan Adayı Dr. İlker Kahraman “Çoğullaşan mimarlık pratiklerinin farkında olan ve eylem alanlarını bunlara yönelik genişleten, reaksiyoner değil proaktif yeni bir mimarlık örgütlenmesi vizyonu için adayız. Yönetmek değil yönetişim anlayışının benimsenmesi, üyelere yönelik kucaklayıcı söylem ve eşit davranış için adayız. Dayanışma içinde mesleğimize ve mesleğimizin geleceğine sahip çıkmak, mesleğimizin itibarını yeniden yükseltmek, birbirimizi daha iyi anlamak, meslektaşlar olarak birbirimize sahip çıkmak için adayız” şeklinde konuştu.


MİMARLIĞIN İTİBARI YÜKSELECEK

TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi olarak çağdaş bir mimarlık vizyonunda öncü olmak istediklerinin altını çizen Dr. İlker Kahraman, “Meslek için çeşitli politikalar üreten, proaktif bir Mimarlar Odası’nı birlikte inşa etmek istiyoruz. Her şeyden önemlisi en önemli amacımız, mimarlığın itibarını yeniden yükseltmek ve mimarlık meslek yasası… Üyesi güçlü, kendisi güçlü, sözü güçlü bir Mimarlar Odası anlayışıyla yola çıktık. Sözü güçlü bir kent savunması için ‘Birlikte’ diyoruz. Kent suçları ile kişilerin konumları doğrultusunda değil kamunun, kentin çıkarları doğrultusunda mücadele eden, yalnızca hukuki davalarla değil; önerdiği plan ve projelerle yapıcı ve onarıcı eylem planları ile de gündeme gelen bir Mimarlar Odası için destek bekliyoruz.  Temsilcilikleriyle de güçlü olan bir şube yönetimi olmak istiyoruz” diye konuştu.

Nitelikli mimar arzını ve istihdam oranını arttırmak için Mimarlar Odası Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi ile işbirliği yapacaklarını belirten Dr. Kahraman, “Çoğullaşan mimarlık mesleğini, yeni iş modelleri ile buluşturmak istiyoruz. Her anlamda daha aktif bir Mimarlık Merkezi yapmak istiyoruz. Eğitim ve uygulama arasında kaynaştırıcı bir çözüm ortağı olmak istiyoruz. Belediyelerdeki uzayan ruhsat süreci sorununu belediyeler ile diyaloğa girerek çözüme kavuşturmayı, denetimi güçlendirirken süreçleri daha da hızlandırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Sahte mimarlara karşı önlemlerin alınması için belediyelerle müellif odaların oluşmasına kadar birçok projelerinin olduğunu belirten Kahraman, tüm Mimarlar Odası İzmir Şubesi üyelerini oy kullanmaya çağırdı.

YÖNETİM KURULU ADAY LİSTESİ

İlker Kahraman’ın başkan adayı olduğu listede yönetim kurulu adayları ise şu isimlerden oluşuyor: 

İlker Kahraman

A.Banu Aydın

F.Zerrin Ayazoğlu

Seçkin Kutucu

Merih F. Yıldırım

Yelda Tuna

Heval Turan

Orhan Ersan

Zeynep Günseli Özşahin

Uğur Yıldırım

Bora Örgülü

Özüm Birgin

Ali Genç

Engin Yavuz

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kuşadası'ndan tarımsal kalkınma atağı... Hedef kendi kendine yeten kent olmak...
Kuşadası'ndan tarımsal kalkınma atağı... Hedef kendi kendine...
Kordon'dan Üçkuyular'a kadar dezenfekte hamlesi
Kordon'dan Üçkuyular'a kadar dezenfekte hamlesi