Bitcoin’i Gelecekte Neler Bekliyor?

Bitcoin’i Gelecekte Neler Bekliyor?

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi Blackrock’un küresel yatırım sorumlusu Rick Rieder geçtiğimiz günlerde CNBC'ye, Bitcoin ile "ilgilenmeye" başladıklarını söyledi. Bu, Bitcoin'in 52 bin 533 dolarlık rekor seviyeye ulaşmasını sağlayan son adım oldu.

22 Şubat 2021 - 21:40

Büyük firmaların Bitcoin ile ilgilenmesi, ABD borsasına kayıtlı Microstrategy'nin Ağustos 2020'de, şirketi dolar karşısında korumak için Bitcoin'e 250 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını açıkladığında başladı. Bu hamle, Bitcoin'e kurumsal ilginin bir anda yükselmesine neden oldu ve aralık ayında İngiltere merkezli varlık yöneticisi Ruffer da Bitcoin’e 550 milyon sterlin değerinde yatırım yaptı.

BNY Mellon ve Mastercard gibi bir dizi başka finans kurumu da son günlerde kripto para alanına giriş yaptı. Ülkenin en eski bankası olan BNY Mellon, bu yılın sonlarında bir dijital varlık birimi başlatacağını açıkladı. Mastercard da belirli kripto para birimlerini desteklemeyi planlıyor.

Bitcoin bunlar yaşanmadan önceki dönemde son derece çalkantılı bir seyir izliyordu. Son haftalarda elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın kendi hazine varlıklarını kripto paraya doğru yönlendireceğini duyurmasıyla Bitcoin daha da yükseldi. Peki bütün bunlar Bitcoin için ne anlama geliyor?

Balon mu Yoksa "Yeni Dünya" Düzeninin Para Birimi mi?

Bitcoin gibi son derece değişken kripto para birimlerinin artan popülaritesi, bir balon olarak görülebilir ya da ABD ve doların daha az önemli bir rol oynayacağı yeni bir dünya düzeninin sinyali olarak da yorumlanabilir. Öte yandan 2008 yılındaki finansal kriz sonrası piyasaları istikrara kavuşturmak için tasarlanmış para politikası, ABD’nin artan borç yüklerinin Covid sonrası para arzının artışına yol açıyor. Esas itibariyle, borçtan kurtulmanın yalnızca üç yolu var: Büyüme, kemer sıkma veya para basma. ABD hükümeti ilerleyen dönemde hazine tahvil ihracı yoluyla borçlanırsa ve dolar, değerini kaybetmeye başlarsa, Bitcoin muhtemelen güvenli bir liman olabilir.

Gelecekte de doların ana rezerv para birimi olmaya devam edeceğini, diğer güçlü para birimleri olan Çin Yuanı ve Euro'nun giderek daha önemli değerler hâline geleceğini hayal etmek kolay görünüyor. Ancak, ülke sınırlarını kolayca geçebilen kripto para birimlerinin, hükümetler tarafından üretilen yasal paraya göre bazı avantajlara sahip olacağı da düşünülebilir. İnsanların ve malların göçü daha kısıtlı hale gelse de, dijital ticaret ve bilgi akışı büyümeye devam ediyor.

Tesla’dan Elon Musk, Facebook’tan Mark Zuckerberg ve Twitter’dan Jack Dorsey gibi teknoloji liderleri de dahil olmak üzere kripto para savunucuları, dijital para birimlerinin bu giderek çok kutuplu hâle gelen dünyaya daha uygun olduğuna inanıyor. Kripto paralar büyük ölçüde regülasyonlara tabi değil ve bu nedenle siyasi durumlardan daha az etkileniyorlar.

Kripto para birimi değişen dünyanın altını mı olacak?

Büyük teknoloji platformları için kullanılan Big Tech birliği Washington ya da Pekin’deki karar mekanizmalarından daha güçlü olacak mı? Belki. Ancak egemen devletlerin ekonomileri karşısında yer alan bu varoluşsal tehdidi kendi lehlerine düzenlemek için harekete geçmesi de mümkün. ABD'de Hazine Bakanı Janet Yellen, gelecekte yapılacak kripto para birimi düzenlemesi konusunu çoktan gündeme getirdi.

Bunlar Bitcoin almak için kararsızlığı körükleyecek şeyler. Ama son dönemde yaşanan bazı gelişmeler de Bitcoin’i bir balon olarak görmemizi engelliyor. 20. yüzyılın başında, yüzlerce otomobil üreticisinden hangisinin at ve at arabasının yerini alma yarışını kazanacağı belirsizdi. Bugün Bitcoin, Ethereum, Diem veya henüz icat edilmemiş başka bir dijital para biriminin uzun vadede kazanıp kazanamayacağını kim bilebilir?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kızını taciz eden adamı öldürmüştü! Tahliye edildi
Kızını taciz eden adamı öldürmüştü! Tahliye edildi
İZBAN’da intihar!
İZBAN’da intihar!