Bornova’nın kesin hesabına Meclis onayı!

Bornova’nın kesin hesabına Meclis onayı!

Bornova Belediyesi’nin Mayıs ayı Meclis toplantısının ikinci oturumunda, 2021 Mali Yılı Bütçe Kesin Hesabı görüşüldü. Bütçe kesin hesabı AK Parti’nin ‘ret’ oyuna karşın, Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti’nin ‘kabul’ oyları sonrası oy çokluğu ile kabul edildi.

10 Mayıs 2022 - 11:40

Çiğdem CANPOLAT/ ÖNCÜŞEHİR – Bornova Belediyesi’nin Mayıs ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu Belediye Başkanvekili Hüseyin Ünal idaresinde gerçekleşti.

Oturumda Bornova Belediyesi'nin 2021 Mali Yılı Bütçe Kesin Hesabı görüşüldü. Bütçe kesin hesabı, AK Parti’nin ‘ret’ oyuna karşın, Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti’nin ‘kabul’ oyları sonrası oy çokluğu ile kabul edildi.

KAHYA: BORNOVA BELEDİYESİ ÖZ SERMAYESİ BÜYÜK VE GÜÇLÜ BİR BELEDİYEDİR

2021 Mali Yılı Bütçe Kesin Hesabı hakkında açıklamalarda bulunan CHP’li Meclis Üyesi Ercan Kahya, “2021 sonu itibarıyla 904 milyon TL’lik bilançoya ulaşmış durumda Bornova Belediyesi. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 10’luk büyüme gerçekleşti. Büyük bir bütçe. Bu bütçenin aktif kısmı yüzde 75’in duran varlıklardan kalan kısmı alacaklardan oluşuyor. Bornova Belediyesi borçlarını ödemiş ve güçlü bir mali yapıya ulaşmıştır. Öz sermayesi büyük bir belediyedir ve çok güçlü bir belediyedir. Bütün yatırımları kendi bütçesiyle yapmıştır. Yüzde 87 gibi öz sermayesi güçlü bir yapıya kavuşmuştur. Bütçe gerçekleşme olarak değerlendirdiğimizde gelir için 436 milyonluk bütçe yapmışsız 485 milyon TL gerçekleşmiş, giderde ise 518 milyonluk bir bütçe yapmışız ve 469 milyon591 bin TL'lik gider oluşmuş yüzde 90,65'lık gider oranında gerçekleşme olmuş. Bornova Belediyesi’nin herhangi bir yere borcu yoktur. Ayrıca 57 milyon lira da bir sonraki yıla devredilmiştir. İller Bankasından gelen bütçe 135 milyon lira imiş, 2021’de 182 liraya ulaşmış. Personel giderlerine bir artış söz konusu. Faiz giderlerinde borcumuz olmadığı için düşüş yaşanmış. Giderlerin ana kalemlere bazında bir değerlendirme yapacak olursak; su alımlarında yüzde 22’li azalma var. Akaryakıt fiyatları yüzde 12’lerda artış var. Buna bakacak olursak demek ki belediyede tasarruf kaynakların iyi kullanımı ile mali disiplin var. Personel giderleri yüzde 71 civarlarına ve bütçenin büyük bir kısmını kaplıyor” dedi.

TATLI: BU YATIRIMLAR NEREDE?

AK Partili Meclis Üyesi Sait Tatlı, “Ercan Bey ayakları yere sağlam basan bütçeden bahsetti. Çok güzel pembe tablolar çizdi. Ben ne kadar pembe olduğunu size anlatacağım. Bütçenin ne kadar gerçekçi olduğu, gelirin giderin karşılamasına bakılır, verilen taahhütlerin ne kadar yapıldığına bakılır. Tahmini bütçede gider 463 milyon. Geçen sene, bütçeye ek bütçe yapmış 55 milyonluk alım eklemişiz. Ciddi bir rakam bu. Gelirde ise 436 milyon lira, gerçekleşen bütçe 485 milyon lira. Yüzde 2 artış var, bu da merkezi hükümetin gönderdiği paradan kaynaklanıyor. Gelirler artmış, gidere bakıldığında yatırımların artması beklenir. 520 milyon liralık bütçe; özel kalem müdürlüğü bütçesi 7 milyon lira tahmin edilmiş; 9 milyona çıkmış sonunda. 463 liralık gelirimiz 550 milyona çıkmış, fen işleri müdürlüğü 73 milyon harcanmış. Biz gelirimiz arttığı halde fen işleri müdürlüğünün bütçesini düşürmüşüz. 221 yılı içerisinde taahhüt edilen ve gerçekleşenlere bakalım. İçtaş hizmet binası; 3 milyon lira rakamı taahhüt etmişiz. Ödediğimiz rakam 59 bin lira. Kent içi bakım yolarlı için 17 milyon demişiz. 4 milyon 300 bin lira harcamışız. Naldöken pazaryeri için yapacağız demiş, 3 milyon lira bütçe ayırmışız ama harcanan para yok. 45 milyon 700 bin lira Bornova Belediyesi yatırım taahhüdünde bulunmuş. Bunlardan 12 milyon 300 bin lira para harcamış. Geçen yıl Sayın Başkan, “90 milyon liralık yatırım öngörüyoruz, 2021 yılı Bornova Belediyesi için yatırım yılı olacak” demişti ama bakıyoruz bu yatırımlar nerede?” dedi.

ÜNAL: ARTIK İHALEYE GİRECEK İNSAN BULAMIYORUZ

Tatlı’nın ifadelerini hayretle dinlediğini ifade eden CHP’li Ünal, “Türkiye’de yaşıyoruz. Sizler geç kalınca ben oy birliği yapacağınızı sandım. Sizi hayretle dinliyorum. Dolar geçen sen konuştuğumuzda kaç paraydı bu sene kaç para? Herhalde bunları unuttunuz. Artık ihaleye girecek insan bulamıyoruz. Ne olacağını bilmediği için teklif vermiyor. Bırakın yatırım yapmayı şu an ayakta durmak bile bir mesele. Eğer iç borcumuz yok ve yüz de 90 ile yönetiliyorsak bu başarıdır. Öyle bir anlattınız ki sanki başka bir yerde yaşıyoruz. Kongre merkezinin yüzde 70’ini Büyükşehir Belediyesi yapacak. İnsanlar yarın fiyatların kaç para olacağını bilmediği için teklif dahi vermiyorlar” şeklinde konuştu.

TATLI: ONCA AY NEDEN YAPMADINIZ?

AK Partili Tatlı, bütçe öncesi ve sonrasında yaşanan bir enflasyon olmadığına dikkat çekerek, “Bu bütçe 2020 yılının sonuna yapıldı. 2021 yılı tahmini bütçesiydi. Siz bu yatırımları yapacağınızı dediğinizde 2020 yılı eylül ekimi kasımdı. O zamanlar bu enflasyona yıl sonuna denk geldi. Ekim kasım gibi denk geldi. Siz ekim ve kasımı neden beklediniz. Onca ay neden yapmadınız? Yatırım kalemlerinde söylediğim hangi kalemlerde yanlışlık var? Gelirlerimiz azalmamışken kendi yatırım taahhüdünde bulunduğunuz yatırımlarına hangisine ne kadar harcadınız? Gerçekleşen bazılarının da bazı yerlerini biz harcamışız, bazı yerlerine biz harcamamışız. Biz gelmişiz yıl sonuna doğru hiçbir harcamamışız” diye konuştu.

ÜNAL’DAN ALİAĞA ÖRNEĞİ

Başkanvekili Ünal ise cevaben, “55 milyon ilave yapıldı dediniz. Aliağa Belediyesi 285 milyon bütçesi vardı. 300 milyon artı ek bütçe yatı. Nedenini anlatmıyorum bile” dedi.

KAHYA: HEDEFLER VE ÖNCELİKLER DEĞİŞİYOR

Eleştiriler üzerine söz alan CHP'li Ercan Kahya, "Biz bu bütçeyi gerçekleştirmek için canla başla mücadele ediyoruz. Cumhurbaşkanını tasarruf genelgesi yayınladı. Biz bu rakamları bulmuşsak demek ki genelgeye de uymuşuz. Ek bütçe ücretle ilgiliydi.55 milyonluk fark ücretler dolayısıyla 2021 yılında sözleşmesi imzalandığı için o vaziyette. Kongre merkezi ile ilgili ihale olacağı gün dolar 20 TL'ye çıktı. Hedeflerde öncelikler de değişiyor. Sait Bey'in ifade ettiği bazı şeyleri yapamamışız ancak başka yatırımlar yapmışız" ifadelerini kullandı.

KISA: SOKAKLARIMIZ ÇUKUR İÇİNDE

AK Partili Meclis Üyesi Selma Kısa kent içindeki yolların sıkıntılı olduğunu söyleyerek, “Bornova her zaman çok güçlü bir belediye bunu her zaman vurguluyoruz. Ama biz bunu hizmetlerimizde göremediğimiz için serzenişlerimiz var. Asıl sıkıntımız bu gelirler ve bu kalemlere rağmen hala daha Bornova merkezde dahil hendek oluşturacak çukurdan geçiyorsak eğer ki bu neredeyse aynı durum yaşanıyor. Asfalt plenti var diye övünüyoruz, fazlasını nereye satalım diye övünüyoruz ama yollarımız böyle. Hala daha sokaklarımız çukur içinde. Ana caddede o çukurda insan düşüp kolunu kırıyorsa ve şikayet edildiği için belediye gidip yama yapıyorsa biz güçlü bir belediye değiliz. Hizmet almak istiyoruz, sokaktaki hendeklerden kurtulursak çok memnun oluruz” dedi.

TATLI: BİZ BAŞARILIYIZ VE DAHA İYİSİNİ YAPMAK İÇİN HER ZAMAN ÇALIŞIYORUZ

CHP’li Tatlı ise, “Tablo bu. Bize göre böyle, muhalefete göre böyle. Cumhurbaşkanımız demiş ki önce 'Bazı kesimlerde bir tatminsizlik söz konusu. Elimizdekiler şükredeceğiz sonra çalışacağız.' Biz başarılıyız ve daha iyisini yapmak için her zaman çalışıyoruz. Bu meclis önümüzdeki dönemde göreceksiniz daha iyisini yapmak için çalışacaktır” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti'den İYİ Parti'ye katılım! Kırkpınar: Az kaldı, geliyoruz
AK Parti'den İYİ Parti'ye katılım! Kırkpınar: Az kaldı,...
MSB acı haberi duyurdu: 4 asker şehit oldu
MSB acı haberi duyurdu: 4 asker şehit oldu