Buca Belediyesinin benzinlik satışına sert muhalefet

Buca Belediyesinin benzinlik satışına sert muhalefet

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın belediyenin borçlarını gerekçe göstererek Kaynaklar’da yer alan benzin istasyonu için satış kararı almasına, Ak Partinin sert muhalefeti devam ediyor. Grup Başkanvekili Ekrem Gündoğdu, Başkan Kılıç’a bir kez daha ‘bu satıştan vazgeçin’ çağrısı yaptı.

03 Ekim 2020 - 00:39 - Güncelleme: 03 Ekim 2020 - 00:47
Reklam

Buca Belediyesinin ekim ayı olağan meclis toplantısı Başkan Erhan Kılıç yönetiminde gerçekleşirken, yakın zamanda ataması yapılan Ak Parti Buca İlçe Başkanı Hakan Kalfaoğlu da ilk kez Grup Başkanı Sıfatı ile meclise katıldı.

Meclisteki ilk kriz CHP’li meclis üyeleri arasında yaşandı. Efeler Mahallesi 323 sokak ve Yenigün Mahallesi 268/4 sokağın Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 19/f maddesi kapsamında zemin katta ticaret kullanımı için yol boyu ticaret teşekkül etmiş olarak belirlenmesi yönündeki Başkanlık önergesine Hukuk Komisyonundaki görüşmelerinde CHP’li Taner Kazanoğlu ret oyu verirken; bu önergenin meclisteki görüşmelerinde ise bu kez 11 CHP’li meclis üyesi ret oyu kullandı. Önerge Ak Partili meclis üyelerinin ‘evet’ demesiyle meclisten oy çokluğu ile geçebildi. Başkan Erhan Kılıç, ret oyu veren meclis üyelerinin isimlerini tek tek okuyarak, kayıtlara geçmesini istedi.

GÜNDOĞDU: BİR KEZ DAHA İKAZ EDİYORUZ

Ancak meclisteki tek gerginlik konusu bu önerge değildi. Meclisin dilek ve temenniler bölümünde söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili Ekrem Gündoğdu, daha önce oy çokluğu ile satış kararı alınan Buca Belediyesine ait Kaynaklardaki benzin istasyonu için yeniden itirazlarını dile getirdi. Benzin istasyonu için Ak Parti Grubunun tüm itirazlarına rağmen ‘yangından mal kaçırır gibi’ oy çokluğu ile satış kararı alındığını belirten Gündoğdu, “Bu önergenin komisyonlarda yeniden değerlendirilmesini istememize rağmen, siz oy çokluğu ile satış kararı aldınız. Biz Ak Parti Grubu olarak bir kez daha uyarımızı yapalım, biz belediyemize düzenli gelir getiren bu benzinliğin satılmasını doğru bulmuyoruz. Ancak mutlaka satmakta kararlıysanız da o zaman şeffaf bir ihale ile ve açık artırma ile satılmasını talep ediyoruz. İhalenin kapalı zarf usulü ile yapılmasını doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

İZZET PİLGİR: 550 GÜNDÜR BUCA’DA NE DEĞİŞTİ?

Ak Partili Meclis Üyesi İzzet Pilgir de söz alarak, benzinliğin satışına da satış yöntemine de itirazları olduğunu söyledi. Belediyenin sözü edilen borçlarının CHP’li başkanların yönetimde olduğu son 2 dönemde yapıldığını belirten Pilgir, “Bu meclisin bu borcu kapatmak için Buca’nın öz malına satmaya hakkı yoktur. Levent Piriştina’nın başkanlığı döneminde şimdiki Belediye Başkanımız Sayın Erhan Kılıç, bu meclisin grup başkanı, şimdiki İl Başkanı Deniz Bey de bu mecliste meclis başkan vekiliydi. Bu kadar hassas görevde olan büyüklerimiz, CHP'li arkadaşlarımız buradayken neden belediye bu kadar borç yüküne sokuldu. Sayın Piriştina seçim zamanında bizim deyimimizle ‘beton çarşı’yı açarken ne dedi? ‘Buca Belediyesinin hiç kimseye borcu yoktur’ dedi. Ancak Sayın Erhan Kılıç göreve geldiğinde borçlarla başının dertte olduğunu söyledi şimdi de faizlerle başının dertte olduğunu söylüyor.

550 gündür meclis üyesiyiz, pandemiden dolayı bazı hizmetler aksamış olabilir ama 550 gündür Buca'da ne değişti? 10 yılda bir kültür merkezi mi yapıldı, ek bir proje mi yapıldı, 400 milyon nereye gitti. Şimdi biz neden burada dertleniyoruz, bunun faizini dert ediyoruz” diye konuştu.  

“ÇÖPÜ 40 MİLYONA İHALE ETTİK 60 MİLYONA ÇIKTI”

Üzerinden bir yılı aşkın bir süre geçen Buca Belediyesi çöp toplama ihalesinin bitmek bilmeyen tartışmasına bir kez daha katılan Pilgir, “Çöp ihalesi yaptık 15 aylık, güya 40 milyon liraydı. Ancak işin içini inceleyince bir baktık ki ihalede yüzde 20 artırım olmuş, KDV'yi de ekleyin 60 milyon ediyorr. 15 aylık çöp toplama işini 60 milyona ihale etmişiz. Biz Ak Parti Grubu olarak Buca'nın öz malını satmaktan yana değiliz. Gelin bundan vazgeçin, Bucalı hemşerilerimize bu kötülüğü yapmayalım. Bu benzin istasyonlarının satışından gelin vazgeçin” diye konuştu.

BAŞKAN KILIÇ’TAN AK PARTİYE CEVAP

Ak Partili meclis üyelerinin eleştirilerine yanıt veren Başkan Kılıç, belediyeye ait borçlara faiz ödemek yerine daha fazla gelir getirici bir hamlenin gerçekleştirilmesinin daha doğru olduğunu ifade ederek, “Söz konusu borçların büyük bir çoğunluğu, 3’te 2’sine yakın tutarı devlete karşı olan borçlardır. Bu borçların yaratılma nedenlerinden bir tanesi de yerel yönetimlere şu ana kadar yapılamayan desteklerdir. İller Bankası’ndan gelen pay, 4 yıldır değişmedi. Enflasyon rakamları ortada. Dolar 2 yılda iki kat arttı. Yaptığımız bütün işlemler dolar üzerinden. Önümüzde toplu iş sözleşmesi var. Bize gelen para belli. Kendimizi idame ettirmemiz lazım. Ne yapalım personelin maaşını mı ödemeyelim? Şu an ülkenin durumuna bakın Euro 10 TL’ye yaklaşıyor. Bizim satacağımız bir tane benzinlik. Harcayacağımız yerler belli yapacağımız işler belli. Şu ana kadar yaptıklarımızı gördünüz. Mali disiplini sağlamaya çalışıyoruz. Pandemi sürecinde yaşananlar belli. Bizim elimizde sihirli değnek yok. Sadece CHP’li değil, Türkiye genelindeki bütün belediyelerin durumları belli. Kentin yeniden planlanması için uğraş veriyoruz. Özellikle belediyemizin sonraki yıllarına da sirayet edecek bir dijitalleşme çalışması başlattık. Bu çalışmayla belediyedeki vergi kaçaklarını önleyeceğiz. 2021 sonrasında da Buca’nın yaşanabilir kent olma hedeflerini gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

KAYNAKLAR YOLU İÇİN İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DEVREDE

Öte yandan meclis oturumunda Kaynaklar yolunda yaşanan kazalar gündeme geldi. AK Partili Meclis Üyesi Mustafa İnce, geçtiğimiz ay meclis toplantısında Kaynaklar’da çok sayıda kazanın yaşandığı ve ölüm yolu diye adlandırılan yolda önlemlerin alınması gerektiğini ifade etmişti. Konuyu İzmir Büyükşehir Belediyesi ile görüştüğünü ifade eden CHP Meclis Üyesi Fikret Aktaş, söz konusu yer için Büyükşehir ekiplerinin öncelikli olarak bir bariyer olmak üzere düzenleme yapacaklarını, burada kazalara neden olan durumu düzelteceklerini duyurdu.

 

NEZİR: SOKAK HAYVANLARI İÇİN BARINAK YAPILSIN

Ak Partili Meclis Üyesi İsa Nezir ise Buca’nın belli bölgelerinde sürü halinde gezen ve zaman zaman saldırılarıyla vatandaşlara zor anlar yaşatan sokak köpekleriyle ilgili şikayetleri dile getirdi. Nezir, Buca Belediyesinin daha önceki dönemlerde Kaynaklar bölgesinde bir arazi istimlak ettiğini ancak buraya hayvan barınağının henüz yapılmadığını hatırlattı. Buca Belediyesinin acilen hayvan barınağı yaparak,  bu soruna çözüm bulmasını talep eden İsa Nezir’e Başkan Erhan Kılıç cevap verdi. Kılıç, hayvan haklarına dair mevzuat gereği sokak hayvanlarını ancak kısırlaştırıp yine aldıkları yere bırakmak zorunda olduklarını hatırlatarak, “Biliyorsunuz hayvan hakları ile ilgili bir yasa var, biz belediye olarak ancak saldırgan nitelikli olanları alabiliyoruz. Diğerlerini yasa diyor ki alıp kısırlaştırmasını yaptıktan sonra tekrar aldığın yere bırakacaksın. Kısırlaştırma ile ilgili çalışmalara daha da ağırlık vereceğiz. Çünkü yaptığımız anketlerde de sorun olarak ortaya çıkıyor” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Sokağa çıkma yasağı kalkıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Sokağa çıkma yasağı...
Bebeğiyle denize atlayan kadın tutuklandı
Bebeğiyle denize atlayan kadın tutuklandı