Buca’da balkon tarımı başlıyor... Fideler Belediyeden...

Buca'da balkon tarımı başlıyor... Fideler Belediyeden...

Gıda güvenliğinin yanı sıra tarımsal üretimi kent geneline yaymak için çalışan Buca Belediyesi, pandemi günlerinde Balkon Tarımı Projesi’ni hayata geçirdi.

21 Nisan 2020 - 12:45

Proje kapsamında ilk etapta 500 haneye dağıtılan 2 binin üzerinde sebze fidesi, Bucalıların balkonunda yetişecek. Projenin tarımsal verimliliği arttırırken bir yandan da hemşehrilere moral olacağını söyleyen Başkan Kılıç, “Buca koronavirüsü evde kalıp evde üreterek yenecek” dedi.

Kentin tarımsal verimliliğini arttırmak için çalışmalara devam eden Buca Belediyesi, koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı gıda güvenliğini sağlamak için çalışmalara hız kattı.

Buca Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından ilk olarak geçtiğimiz hafta Kaynaklar’daki belediye arazisinde Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç’ın katılımıyla fide ekimi çalışması yapıldı.  Ardından Balkon Tarımı Projesi de başlatıldı.

EVDE KALIP BALKON TARIMIYLA ÜRETECEKLER
Buca genelinde üretim politikalarını hayata geçirebilmek, tarımsal kalkınmayı kent geneline yayabilmek için projelendirilen Balkon Tarımı projesi, pandemi günlerine yetiştirildi.  Proje kapsamında, belediye tarafından balkonu üretime elverişli hanelerdeki vatandaşlara domates, biber, patlıcan ve salatalık fideleri dağıtıldı. Vatandaşlar, mevsimine uygun olarak mutfağın temel gıda maddelerini evlerinden çıkmadan üretebilecek.

500 HANEYE 2000 FİDE
Çalışma kapsamında ilk olarak 500’e yakın haneye toplamda 2 binin üzerinde sebze fidesi dağıtıldı. Dağıtımda öncelik ise koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı getirilen 65 yaş üstü vatandaşlara verildi. Bucalılar bir yandan evlerinde organik ve sağlıklı üretimi gerçekleştirme imkanı bulurken bir yandan da pandemi günlerinde moral bulacak.

EVDE KAL EVDE ÜRET
Proje hakkında konuşan Başkan Kılıç, “Göreve geldiğimiz günden beri Bucamızın tarımsal varlığını arttırabilmek için her alanda çalışmalarımızı hayata geçirmeye devam ediyoruz. Üreten kent olma yolunda en çok önemsediğimiz Balkon Tarımı Projesi’ni koronavirüs salgınıyla mücadele ettiğimiz günlerde başlattık. İlk etapta pilot olarak başlattığımız projeyi, ilerleyen sürede ilçemizin tamamına yaymayı planlıyoruz. Bir yandan gıda verimliliğimizi arttırırken bir yandan da toprağın, fide yetiştirmenin, üretmenin verdiği moralle pandemi günlerinde yüzleri bir nebze güldürmeye çalışıyoruz. Buca, koronavirüsü evde kalıp evde üreterek yenecek” diye konuştu.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Halit Türk
  10 ay önce
  Bende istiyorum . Buca Seyhan mah Kardelen apt no 1 daire 38 Buca 05325420291
 • Enver ÖZEL
  10 ay önce
  TEBRİKLER TEBRİKLER TEBRIKLER....En güzel hizmet bu işte..dilerim Öncelikle Karşıyaka belediyesi ve diğer belediyeler bu çalışmayı örnek alır ve bu tür çalışmalara başlarlar. Sokaga çıkma yasağım nedeni ile karşıyaka belediyesinden yaşım nedeni ile arandim.bir isteğim olup olmadığı sorulmuştu.bende paramin karşılığında sebze fidelerine ve topraga ihtiyacımin olduğunu söylemiştim.Gerek beni telefonla arayan görevliler,gerekse evime kadar gelip ziyaret eden görevlilere ayni talebimi iletmiştim.Ama maalesef yeterli ilgiyi görememiştim.bu haberi okuyunca inanın gözlerim yaşardı.Çünkü yıllardır hep butür çalışmaların olmasi gerektiğini söyleyen biriyim.Çiçek fideleri yerine sebze fideleri dağıtilsa.! Çünkü Tohuma mahkum olduğumuz israilin,teraslarda sebze yetiştirdiğini biliyorum. Şu anda kendi ihtiyacım için. saksilarda .roka.tere.maydanoz.taze soğan.biber.domates.salatalık..yetiştirmeye çalışıyorum.ilaç kul***madan.tam organik.tavsiyem herkese...Enver ÖZEL (Şair Yazar)
 • Aynur uras
  10 ay önce
  Buca da yapı*** hiçbirşeyden haberiniz olmuyor ve Buca nn göbeğinde yaylacık ta oturuyoruz nerde oluyor bu dediklerinz anlamiş degilm
 • Nazan Ozlu
  10 ay önce
  Süper
 • Arzu Yıldız
  10 ay önce
  insanları mutlu edecek çok anlamlı bir proje emeği geçenleri tebrik ediyorum bende Karabağlar belediyesinden Muhittin başkanımdan bekliyorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de Astsubay Üstçavuş kazada yaşamını yitirdi!
İzmir'de Astsubay Üstçavuş kazada yaşamını yitirdi!
İzmir'de 13 yaşındaki çocuk kalp krizinden öldü
İzmir'de 13 yaşındaki çocuk kalp krizinden öldü