Buca meclisinde ’50 milyon borçlanma’ krizi

Buca meclisinde '50 milyon borçlanma' krizi

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın meclisten 50 milyon lira borçlanma yetkisi talep etmesi hem CHP hem de Cumhur İttifakı meclis gruplarında çatlağa neden oldu. CHP’li 7 meclis üyesi tepki gösterip oylamaya katılmazken, Cumhur İttifakı’ndan 2 MHP’li ile bir Ak Partili üyenin oylamaya katılmaması, bir başka meclis üyesinin kovid olduğu için gelememesi ve daha önce Ak Parti’den istifa eden bir üyenin ‘evet’ oyu kullanması ile önerge meclisten geçti.

07 Ocak 2022 - 10:28 - Güncelleme: 07 Ocak 2022 - 10:53

ÖNCÜŞEHİR - Buca Belediyesinin dün gerçekleşen Ocak ayı meclis toplantısının oldukça sancılı geçtiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre Başkan Erhan Kılıç’ın 50 milyon lira borçlanma yetkisi talep etmesi CHP Meclis Grubunda itirazlarla karşılaştı. Başkan Kılıç’ın ikna edemediği 7 CHP’li meclis üyesi, borçlanma önergesinin meclisten geçmemesi için meclise katılmadı.

Ancak CHP’nin meclis grubundaki bu bölünmeye karşılık Cumhur İttifakı da fire verdi. CHP’li 7 meclis üyesi, “Biz oylamaya katılmazsak, Cumhur İttifakı meclis üyeleri de ret oyu vereceğine göre borçlanma yetkisi önergesi meclisten geçemeyecek” hesabı yaparken, Cumhur İttifakı üyeleri beklenen yönde hareket etmedi.

Meclis toplantısı hem CHP hem de Cumhur İttifakındaki katılmayanlar nedeniyle boş sıralara karşı yapıldı. 

Cumhur İttifakının MHP’li 2 meclis üyesi meclise katılmadı. Öte yandan Ak Parti Grup toplantısına katılmasına rağmen Mustafa İnce de meclis toplantısına katılmadı. Öte yandan Ak Partili Ziya Aksüt ise kovid hastası olduğu için meclise gelemedi. 2020 yılında Ak Parti Grup kararına rağmen Başkan Erhan Kılıç’ın yine borçlanma yetkisi önergesine destek verdiği için disipline sevk edilen ve partisinden istifa eden Ünal Ömür de borçlanma yetkisi önergesine ‘evet’ oyu kullanınca Başkan Erhan Kılıç’a 50 milyon lira borçlanma yetkisi tanıyacak önerge 11 ret oyuna karşı 16 kabul oyu ile meclisten geçti.

Öte yandan grup toplantısına katıldıktan sonra meclise katılmayan ve telefonlarına ulaşılmayan Mustafa İnce’ye kendi grubundan tepki vardı. İnce, 2020 yılındaki benzer bir borçlanma yetkisi önergesine de ‘evet’ demiş ayrıca grup kararına karşı çıkarak denetim komisyonuna da aday olduğu için grubuyla ters düşmüş ve disipline sevk edilmişti.

AK PARTİLİ ÜYELER KENDİ ÖNERGELERİNİN OYLAMASINA KATILMADI

Öte yandan olaylı geçen dünkü Buca meclisinde Cumhur İttifakında çatlak olduğunu gösteren bir gelişme daha yaşandı. Ak Parti İl Başkanlığının yönlendirmesi ile Ak Parti Meclis Grupları tüm ilçelerde çiftçilere elektriğin ücretsiz verilmesi yönünde önergeler verdiler.

Buca Meclisinde de Ak Parti Grubu bu önergeyi verdi. Ancak önergenin oylaması sırasında mecliste Cumhur İttifakından sadece 5 meclis üyesi vardı. CHP Meclis Grubundan 7 kişinin katılmaması ile ‘ücretsiz elektrik’ önergesini komisyonlara havale ettirme fırsatı yakalayan Cumhur İttifakı üyeleri, kendi önergelerinin oylamasını beklemeden meclisi terk ederek kendi kalelerine gol attı.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Tire’de silahlı kavga: 1 ölü
İzmir Tire’de silahlı kavga: 1 ölü
Çeşme’de uzman çavuşu bıçaklayarak öldüren zanlı tutuklandı
Çeşme’de uzman çavuşu bıçaklayarak öldüren zanlı...