Buca Meclisinde ’Çevik Bir’ tartışması

Buca Meclisinde 'Çevik Bir' tartışması

28 Şubat Davasının geçtiğimiz günlerde sonuçlanması ile tutuklanan dönemin Genel Kurmay 2. Başkanı Çevik Bir, Buca Meclisinde bir kez daha tartışma konusu oldu. Ak Parti Grubunun Buca’daki Çevik Bir Meydanı için isim değişikliği önerisine karşılık Başkan Erhan Kılıç’dan da “Eski Buca Stadını da içine katarak büyük bir park düzenlemesi yapıp, ondan sonra ismini değiştirelim” geldi. Başkan Kılıç, eski Buca Stadının yerel yönetime devri konusunda Ak Parti Grubundan destek beklediğini söyledi.

03 Eylül 2021 - 18:18 - Güncelleme: 03 Eylül 2021 - 18:28

28 Şubat darbe girişimi davasından suçlu bulunarak tutuklanan dönemin Genel Kurmay 2. Başkanı Çevik Bir ismi bir kez daha Buca Meclisinde Ak Parti ile Başkan Erhan Kılıç’ı karşı karşıya getirdi. Ak Parti Buca İlçe Başkanı Avukat Hakan Kalfaoğlu'nun da hazır bulunduğu meclis toplantısında gündem maddeleri oylamasının tamamlaması ile yazılı önerge veren Ak Parti Meclis Üyesi Abdurrahim Ertaş, 28 Şubat Darbe davasından tutuklanan dönemin Genel Kurmay 2. Başkanı Çevik Bir isminin hala Buca’da bir meydanda yaşatılıyor olmasını utanç olarak niteledi. Ertaş, Çevik Bir Meydanı isminin Mustafa Kemal Atatürk Meydanı olarak değiştirilmesini önerdi. Bunu kendilerini seçen Buca halkının bir beklentisi olduğunu söyledi. Ancak Ertaş’ın bu önerisi Buca Meclisinde ilk kez tartışılmıyordu. Daha önce de Ak Parti Grubu çok kez bu öneriyi gündeme getirmiş, öneri bu konuda yetkili olan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde ret edilmişti.

TUTUKLAMA TARTIŞMAYI ALEVLENDİRDİ

Ancak 28 Şubat davasından Çevik Bir’in yakın zamanda tutuklanarak Buca Kırıklar’daki cezaevine nakledilmesi meydan ismi tartışmalarını da alevlendirdi. Ak Partili Abdurrahim Ertaş’ın önergesine karşılık Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, öncelikle meydan ismi değiştirme konusunda Buca Meclisi olarak yetki sahibi olmadıklarını söyledi.

PİLGİR: YETKİ VAR MI YOK MU?

Önergeyi veren Ertaş’a destek çıkan Ak Partili İzzet Pilgir de Buca Meclisinin bu konuda temenni kararı almaya yetkili olduğunu iddia ederek Başkan Erhan Kılıç’a ‘Bu konuda yetkiniz var mı yok mu?” diye sordu.

KILIÇ: STADLA BİRLEŞTİRİP MEYDAN VE PARK YAPALIM

Başkan Erhan Kılıç ise Çevik Bir Meydanının ismini değiştirme konusunda bir itirazının olmadığını ancak bu konudaki yetkinin Büyükşehir Belediyesinde olduğunu tekrarlayarak, “Biz sadece isim değiştirmek yerine, eski Buca Stadını da içine katarak büyük bir meydan düzenlemesi ve park yapalım istiyoruz. O zaman bu yeni gelişmeye dayanarak isim değişikliğini daha önce ret etmiş olan Büyükşehir Belediyesinden Çevik Bir ismini değiştirilmesini talep edelim. Buca’nın da ihtiyacı olan bu düzenleme için sizlerden de destek bekliyorum. Bu konuda Ak Parti Buca İlçe Başkanı Hakan Kalfaoğlu’nun da bir çalışma yaptırdığını biliyorum. Gelin hep birlikte bu düzenlemeye destek verelim” diye konuştu.

BAŞKAN KILIÇ ESKİ STADI İSTİYOR

Başkan Erhan Kılıç’ın, Buca’da trafik akışında da sorunlara neden olan Çevik Bir Meydanını, hemen bitişiğindeki Buca eski stadını da içine katarak yeniden düzenlemek istiyor. Ancak Buca eski Stadı Gençlik ve Spor Bakanlığına tahsisli olduğu için ne Büyükşehir Belediyesi ne de Buca Belediyesi bu bölgede düzenleme yapamıyor.

BAKANLIK TADİLATA BAŞLADI

Ancak bütün bu tartışmalar yaşanırken Gençlik ve Spor Bakanlığı Buca eski stadını tadilata soktu. Önemli bir yatırım yapan Bakanlık burayı amatör spor kulüplerini kullanımına açmaya hazırlanıyor.

AK PARTİ BASKIYI ARTTIRACAK

Öte yandan Ak Parti Buca İlçe Başkanı Hakan Kalfaoğlu ile Meclis Grubunun önümüzdeki günlerde Çevik Bir Meydanı isminin değiştirilmesi konusunda Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç'a baskı yapmak ve kamuoyunu harekete geçirmek için burada eylem yapmaya hazırlandığı öğrenildi. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Nusret
    1 ay önce
    Evet çelik bir adı kaldırılsın.Belediye başkanı bunu özellikle gündemine almalı.Atatürk ya da tanınmış bir yazar, sanatci ismi o meydana ismi verilmeli.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MARMARİS MEDYA ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI
MARMARİS MEDYA ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI
Kemalpaşa için proje üretecekler
Kemalpaşa için proje üretecekler