Buca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi geliyor

Buca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi geliyor

Buca sınırları içerisinde yer alan köyleriyle İzmir’de kırsal kalkınmayı güçlendirmek amacıyla Buca Belediyesi, Buca Tarımsal Kalkınma Kooperatifini kurmak için ilk adımı attı. Buca’yı marka kentler arasında görmek istediğini belirten Belediye Başkanı Erhan Kılıç, başta kadın ve gençler olmak üzere tüm kesimleri kooperatife davet etti. Başkan Kılıç, “Birlikte üretip hakça bölüşeceğiz” dedi.

22 Ocak 2020 - 10:29

İzmir’in en eski üretim geleneğine sahip Buca’da, elverişli tarım alanları ve kültürel birikimi sayesinde kooperatifçilik yolu açıldı. Buca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi için hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı. 2020’nin ilkbahar aylarında hayata geçirilerek ürünlerini satışa sunması planlanıyor.


BUCA’DA ÜRETİLEN ÜRÜNLER ARTIK ‘BUCA’ MARKALI

Buca Kooperatifi’ne şimdilik 10 kişi üye oldu. Kooperatifte, kırsal kesimdeki Belenbaşı, Doğancılar, Karacaağaç, Kaynaklar ve Kırıklar mahallerinde üretilen ürünler satışa sunulacak. Ürün yelpazesinin çok geniş olacağı Kooperatifte, tarımsal ürünlerden el emeklerine, hayvancılık ürünlerinden ev eşyalarına kadar tamamen Buca markalı ürünler yer alacak.


“TÜRKİYE’YE ÖRNEK YEREL KALKINMA MODELİ”

Buca için bu projenin devrim niteliği taşıdığını dile getiren Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Bucamızın bir zamanlar Türkiye’ye mal olmuş bir marka değeri var. Şimdi hemşerilerimizden aldığımız güçle, Buca markası küllerinden doğacak. Bu proje, Buca’da gerçekleştireceğimiz yerelde kalkınma modelinin ilk sacayağı olacak. Çok kısa bir sürede Türkiye’ye örnek bir yerel kalkınma modelini hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.

Başkan Kılıç, kadınlar ve gençler başta olmak üzere tüm üreten Bucalıları kooperatife çağırarak konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Kooperatifimizin ilk ürünlerini piyasaya sürdükten sonra markalaşma sürecine başlayacağız. Kısa vadede Buca markalı ürünlerimizi tüm İzmir’e, orta vadede Türkiye geneline ve uzun vadede e-ticaret platformlarıyla tüm dünyaya pazarlamayı planlıyoruz. Çalışmalarımızla Buca’nın değerlerini tanıtırken, üreticilerimize de gelir kapısı olacağız. Aynı zamanda istihdama da çok büyük bir katkı sağlayacağız. Kadınlarımız başta olmak üzere kooperatife katılmak isteyen tüm üreten elleri, emekçileri davet ediyoruz. Buca olarak birlikte üretip, hakça bölüşeceğiz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mevlana heykeli üretici pazarıyla kapılarını açmaya hazırlanıyor
Mevlana heykeli üretici pazarıyla kapılarını açmaya...
Konak 8 Mart’a damga vuracak
Konak 8 Mart’a damga vuracak