Büyükşehir’de ’Agamemnon’ kavgası: Kim ne dedi?

Büyükşehir'de 'Agamemnon' kavgası: Kim ne dedi?

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı birinci oturumu Agamemnon krizi gölgesinde ve AK Partili meclis üyelerinin yoğun eleştirileri ile geçti.

11 Ocak 2021 - 23:26

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda tansiyonu yüksek bir toplantı gerçekleşti. Gündem dışı konuşmalarda söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, hafta sonu yaşanan Agamemnon krizi tartışmasını yeniden gündeme getirdi.

AK Partili Hüsnü Boztepe,  Başkan Soyer’in dün attığı Yalanınız batsın mesajını eleştirerek, “Dün Twitter’da yalanınız batsın gibi bir açıklamanız oldu. Ağır bir cümle. Biz 20 aydır bu mecliste çalışıyoruz. Bugüne kadar hepimizin konuşmalarımızı yaparken haddimizi aşan cümlelerimiz olmuştur. Siz yalan söylüyorsanız demedik. Siz yine buna benzer ifadeler kullandınız. Bazı sözcükler sizin bir tarafınıza yapışıyor. 7 kişilik bir yönetim var, Köy Koop’ta. Kırık dökük bir aracı var dediniz. Oysa İzmir’in her tarafından Köy Koop amblemli araçların vızır vızır dolaştığını biliyoruz. Milyonlarca lira et, süt verdiğini büyükşehire biliyoruz. Ama biz hiçbir zaman yalan kelimesini ya da siz burada belediyeyi dolandırıyorsunuz kelimesini asla konuşmadık. Etik değil dedik. Tweeter’daki o yalan kelimesini, aynen kim hangi zümre tweet attıysa hepsini aynen kendisine iade ediyorum” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal da, Boztepe’ye destek vererek, büyükşehir belediye bütçesinin yüzde 42’sinin yatırıma ayrılması, Buca Metrosu’nun temelinin henüz atılmaması, Narlıdere Metrosu’nun durumu konularında eleştiri getirdi.

AK Partili Özgür Hızal, “Bu şehirde birçok şey konuşuyor. Hepimiz siyasetçiyiz. Siyasetçinin ağzından çıkan her cümle önem arz ediyor. Gündem oluşturması gayet doğal. AK Parti grubu olarak bu salonlarda hep İzmir’i konuşma kaygısı içerisindeydik. Elbette ki bunu yaparken, eleştirilerimizde Tunç Soyer’i de eleştirdik. Soyer’i kişilik özellikleri nedeniyle eleştirmedik. Burada sizler tarafından hatanın nerede yapıldığı noktasında bir özeleştiri yapmanız gerektiğini düşünüyoruz.  Hizmet odaklı bir takım faaliyetlerin girilmesi gerektiği konusunda eleştiri yapıyoruz. İzmir neyle gündeme gelsin dedik. Hizmetle gelsin dedik.  Yüzde 42’lik bölümünün yatırıma ayrıldığını söylemekle olmuyor. Çıkıyorsunuz trafik var, altyapı problemi var… Nerede bu yüzde 42. Bir açılışla gündeme geliyor mu? Temel atmayla, yatırımla gündeme geliyor mu? Gelmiyor. Narlıdere metrosu. Evet elinizde bir yatırım var. Onu da yapacaksınız, devam eden bir yatırım. Buca metrosuyla ilgili ne yapacaksınız_ hiç. Hani 2020’de temel atacaktınız. Neyle gündeme geldi. Maalesef sayın başkan sizler Kıbrısla ilgili bir açıklama yaptınız.  Seferihisar Belediye Başkanı iken. Sonrasında Suriye’de yapılan terör operasyonuyla ilgili açıklama yaptınız. Bunu eleştirdik. Kolonlar boyandığında eleştirdik. 200 bin TL o kolonlara harcamayın dedik. O bina sıkıntılı dedik. Şu anda o binada değil bugün burada, yarın başka bir yerde, göçebe gibi yapıyoruz. Bu eleştirimizde haksız mıyız? Haklıyız. O binayla ilgili ayın başkan bir açıklama yaptı. O binanın yıkılması ve yeniden inşaat faaliyeti halinde sembolik başkanlık binası olması yönünde açıklama yaptı. Şu anki mevcut binanın meydanla alakalı bir kimlik meselesi tartışması oldu. Cevabı kim verdi? O cevabı size okumak istiyorum. Mimarlar odasından bir cevap geldi. Hani anlamsız eleştiriler yapılıyor ya! Kentle ilgili konuların uzmanlarca değerlendirilmesini istiyoruz diyor. Kentle ilgili sorunu uzmanları yorum yapsın diyor İBB başkanına. Neden çıkıp biriniz, sen ne diyorsun, İBB Başkanı böyle bir açıklama yaptı demediniz. Neden çıkıp burada bir saldırı yapılıyor demediniz kıymetli arkadaşlar.”

HIZAL: KÖY-KOOP’U ELEŞTİRİYORUZ, ELBETTE ELEŞTİRECEĞİZ

Köy Koop Başkanı Neptün Soyer’in aldığı girişimcilik ödülü haberini büyükşehir belediyesi basın birimi çalışanlarına yazdırdığı eleştirisini de yapan AK Partili Özgür Hızal, “Köy Koop’u eleştiriyoruz. Kurumsallığını eleştiriyoruz.  Yoksa yöneticileriyle ilgili eleştiri yapmıyoruz. Elime bir veri geçti Köy Koop ile ilgili. Köy-Koop bir basın açıklaması yaptı. Başkanı sayın Soyer’e (Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer kast ediliyor) bir girişimcilik ödülü verildi. Başarılarının daim olmasını diliyoruz. Bu basın bültenini İBB’nin resmi basın danışmanları yazdı. Bu basın danışmanı Köy Koop’un basın danışmanı mı İBB basın danışmanı mı? Bunu eleştirmeyecek miyim? Elbette eleştirilecek” dedi.

HIZAL: HASTANEDE ŞU ANDA İKİ HASTA VAR

AK Partili Özgür Hızal, Eşrefpaşa Hastanesi’ni de gündeme getirerek, “130 milyon bütçe ayrılmış Eşrefpaşa Hastanesi’ne. Bugün itibariyle 2 hasta var. Bu performansı gösteren o hastanenin o şirket tarafından satılması gerekiyor. Bir taraftan geliştiriyoruz diyorsunuz Covid hastanesi yapmadığınız hastanede şu anda 2 hasta var. Elbette ki bunları söyleyeceğiz, gündeme alacağız. Umuyorum ki hatalarınızdan döneceksiniz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

MUSTAFA ÖZUSLU: YALAN OLANA YALAN DENİR

Özgür Hızal’a yanıt veren CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Özuslu ise AK Parti ve MHP kanadından gelen son Agamemnon eleştirilerinin gerçek olmadığını, iftira olduğunu vurgulayarak, şu konuşmayı yaptı: “Yaşadığımız bu süreçte Türkiye’de olup biten ne varsa İzmir’i de benzerlerinin yaşanmasından daha doğal bir şey olamaz. İzmir Türkiye’den ayrı bir parça değil. Siyasette üslup meselesini sanki halletmiş gibiyiz bu memlekette. Oradan çıkarak sayın Boztepe’nin söylediği yalanları iade ediyoruz sözleri, tweetleri, burada yalanınız batsın biraz fazla bir kavram olmuştur şeklinde eleştirinin hiçbir tutar yanı yok. Şundan dolayı yok. Yalan olana ne denir, yalan denir. Başka bir şey denmez ki. Sayın Boztepe’nin bu söylediği de CHP’nin bir yerine yapışıyor. Çünkü ortada bir yalan var. Bu olup bitene bigane kalıp üzerimize atılan bu iftiraya cevap vermeyecek miyiz? Tabi ki cevap vereceğiz. Çünkü o yalandır. O yalanı kabul etmiyoruz. Doğru değil ki o. İzmir halkı 2 gündür öğrendi ama meclis kürsüsünden de söyleyeyim. Urla’dan o iskele getirildi, 3 gün sonra gidecek, üzeri İZDENİZ tarafından kapatıldı. Nasıl böyle bir şey söylüyorsunuz anlamak mümkün değil, doğru da değil.”

ÖZUSLU: MADEM O BİNA SORUNLU İSE…

CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Özgür Hızal’ın eleştirilerini de yanıtladı. Özuslu, “Sayın Hızal’ın söylediklerine gelelim. Arkadaşlar bu bina sorunlu, boşuna masraf yapıyorsunuz, boşuna boyuyorsunuz. Peki öyle olsun. Kabul edelim. Peki bu bina sorunlu idi ise bu meclis salonunu yenileyin, daha iyi bir meclis salonunu hak ediyoruz, komisyon odalarımız yok eleştirilerini haklı olarak bize söylediklerinde, biz de buradan yola çıkarak komisyon odalarını, meclis üyelerini yenileyerek yaptığımızda niye bu bina sıkıntılı demediniz? Madem o bina sorunlu ise, grup komisyon odaları meclis salonu yapılırken de sorunluydu. Siyasete farklı yerden bakıyoruz. Bu normal. Ama eğer siyasette biz sadece İzmir’in meselelerini konuşmak istiyoruz tezinden hareket ederek aslında İzmir’in dışındaki meselelere de biz bunlara değindiğimizde İzmir’i konuşulalım denirse samimiyet testi yapmak gerekir” diye konuştu.

HAKAN YILDIZ: SUÇLAMAK YERİNE BİLGİLENDİRİN

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız da mecliste söz alarak, İBB Başkanı Tunç Soyer’in geçmiş dönem açıklamalarını eleştirilerinin merkezine koydu. AK Partili Hakan Yıldız, “Hüsnü Bey ve Özgür bey çok net anlattı. CHP’li arkadaşlar çizgi ve noktayı geçen ifadelerle iktidarımızı ve grubumuzu hedef alan sözler ifade etti. Sayın Başkan Mevlana’nın ‘Bizi bilen bilir bilmeyen de kendi gibi bilir’ demişti. Sayın başkanın geçmiş eylemlerine baktığımızdan dolayı, Seferihisar Belediye başkanı iken çukur olaylarında kayyumlara sahip çıkışınızı biliyoruz. LGBT sözleşmesini imzaladığınızı, meclisten geçirdiğini biliyoruz. Suriye’de verdiğiniz milli mücadelemizi, Kıbrıs olaylarını, bayrak ve parayı biliyoruz. Bunları zat-ı aliniz dile getirdi. Siyasetçinin bazı sorumlulukları vardır. İnsanların milli değerleri vardır fethi Sekin’in ismini verelim arabalı vapura dediğimizde, sizin isim kampanyanız sürüyordu. Orada Sekin’in adı yoktu. Ankete koyulmayacak kadar değerli bir isim olduğunu söyledik. Kamuoyu da tepki gösterince arabalı vapura F. Sekin’in adını koydunuz. Fethi Sekinin 4’üncü yıldönümüydü, tweet attınız, arabalı vapurun resmini koydunuz. Bizler önerge verdiğimizde ankete konu yapan sizsiniz. Sonunda anketten çıkaran biziz. Kamu hassasiyeti olabilir. Kamuoyunu yalanla, ithamla suçlayacağınıza bilgilendirin. Hüsnü beyin açıklaması haklı. Suçlayarak değil kamuoyunu bilgilendirmek zorundasınız” ifadelerini kullandı.

YILDIZ: SİYASETTE USLUPTA ÜZERİMİZE ALINMIYORUZ

AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, kendilerine yönelik üslup eleştirilerine şu yanıtı verdi: “Siyasette üslupta AK Parti olarak üzerimize alınmıyoruz. Bu meclisin hangi grubunda size sözde başkan dedik. Bizim de belediye başkanımızsınız dedik yeri geldiğinde. Öğretmenlere öğretmenler gününde o partiden olanları öğretmen saymam diyen bir üslup gördük mü? Sayın başkan geçtiğimiz mecliste, şahsımla ilgili eleştiri yapmıştınız, ben de Cuma günü tutanaklarda varsa çıkarın dedim. Yalan söylüyorsunuz dedim mi? Lütfen ispatlayın dedim. İspatlayamazsanız özür beklerim dedim. Kalkıp da yalan söylüyorsun demedik. Biz algı operasyonu yapmıyoruz. Meclis belediye binamızı ilk geldiğimiz günden itibaren hassasiyetimizi dile getirdik. Komisyon üyelerimiz hangi partiden olursa olsun depremin yarattığı etki nedeniyle farklı yerlerde, salonlarda toplantı yapıyoruz. Komisyon ve grup odalarımız maalesef yok. Biz bunu istemiştik. Bu binanın deprem riski var, dayanıklılık problemi var, güçlendirilmesi gerektiğini hep dile getirdik. Rengarenk boyanırken de bu eleştirileri yaptık. Yerelde siyaset üretiyoruz. Biz meclis üyeleri olarak yapmamız gerekenleri yapıyoruz. Eleştirilerimizi nezaket içinde yapıyoruz.”

NİLAY KÖKKILIÇ: ÖZÜR BEKLİYORUZ

Mecliste söz alan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılıç da Agamemnon polemiğine girerek, “TDK’ya göre yalan ne demek? Gerçeğe aykırı söz demek. Yalan konusu nereden çıkmış? Agamemnon ismini 2017 yılında yüzer gezer iskeleye verilmesiyle bunu bir kişinin basın yoluyla işlemesiyle gündeme gelmiş. Bizi burada rahatsız eden şey ne? AK Parti İl Başkanının da araştırmadan, incelemeden sanki gerçekmiş gibi söylem konusu yapması. AK Parti il başkanının yapması gereken şey bu konuda gerekli araştırmayı yapmaktı. Neden Agamemnon isminden bu kadar rahatsızlık duyuyorsunuz. Biz bir turizm kentiyiz, uygarlıklar kentiyiz. Geçmişimizde pek çok uygarlık var, bunlara sahip çıkmamız gerekiyor. Bugün de olsa Agamemnon ismi verilebilirdi. Niçin kentimizi sığ düşüncelere hapsediyoruz? Uygarlıklara sahip çıkmamız, her yerde bunları yansıtmamız lazım. Yalan konusundaki tepkilerini anlamış değilim, özür bekliyoruz” diye konuştu.

KÖKKILIÇ: HAKSIZ ELEŞTİRİLERİ KINIYORUM

CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılıç, AK Partili meclis üyelerinin getirdiği diğer eleştirilere ise şu yanıtları verdi: “Bütçesinin yüzde 42’sini yatırımlara harcıyoruz. Ankara’da MHP Grup Başkan Vekili bizzat kendi ifade etti, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni örnek gösterdi. Hastane konusunda satılacağı iddiaları var. Bu iddia da gerçek dışı. Satılacak olsa zaten meclis gündemine gelir. Hastane ile ilgili çok haksız söylemler var. Tek belediye hastanesidir. Başka hiçbir belediyede yok. 130 milyon lira bütçeden pay ayrılmıştır. Covid sürecinde bakanlığa yoğun bakım servisi, sağlık çalışanları, ambulanslarıyla destek vermiştir. Depremde de en büyük desteği vermiştir. Bu hastanenin puanı 95-97’dir. Bu konudaki haksız eleştirileri de kınıyorum. Fethi Sekin ismi ile ilgili haksız ithamda bulunuldu. İki feribota isim verilecekti. Bir tanesi ankete konuldu, bir tanesi zaten vardı. Sekin hepimizin değeri. Kentimizi hayatıyla korudu. İsmini zaten parklara da vermiştik. Köy Koop ithamları da çok haksız. Kurumsal bir başarısı söz konusu. Köy-Koop başkanı da dayanışmacı girişimcilik adına değerli bir ödül almıştır. Kendisini de tebrik ediyoruz. Kadınların girişimci olması, dayanışmacı yöntemle örnek olması takdire değer olması gereken bir konudur. İBB basın danışmanlarının hiçbirinin metne dahili olmamıştır. Türkiye’nin 3. Başarılı belediye başkanı gösterildiniz bir araştırmada. Başarılı olan insanlara bu yol ve yöntemle aşağıya çekmek kendilerine zarar verir.”

Konuşmaların ardından yeniden söz isteyen AK Partili Özgür Hızal’a İBB Başkanı Tunç Soyer, daha önce konuştuğu gerekçesiyle söz vermek istemedim. Hızal, bu duruma “Ne demek söz vermiyorum. CHP üyelerine iki kez söz veriyorsunuz. Söz vermiyorum anlayışı burada çok tartışıldı. Yeniden tartışılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bir takım eleştiriler ortaya koyuyoruz. Bunları yaparken hiçbir aman kimseyi rencide edecek şeyler söylemiyoruz” şeklinde tepki gösterdi.

ÖZGÜR HIZAL: BÜYÜKŞEHİR BAŞKANINI ELBETTE Kİ ELEŞTİRECEĞİZ

Özgür Hızal, tartışmaların ardından şu konuşmayı yaptı: “Esasında bu meclisin bu tartışmalarla anılmasını elbette ki istemiyoruz. İBB başkanını elbette ki eleştireceğiz. Tunç Soyer, Seferihisar’da belediye başkanlığı yaptı. Meseleyi oradan buraya gelip büyükşehir belediye başkanı olarak algılarsanız yanlış bir sonuç çıkarırsınız. Geçmişe dönük eleştiri yapmamız, bugünkü söylemlerinizi eleştirmemiz, yalancılık mı oluyor? Siz sadece kağıt üzerinde yüzde 42 yatırım yapıyorsunuz, aslında topluma yalan söylüyorsunuz mu diyeyim? Böyle bir ifade mi kullandım. Doğru olmaz. Sayın başkan 2020 yılında Buca Metrosu’nun temelini atacağız dediğinde siz İzmirlilere yalan söylediniz mi diyeceğim. Siz İzmirlilere yanlış, eksik bilgi verdiniz, bu yatırımı yapmadınız derim.”

MUSTAFA ÖZUSLU: KENDİNİZLE DE ÇELİŞKİYE DÜŞÜYORSUNUZ

Hızal’ın ardından CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Özuslu da yeniden söz aldı. Özuslu, şu konuşmayı yaptı: “Burada İzmir’in meseleleri konuşulurken herhangi bir meclis üyesinin, grup başkan vekilinin söz hakkı kısıtlanmış mı? Sorun ne? Neyi tartışıyoruz, konuşuyoruz? Problem ne? İzmir’in meseleleri konuşulurken Seferihisar’ı niye konuşuyoruz. Yüzde 42 yatırım yapılıyor mu onu konuşacağız. Sapla samanı elma armudu mukayese etmek mümkün müdür? O iskelenin Urla’dan alınıp getirildikten sonra bakmadan, bilmeden, araştırmadan oradan bir siyaset çıkaracağım diye gerçekle ilgisi olmayan, yalan olan bir şeyi sunuma koyarsan, yalan olur bu. Tunç Soyer tarafından yapılmamış. Neden Kıbrısla ilgili başka bir demeci getiriyoruz gündeme? Böyle politikaya bu cevaplar da verilecek. Kimsenin rahatsız olmasını gerektirecek bir şey yok. Biz kişiselleştirmiyoruz meseleyi diyorsunuz. Birinci derece yakından neyi anlıyoruz? Kardeşiniz, eşini var kayıtlarda. Hakan Yıldık arkadaşımız birinci derece yakınınız dedi. Siz kurumsal olarak büyükşehir belediyesinin Köy-Koop ile ilişkisini eleştirebilirsiniz. Ama başkanın eşine ithaf ederek niyetiniz olursa buna itiraz ederiz. Kendinizle de çelişkiye düşüyorsunuz. Bu tarzda devam ettiği sürece gerginlik de olur. Bunu yaparsanız gerginlik de olur, bu meclis de uzar. Ama haksız ve gerçekten meseleyi kişiselleştirerek, başkana başka noktalardan politik bir saldırı olarak gündeme getirip, onun itibarıyla ilgili algı yaparsanız kusura bakmayın biz buna itiraz ederiz, karşı dururuz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’e yine çamur yağdı
İzmir’e yine çamur yağdı
Çiğli Belediye Başkan yardımcısı hayatını kaybetti
Çiğli Belediye Başkan yardımcısı hayatını kaybetti