Büyükşehir’de gergin meclis: Tsunami mağdurlarına desteğe ret

Büyükşehir’de gergin meclis: Tsunami mağdurlarına desteğe ret

İzmir Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı Olağan Meclis toplantısında denetim komisyonu raporu tartışması ve İZSU’nun tsunamiden etkilenen esnafa destek olması önergesi üzerine yapılan tartışma damgasını vurdu.

12 Nisan 2021 - 20:12

ÖNCÜŞEHİR -  İzmir Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı Olağan Meclis toplantısı ilk oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in idaresinde gerçekleştirildi.

DENETİM KOMİSYONU RAPORUNDA TARTIŞMA

Oturumda ayrıca Büyükşehir’in bir yıllık faaliyetlerinin denetlenmesiyle oluşturulan Denetim Komisyonu Raporu da görüşüldü.

Raporun okunması ve okunmaması konusu CHP grubu ve AK Parti grubu arasında ipleri gerdi. CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, rapor uzun olduğu için pandemi koşullarında süreyi de göz önünde bulundurarak direkt olarak oylamaya geçilmesini önerdi. Kökkılınç’ın önerisine Başkan Soyer2in de iştirak etmesiyle mecliste tansiyon yükseldi.

AK Partili meclis üyesi Fikret Mısırlı, raporun en azından sonuç kısmının okunması gerektiğini savundu.

HIZAL: KINANMAYI GEREKTİRMEZ

Yapılan tartışmaların ardından konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Zor bir süreçten geçiyoruz. Biz denetim komisyonunun okunup okumamasını, Kovid-19 pandemisinden dolayı tartıştık. Fikret ve diğer komisyon üyeleri 45 günlük emek sarf ettiler. Size hazırlanmış bir şey bu rapor. Bunların söylenmiş olması kınanmayı gerektirmez. Biz meclis üyeleriyiz, denetim üyeleri de görevlerini yerine getirdi. Gereğini yaparsınız yapmazsınız siz bilirsiniz” dedi.

SOYER: NEYİ UZATIYORSUNUZ?

Başkan Soyer ise; “Özgür Bey hepimizin bildiği bir şeyi söylediniz, neyi uzatıyorsunuz” ifadeleriyle Hızal’a yanıt verdi. Başkan Soyer’in sözlerinin ardından ikili arasında karşılıklı atışmalar başladı.

Soyer’in çıkışı üzerine konuşan Hızal, “Uzatmıyorum, burada olmayan bakanlar hakkında konuşulurken neden müdahale etmiyorsunuz?  Bakın tutanaklara” dedi. Hızal’ı yanıtlayan Soyer, “Bakıyoruz, bakanlarla ilgili bir şey yok, burada uzatılacak bir şey yok. Daha fazla bilgi almak isteyen grup başkanvekillerinden alabilir” dedi. Yaşanan tartışmanın ardından, faaliyet raporu görüşmelerinin Cuma günü, meclisin üçüncü bileşimine bırakılması kararı oybirliğiyle alındı. Meclise gelen gündem maddeleri ilgili komisyonlara sevk edildi.

ÖDEMİŞ’TE 74 MAHALLE KIRSAL MAHALLE OLACAK

Ödemiş İlçesinde belirlenen 74 adet mahallenin Kırsal Mahalle olarak kabul edilmesine ilişkin Ödemiş Belediye Meclisinin 01/02/2021 tarihli ve 29 sayılı Kararının görüşülmesi hakkında Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş bir açıklama yaptı.

ÜRÜN: SİZDEN YARDIM İSTİYORUZ

Ödemiş Meclis Üyesi Murat Ürün, Ödemiş’in bir tarım kenti olduğunu söyleyerek, “Bu maddede 74 mahallenin kırsal mahalle statüsüne alınmasını oylayacağız. Bu ödemiş meclisinde oy birliği ile buraya geldi. AK Parti ve MHP grubu olarak 9 beldenin de tarımsal statüye girmesini istedik. Fakat CHP ve İYİ Partili Meclis üyesi arkadaşlar ve reddetti ve bu 74 mahallenin içine alınmadı. Tire, Selçuk beldeleri kırsal kalkınma statülerini aldılar. Bu  beldedeki vatandaşın da vergi indirimlerinden faydalanmasını istiyoruz ve sizden yardım istiyoruz” dedi.

Başkan Soyer ise komisyonlara havale ederek, “Bu yasa ilçe belediyelerimize yetki veriyor. İlçe belediyelerimizin taleplerini bu ilgili komisyonlara aktarıyoruz. Bu bahsettiğiniz kaygıyı da mutlaka aktarmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

ERİŞ: GÖRMEZDEN GELEMEYİZ

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ise, “Olay reddedilme olayı değildir. Konunun belirli kriterler sağlanarak görüşülmek üzere Büyükşehir Meclisi’ne önerilmesini istiyoruz. O kriterlerin için yer alan öneri de o 5 kriter var. 5 kriterde imar ve sosyal durumu, şehre uzaklık hepsi var. belki burada 3 veya 5 tane daha eklenecek. Bir köy gibi kadim bir köy değil. Belediyeler var. Yasa el veriyor mu, el vermiyor. Kim çıkardı bu yasayı? İzmir Büyükşehir Belediyesi çıkarmadı. 2012’de bu beldeler kapanırken Ali Engin Başkanımız il başkanıydı ben ilçe başkanıydım. 10 gün 9 belde de tek tek gezerek kapanmaması için çabaladım. Bu beldelerin 6 tanesi AK Partili, 3’ü de CHP’liydi. Ak Partili arkadaşların görev yaptığı bademli, kaymakçı gibi beldelerimizde de yüzde 90 “hayır bizi kapatmayın” çıktı. Biz halkın önüne sandık koyduk. O insanlar AK Parti’ye gönül vermiş olmalarına rağmen kapatmayın bizi dediler… Kırsal nimetlerden yararlan aynı arkadaşlarımız var ama onlar merkez bağlı olduğu için yararlanamıyor ama onlardan söz etmiyorlar. Onlarda bizim kırsal ekmek yiyen, hayvancılıktan geçinen insanlarımız. Herkes şunu bilmesi ve görmesi gerekiyor. Kırsalda destek Türkiye ölçeğinde en büyük İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanıyor. Bunu görmezden gelemeyiz. Bunu özendirilmesi gerekiyor” dedi.

SOYER: MÜSAADE EDİN, MECLİSİMİZ BU ÇALIŞMAYI YAPSIN

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer konu hakkında, “Bu madde başlıkları 3 ayrı komisyona gönderildi. İmar, Tarım ve Hukuk Komisyonlarına gönderdik. Kırsalda görev yapan meclis üyesi arkadaşlarıma çok yük düşüyor. Önemli bir aşamadayız. Köylerimizi ilgilendiren kararlar vereceğiz. Bugün bu mecliste konuşmayı doğru bulmuyoruz. Müsaade edin, meclisimiz bu çalışmayı yapsınlar. Konuya şimdiden çalışmaya başlasınlar. Çok hassas bir konu. Bütün ilçe belediyelerin çok yakından ilgilendiren bir konu. Şimdi konuşursak komisyonlarımıza da haksızlık olur. Sonra uzun bir müzakere sürecimiz olacak” ifadelerini kullandı.

DEPREMZEDELERE İZSU DESTEĞİNE OY ÇOKLUĞUYLA ‘RET’

Oturumda ayrıca 30 Ekim tarihinde meydana gelen deprem ve ardından yaşanan felaketler nedeniyle mağdur olan vatandaşlara destek olunması için Kasım ayı su faturalarının İZSU tarafından karışlanması ya da yardım kampanyası düzenlenmesi konusu da görüşüldü.

Gündemde, “30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan Depremin ardında bıraktığı yaraların sarılması ve mağduriyetin bir nebze de olsa giderilmesi için 30 Ekim - 30 Kasım arasına denk gelen su faturalarının İZSU tarafından karşılanması ya da bir yardım kampanyası başlatılarak bölgeye destek olunması için gerekli çalışmaların yapılmasına yönelik Yazılı Önergenin oyçokluğu ile uygun bulunmadığına ilişkin Esnaf ve Meslek Odaları – Plan ve Bütçe –  Tüketiciyi Koruma Komisyonları Raporu” ifadeleriyle yer alan madde mecliste tartışmalara neden oldu.

İlgili önerge hakkında söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, “Bu önergeyi verme nedenimiz mağduriyeti bir nebze de olsa gidermekti. Burada bireysel mağduriyet çok fazla. Özellikle Seferihisar’da ilçe bazında. Biz sizin bu konudaki hassasiyetiniz biliyoruz ve AK Parti olarak önergemiz konunun gündemde kalarak yeniden komisyonlara gönderilmesi” dedi.

Yıldız’a cevaben söz alan Esnaf Komisyonu Başkanı Şerif Sürücü, “Bu önerge başkanlıktan bulunulan bir talep. Meclisin böyle bir yetkisi olmadığından dolayı biz bu önergeyi reddettik. Ayrıca buradaki mağduriyeti 80 personel 36 saatte normale döndürürdüler. Yani bu, başkanlıktan talep edilebilir. Çünkü biz meclis kararıyla kampanya başlatamayız” diye konuştu.

HIZAL: İZSU KAÇAK DÖVÜŞÜYOR

Konuya ilişkin konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Bu iyi niyetle verilmiş bir önerge. 30 Ekim’de Seferihisar’da yaşanan bir su hadisesi bu önergenin konusu. Evet Seferihisar’da esnaf mağdur oldu tsunami sonrasında. Mağduriyet giderildi ama esnaf tsunaminin izlerini silerken öngörülemez derecede yüksek bir faturayla karşılaştı. Hatırlayın yakın zamanda konteyner evde kalan bir teyzenin elektrik faturası konusu oldu. Biz de meclisin bir karar alamayacağını biliyoruz. Ama İZSU burada Tabir-i caizse kaçak dövüştü. O bölgede tsunami nenesiyle mağdur olmuş ve su harfiyatı kalkmış esnafın belirlenmesi İZSU için zor değildir. Abone numaralarından aylık kullanım çıkarılıp aradaki fark ortaya konulabilir. Biz diyoruz ki bilgi eksikliğinden dolayı bu önerge komisyonlara yeniden gönderilsin, İZSU’dan gerekli bilgiler gelince yeniden değerlendirme yapalım. Burada yaşanan hadiseyi görmezde gelip böyle kaçak dövüşerek bir karar verilmesi doğru değil.

SOYER’DEN CEVAP: İZSU KAÇAK DÖVÜŞMÜYOR

Son olarak konuşan Başkan Soyer, aylık kullanım verilerini açıklayarak iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti ve şunları söyledi; “İZSU kaçak dövüşmüyor öncelikle onu söyleyeyim. Elimizdeki veriler artan değil azalan su kullanımı olduğunu gösterir ve bunun nedeni de belediyemizin yaptığı çalışmalardır. Belediye personelimiz Seferihisar Sığacık bölgesinde afet durumunun hemen ardından müdahale etmiştir. Su baskınları pompalar yardımıyla çıkarılmıştır. Bu sayede afet sahasındaki tüm personel afet sahasındaki hayatın 36 saatte normale dönesini sağlamıştır. Ama ben hassasiyete katılıyorum. Eğer varsa bir şey tekrar tekrar inceleteceğiz.”

Konuşmaların ardından önerge geldiği şekliyle oylandı ve Millet İttifakı’nın kabul, Cumhur İttifakı’nın ‘ret’ oylarına karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Buca’nın sokaklarında büyük değişim
Buca’nın sokaklarında büyük değişim
Başkan İduğ'dan şantiyede bayramlaşma
Başkan İduğ'dan şantiyede bayramlaşma