Büyükşehir’de tartışmalı Meclis! ’145 milyonluk kredi’...

Büyükşehir'de tartışmalı Meclis! '145 milyonluk kredi' talebi gerginlik yarattı

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde, belediyenin kriz döneminde yatırımlarına devam etmesi amacıyla 145 milyon TL kredi talebi Meclis’te tansiyonu yüksetti. Acil kaydı ile gönderilen öneriyi inceleyen komisyon üyeleri, kredi talebini oy çokluğu ile kabul etti. İlgili gündem maddesi görüşülmesi sırasında ise AK Parti ve Başkan Vekili Mustafa Özuslu arasında sert tartışmalar yaşandı.

15 Eylül 2021 - 21:45 - Güncelleme: 15 Eylül 2021 - 21:56

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - Kriz Belediyeciliği kapsamında yatırımlarda kullanmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2021 mali yılı bütçesine ek olarak yatırım, kamulaştırma ve diğer harcamalar için nakdi veya gayri nakdi olarak, dilimler halinde kullanılmak üzere; bankalardan 145 milyon TL'ye kadar kredinin sağlanması ve kullanılması amacıyla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e yetki verilmesi önerisi Eylül ayı Meclisi'nin ilk oturumunda gündemine getirilmişti.

Gündemde görüşülen ilgili gündem maddesi oy birliği ile acil kaydıyla Bütçe komisyonuna sevk edilmişti. İlgili gündem maddesinin görüşülmesi sırasında ise AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi arasında sık sık tansiyon yükseldi.

MISIRLI: BELEDİYE ÇOK CİDDİ BORÇ BATAĞINA GİRDİ

İlgili gündem maddesinin görüşülmesi sırasında söz alan Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi AK Partili Meclis Üyesi Fikret Mısırlı , "Komisyon üyesi olarak söz aldım. Bugüne kadar AK Parti gurubu olarak bütün yatırımları oy birliği ile geçirmiştik. Bu acil gündem maddesi ile geldiğinde açılımı ile geldi bize. Belediyemizi 2019'un mart ayında 4 milyar borç aldık ve yıl sorunda6 milyar TL borç oldu, 2020'de 9 milyar oldu. Burada Buca Metrosu hariç. Tunç Başkanımızı geldiğinde beri bin 400 taşınmaz sattı. Kalem kalem oylasaydık belki bazılarına oy verebilirdik. Behçet Uz Rekreasyon alanı ile 2 milyon, portakal vadisi ile ilgili 2 milyon kullanılacak bu rakamlar küçük ama geçenlerde Nurhak Belediyesi'ne 4 milyon yardım yaptık. belediyemizin imkanlarını dağıtırken diğer yandan kredi kullanmak çok doğru bir yaklaşım olmaz. buca Yedigöller'deki tadilat için 5 milyonluk bütçe görülüyor. 2017 yılında 10 milyonluk bir tadilat yapılmış. Ancak şimdide tuvalet için acil tadilat olarak gözüküyor. Biz borçlanma yetkisini belediye başkanına verirken planlama ve borçlanma yetkisini eş zamanlı gitmediğini görüyoruz. Narlıdere metrosu için 35 milyonluk bir kredi kullanacak . Narlıdere metrosu için geçtiğimi aylarda 20 milyon kredi kullandık.B izim belirtmek istediğimiz ya kullanılan krediler planlı kullanılmıyor yada aklımıza geliyor sonra yeniden bir borçlanma yetkisi isteniyor. Biz bu kredileri kullanırken yapmak istediğimiz hizmetlerin ne kadara mal olacağını çok doğru planlayamıyoruz ki acil olarak gündeme geliyor. Biz 60 milyon İZBETON'a verilirken hiç gözümüzü kırpmadan olumlu oy kullanmıştı. 460 milyon TL üç ay önce ESHOT'a oybirliği ile kredi aktarmıştık. Belediyenin çok ciddi borç batağına girdiği için bunu önermedik" dedi.

SÖZÜPEK: MİLLET İTTİFAKI OLARAK İZMİRLİLERİN REFAHINI ARTIRACAK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

AK Partili Mısırlı'nın iddiaları üzerine söz alan Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı CHP'li Meclis Üyesi Bülent Sözüpek, "Ülkemizde ve dünyamızda ekonomik koşullar hiç iç açıcı değil. Türkiye'deki bütün belediyeler için iç borçlanma kaçınılmaz oldu. Büyükşehir'in 10 milyar borcu yok. 2,5 milyar gibi bir borcu var. Bu yıl da 852 milyon gibi bir  borçlanma olmuş. Son aldığımız borçlanma yetkisinde de 145 milyon gibi bir borçlanma var. Bunların tamamı yatırım içindir. Cumhurbaşkanımız hala çıkıp biz 2002 krizinden çıkamadık diye açıklamalarda bulunuyor. Buca Yedigöller ile ilgili bir para ayrımı bulunmuyor. Bizim amacımız hep birlikte testiyi kırana değil bu testiye su getirene bakmamız gerekiyor. İBB olarak bu yatırımları oy çokluğu olarak karara verseler de biz Millet İttifakı olarak İzmir'deki vatandaşlarımızın refahını arttıracak çalışmalar yapacağız" diye konuştu.

HIZAL: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KRİZE GİRMİŞTİR

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin işçi parasını ödeyemeyecek seviyeye geldiğini belirten AK Parti Özgür Hızal, "Ben bu şerh konusunda yoruldum artık. Bülent beyi çok sık düzeltiyoruz. Buca ilçesi Yedigöller parkı onarım işi için 2 milyonluk ayrım bulunuyor. Biz ilkesel olarak borçlanmaya karşı değiliz İBB yatırım olarak borçlanacaksa Cumhur İttifakı olarak oy birliği verdik. Burada mesele bu borçlanma gerçekten yatırıma yönelik mi yoksa gösterilen tablo sadece göstermelik 145 milyonu nasıl bölüştürebilir mi. İzmir için ulaşım yollarında asfalt kaplama yapılması içi 40 milyon… 2 milyarlık İZBETON'a vermişsiniz zaten. Hafif raylı sistem 35 milyon Narlıdere metrosu için. Hani bunun için finansman hazırdı. Buca Onat caddesi Şehirler Arası terminal yolu yapımı 5 milyon… Bu rakam insanların aklı ile dalga geçmekten başka bir şey değildir. Çıkıyorsunuz milyarlık yatırımdan bahsediyorsunuz sonra 5 milyonluk yatırım ile yapacağız diyorsunuz, geçin bunları. Tavsiyem elinize aldığınız belgeyi okumanız yönünde. Hangi taleple isteniyor bu, İzmir'deki kriz belediyeciliği diye bir ifade… Mesele İzmir'deki kriz belediyeciliği değil krize girmiş İBB'dir… Finansal açıdan krize girmiş bir İBB den bahsediyoruz. İBB 5 yıl önce çıkıp gerçekten finansal açıdan kredibilitesi yüksek, borç stoku düşük bir belediyeydi ancak 2,5 yılda toplam 10 senede yapılmış borçlanmanın 3 katı borçlanma yaptı. Krize girmiş bir belediye İBB. Rakamlar sizden geldi. İBB krize girer, neden girer? İBB ekonomik anlamda çok ciddi faaliyetler ürüttü yolar, kavşaklar, metrolar yaptı da mı krize girdi. Yapılmadığını listede görüyoruz. 5 milyona o yol nasıl yapılacak? İBB tarihinde olmadığı kadar ekonomik kriz yaşıyor. Personel maaşını ödemekte zorlanıyor İBB. Neden? " diye konuştu.

PM ÜYESİ SEÇTİRMEK İÇİN BİNLERCE ELEMAN ALINDI

"Bir kurultay yaptınız Genel Başkanımızı seçtiniz ancak bu kurultayda birilerini parti meclisine seçtirmek için İzmir dışından binlerce personel aldınız. Bugünde milyonlarca lira fazladan ödeme yapıyorsunuz. Yapıyorsanız İzmir'in evlatlarına yapın. Sonra dedeniz ki başka bir tarım mümkün ve bizim hep eleştirdiğimizi doğru olmadığını söylediğimiz ve eleştirmeye devam edeceğimizi bir alım yöntemi ile sayın başkanın aile bireylerinden birinin başında bulunduğu kooperatiften yüz milyonlarca alım yaptınız. Sonra İzmirlilerin gerçeği ile örtüşemeyen  anıt heykel projelerini yarışmaların açtınız. bu yetmedi bu heykel ve anıtları saymak için ihale yaptınız. İBB'in neden krize girdiğinin sebebi. Yıllık bütçesi milyarlarca lirayı bulan İZBETON2un başına bu işleri bilmeyen bir siyasiyi atadınız. Bugün İzmir tarihinde ilk kez yaşanmış bir durum söz konusu. Asfalt üretmek zorunda olan İZBETON bakıma alınmış! İZBETON asfalt yapacak maddeyi alamaz hale geldi. Yol yapın dedik yapmadınız, trafiği çözün dedik, insanlar trafiğe çıkmasın dediniz, körfezi temizleyin dedik kendi kendini temizleyin dediniz. Hani yatırım? Büynesinde 30 bin personel bulunan İBB huni koyma ihalesi yaptı. Bütün bu kalemleri alt alta koyduğuzda İBB bütçesi açık verir. Yatırım olsa biz neden karşı çıkalım?"

KÖKKILINÇ: DEMAGOJİ KONUSUNDA MECLİS ÖDÜLÜNÜ HAK EDECEK

AK Parti Grup Başkanvekili Hızal'ın söylemlerinin ardından iddialar ile ilgili konuşan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, "Ne zaman AK Parti Grup Başkanvekili sözü alsa bir hikaye dinliyoruz. Demagoji konusunda Meclis ödülünü hak edecek. İBB borç batağında ya da krize girmiş bir durum ile karşı karşıya değil. Öncelikle hükümetimize bakmamız gerekiyor. hükümetimizin borcu ne kadar diye bakmak lazım. Bu sene ocak ayında açıklanmış Hazine’nin yayınladığı rakamında toplam borç 1 trilyon 837 milyar lira. Biz burada 145 milyondan bahsediyoruz. Son 3 yıldaki artış boyutları ise korkun. 2021 yılında 403 milyar iç borç ödemesi var. dış borcun haricinde. Bir konut alacağınız zaman imkanlarınız olur, varlığınız olur. Konut kredisi çekersiniz. yararlanır alırsınız. Bir araç alırken de böyle. Bugün bakın Türkiye nüfusunda aklı başında sağlıklı normal hayatlarını süren insanlar kendi ekonomilerini bu şekilde sürdürürler. Kredi ekmek bizim olağan yaşamımız içinde olağan bir durum. İBB’ye baktığınızda hükümetin çıkardığı kanunlarla çalışmak olan ve pek çok konuda da Cumhurbaşkanınız onayına muhtaç olan ve kendine insiyatif bırakılmayan bir kurumsal kimlikten bahsediyoruz ne yazık ki. Burada yasa ile büyükşehir belediyesine bir borçlanma limiti gösterilmiş. Toplamda 18 milyarlık borçlanma limiti varken İBB bu yıl ki borçlanma limiti de meclis kararına bağlı. Daha da üstü olabilir. O da Bakanlığın onayın bağlıdır. 1,2 milyar lira iken biz 145 milyondan bahsediyoruz. Bu yıl 852 milyon lirasını kullanmış. 1,2 milyar liranın içerisinde 145milyın daha kredi kullanmak istiyor. Peki, bu krediyi ne yapacak? Bülent arkadaşımız saydı. Önergenin ekinde hangi yatırımlarda kullanılacağını saymış. Burası lütfen bir resmi kurum. burasını Sayıştay denetliyor. Burasını hükümeti bakanlığı denetliyor. Meclis’te bir önerge getiriyorlar, o önergenin dayanağı olarak da bu krediyi nerede kullanacaklarını belirtiyorlar. Bunlar resmi kayıtlar. Bunun dışında herhangi bir harcama mümkün müdür İBB’nin. Bu krediyi suistimal etmesi mümkün müdür? Çok büyük bir yanlış. Algı yaratmak demagoji yapmak. Ama İzmir halkı yanılmıyor. İzmir halkı, İBB’ne güveniyor. Başkanına güveniyor. Çoğunluğu oluşturan CHP’li ve İYİ Partili meclis üyelerine güveniyor. 5 milyon lira yol yapımı nerede kullanılacak diyorlar. Aslında burada ulaşımla ilgili çok büyük bir yatırım var. Bu yatırımın gerektirdiği ek imalatlar var. bu imalatlarda da arkadaşım keşke açsa okusa ihale yasasını. Yüzde 30’una kadar işi eksiltir artırırsınız. Tamamlayıcı ihaleler çıkarsınız. Ödenek ayırmak gerek. Bütçemizi buna göre belirlememiz gerekir. Bu anlamda İBB borçlanmasında herhangi bir aykırı durum yoktu. Son derece makuldur. Meclis yetkisini kullanmaktadır" dedi.

BU DEDİKODU MUHALEFETİDİR

Kurultay iddiaları ile ilgili de sert konuşan Kökkılınç, "Öte yandan kurultayla ilgili gene çok dedikodu muhalefeti diyeceğim artık. Ben buna isim koyacağım. Arkadaşlarıma yakıştıramıyorum. En demek birsinin bir üyenin parti meclisine girmesi için her yerinde belediyeye insan almak. İBB’ne bu konuda yine kurları vardır. Yine hükümetin çıkardığı yasalar vardır. O yasalar çerçevesinde gerekli insanlar yapılır. Gerekli başvurular alınır, istihdam bu şekilde gerçekleştirilir. Bunu bağdaştırmak kötü niye gösterir."

ÖNAL: BUNLARI KABUL ETMİYORUZ

İddialar ile ilgili söz alan CHP'li İrfan Önal ise, "Özgür bey tam bir manipülasyon yaptı. Kendisi kredi ile ilgili sanki totel harcaması gibi konuştu. Bunları kabul etmiyoruz. Onlardan bir fakımız şu, çektiğimiz krediyi kalem kalem hesap verilebilirlik adına paylaşıyoruz. Tutturtamadığımız hedeflerden bahsediliyor. Yönetilemeyen bu ülkede tutturulamayan hedefler normal.Bir sapma oluyor ancak bu belediye  değil hükümet kaynaklı. Kendi yayın organlarında mesajları fazlaca veriyorsun . Tunç Bey ülkemize sığınanlar ile bu kadar olumlu yaklaşıyor AK Parti'nin dışarıdan bir alım yaptı söyleminde hicap duyuyorum. Basında çıktı Erzurum'lu birini çocuğu işe alınmış. O İzmirli Türkiyeli sayılmıyor mu? 20 yıldır ülkeyi yönetmenin getirdiği kibir ile nasıl şirketlere birini atarken bizi sormuyorlar düşüncesi bu. İçinizdeki ayrımcılıktan kininizi görüyoruz. Derdinizin hangi memleketler ile olduğunu görüyoruz. Diğer illerden gelen insanlara nasıl ayrımcılık yapıldığını görüyoruz. İZBETON'un kullandığı bütün malzemeler dolar endeksli. Yapılan yatırımlar İZBETON'un sayfasında paylaşılıyor. AK Partili belediye olan Bergama'ya 70 milyonluk yatırım yapılmış 2 yılda. Kredi talebinde bulunmuştu, 3 gün önce sayfalarından paylaşılmış araç alındı diye" dedi.

OYÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Önal'ın konuşmasının ardından Başkan Vekili Mustafa Özuslu ilgili maddenin oylanmasına geçilmesi kararı alırken, oylanma kararına AK Partili meclis üyeleri tepki gösterdi. Tepkilere rağmen Özuslu ilgili maddeyi oylatınca, 145 milyonluk borçlanma maddesi komisyonlardan geldiği şekilde oy çokluğu ile kabul edildi.

ÖZUSLU: İZMİR HALKI BİZİ DİNLİYOR

Borçlanma kararının oylatılması sonrası geçmiş gündem maddesi ile ilgili konuşan Başkan Vekili Özuslu, "Bu mecliste herkes elini vicdanına kıyacak. Muhalefet eleştirecek ancak muhalefet eleştirirken haksız ithamda bulunduğunda tabii ki ona herkesin itiraz etme hakkı var. Doru söylenmeli. Çünkü İzmir halkı bizi dinliyor" dedi.

Özuslu'nun geçmiş gündem maddesi ile ilgili konuşması sonrası ise AK Parti sıralarından tepki geldi. Özuslu'nun sözünü kesen AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, "Hangı gündem maddesi hakkında konuşuyorsunuz? Gündem dışında konuşun" ifadelerini kullanırken, Özuslu ise Hızal'a, "Ben başkanım konuşurum" diye yanıt verdi.

Özuslu'nun yanıtı salonda tansiyon yükselmesine neden olurken, mikrofonu eline alarak konuşan Hızal ise, "Bende grup başkan vekiliyim bu böyle olamaz. Kabul etmiyoruz" dedi., Hızal'ın itirazına 'yalan söylüyorsunuz' diye yanıt veren Özuslu, "Kabul etmeyin çünkü siz yalan söylüyorsunuz. Binlerce işçi alınmış… yalan söylüyorsunuz!" diye konuştu.

Karşılıklı bağrışmaların arından konuşmaya devam eden Özuslu, "Binlerce işçi alındı diyen ben değilim bunu söyleyen AK Partinin Grup Başkanvekilidir. Bu kayıtlarda var. Biz gereğini yaparız ancak İzmirliler bizi dinliyor. Ben bu meclisi yöneten olarak bunun cevabını vermiyorsam bunun hesabını bana sorarlar" dedi. AK Partili Hızal tekrar söze girerek işe alımlar konusunda 'rakam verin' çağrısında bulundu. Hızal'ın sözlerine Özuslu ise 'rakam vereceğim' diye yanıt verdi.

Salonda konuşma biçimleri bağırma tarzına dönerken, AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi arasında 'konuşma' gerginliği yaşandı.

ÖZUSLU: KİMLİĞİNE VE MEZHEBİNE BAKARSAK HAKSIZLIK OLUR

Meclisin sakinleşmesinin ardından konuşmasına devam eden Özuslu, İBB'ye 9 Nisan'dan bugüne kadar alınan personel sayısı bellidir. Bunların hangi kriterler ile işe alındığı mevcuttur. Mülakat sisteminin ne doluluğunu gelirsiniz detaylı olarak bürokratlar anlatır. Binlerce PM üyesi seçtirmek için binlerce personel alındığı iddiası bu iddiayı söyleyenlere aittir. Böyle bir şey yok. Parti içine CHP'nin kurultay ile ilgili sürecine müdahil olmaktır. İzmir'in evlatları Vanlısı da, Erzurumlusu da, İzmir'de yaşayan her vatandaşımız vatandaşımızın üzerinde yeri vardır. Tunç Soyer 'İzmir'de yaşayan her canlıya hizmet götüreceğim' diye demokrat tarını ortaya koymuş biridir. İBB'ye personel alırken onun kimliğine mezhebine bakarsa haksızlık yaparak" diye konuştu.

 

Özuslu'nun sözlerinin adından salonda tekrara tansiyon yükselirken, Özuslu'ya seslenen AK Parti Meclis Üyesi Boztepe, 'ayıptır ya' diye konuştu.

Boztepe'nin çağrısına aynı sertlikte yanıt veren Özuslu ise, "Ayıbı yapan sensin. Bu söylemler tehlikelidir" dedi. Sözlerinin çarpıtıldığını iddia eden Hızal ise söze girerek, "Tehlikeli bir noktaya götürüyorsunuz ve yanlış yapıyorsunuz. Ben o konuda söylemediğimi biliyorsunuz" diye konuştu.

Sözlerinin ne anlama geldiğini söylemesi gerektiğini belirten Özuslu, "Ne kastettiğin söylersin o zaman" dedi.

Özuslu'ya yeniden rakam açıklama çağrısında bulunana Hızal, "Rakam verim eğer vermezseniz Cuma günü ben vereceğim rakamı" dedi. Hızal'ın çağrısı üzerine 2019'dan bu yana alınan eleman sayısını açıklayan Özuslu, "5 bine yakın personel alınmıştır. Eski hesapları gidip gidip konuyla ilgili konuları konuşuruz ancak gereği yok. Doğru da değil. Yürüyen bir meclisi burada başka bir türlü mecraya çektiriyor, gördüğünüz gibi gergin bir ortama gidiyor. Söz erer. Sükut ile dinliyoruz. Sayın Hızal az önce biraz daha konuşsaydı Özgür Hızal'ın sözünü mü kesecektik. Herkes sabırla dinledi. Bu memlekette yaşayan 3 gençten 1 tanesi işsiz. Biz bunun nasıl ortadan kaldırılacağını konuşmuyoruz da başka bir şey konuşuyoruz. Bugün bana bir çarı geldi. İntihar edecekmiş, işsizim öldüreceğim kendimi iş verin diyor. Yüzlerce telefon alıyoruz böyle. Bu ülkede ciddi can yakan ve toplumu bozan bir noktaya geldi işsizlik. Bunlar yokmuş gibi yapacaksak sorun yok sabaha kadar konuşalım. Ancak  bu memlekette işsizlik diye bir problem var. Hükümette çözemiyor bunu ve sorun olarak duruyor. İBB bir istihdam yaratmış bunu konuşmayalım mı? Pazartesi günü sayın başkan bana da söz vermedi,size sordu sizde durdunuz. Sayın başkanın böyle bir niyeti olsa zaten başka bir şekilde yapar. Ancak sizle bir diyalog yaşandı" diye konuştu.

HIZAL: FARKLI NOKTALARA ÇEKMEYİN

Gündem dışı konuşmalarda yeniden gündem maddesine dönen AK Partili Hızla, "Biz burada eleştiriler yaptık, yapacağız. Siz de bize siyasi eleştiriler yaptınız, yapacaksınız. Ama biz bu cevapları verirken siyasi eleştirileri farklı noktalar çekmeyeceksiniz, yaparsanız haksızlık yaparsınız. Bu memlekete ve insanlarına haksızlık yapmış olursunuz. Ülkenin birlik ve bütünlüğüne haksızlık yapmış olursunuz. Tutanaklar açık ve net. Rize’den kalkmış gelmiş ama kendini İzmirli olarak kabul etmiş İzmirli biri olarak konuşuyorum. Siyasi ayrım yapmaksınız konuştuk. Politik gerekçelerde siyasi rantlarla başka yerlere gidip insanlar almayın dedik. İzmir’de Mardinli, Diyarbakırlı, Erzurumlu ve 81 ilen diğer kardeşlerimiz İzmir’de birlik beraberlik içerisindeyiz. Demagojiyi siz yapıyorsunuz. Farklı noktalara çekmeyin" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de elektrikli bisiklet faciası
İzmir'de elektrikli bisiklet faciası
CHP'li Beko'dan flaş EYT açıklaması
CHP'li Beko'dan flaş EYT açıklaması