Büyükşehir Meclisi’nde ’HDP saldırısına’ ortak kınama!

Büyükşehir Meclisi'nde 'HDP saldırısına' ortak kınama!

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bütün parti grupları, dün HDP İzmir İl başkanlığına yapılan silahlı saldırıyı kınadı.

18 Haziran 2021 - 18:50 - Güncelleme: 18 Haziran 2021 - 19:21

ÖNCÜŞEHİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi, haziran ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumu Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresine gerçekleşti.

Meclis’te dün HDP İzmir il binasında Deniz Poyraz'ın ölümüne sebep olan silahlı saldırı hakkında bütün parti gruplarının imzası bulunan ortak kınama metni okundu.

Metin okunmadan önce konuşan Özuslu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi çok büyük bir irade göstererek; büyün parti gruplarımızın Grup Başkan Vekillerinin imzasıyla ortak bir metin hazırladı. Bu kıymetli bir şey. Neden kıymetli? Bir kere İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bu konudaki hassasiyetini, yürekliliğini, kararlılığını ortaya koyduğu için ve demokrasiyi savundukları için, şiddeti her koşulda ret ettikleri için bu metin çok kıymetli. Buradan bütün grup başkanvekili arkadaşlarıma parti gruplarına ve partiler teşekkür ediyorum. Kişisel olarak da şiddetin siyasetin her anlamda arındırılması, çıkarılmasını, şiddetin yerine siyasette barışın, sözün hakim kılmasının doğru olması gerektiğine inananlardanım. Söz söylenecek, eleştiri yapılacak, en aykırı sözler bile mecliste konuşuluyor. Fikir önemlidir, fikrin gereği yapılacak ama sonuçta millet iradesine saygı gösterecek. Başka yolu yok. Diğer önemli bir nokta bu bireysel silahlanmanın da insanları silaha bu kadar kolay ulaşabilmeleri de mutlaka önlenmeli. Sonuçta karar vermiş bir insanın; kendini patlatmaya, kendini öldürmeye, başkasını öldürmeye karar vermiş insanın elbette yapabilir. buna bir engel yok. Önlemde alsanız yapılabilir ama ülke, devlet, partiler ve toplum olarak silahlanmanın karşısında net ve açık durursak önemli bir caydırıcılığa da imza atmış oluruz. Demokrasimize yapılan bu alçakça saldırıyı lanetle kınıyorum. Üzüntülerimi dile getiriyorum. Sadece orada olan ve bulunan bir şeyi olamayan bir genç kardeşimizin katlini ifade edecek cümle bulamıyorum. Ailesine ve HDP camiasına, milletimize, İzmirlilere baş sağlığı diliyorum. Bu saldırıların tekrar etmemi için hepimizin el birliği şiddeti arındırıp demokrasiye sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Özuslu, AK Parti Grup Başkan vekili Özgür Hızal, İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kemal Sevinç ve MHP Grup Başkan Vekili Selahattin Şahin’in imzası olduğu ortak kınama metnini okudu.

Metinde yer alan ifadeler ise şöyle:

“17 Haziran 2021’dce HDP İzmir il binasına yapılan ve gencecik masum bir insanımızın Deniz Poyraz’ın katledildiği silahlı saldırıyı güçlü bir şekilde kınıyoruz. Hayatını kaybeden genç kardeşimiz Deniz Poyraz’a Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve milletimize baş sağlığı ve sabır diliyoruz. Hiç şüphesiz ki bu menfur saldırı failleri ülkemizin birliğini, bütünlüğünü; milletimizin huzurunu, barışını, güvenini; devletimizin hukuk devleti niteliğini hedef almıştır. Saldırı birlikte yaşama irademize, toplumsal sağduyumuza, demokrasimize yöneliktir. Olayın hemen ardından ülkemizin her bir köşesinden, her siyasi görüşten saldırıyı kınayan seslerin yükselmesi, ortak bir duruş sergilenmesi oldukça önemlidir. Ortak beklenti ve talebimiz karanlık saldırının tüm ayrıntılarıyla aydınlatılması, bu kötücül provokasyonun tüm ayrıntılarıyla birlikte açıklığa kavuşturulması, sorumluluklarının adalet karşısında hak ettikleri cezayı almasıdır. Demokrasimizi huzur ve güvenliğimizi toplumsal barışımızı alçakça saldırılar karşısında korumak hepimizin tarihsel sorumluluğudur. İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri olarak bu sorumluluğa var gücümüzle sahip çıkacağımızı İzmir ve Türkiye kamuoyunun dikkatine sunuyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüs İzmir'de bir can daha aldı!
Koronavirüs İzmir'de bir can daha aldı!
CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Özdemir'in acı günü!
CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Özdemir'in acı günü!