Büyükşehir Meclisi’nde "tanımam etmem" atışması!

Büyükşehir Meclisi'nde "tanımam etmem" atışması!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı Meclis toplantısının ikinci oturumunda; Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ve AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe arasında atışma yaşandı.

14 Nisan 2021 - 17:59 - Güncelleme: 14 Nisan 2021 - 18:01

ÖNCÜŞEHİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı Meclis toplantısının ikinci oturumu Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti. Birinci birleşimde gündemde bırakılan Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılı faaliyet raporu ve ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılı faaliyet raporunun görüşülmesi bir sonraki Meclis oturumuna bırakıldı.

BUCA’NIN 25 YILLIK SORUNUNA EL ATILDI

Oturumda; Buca Belediye Başkanlığının talebi doğrultusunda; BMC TGR 1832L markalı 15 adet 13+1,5 m³ çöp kamyonu, ISUZU NPR10 A2 marka 5 adet 8+1 m³  çöp kamyonu, FORD 2633 DC marka     3 adet 16+5 m³  çöp kamyonu, 2 adet ISUZU NPR10 marka 5 m3 moloz kamyonu, 1 adet FORD 3542 DC marka 14 m³  moloz kamyonu, 1 adet IVECO 100E 19K marka 5 m³  yol süpürme aracı, 1 adet Karcher marka 1 m³  yol süpürme aracının trafik tescil işlemleri yapıldıktan sonra söz konusu araçların Buca Belediye Başkanlığına devredilmesi önergesi görüşüldü.

KILIÇ: BUCA İÇİN ÇOK ÖNEMLİYDİ

Önerge hakkında konuşan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Buca’mızın yaklaşık 25 yıllık bir problemi olan temizlik araçlarını bu maddeyle Buca’ya kazandırmış olduk. Öncelikli olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e katkılarından dolayı teşekkür ederiz böyle bir taleple geldiğimizde hiç düşünmeden kabul etmiş olması ve sorasın bu hususta bize bu süreç boyunca her aşamada yardımcı olan Buğra Gökçe’ye ve önergeyi doğrudan kabul eden tüm meclis üyesi dostlarıma teşekkür ediyorum. Buca için çok önemliydi” dedi

O BEDELLER 3 AYLIĞINA ALINMAYACAK

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs küresel salgını nedeniyle etkilenen tarife cetvelindeki konut dışı olan lokanta, kahvehane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, halı saha, düğün salonu, berber, kuaför, güzellik salonu, konaklama mekânları ve eğlence mekânları kategorisindeki abonelerden 2021 yılının ilk üç ayında Evsel Katı Atık Transfer ve Bertaraf Bedellerinin alınmamasına yönelik madde Bütçe, Tüketici, Kent Konseyi, Esnaf, Çevre ve Hukuk Komisyonlarına gönderildi.

ALİAĞA’YA EK BÜTÇE

Aliağa Belediye Meclisi’nin; Aliağa Belediyesi’nin 2021 Mali Yılı Bütçesine ek olarak taşınmaz satışlarından elde edilecek gelirlerin, Aliağa Belediyesinin yetersiz gelen bütçe tertiplerine aktarılmak üzere önerge ekindeki tabloda belirtildiği şekilde toplam 50.000.000,00 TL Ek Bütçe yapılmasına yönelik oybirliği ile uygun bulunan Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu, Meclis’ten oy birliği ile geçti.

ŞİMŞEK: HASTANE YAPIMINI BELEDİYE ÜSTLENDİ

Madde hakkında konuşan MHP’li Meclis Üyesi Hakan Şimşek, “Ek bütçe talebimizin Aliağa’da yapılması gerçekleşecek olan Meslek ve Çevresele Hastalıklar Hastanesi’nin yapımını Aliağa Belediyesi üstlendi. Orada 20 bin metrekare olan inşaat alanı 53 bin metrekareye çıktığı için böyle bir ek bütçe talebimiz olmuştu. Komisyon üyelerimizin oy birliği ile kabul ettiler, bunun için teşekkür ediyorum”  ifadelerini kullandı.

MENDERES’TE “KİRLETER ÖDER” DÖNEMİ

Menderes Belediye Meclisinin; 2021 Mali Yılı Katı Atık Tarifesi Cetvelinde; ''İZ-SU aboneliği olan mükelleflere ilişkin tarife aybaşında uygulanacaktır. Sayacın okunmadığı ayların ücreti de ilk okunduğu ay toplu olarak tahsil edilecektir.'' ibarenin iptal edilerek, söz konusu tarifeye ilişkin ''Kirleten Öder İlkesine uygun olarak 0 (Sıfır) tüketimli abonelerde katı atık bedeli tahakkuk etmemesi 1 (Bir) ton tüketiminde katı atık bedeli tahakkuk etmesi'' şeklinde uygulanmasına yönelik oy birliği bulunan Plan ve Bütçe – Çevre ve Sağlık Komisyonları Raporu Meclis’ten de oy birliği ile geçti.

“TANIMAM ETMEM” TARTIŞMASI BU OTURUMDA DA DEVAM ETTİ

Pazartesi günü gerçekleşen Meclis toplantısında AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe’nin Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan'a yönelik 'tanımam etmem' söylemlerine gündem dışı konuşmalarda söz alarak cevap veren Başkan Erdoğan, "Boztepe burada mı bilmiyorum ancak beni tanımıyormuş önce kendimi tanıtayım dedim.  Ben rahatsızlığım nedeniyle sadece 2-3 meclise gelemedim, sanırım beni meclise katılamayan  Cumhur İttifakı belediye başkanları ile karıştırdı. Ben yokken burada konuşmuş . O haberi biraz imla bilen, okuma bilen ve düşüncesi olan anlar. Ben hiçbir şirkete kendimi genel başkan atamadım. 2 şirkette görev alıyorum ve 1 kuruş para almıyorum. Ben çok misafirperverimdir, gelmek isterseniz gelin sizleri en iyi şekilde ağırlarım. Siyaset bu kadar çirkin yapılırsa, kadına saldırılırsa, kadınlar ancak siyasete karşıdan bakarlar. Bunlara da pabuç bırakmayız" ifadelerini kullanmıştı.

BOZTEPE: BEN KENDİSİNİ GERÇEKTEN TANIMIYORDUM

Bugün gerçekleşen Meclis oturumunda ise Başkan Erdoğan’ın sözlerine cevap veren Boztepe, “Ben bir kere meclisten erken çıktım bu da pazartesi günüydü. Karaburun belediye başkanımız bizi davet etti. Ramazan sonrasında Grup Başkanvekilimiz ile kendisine ziyarette bulunacağız. Türkçe ile ilgili bir kıtlıktan bahsetmiş, ben Kürt kökenli bir siyasetçiyim. Türkçeyi de iyi kullanmaya çalışırım. Kendisi de Türkiye'de 2 tane şirketin genel müdürlüğü yapıyormuş, doğrudur. Maaş almıyormuş, o da doğrudur. İlk başlarda 3-4 defa maaş aldı o da gündeme gelince o maaşları bir yere bağışladı.. Bir cümle benim dikkatimi çok çekti. 'Koçlar' gibi deyince  bir hanımefendiye böyle bir ataerkil bir kelime kullanmasını bir erkek olarak yakıştıramadım. Toplumsal cinsiyet ile ilgili Nilay Hanım sürekli bir şeyler söylüyor, buradan Nilay Hanım’ın ne diyeceğini merak ediyorum. Aslında dilimizin gereği bu. Karaburun'un da çok meşhur keçisi var. Orada mesela ceylan gibi diyebilirdi, o zaman güzel olurdu. Koçlar gibi kelimesi de benim de başıma gelen gibi insanın doğası gereği alışkanlık olunmuş kelimeleri kullanıyoruz. Yoksa bizim Karaburun Belediye Başkanımız Erdoğan Hanım ile herhangi bir sorunumuz yok. Kendisi direkt bize sataştı. Ben kendisini gerçekten tanımıyordum. Kendisiyle de tanışmış oldum. En kısa sürede kendisini ziyaret edeceğiz” dedi.

ERDOĞAN: BENİ TANIMAMANIZI ANLAMADIM

Yeniden söz alan Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, "Koçlar gibi lafı bir değimdir. Öğretmen olanlarımız var burada, bunlar değimdir. Kadın ya da erkek olarak bu kelimenin kullanılmasında bir ayrıştırma yoktur. Ben hala yanlış bilgilendirildiler diyorum ondan gelin dedim, çünkü ben hiçbir zaman 2-3 yerden maaş almadım. Sadece 1 kere 4 ay sonra maaş yatırdılar bir gün sonrada okula bağladım. Ne gösterildiği gibi defalarca maaş aldım nede hakkımda açılan bir dava var. Koçlar gibi demekte bir argo kelime değil dil bilgisi kuralıdır. Beni tanımamanızı anlamadım. Benim yerim ikinci sıradadır Abdül başkanımın yanında otururum, defalarca konuşursunuz bende ısrarla  selam veririm, görmek istemiyorsanız başka bir şey" dedi.

KÖKKILINÇ: HÜSNÜ BEY BİZİMLE BERABER ÇALIŞSIN

Erdoğan'ın ardından söz alarak konuşan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç ise, Boztepe'ye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu'na davet etti. Kökkılınç, "Biz bu dönem Toplumsal Cinsiyet Eşitliği olarak bu sene 3'ncü dönemimizi yaşıyoruz. Geçen sene boykot edilmiştik, bu sene de boykot edildi. İsterdim ki Hüsnü Bey bizimle beraber çalışsın. Bu teklifi yapıyorum kendisine" ifadelerini kullandı.

BOZTEPE: GÖNÜLLÜ OLARAK TOPLANTILARA KATILACAĞIM

Kökkılınç'a yanıt veren AK Partili Boztepe ise şu ifadeleri kullandı; “Nilay Hanım teklifinizi kabul ediyorum. Lütfen beni grubunuza ekleyin ve diğer komisyon toplantılarımız ile kesmezse bütün toplantılara gelip gönüllü olarak katılacağım söz veriyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de siyaseti sarsan intihar!
İzmir'de siyaseti sarsan intihar!
İzmir’de feci kazada can pazarı: Araçlarda sıkışan 3 kişi hastaneye kaldırıldı
İzmir’de feci kazada can pazarı: Araçlarda sıkışan 3 kişi...