Büyükşehir Meclisinde “Başkent Hastanesi” gerginliği

Büyükşehir Meclisinde “Başkent Hastanesi” gerginliği

Konak Belediyesine ait arsanın Başkent Hastanesine satıldıktan sonra imar değişikliğine gidilerek, emsal artışı yapılması ve bu imar değişikliği ile Başkent Hastanesine 33 bin metrekare ek inşaat hakkı verilmesi İzmir Büyükşehir Meclisinde rant tartışmasına neden oldu.

13 Mart 2020 - 20:37

Didar DEMİRCİ - Başkent Hastanesine satılan Konak Belediyesi arsasındaki imar değişikliği CHP ile Ak Parti Grubu arasında tartışma konusu olmaya devam ediyor. Başkent Hastanesinin Konak sınırları içerisinde bulunan arsasına ilişkin 1/1000’lik imar uygulama planlarının oylaması sırasında iki partinin meclis grupları arasında sert tartışmalar yaşandı. Konuşmalar sırasında Ak Parti Grubundan bir meclis üyesinin ‘bu yapılan faşizmdir’ şeklinde bir söz söylemesi üzerine ise tartışma daha da gergin bir hal aldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in bulunmadığı oturumda meclisi yöneten CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu, “Hayatını faşizmle mücadeleye adamış bir insana faşist diyemezsiniz” diyerek, o sözü söyleyen meclis üyesini meclisten çıkarmak istedi.

İki grup arasında daha da sertleşen tartışma, 4 partinin grup başkanvekillerinin devreye girmesi ile sonlandırıldı.


“RANT VE ŞAİBE İÇERİYOR”

Başkent Hastanesi arsasına yönelik 1/1000’lik imar uygulama planı maddesinin oylamasında Ak Parti Meclis Üyesi Hakan Yıldız söz alarak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Benim bulunduğum belediyede ne rant ne de şaibeye izin vermeyeceğim” sözlerini hatırlattıktan sonra Başken Hastanesi arsasına ilişkin imar düzenlemesinin ‘rant ve şaibe içerdiğini’ iddia etti.

Yıldız, “Söz konusu alan, Konak sınırında Halkapınar Mahallesinde Mahal Bomonti diye bildiğimiz projenin yanındaki bir arsadır. Bu arsa Konak Belediyesinin ortağı olduğu bir arsadır.  Bu arsanın 3’te 2’si Başkent Üniversitesine ait. Konak Belediyesi buradaki hissesini Başken Üniversitesine satıyor. 22 bin metrekare inşaat hakkı üzerinden Konak Belediyemiz hissesini 18 milyon liraya satıyor. Ancak bir plan değişikliğine gidiliyor ve 22 bin metrekare inşaat hakkı olan arsa birden 3,5 emsale çıkarılıyor. Arsanın 22 bin metrekare olan inşaat hakkı birden 56 bin metrekareye çıkıyor. Burada bir kamu zararı vardır. Aynı planla satsaydık, Konak Belediyesi tam 32 milyon lira para alması gerekiyordu. Doğal olarak siz bu artışı yaptığınızda bir vakıf üniversitesine gereğinden fazla kar getiriyorsunuz. Neden İzmir’deki üniversitelere sahip çıkmadık da Ankara’daki üniversiteye sahip çıkıyoruz. Açık ve net burada bir peşkeş çekme vardır” diye konuştu.

Hakan Yıldız’ın bu suçlamalarına karşılık İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Ufuk Yörük söz aldı. Yörük, 2018 yılında yapılan tüm bu işlemlerin hukuka uygun olduğunu, mahkemelerden de bu doğrultuda karar çıktığını söyledi. Yörük, “Bir vakıf mülkiyetinde olan bir alanın 1/1000’lik bir plan değişikliğidir. Ben emsal artışına ilişkin iddiaların kesinlikle yer almaması gerektiğinden yanayım.

Daha sonra gerçekten mahkemelerce kabul gören konu gereklice kabul edilmiş. Biraz önce üstünde durduğum planlama süreci şehircilik ilkelerine uygun olduğuna dair bilirkişi raporları şu an elimdedir.

Yani biz bugün 1/1000’lik planları tartışırken 2018 yılına döndüğümüzde dahi 2018 yılında tartışılan planların da hukuka uygun olduğunun altını çizerim” diye konuştu. Yıldırım, söz konusu arsanın kamu yararına hizmet veren bir vakıfa ait olduğunu da hatırlatarak, yapılacak hastanenin de tüm İzmir’in yararına olduğunu söyledi.

BATUR: 1/5000’LİK PLANA UYGUN HAREKET ETTİK

Tartışmaya dahil olan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise kendi dönemine ait olmasa da bu konuya sahip çıkması gerektiğini belirterek, “Geçmişte de olsa bu konuya sahip çıkmak bizim görevimiz. Büyükşehir 1/5000’lik planı yaparak Konak Belediyesine göndermiş, Konak Belediyesi de planlara uygun olarak kendi meclisinden bu planları çıkarmış. Az önce Ufuk beyin de ifade ettiği gibi burası bir şahsın yeri değil. Burası farklı bir vakıf. Geçen plan notu ne ise bu konuda zaten mahkemeye gitmiş ve mahkeme bu konuyla ilgili bilirkişi raporlarına dayanarak doğru kararları vermiş. Hakan bey bizim mecliste de çok güzel anlatıyordu biz de dinliyorduk. Şimdi burada Sayın Hakan Yıldız bizim mecliste de anlattı bunu kendisine anlattık. Neticede meclis buna karar verdi. Ben başta Hakan Yıldız’ın da meşhur Konak gökdeleni hakkında saatlerce sunum yaptı. O gökdelenin orada olması gerektiğini, kentin siluetini bozmayacağını, bu binanın kent için çok yararlı olacağı hakkındaki görüşlerini herkes biliyor. Onun için ben Hakan beyin tutarlı-tutarsız konuşmalarına ben Konak meclisinde cevap vereceğim. Peşkeş çekme meselesini bizim belediyelerimizin, CHP’nin bileceği iş değil, kendilerine iade ediyorum. Bu hastane yapılacak alanın çok yakın bir alanında aynı emsalde bir hastane daha yapılıyor. O hastaneye hangi emsal verildiyse yine aynı şekilde kente yarar getireceği düşünülerek bu hastaneye de aynı emsal verildi” şeklinde konuştu.


DAL: BURASI İSVEÇ PARLAMENTOSU DEĞİL

Tartışmaya katılan CHP’li Meclis Üyesi İlhan Dal da Ak Partili Hakan Yıldız’a ve Ak Parti grubuna eleştiriler yöneltti. Dal, “Ak Partili arkadaşlar bazen öyle bir dil kullanıyorlar ki ben kendilerinin İsveç parlamentosunun meclis üyeleri olduğunu düşünüyorum. Her plan bir rant getirir. Mesele o rantın kimin menfaatine olduğudur. Yıl 2018 olunca benim aklıma 2018’de Mavişehir’de yapılan plan değişikliği geldi. Emlak Konut ve TOKİ rekreasyon alanı olarak imarda yer alan bir alanı milletin anasına küfür eden bir müteahhide veriyor. Sonrasında orada yapılan konutlardan sadece 2 tanesinin satış bedeliyle o arsanın maliyeti karşılanıyor. Plan değişikliklerinin bu şekilde yapılmaması lazım. Cumhuriyet karşıtı istismarcı vakıflarla kamu menfaati güden vakıfları da birbirine karıştırmayalım” dedi.


FAŞİST DEDİ Mİ DEMEDİ Mİ?

Oturumu yöneten Başkanvekili Mustafa Özuslu, meclis üyeleri arasındaki tartışmalara müdahale ederken Ak Parti Grubu sırasından faşist sözü duyuldu. Bu söz üzerine Özuslu, bu sözü söyleyen Ak Partili meclis Mustafa Alper Güldalı’yı salondan çıkarmak istedi. Özuslu, hayatını faşizm ile mücadeleye adamış birisi olarak bu mecliste kendisine faşist denilmesini kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Tartışmalar meclisin gerilmesine neden olurken Güldalı söz alarak Başkanvekili Özuslu’yu kast etmediğini, meclis üyelerinin bir birinin konuşma hakkına saygı duymamasını kast ederek bunun faşistlik olduğunu ima ettiğini söyledi. Faşist dedi mi demedi mi tartışmasının uzaması üzerine mecliste bulunan 4 partinin grup başkanvekilleri söz alarak gerginliği sonlandırdı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de kardeş kavgasında kan aktı!
İzmir'de kardeş kavgasında kan aktı!
İzmir'de feci kaza! 2'si çocuk 3 kişi yaralandı
İzmir'de feci kaza! 2'si çocuk 3 kişi yaralandı