Büyükşehir Meclisinde ‘Roman Köyü’ tartışması

Büyükşehir Meclisinde ‘Roman Köyü’ tartışması

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun Selçuk’ta Roman vatandaşların barınması için hayata geçirmek istediği Roman Köyü projesi, tarım alanı üzerinde yer aldığı için sorun yaratmaya devam ediyor. Bu kez İzmir Büyükşehir Meclisinde Roman Köyü tartışma yaşandı.

14 Eylül 2020 - 23:09

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi Eylül ayı ilk oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in başkanlığında, pandemi tedbirleri nedeniyle Kültürpark 1 No’lu Holde gerçekleştirildi. Toplantının başında, İZELMAN Genel Müdürü Burak Alp Ersen, İzmir Büyükşehir Belediyesi Örnekköy Sosyal Etkinlik Tesisleri’ne ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

Bilindiği gibi son meclis toplantısında Ak Parti ve MHP grupları Başkan Soyer’e tepki göstermiş ve meclisi terk etmişlerdi. İşte o toplantının ardından birlik, beraberlik ve hoşgörü mesajları ile başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, bu kez Selçuk’ta 1/100 binlik planlarda tarım arazisi olarak yer alan bölgede yapılmak istenen Roman Köyüne ilişkin imar değişikliği talebi ile gerildi. CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun bölgedeki arazisinden bir bölümünü bağışlayarak yapmayı hedeflediği Roman Köyü ile imarda tarım arazisi olarak yer alan bölge için imar değişikliğine gidilerek yapılaşmanın önünün açılması gerekiyor. İşte bu yöndeki talep meclisin bugünkü gerilim konusu oldu.

METRO’DA KHK’LI MAĞDURİYETİ

AK Partili Meclis üyesi Fikret Mısırlı İzmir Metro A.Ş.’de çalışan 133 KHK’lı personelin mağduriyetini dile getirerek, Büyükşehir Belediyesi tarafından bu mağduriyetlerinin bir türlü giderilmediğini söyledi. Bu eleştiriye Başkan Soyer, “Bir çalışma içerisinde arkadaşlar. Ocak ayında toplu iş sözleşmesi gündeme gelecek. İlk defa önümüze gelen bir durum değil. Bunu değerlendireceğiz. Sendikayla arkadaşlarımız görüşmelerini sürdürüyor. Aralık ayında bu sorunun çözülmesi için çaba gösteriyoruz” cevabını verdi.

HIZAL: TARIM ARAZİSİNE BUGÜNE KADAR HİÇ DOKUNDURDMADIK

Selçuk ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Özcan Pruçu’ya ait arazinin bir bölümünü valiliğe bağışlaması ve bu bölgede Roman vatandaşların yerleştirilecek olması geçtiğimiz aylarda tartışmaların konusu olmuştu. Selçuk’un Belevi Mahallesi’ndeki arazinin kamu yararı kararı kapsamında plan çalışmalarına yönelik yeniden değerlendirilmesine yönelik “Tarım Alanı” olarak belirlenen bölgede yer alması nedeniyle konunun öncelikle 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında değerlendirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iletilmesine yönelik önerge, Ak Parti grubunun rest muhalefeti ile karşılaştı.

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Biz burada İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bir takım imar konularında ortaya koyduğu çelişkileri anlamaya çalışıyoruz. Biz burada tavsiye niteliğinde karar almıyoruz. Burada, Selçuk’ta Belevi Mahallesi’nde bir karar alınmaya çalışılıyor. Aslında karar alınmak isteniyor ama bazı kamuoyu baskılarından dolayı çekiniliyor. Bu konu 7 ila 8 ay önce gündeme gelmişti. Bu komisyon bir mütalaa makamı değildir; bir görüş varsa ya kabul edilir ya da reddedilir. Bir takım düşünceler ortaya konuldu sonra karşı çıkıldı. 1/ 100.000’lik planlarda tarım arazisi olarak görülen bir alan hakkında herhangi bir İzmirli hemşerimiz gelse İzmir Büyükşehir Başkanlığı’na müracaat etse, ‘Kalacak yerim yok ben burada kendi konut ihtiyacımı gidereceğim’ dese, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin vereceği cevap nedir? Ben söyleyeyim: Reddedilir.

Ancak burada farklı bir durum var. ‘Burası planlarda tarım arazisi ama biz bunu değiştirmek istiyoruz ama kamuoyu baskısı var; topu acaba Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na nasıl atarım’ tam olarak bunu görüyoruz. Bu talep vatandaş Hasan, Ahmet ya da Mehmet Bey’den gelseydi direkt ret edilecekti. Ancak konunun içinde İzmir Milletvekili Özcan Purçu olduğu için böyle bir uygulama oluyor. Bu ne objektif kriterlere ne de demokrasiye uyar. Kişiye, kuruma ya da belediyeye göre bir karar alınırsa çok büyük sorunlar yaşanır. Bunun arkasında İzmir Milletvekili Özcan Purçu olmasaydı bu karar bu şekilde verilmeyecekti. Selçuk Belediyesi’nin de görüşlerini merak ediyorum. Meselenin sosyolojik boyutu için bir şey demiyorum. Ama bu kararın bu şekilde verilmesi ne hukuk kurallarına ne de teamüller uyuyor. Biz vatandaş için ne karar veriyorsak şu anda da bunu vermemiz gerekiyor. Bu işin yanında ve arkasında Purçu olduğu ve sübjektif bir karar alındığı için itiraz ediyoruz” diye konuştu.

SOYER: YETKİ BAKANLIĞIN

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Soyer ise adres olarak İzmir Valiliğini gösterdi. Soyer, “İzmir Valiliği’nce 17 aylık süreçte ilk defa bir karar gönderdi. Kamu yararına oluşturulması söyleniyor. Meclis’in yapacağı iş; konuyu Bakanlığa göndererek kararı beklemek” ifadelerini kullandı.

CHP GRUP SÖZCÜSÜ KÖKKILINÇ: 1/100 BİNLİKLERİ BAKANLIK YAPAR

“Özcan Purçu CHP’nin milletvekilidir. Ancak Selçuk aynı zamanda CHP’li bir belediye tarafından yönetilmektedir. İki tarafın da ne bir tarafı kayırma, kollama konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi herhangi bir yaklaşımda bulunmamıştır” açıklamalarında bulunan CHP Grup Sözcüsü Nihal Kökkılınç, “Topu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na atmakla suçlanıyoruz. Evet, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı merkezi idaredir. Yani AK Parti’nin yönettiği ülkede bir bakanlıktır. Belediyemiz de idari vesayetle bu bakanlığa bağlıdır. Bu bakanlığın görüşmeleri, genelgeleri ve yönetmelikleri çerçevesinde hareket edilmektedir. 1/100.000’lik planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin reddettiği bir konuda yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı isterse geçit verebiliyor. Biz burada tarım alanından konut yapılmasıyla ilgili Selçuk’tan gelen bu konuda Selçuk Kaymakamlığı’nın vermiş olduğu bir ‘Kamu yararı gereği yapılması gerekir’ noktasında bir kararla karşılaştık. İmar komisyonumuz bu konuyu değerlendirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu planları yaptığında tarım alanı gibi bir yerde yetki sahibi olduğunu da gördük. Dolayısıyla biz de bu konuda gerekli değişiklik yapılsın sonra Büyükşehir gereğini yapar noktasında olduk. Bu konuda gereksiz yere algı yaratmak, algı yönetmek, CHP’li belediye başkanlarını ve milletvekillerini yıpratmaya çalışmak çok yakışık almayacak bir siyaset yöntemidir” dedi.

AK PARTİLİ SELÇUK MECLİS ÜYESİ DE KARŞI ÇIKTI

AK Partili Meclis üyesi Sema Yeşilçimen ise, “Uzun yıllardır Selçuk’ta yaşıyorum. Bahsedilen araziler Selçuk’un tarım için en verimli arazisidir. Bu konunun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Bu alanda Roman vatandaşlar çadırlarda yaşıyordu. Selçuk Belediyesi bu çadırları mühürledi. Özcan Purçu’ya 28 bin TL ceza kesildi. Bu konunun siyasetten uzak tutulması ve çözüm bulunması gerekiyor” diye konuştu.

Uzun süren tartışmaların ardından söz konusu arazi hakkında karar verilmesi için konunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletilmesine oy çokluğu ile karar verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
COVID-19 tedavisinde yeni umut
COVID-19 tedavisinde yeni umut
Torbalı'da süreç nasıl işleyecek? Cumhur İttifakı da aday çıkaracak mı?
Torbalı'da süreç nasıl işleyecek? Cumhur İttifakı da aday...