CHP, 1001 çatıya güneş paneli koyacak halkı temiz enerji ile...

CHP, 1001 çatıya güneş paneli koyacak halkı temiz enerji ile tanıştıracak

CHP'li belediye başkanlarının İzmir’de gerçekleşen 2. Yerel Yönetimler Çalıştayında partinin temiz ve yenilenebilir enerji projeleri de tanıtıldı. CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, partili başkanlara enerji projelerini tanıttı.

24 Kasım 2019 - 11:25 - Güncelleme: 24 Kasım 2019 - 11:36

İzmir Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşen Kardeş Kentler Çağdaş Kentliler temalı 2. Belediye Başkanları Çalıştayı, dün itibariyle tamamlandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da neredeyse bütün oturumlarını eksiksiz izlediği çalıştayda partinin enerji politikaları da tanıtıldı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun 2,5 yıl önce kurulması talimatını verdiği CHP Enerji ve Madencilik Komisyonu da bu çalıştay süresince hem enerji tasarrufu hem de temiz ve yenilenebilir enerji projeleri hakkında belediye başkanlarına örnek projeler üzerinden bilgilendirme yapıldı. CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın’ın başkanlığında yürütülen bu çalışmaları bizzat Milletvekili Akın 2 gün boyunca belediye başkanlarına anlattı. Kaya Termal Otel’de çalıştayın yapıldığı salonun girişine kurulan stantta belediye başkanlarını konuk ederek, geliştirdikleri enerji tasarruf ve yenilenebilir enerji projelerini anlatan Akın, özellikle 1001 Çatı Projesi ile temiz ve yenilenebilir enerjiyi tüm Anadolu’ya yayacaklarını anlattı.

GENEL BAŞKANIN TALİMATI İLE KURULDU

Oncusehir.com’a çalışmalar hakkında bilgi veren Ahmet Akın, “Sayın Genel Başkanımızın talimatı ile Enerji Politikaları ve Madencilik Kurulumuz 2,5 yıl önce kuruldu. Belediyelerimizin kendi tükettiği elektriği üretmesi için kaynak ve fırsat yaratıyoruz. Teknolojik alt yapı kuruyoruz. Bu kurduğumuz alt yapı ile belediyelerimiz de daha ucuz daha temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarını halkla paylaşıyorlar. Amaç yıllardır uzaklaştırılan ve halktan koparılan enerji sektörünü yeniden halkla buluşturmaktır. Rüzgar, güneş gibi enerji kaynakları ile daha temiz enerjiyi geleceğe taşımak için mücadele veriyoruz. Şu anda belediyelerimizin yaklaşık 60 tanesinde çalışma başladı. Aynı zamanda 3 büyükşehir belediyemizde faal çalışıyoruz. İzmir, Ankara İstanbul’da çok büyük projeler çalışıyoruz. Enerji Eylem Birliği adı altında bir birlik kurduk.  Atık Eylem Birliği’ni kurduk, o da atığı bertaraf etmek için belediyelerimizin hepsinin alt yapılarını modelledi. Onlar içinde çalışmalarımız sürüyor. Bu çalışmalarla atığı daha en baştan başlayarak sonuna kadar takip edip en sonunda atıkları enerjiye dönüştüreceğiz” diye konuştu.

CHP Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem de CHP Enerji Politikaları Standını ziyaret ederek, Akın'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

ENERJİDE YÜZDE 50 TASARRUF MÜMKÜN

Enerji verimliliğine önem verdiklerini ve bu alanda da farklı projeler üzerinde çalıştıklarını anlatan Akın, verimlilikle enerjide yüzde 20 ila 50 arasında bir enerji tasarrufunun da mümkün olduğunu söyledi. Türkiye genelindeki tüm CHP’li belediyelerde uygulamak üzere 1001 Çatı Projesini hayata geçirdiklerini de anlatan Akın, şöyle devam etti: “1 numara Genel Merkezimizin çatısını, bin de CHP’li belediyelere kuracağımız enerji çatılarını temsil ediyor. Projenin ismi buradan geliyor. Özelliği şu; halkımızı güneşle tanıştıracağız. Halkımız görebileceği yelere güneş panelleri koyacağız ve halkı güneş panelleriyle barıştıracağız. Almanya’nın 2 misli enerji potansiyeline sahip olmamıza karşın yenilenebilir enerjide Almanya’nın 15 sene gerisindeyiz. Enerjinin pahalı olduğunu söylüyorlar. Ancak bu doğru değil. Bu kirli enerji lobisinin güneş enerjisi ve temiz enerjileri durdurmak için yaptığı bir lobi çalışmasıdır. Güneş enerjisi ucuzdur, temizdir, yenilenebilirdir halkımıza bunu anlatıyoruz. Bunun da öncülüğünü belediyelerimize yaptırıyoruz. Belediyelerimiz aynı zamanda bu işin danışmanlığını yapacak. Halkımız mesela bunu kurmak istiyorsa, belediye öncülük yapacak. Çatı projemiz sadece bir örnek. Mesela sadece bir belediyemizin bölgesinde 18 dönüm çatıyı kaplayacağız. Çalışmaları başladı. Dolayısıyla atılım yapmak isteyen belediyelerimizin önünü açıyoruz. Bütün bunların sonucunda diyoruz ki, CHP bütün yönleriyle bu ülkeyi yönetmeye hazır.”

 

1001 ÇATI İLE NE HEDEFLENİYOR?

-Elektrik üretimindeki tekelleşmeyi ortadan kaldırıp halkımızı elektrik üretimine ortak etmenin en kolay yolu Güneş Enerjisi kullanımının yaygınlaştırılmasıdır.

-Tüm CHP Belediyelerinin ortak olduğu 1001 çatı projesi ile Dünya’da kullanımı en yaygın olan Ev Tipi Güneş Enerjisi Tesislerinin yaygınlaştırılması ve bu hususta halkın bilinçlenmesi için CHP Belediyelerin örnek projeler geliştirmesi hedeflenmiştir.

-1001 Çatı Projesi genel olarak halk ile içeiçe olan Belediye tesislerinde hayata geçirilecek, mikro ölçekli, hızlı uygulanabilir ve finansman ihtiyacı oldukça düşük olan proje profilindedir.

-Tüm CHP Belediyelerinin Genel Merkez Koordinasyonunda toplu bir şekilde harekete geçirileceği Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi 1001 Çatı projesiyle önemli bir misyon yüklenilecektir.

-Halkta farkındalık yaratmayan ve vatandaşlarımıza dokunmayan 1 MW arazi projelerine yerine hızlı uygulanabilir, finansman sorunu bulunmayan ev tipi proje uygulamaları yapılacaktır.

-Artan Elektrik Maliyetlerinin her geçen gün daha çok gündeme geldiği, iklim değişimi ve temiz enerji çözümlerinin sıklıkla konuşulduğu günümüzde en çevreci elektrik üretimi olan Güneş Enerjisinde farkındalık sağlanacaktır.

-Projenin bir başka önemli kazanımı da aynı zamanda tüm CHP Belediyelerinin teknik uygulama, enerji üretim potansiyeli ve yasal mevzuat kapsamında “know-how” sağlanacaktır.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İZBAN’da intihar!
İZBAN’da intihar!
İzmir'de 5 aydır aranan genç, kız silah imalathanesi baskınında bulundu
İzmir'de 5 aydır aranan genç, kız silah imalathanesi baskınında...