CHP’den İzmir’deki kongreye tepki: Özel: "Vakalar artarsa...

CHP’den İzmir’deki kongreye tepki: Özel: "Vakalar artarsa sorumlu Erdoğan’dır"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, geçtiğimiz hafta AK Parti’nin İzmir’de gerçekleştirmiş olduğu kongre hakkında bir takım eleştirilerde bulundu.

25 Şubat 2021 - 14:11

ÖNCÜŞEHİR - AK Parti İzmir’de geçtiğimiz Pazar günü 7. Olağan Kongresini gerekleştirdi. Kongre yoğum katılım ile gerçekleşirken, kongre sonrası koronavirüs vakalarının çıktığı haberleri de duyulmaya başladı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, AK Parti’ye yüklendi. Özel, “14 gün sonra ortaya çıkacak vakaların ve ölümlerin tamamının sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan ve O’nun siyasi hırsıdır” dedi.

ÖZTRAK: PANDEMİ GELİNCE ÜLKEMİZ CİDDİ BİR BURHAN YAŞIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, pandeminin ciddiye alınması gerektiğini vurgulayarak, “Bu pandemiyi salgını ciddiye almak lazım lebalep dolu salonlarda kongre yaptığınız zaman millete bir mesaj veriyorsunuz ve bu hastalığı önemsemediğinizi gösteriyorsunuz. Önemsemediğini gösterince insanlarımızda tedbir alma konusunda daha esnek davranma yoluna gidiyorlar bu da salgının yayılmasına yol açıyor. Bu salgından en çabuk çıkan, salgına karşı kazanan ülke olur. Bu salgından ekonomik altyapısında en az zarar veren ülke bu salgının galibi olur.  Bu salgın aslında bizim bundan önce 1'nci ve2'nci dünya savasında oluşan tahribattan daha fazla tahribat yapan bir salgın. Bizdeki etkileri biraz daha fazla oldu çünkü biz zaten 2014 yılından bu yana ekonomik anlamda patinaj yapıyorduk. 2018 yılında yeni gelen tek adam parti rejimi ile birlikte devletimiz de ciddi bir krize girmiştir, bunun üzerine pandemi gelince ülkemiz ciddi bir burhan yaşıyor. Bu buhranı bir an önce atlatıp, bir an önce ekonomimizi yeniden faaliyete geçirmemiz lazım ki bu pandemi sürecinde dünyadan kısılan faaliyetlerden Türkiye olarak yararlanalım. Bu nedenle biz kaç zamandır şunu tartışıyoruz. Bu pandemide doğrudan gelir desteğini veren en az veren ülke biz olduk. Onun yerine en yüksek faizle kredi veren ülke de biz olduk. Şimdi bu ikisini yan yana koyduğumuz zaman önümüzdeki süreçte büyük bir borç problemi ile Türkiye karşı karşıya kalacak. Bunun anlaşılması lazım. Biz neden soruyoruz bu 128 milyar doları rezerv kaynağının hesabını? O kadar rezerv gitti, buharlaştı. Şimdi biz yüksek faizle ekonomiği tutmak zorunda kalıyoruz. Ya yüksek faize razı olacağız, ya da değersiz Türk Lirasına. Bu ikisini arasından sıkışıp kaldık. Salgını ciddiye alalım. Salgınla ilgili ekonomik tedbirleri de ciddiye alalım. Bu hükümetin en büyük hatası şu, daha önceki krizler gelip geçti, şimdi de gelip geçer. Birazcık kredi verelim, atlatırız. O şekilde atlatılmaz. Atlamadığını esnafın halinden görüyoruz. Patlamadığını çiftçinin halinden görüyoruz, işsizlerimize baktığımızda görüyoruz. Bu hükümete canıyla ihtarname çeken vatandaşlarımızın halinden görüyoruz” dedi.

“TAYYİP ERDOĞAN BUNU HAZMEDEMİYOR, KISKANIYOR”

Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kongredeki İzmir mesajları hakkında, “Bizim belediyelerimiz nerede olursa olsun hakikaten bugün tüm vatandaşlarımızın güven duyduğu bir takım çalışmalar üretiyorlar. Anlaşılan o ki Tayyip Erdoğan bunu hazmedemiyor, kıskanıyor. Zaten seçim sonuçlarında da mızıkçılık yapmıştı şimdi de yapmaya hazırlanıyor. Bunları eleştirmeyi bıraksın eksik gedik varsa belediyelerin parasını kesecek düzenlemeler getirmek yerine belediyeleri bu hizmetleri verebilecek güçte devam etmelerini sağlayan mali düzenlemeler yapsın. Senelerdir kentsel dönüşüm konuşuyor. Bir türlü ortada bir şey yok. Bugün baktığınız zaman kentsel dönüşümde çok ciddi Türkiye sorunlarla karşı karşıya. Doğru düzgün düzenleme yapmadılar. Vatandaş memnun değil, vatandaş endişeli. Burada devleti doğru düzgün devreye sokmayacaksınız, ondan sonrada kentsel dönüşümden şikayet edeceksiniz” ifadelerini kullandı.

ÖZEL: ASLINDA İKİ YÜZLÜLÜĞÜN, SAMİMİYETSİZLİĞİN FOTOĞRAFIDIR

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İzmir’de artacak korona vakalarından AK Parti’nin suçlu olacağını söyleyerek, “AKP İzmir İl Kongresi aslında iki yüzlülüğün, samimiyetsizliğin fotoğrafıdır. Bir siyasi çıkar uğruna eriyen oylarına sahip çıkabilmek için, ‘Erimiyoruz, ayaktayız, iktidardan gitmiyoruz’ izlenimi verebilmek için seyircisiz yapılması geren kongreleri seyircili, yüksek mesafeyle yapılması gereken toplantıları da sıkış tepiş yapıyor. İzmir il Kongresi’ndeki görüntüleri, Trabzon’da, Rize’de, Ordu’da, Giresun’da ve Osmaniye’de kendisi hazırlamıştır. Salgına rağmen tıklım tıklım salonları övmek, salondakileri el ele tutuşmaya davet etmek ve bunun AK Parti’nin gücü olduğunu söylemek, İzmir’deki ve civarındaki illerin teşkilatlarına talimat niteliğinde olmuştur. Hepimiz biliyoruz ki sadece İzmir değil, İzmir’e belli bir mesafedeki tüm illerden otobüslerle İzmir’e AKP üyeleri getirmiş ve o salona sıkış tepiş bir şekilde izdiham yaratacak şekilde sokulmuştur. Bu tablodan 14 gün sonra ortaya çıkacak vakaların ve ölümlerin tamamının sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan ve O’nun siyasi hırsıdır” dedi.

“ALAY EDİLSİN DİYE DEĞİL HİZMET VERİLSİN, EŞİT DAVRANILSIN DİYE OY VERMİŞTİR”

İzmir’deki esnafın salgından çok etkilendiğini vurgulayan Özel, “Ne günahı vardır İzmir’deki lokantacının o zaman. Lokantacılar, ayakta kalabilmek için ‘Lokantada bir masaya bir sandalyeye bir sandalye bir tabak koyalım’ diyorlar. Ama kabul etmiyorlar. Ne günahı var İzmir’deki kahvecilerin? ‘Böyle bir sıkışıklıkta bulaşmayan virüs kahvehanelerde 10 tane müşteri almakla mı bulaşacak’ diye soruyorlar. Vatandaşın bu pandemiye inancını ve devletin bu konudaki samimiyetini sorgulatıyor. Şu anda sadece alkollü ürünler sattığı için 11 aydır kapalı olan esnaflarımız var. 3-4 aydır kapalı olan lokanta ve kahvehaneler var, kısıtlamaların can yaktığı esnafımız var. Ama bir yandan siyasi kazanç var, diğer yanda insanların ailesini geçindirmek için mecbur olduğu kazanç var. ‘Çoluğun çocuğun aç kalsın, sen kazanma. Ama ben siyaseten bu kalabalığa ihtiyacım var.’ Bunu vicdan sahibi bütün İzmirlilere şikayet ediyoruz. Bu tablodan en çok da İzmir’deki AKP’ye geçmişte gönül ve oy vermiş kendi seçmenleri rahatsız olmuştur. Çünkü onlar akıllarıyla alay edilsin diye değil hizmet verilsin, eşit davranılsın diye oy vermiştir. Kongrenin en kritik cümlesi, ‘Her ne kadar ize oy vermeseler de’ diye başlıyor. Topyekun bir İzmir’i dışlayan ve ötekileştiren bir anlayış var. İzmir’de oy veren de vermeyen de var. Oy verenin vermeyenden daha az olması hepsini karşısında hisseden bu ötekileştirici dili İzmir’e layık kılmaz. Bir cumhurbaşkanı, bir siyasi parti genel başkanı oy alsın almasın o şehri kucaklamak zorundadır. Hatta sonrasında da ‘Hiç ümidim yok ama bu yaptıklarımız anlaşılır’ Yani diyor ki İzmir’lilerin bundan sonraki tutumundan da ümidi olmadığını söylüyor. Siz bu kadar iki yüzlü, sadece kendini düşünen bir siyaset yapar ve bir şehri topyekun ötekileştirip şeytanlaştırırsanız sizin ümidiniz olmasın. Sizin sırf İzmir’den değil önümüzdeki seçimde 81 vilayetin hiçbirinden ümidiniz olmasın” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti!
İzmir'de feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti!
İzmir'de cinayet şüphelisi 20 yıl sonra yakalandı
İzmir'de cinayet şüphelisi 20 yıl sonra yakalandı