CHP İzmir’de Danışma Kurulu Toplantısı sonlandı: Neler...

CHP İzmir'de Danışma Kurulu Toplantısı sonlandı: Neler konuşuldu?

CHP İzmir İl Danışma Kurulu’nda CHP İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır ve Bedri Serter, CHP eski İzmir Milletvekili Musa Çam, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay önemli açıklamalarda bulundu.

10 Ekim 2021 - 16:41 - Güncelleme: 10 Ekim 2021 - 17:53

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - CHP İzmir’de İl Danışma Kurulu mesaisi devam ediyor. Toplantının ikinci kısmı basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Basına kapalı kısımda; konuşma talebinde bulunan partililer konuşma yaptı.

Konuşma yapan CHP İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır ve Bedri Serter, CHP eski İzmir Milletvekili Musa Çam, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay önemli açıklamalarda bulundu. 

ÇAM: BU BİZE HAKARETTİR, BU BÜTÜN ÜYELERE HAKARETTİR

CHP eski İzmir Milletvekili Musa Çam CHP’nin her fırsatta erken seçim ve sandık çağrısı yaptığına dikkat çekerek ön seçimin yapılması gerektiğine vurgu yaptı ve “Biz de diyoruz. Biz de partinin içerisinde de sandığı getirin diyoruz. Ön seçim lazım. Siyasi partiler kanunu partilere yüzde 5 kontenjan hakkı vermiş. Vermeli, siyasi partiler de bunu kullanmalı. Ama bir kişi arka arkaya 3-4 defa kontenjanda olmamalı. Bunu arkadaşlarımızın da kabul etmemesi gerekiyor. Olmaz. Sandık koyulur, bütün üyeleri gider milletvekilini ve belediye başkanını seçer. Biz bunu söylediğimizde ‘Kentin yapısının bilmiyor musunuz’ deniliyor. Bu bize hakarettir, bu bütün üyelere hakarettir. Mahallenin delegeleri seçiliyor, onlar ilçeyi seçiyor, ilçe ili seçiyor. Kurultay delegeleri seçiliyor. O kurultay delegeleri Parti Meclisi de dahil olmak üzere en üst kademeye kadar seçiyor. Evet, üye yapımıyla ilgi sorunlar vardır. Bunların çözülmesi gerekir, doğru. Ama ön seçimi ortadan kaldırmak ve bunları gerekçe yapmak, bize ve bir sol parti olarak CHP’ye yakışan bir şey değil. Mutlaka erken ya da zamanında önümüzdeki seçimlerde sandığı talep ediyoruz ve sandığın mutlaka gelmesi gerekiyor. Bazı milletvekilleri ‘Ekonomist gibi ön seçime mi gireceğiz’ diyor. Biz hiçbir arkadaşımızın milletvekili olmasına karşı değiliz. Ama sandık konulsun, üyelerimiz kimi milletvekili, belediye başkanı, meclis üyesi yapmak istiyorsa elinizi vicdanınıza koyun gidin seçin. Biz de arkadaşımız sandıktan çıktı diyelim, elini kaldıralım, bizim milletvekili, belediye başkanı, meclis üyesi adayımız budur diyelim” ifadelerini belirtti. 

TUGAY: KARŞIYAKA’NIN DA BİR STADI HAK ETTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay söz alarak yaptığı konuşmada İstanbul’da gittiği bir toplantıdan örnekler vererek Karşıyaka’nın stat istemi konusunda değindi. Tugay, “Geçenlerde SODEM denetim kurulu nedeniyle İstanbul’daydım. Aynı zaman tarım ve kalkınma zirvesi içinde bulunduk. Kadıköy’de toplantı yapıldı. Tesadüf Fenerbahçe’nin de o gün bir Avrupa kupası maçı vardı. Sesler geliyordu. Selami Başkan bir şeyler dedi. “Bu stat buraya yapılırken şehrin içine stat olmaz diye itiraz edeneler vardı. Onlara dedim ki, “statlar uzakta olursa insanlar yürüyerek gelir. Dışarıda olimpiyat stadı var. Orada maç olduğu gün trafik tıkanıyor. İnsanlar yakıt ve zaman harcıyor. Ama Fenerbahçe stadına yürüyerek geliyorlar. Maç öncesinde ve sonrasında çevredeki esnaf gelen taraftarlardan dolayı çok kazanıyor. O yüzden herkes mutlu. Çok az insan rahatsızlık hissediyor. Ben bunun doğru olduğunu savundum ve stadın oradaki esnafı da vatandaşı mutlu etti.” Bunu yaparken Karşıyaka’dan hiç haberdar değildi. Ora ile ilgili bir şey düşünmüyordum. Sonra dedi ki, “Avrupa’daki statlar şehrin içerisinde.” Yakında hemen dibimizde Göztepe stadı var. Bunlar hali hazırda şehrimizdeki örnekler. Sizlerin Tire’de, Bornova yapmış olduğu stat içinde teşekküre diyorum. Karşıyaka’nın da bir stadı hak ettiğini düşünüyorum. Bu konuda dava açmış 7 tane vatandaş var. Bir kısmı davadan çekildi ve davayı kaybettiler. Hukuki olarak stat yapılmasının önünde bir engel kalmadı. Bu süreçte maalesef Karşıyakalılar da yaşanan tartışmalar çok kötü boyutlara gelmişti. Bunları tamir etmeye çalışıyorum. Bu konudaki eleştirilerinize karşı kendi görüşümü dile getirmek istedim. Ve anlayışlarınızı dile getirmek söz aldım. Bunu artık tartılma konusu haline getirmemeyi diliyorum. Bunun yanlış bir karar olmadığına dair kanaatimi dile getirdim” dediği öne sürüldü. 

BAYIR: BİRİNCİ BÖLGEDE DE ZAYIFLAYAN BELEDİYELER VE YERLER TESPİT ETTİM

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ise ikinci bölgede seçim kaybedildiği alanlarda ziyaretlerin yoğunluk verilmesine tepki gösterdiği öne sürüldü. Bayır’ın özetle şunları söylediği öğrenildi:

Parti iktidara giderken partinin üyesinin artması gerekirken hadi artmadı aynı seviyede kalması gerekirken neden azalır? Bunu mutlaka parti yönetiminizle masaya yatırmalısınız. Bunun üzerine gitmelisiniz. Bu benim önerimdir. Son yaptığımız çalışmalarda özellikle bizde olmayan belediyelerde yapılan çalışmaların tamamı ikinci bölgede. Tabi bu doğal birinci bölgede zaten biz seçimleri 14’e 0 yaptık belediyeye başkanlıklarında. Kaybımız yoktu. Ama ikinci bölgede ciddi kayıplarımız vardı. Bundan da ciddi bir ders çıkarmamız gerekiyor. Bu çalışmaların sadece ikinci bölgede yapılmasını çok doğal gibi görünse de doğru bulmuyorum. Birinci bölgede de zayıflayan belediyeler ve yerler tespit ettim. Lütfen çalışmalarımız sadece kazanamadığımız belediye bölgelerinde değil birinci bölgede de eksik bıraktığımız örneğin Urla gibi yerlerde de olsun. İlçe adı da vermek istemiyorum, bazı zayıfladığımız ilçeleri tespit ediyorum.”

“KÖTÜ ÇALIŞAN BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ VAR, OY KAYBEDİYORUZ”

“İyi çalışan belediye başkanlarımız var, oyumuzu arttırıyor. Orta halli çalışan arkadaşlarımız var patanaj yapıyoruz. Kötü çalışan belediye başkanlarımız var, oy kaybediyoruz. Bu tespitleri yapmak il başkanı ve il yönetiminin görevidir. Sahaya sürmek de sizin bu yönünüz olmalıdır diyorum. Dün 3 köye gittim. İlk köyde en son bir milletvekili iki yıl önce gitmiş. Son gittiğim köye 3 yıldır hiç milletvekili gitmemiş. Gittiğim köyde AKP oyu yüzde 70, CHP’nin oyu yüzde 20. Şimdi arkadaşlar, 3 yıldır yüzde 70 AKP’ye oy veren köye 600 nüfuslu köy biz gitmezsek, hizmet götürmezsek beklemeyin yani bırakın İzmir burası. Herkes zannediyor ki şu son 3 gündür 30 tane milletvekili İzmir’e geldiler ev gittiler. Biz 2,5-3 yıldır Sayın Genel Başkanın yaptığı programlarla bütün Anadolu’yu geziyoruz. Benim 6 yıllık milletvekilliği sürecinde gittiğim vilayet sayısı 44. Bunun içinde Hakkari, Şırnak, Yozgat hepsi var. Eğer iktidar olacaksak sadece İzmir ile olmuyor bu iş. İzmir’de burnumuzun dibinde, İzmir merkeze 1 saatlik mesafede bulunan bir ilçenin 10 kilometre ötesinde bir köye 3 yıldır gitmemeyi de kabule etmiyorum. Bu doğru değil. Çalışmak zorundayız. Bu konuda benim kulağım çekilecekse milletvekili olacak çekilecek. Oradaki milletvekilinin kulağı çekilmediyse çekilmeli.”

“ALİAĞA’DA SEÇİM KAYBETMEMİZİN İKİ NEDENİ VAR”

“Aliağa’da seçim kaybetmemizin iki nedeni var. Biri iç dinamiklerde aday adaylarının birbirleriyle çatışması. İkincisi de TOKİ ve Petkim’e alına iççiler. Binlerce işçi yerleştirilmiş TOKİ’ye. Bu şekilde Aliağa’nın sonucu değişmiş. Bunları da dikkat almalıyız.”

“ANKARA’DA LACİVERT TAKIM GİYİP KRAVAT TAKIP GÜNLERDE…”

“Sevgili eski il başkanım, 90 yaşında abimiz konuştu, 30 yaşında genç il başkanımız konuştu. Bende tam orasındayım; 60 yaşındayım. Sevgili gençlik kolu ve kadın kolu başkanıma tavsiyem; kimse size hak etmediğiniz şeyi vermez. Hak ettiğinizi de görmeyebilirler. Hak verilmez alınır demek istiyorum. Eğer siz Genel Merkez benim buradaki çalışmalarımı görür, adımı listeye yazar, önümüzdeki seçimlerde beni milletvekili yapar diye beklersiniz sevgili gençler daha çok beklersiniz. Ben 23 yaşımda girdim. Sizin gibiydim. Saçımda bir tane beyaz yoktu. 32 sene sonra milletvekili oldum.  Hep bekledim, yukarıdan biri beni görürü mü diye, bizim bu çalışmalarımızı görür mü ve bizi milletvekili yapar mı diye. Ama görmediler, ama yapmadılar. Peki, nasıl oldu? Nihayet önümüze bir sandık konuldu da ön seçimle çıktık öyle milletvekili olduk. Yani ön seçim olmazsa olmazdır sizin seçilmeniz için. Eğer Ankara’da lacivert takım giyip kravat takıp günlerde Genel Merkez koridorlarında yatıp kalksanız da şansınızı yüzde 1’i geçmez gençler. Aynı şeyler kadınlar için de geçerli. Bizi kurtaracak tek şey sandıktır. Ön seçim meselesi için çok şey konuşuldu o yüzden 1,5 ay önce söylediğim şeyi tekrar söyleyeceğim. Bu parti İzmir’de ön seçim yapmayacaksa Tacettin Bayır aday olmayacak. Çünkü parti içi demokraside bütün Türkiye’nin gözü bizde. Eğer İzmir bir şeyleri değiştirmezse eğer bu parti içerisinde bir demokrasi yerleşecekse, bunu İzmir yapmazsa İstanbul’dan Ankara’dan falan beklemeyin. Yukarının talimatlarının başımızın üstünde yeri var. Ayrışmadan, küslükten bahsetmiyorum. İktidara giden partide örgütü kucaklayacak şeyin ön seçim olduğun söylüyorum.

“BU BİZE YAKIŞMIYOR ARKADAŞLAR”

“Sevgili belediye başkanlarımızla ilçe başkanlarımız arasında birçok sorunu çözmeye yönelik siz il başkanı olarak girişimde bulundunuz. Biz de zaman zaman devreye girip çözmeye çalıştık. Ama hala çözemediklerimiz var. Bu bize yakışmıyor arkadaşlar. Biz iktidara gidiyoruz. İktidara giden bir partinin ilçe belediye başkanlarıyla ilçe başkanlarının sürtüşmelerini ben artık medyada okumak istemiyorum. Bunu artık keselim. Bir heyet mi oluştururuz bir ak saçlılar grubu mu olur, büyükşehir belediye başkanımızla beraber birilerinin kulağı mı çekilir… Bunu işi düzeltelim. Son cümle: Başkasından üstün olmamızın hiçbir önemi ve anlamı yoktur. Ama bir önceki günden üstün olmamız önemlidir. Bizim bir gün öncesinden üstün olmamız lazım başkasından değil.”

SERTER: ÖNEMLİ OLAN HEDEFE NASIL ULACAĞIMIZ

Tacettin Bayır'ın ardından kürsüye çıkarak konuşan ve önseçim hakkındaki eleştirilere yanıt veren İzmir Milletvekili Bedri Serter ise, "Tacettin Bey benim il başkanım, benden önceki il başkanım. Çalışacağız sevgili başkan. Nerden başlayacağım bilemeyeceğim. Musa Vekilim  de benim büyğüm. Bütün fikrilerinde  hem Musa Bey'in, hem Atila Vekilin, hem Tacettin Vekilin söylediklerine canı gönülden katılıyorum. Tüzüğümüz gereği böyle bir madde var. Bunu Genel Başkanımıza dile getirmiştir. Ancak her yer İzmir değil. Öyle illerimiz ilçelerimiz var ki partiyi açacak insan bulamıyoruz. Buralarda ilçe örgütünü bulmak için ilçe başkanı olarak tayin ettiğimiz insanlar ailesinde ne kadar kişi arsa hepsini üye yapıyorlar ve herhangi bir ön seçimde, ilinin ön seçimden bu imkanlarını sonuna kadar kullanıyorlar. Bunu bizim düzeltmemiş gerekiyor. Bizim İzmir ve İzmir'e benzer iller sözümüz yok. Burada biz siyasetimiz çok rahat yapıyoruz. Tacettin Vekilimiz söyledi. Çalışıyoruz, koşturuyoruz ve bu mücadeleyi yapmak mecburiyetindeydi. Burada önemli olan hedefe  nasıl ulaşacağız. Bu sadece bizlerle olmuyor" dedi.

BİRBİRİMİZİ YEMEMEK LAZIM

Bayır'ın 'ikinci bölge' eleştirisine de karşı çıkan Serter, "Türkiye Cumhuriyeti'nde seçimlere girdiğimizde CHP'nin 11 milyon oyu var. Bizim 1 milyon 200 bin üyemiz var. Diğer oylarımız nerden geliyor? Hadi hepsini üye yapalım. Halk bizden fazla bize destek veriyor. Bunu kendi içimizdeki didişmeler ile yok etmeyelim. Genel Başkanımız Ankara -İstanbul yürüyüşünden beri çok büyük çaba içinde bizlerde destek vermek ve gece gündüz çalışmak zorundayız. Ben milletvekiliysem 7/24 çalışma zorundayım. Biz icraatlarımızı yapıyoruz. Bizim amacımız önseçim yapıp, ön seçim yapıp, ön seçim yapıp bir mücadele içinde birbirimiz yemek olmaması lazım. Ancak ben İl Başkanınız olarak önseçime karşı değilim. Ancak bir takdir varsa genel başkanımızı bunun arkasında durmamız lazım. Bununda altınız sürekli ısıtmanın anlamı yok. Biz gücümüzü dışarıya verelim artık. Ben ikinci bölge milletvekiliyim Tire'de 64, Kiraz'da 100'ün üzerinde, Bergama'da 119 köy, Ödemiş'te 70'in üzerinde köy var… Hepsini dolaşacak halimiz yok vekilim. Mümkün değil. Keşke dolaşabilsek. Neden ilçe örgütleri atıyoruz? Bu mücadeleyi hep birlikte vermek zorundayız. atalarımız varsa bizlerin gelin bize konuşun" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP Torbalı'da kongre öncesi adaylar belli oluyor!
CHP Torbalı'da kongre öncesi adaylar belli oluyor!
Çiğli'de 'kadının siyasetteki yeri' konuşuldu!
Çiğli'de 'kadının siyasetteki yeri' konuşuldu!