CHP İzmir’den flaş transfer: 4 DSP’li eski başkan rozet...

CHP İzmir'den flaş transfer: 4 DSP'li eski başkan rozet taktı!

Demokratik Sol Parti'nin önceki dönem İl Başkan Ramazan Solmaz ile partiden istifa eden Buca, Bornova ve Menderes ilçe başkanları Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığında düzenlenen törenle CHP’ye katıldı. Törende konuşan İl Başkanı Deniz Yücel, “Cumhuriyete, demokrasiye ve adalete adanmış bir geçmişe sahip, birbirinden kıymetli isimleri partimizde görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. 20 yıllık baskı, zulüm ve dikta iktidarına son vermek için aramıza katıldıkları için teşekkür ediyorum”dedi

14 Mayıs 2022 - 11:24

Demokratik Sol Parti'nin önceki dönem İl Başkan Ramazan Solmaz ile partiden istifa eden Buca, Bornova ve Menderes ilçe başkanları Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığında düzenlenen törenle CHP’ye katıldı. Törende konuşan İl Başkanı Deniz Yücel, “Cumhuriyete, demokrasiye ve adalete adanmış bir geçmişe sahip, birbirinden kıymetli isimleri partimizde görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. 20 yıllık baskı, zulüm ve dikta iktidarına son vermek için aramıza katıldıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - Cumhuriyet Partisi (CHP) İzmir İl Başkanlığı’nda bugün önemli transferler gerçekleşti.

Demokratik Sol Parti'nin (DSP) önceki dönem İzmir İl Başkan Ramazan Solmaz ile partiden istifa eden,  Buca Eski İlçe Başkanı Mehmet Toprak, Bornova Eski İlçe Başkanı Ahmet Coşkun ve Menderes Eski İlçe Başkanı İbrahim Ünlübaş CHP'ye katıldı.

DSP'li 6 isim için CHP İzmir İl Başkanlığı'nda rozet takma töreni düzenlendi. Törene CHP İl Başkanı Deniz Yücel’in yanı sıra; CHP İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır ve Atila Sertel, Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, ilçe başkanları, il yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda partili katıldı.

Öte yandan törende yer alacağı söylenen DSP’den istifa eden Konak Eski İlçe Başkanı Neslihan Göksel ve Kemalpaşa Eski İlçe Başkanı Mehmet Özer katılım göstermedi.

YÜCEL: SARAY İKTİDARI ÜLKEMİZİ, HALKIMIZI VE PARTİMİZİ DAHA DA BASKI ALTINA ALMAYA ÇALIŞMAKTA

Törende konuşan İl Başkanı Deniz Yücel, “Cumhuriyet Halk Partisi 100. yaşına doğru ilerlerken, bugün ülkesini seven, adalete, özgürlüğe ve cumhuriyete inanan, 20 yıllık zulüm, yokluk ve baskı iktidarından kurtulmak isteyen herkesin umudu ve adresi olmaya devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi var olduğu sürece, aydınlık geleceğe, güçlü cumhuriyete ve sosyal demokrasiye olan inanç ve umut hep var olacaktır. İşte bu umut ve halkımızla olan güçlü bağımız sayesinde, kimsesizlerin kimsesi olan cumhuriyet değerlerini yükseltecek, ekonomik refahı sağlayacak, hayatın her alanına demokrasiyi ve özgürlüğü getirecek Millet iktidarımızı kurmak için sadece gün sayıyoruz. Milletin iktidarı yaklaştıkça, zorbalığı, kibiri ve kini ile artık ülkeyi yangın yerine çevirmekten çekinmeyen saray iktidarı, ülkemizi, halkımızı ve partimizi daha da baskı altına almaya çalışmakta. Bu, saray ve saltanat meraklıları, zannetmekte ki, hukuk tanımayan davranışları arttıkça, bizler geri adım atacağız, susacağız veya teslim olacağız. Oysa büyük bir yanılgı içerisindeler. Biraz tarihten ders almış olsalardı, Bizim yedi düvelidize getirmiş bir liderin, Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi, ihanet içinde olan saraya ve onun yandaşlarına boyun eğmeyenlerin torunları, düşmanla işbirliği içinde vatanı yağmalamaya çalışan hainlerin ve yandaşlarının, en büyük korkusu olan Kuvayı Milliyeciler olduğumuzu anlarlardı. Bugün iktidar olan zihniyet ve o zihniyetin baş temsilcisi tek adam, hem saltanatını hem de iktidarını kaybedeceğini anladığı günden bugüne, ekonomik krizi, hayat pahalılığını, işsizliği ve bir çok sorunu konuşturmamak için toplumda kamplaşma ve kutuplaştırma yaratarak, ülkede kaos çıkararak, fiilen bitmiş ve tükenmiş iktidarını kurtarma derdinde. İşte bu kaos planlarının ve kindarlık duygularının esiri olanların son oyunu, yargıya kurulan baskı üzerinden Türkiye’yi karıştırmaktır. Bu oyunu önce Gezi davasının hukuksuz mahkumiyet kararları, ardından da CHP İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen haksız, zorlama ve talimata dayalı mahkeme kararında görüyoruz” dedi.

“BU KARARLARLA, BİZLERİ VE DOSTLARIMIZI SİNDİRECEKLERİNİ, BÖLEBİLECEKLERİNİ SANANLAR…”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen kararı değerlendiren Yücel, “Bir dava düşünün, önce beraat ediyorsunuz, sonra karar üst mahkeme tarafından bozuluyor, bu arada heyet değişiyor ve tabii hakim / doğal hakim ilkesine aykırı bir şekilde seçilmiş ve talimatlandırılmış hakimlerin olduğu bir yargılamada, bu sefer müebbet hapis cezası ile cezalandırılıyorsunuz. Bir dava düşünün, 9 sene önce attığınız tweetler nedeniyle açılan bir dava, ama ne zaman? İstanbul İl başkanı seçildikten 2 gün sonra hakkınızda açılan soruşturmayla. Hangi Mahkemede yargılandı? İstanbul 37. Ağır Ceza mahkemesi. Yine seçilmiş bir mahkeme. Yine doğal hakim ilkesine aykırı bir şekilde oluşturulmuş bir heyet. Bu kararlarla, bizleri ve dostlarımızı sindireceklerini, bölebileceklerini sananlar, bu kararlar sonrasında safları daha da sıklaştırdığımızın farkında bile değiller” şeklinde konuştu.

“20 YILLIK BASKI, ZULÜM VE DİKTA İKTİDARINA SON VERMEK İÇİN…”

Partiye yeni katılımlar hakkında konuşan Yücel, “İşte bugün, Türkiye’de AKP iktidarının sergilediği, cumhuriyetimize ve halkımıza yakışmayan yönetim şeklinden, adaletsizlikten, hukuksuzluktan ve sömürüden bu ülkeyi kurtarmak için, CHP’nin verdiği mücadeleye yeni neferler, yeni yol arkadaşları katılıyor. Bugünkü hukuk tanımayan, demokrasiden nasibini almamış iktidardan kurtulmak için, halkın iktidarını kurmak için, bu ülkeyi kurtaran ve kuranların emanetine sahip çıkmak için en doğru adresin Cumhuriyet Halk Partisi olduğuna inanan çok kıymetli isimler partimize katılıyor. Partimizin Genel Başkanlığını yapmış, Onurlu, Halkın Karaoğlan’ı ve gerçek bir Lider olan Bülent Ecevit’in ilkeleriyle siyaset yapmış, o ilkelerle AKP’ye karşı mücadele vermiş olan, Demokratik Sol Parti İzmir İl Başkanlığı yapmış Sayın Ramazan Solmaz, Buca İlçe Başkanı Mehmet Toprak, Bornova İlçe Başkanı Ahmet Coşkun ve Menderes İlçe Başkanı İbrahim Ünlübaş bugün Cumhuriyet Halk Partisine katılıyor. Böylesine cumhuriyete, demokrasiye ve adalete adanmış bir geçmişe sahip, birbirinden kıymetli isimleri partimizde görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. 20 yıllık baskı, zulüm ve dikta iktidarına son vermek için aramıza katılan tüm değerli isimlere mücadelemize verecekleri destek için şimdiden teşekkür ediyorum. Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Örgütümüzün, bugün aramıza katılan isimlerle birlikte; şimdi daha güçlü olduğuna inancımla, yeni yol arkadaşlarıma evinize hoş geldiniz diyorum” ifadelerini kullandı.  

SERTEL: İKTİDAR İSTİYOR Kİ ZULÜM VE ZAM KONUŞULMASIN

Kaftancığlu’na destek mesajları veren Vekil Atila Sertel, Buradan İstanbul’a, İstanbul il başkanımız Canan Kaftancıoğlu’na selamlarımızı, sevgilerimizi ve dayanışma duygularımızı gönderiyoruz. Kaftancıoğlu’nun 10 yıl öne Twitter da paylaştığı söylemlerini 10 yıl sonra gündeme getirerek mahkum etmeye çalışanlar, kararı hukuki diye topluma sunmaya çalışanlar bilsinler ki Türki toplumu vicdan sahibi olan herkes, hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun bu kararın siyasi bir karar olduğunu, haksız hukuksuz olduğunun altını çizmiştir. Hukukçularımız, siyasiler, AK Parti içerisinde yüreklerinde vicdan kırıntısı kalmış bazı kesimler Kaftancıoğlu’nun hakkını teslim edilmiştir. Pazartesi günü raftan indirilen dosyanın, çarşamba günü karar verilen yargıtaya, bir emirle bu kararı çıkaracaksın diyenlere sesleniyor; 5-6 yıl bekleyen dosyalar dururken, provoke etmek isteyen ve Türkiye’de yoksulluğu hayat pahalılığını yaşatanlar istiyorlar ki bu zulüm, zam konuşulmasın. Koltuklarını korumak istiyorlar. Şunu iyi bilsinler; bizim içimizde hiçbir arkadaşımızın makam kaygısı yoktur, rant kaygısı, çıkar kişisel beklentisi ve zengin olma gibi bir düşüncesi yoktur, olmaz. Çünkü biz CHP’liyiz. Makam kaygısıyla değil vatan kaygısıyla hareket ediyoruz. Kaftancoğlu bizim il başkanımızdır, İstanbul’da İstanbul seçimlerinin önemli bir kurmayıdır. Seçim kazanılmasında önemli bir göre görmüştür. İntikam duygusuyla hareket eden bir adam saldırısını sürdürmüş, Kaftancığlu gibi yurtsever bir insanın cezalandırılmasını sağlamıştır. Umudu kararmak istemişlerdir. Bu iktidar yürüyüşünde aramıza katılan yol arkadaşlarımızda CHP’de bulunmaya karar vermişler, onlara teşekkür ediyoruz. Erdoğan, kendisi toplumu kamplara bölmek için okuduğu şiirden sonra bir cezaevinde saray hayatını yaşarken, muhtar bile olmaz derlerken, o dönemde Deniz Baykal siyasi yasağı kaldırmıştı, Siirt’e seçime sokulmuş ve başbakanlık koltuğuna gelmiştir. Bizim demokrasi anlayışımız budur” dedi.

BAYIR: ADALETTEN, ÖZGÜRLÜKTEN YANA OLANLARIN TAMAMI BİR ÇATI ALTINDA TOPLANIYORUZ

Vekil Bayır ise, “Bu sadece İzmir’de değil 20 yıldır bu ülkeyi yönetenlerine karşılık tüm ilerde bağımsızlıktan, adaletten, özgürlükten yana olanların tamamı bir çatı altında toplanıyoruz. Adı da CHP. Bundan sonraki süreçte de 84 vilayette de birçok STK’dan siyasi partiden sandıkta bir araya getirdiğimiz oyların açık bir şekilde otaya koymamız gerektiğini söylen DSP il başkanımıza hoş geldiniz diyorum. Birlikte başaracağız diyoruz. Yaşasın demokrasi, yaşasın adalet, yaşasın CHP” açıklamalarında bulundu.

SOLMAZ: BURAYA MEKAN İÇİN ADIM ATMADIK

DSP eski İl Başkanı Ramazan Solmaz, CHP çatısı altından siyaset yapmaktan mutluluk duyacağını belirterek, “Siyaset yapma olanağını bize sağladığınız için teşekkür ediyorum. İstanbul’da yapılan haksız ve adaletsiz yapıların bir an önce bitmesi için bu mücadele için biz bu çatının altında birleşme kararı aldık. Ben ve ilçe başkanı arkadaşlarımız biz siyaseti CHP’de öğrendik. Burası bizim evimiz. Biz Atatürklerin, İnönülerin, Ecevitlerin, biz hepsini bu çatı altında sevdik, sevmeye de devam edeceğiz. Biz buraya hiçbir şekilde hiçbir arkadaşım bir mekan için adım atmış değil” ifadelerini kullandı.

“ECEVİT YAŞASAYDI 6’LI MASADA OLURDUK”

DSP’nin 6’lı masada yer almamasını eleştiren Solmaz, “Bugün yapılan her türlü adaletsizlik ve hukuksuzluk, ülkemizin gerek vatandaşlığı gerek tapularının satıldığı bu saray yönetimine dur demek için buradayız. Rahmetli Bülent Ecevit yaşasaydı; bugün bu 6‘lı masa kurulduysa gelen diğer partili arkadaşlarımızı da DSP’nin hiçbir beklenti düşünmeden o masanın en başında olmasını isterdi. Biz bunu sağlayamadık diye buradayız. Birçok arkadaşlarımızın gönlü de sevgisi yatıyor buranın. Biz başka partiye değil, evimize geliyoruz. Hepimiz huzurlu bir şekilde katılım sağladık, daha da olacağın düşünüyorum. Biz solcular sahaya çıktığımızda kefenimizle değil, cebimizin düğmemizin olmadığı, dik yakayla çıkarız. Mekan için değil vatan için siyaset yaparız. Biz bu ülkenin bir an önce sandığa gider, mücadele vermek için huzurlarınıza geldik. Arkadaşlarımızın bir kısmı işlerinden dolayı gelemedi ama birçok arkadaşlarımız zamanla katılım gösterecektir. Bu arkadaşlarımızın hepsi istifa etti. Siyasette bazı kararlar vermek zordur. Bazıları özel sebepten bazılarının da dinlenme arzusu olabilir. Yeni bir yolculuktan çıktılar. Gerek o arkadaşlarımızın gerek başka arkadaşlarımızın katılacağını düşünüyorum" dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kız meselesi sonu oldu... Uzman Çavuş’un acı sonu!
Kız meselesi sonu oldu... Uzman Çavuş’un acı sonu!
Kolonlar patladı, inşaat çöktü: 1'i ağır 3 yaralı
Kolonlar patladı, inşaat çöktü: 1'i ağır 3 yaralı