CHP İzmir İl Kadın Kolları kongresinde 1 oy fark çıktı, salon...

CHP İzmir İl Kadın Kolları kongresinde 1 oy fark çıktı, salon gergin!

CHP İzmir İl Kadın Kolları kongresinde sandıklar açıldı sayım bitti. Seçimi bir oy farkla Nurdan Şenkal Uçar kazandı. Sahte imza ve oy tartışması ile gidilen sayımın ardından salon bir kez daha gerildi.

14 Mart 2020 - 17:18 - Güncelleme: 14 Mart 2020 - 19:21

Didar DEMİRCİ - Kongrede sandıklar sayıldı Nurdan Şenkal Uçar 150, Buket Fatoş Erol ise 149 oy aldı. Bu sonucun açıklanması ile salon bir kez daha gerildi. Sayım sonuçlarına itirazlar sürüyor. 

İşte o anlar:

 

"İTİRAZIMIZI İLETECEK MERCİ BULAMADIK"

Seçim sonuçlarına itiraz etmek isteyen Buket Fatoş Erol, kongrenin divan başkanına tepkiliydi. Erol, "İtirazımızı verecek divan başkanını bulamadım ne yazık ki, toparlandılar ve gittiler. Halbuki oyların bir kez daha sayılmasını arzu etmiştik. Onun için de itiraz dilekçemiz var. Ayrıca divan başkanı usule uygun olmayan şekilde seçimi 10 dakika uzattı. Uzatması bir tarafa o sırada dışarıda hepimizin gördüğü kişiler sandığa getirildi. Divan Başkanı kendi eliyle oy attı sandığa... Seçimi taraflı bir divan başkanının yönetmesinden dolayı rahatsızlık duyuyorum. Yoksa demokratik bir yarış, bir oyla da olsa kazananın elini sıkar, yolumuza devam ederiz. Ancak seçimin içine bu tarz bir şaibenin karışmış olmasını doğru bulmuyorum. Cumhuriyet Halk Partisine zarar veren bir durumdur" diye konuştu. 

Erol, kayıtlara göre oy kullanmış bir kişinin yeniden oy kullanmaya çalışırken sandık görevlilerince fark edilerek engellendiğini de belirterek, "Sandıkta iki tarafı temsilen 2 arkadaşımız oturuyor. Kimlikleri kontrol ediyorlar ve ona göre oy kullandırtıyorlar. Kimlikleri kontrol etikleri bir şahısla ilgili bir kez daha oy kullanacağı tespit edildi ve izin verilmedi. Tekrar elinde aynı kimlikle gelince 'siz bu oyu kullanmışsınız' denilerek izin verilmedi. O da 'o benim imzam değil' dedi. Bu çok şaibeli bir konudur" diyerek, sandık başında meydana gelen arbedenin nedenini açıkladı.

Erol, sayım sırasında güzel şeyler yaşanmadığını belirterek, "Bu hepimiz için çok üzücü, çok kırıcı, en çok da Cumhuriyet Halk Partisi için üzülüyorum" dedi. 

İşte kongrenin gelişmeleri:

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Kadın Kolları Başkanlık seçimi için sandık başına geçen delegeler, seçimin bitmesine yakın imza krizyle karşı karşıya geldi.
Alınan bilgilere göre, delegelerden biri kimliği olmadan bir başka delegenin yerine imza atması ve ardından yerine imza atılan kişi gelince ortalık karıştı. Oy kullanmadığını ifade eden kişi, tutanak tutulmasını isterken delegeler arasında tartışma çıktı. Bir ara tansiyonun yükseldiği salonda iki delege arasında fiili kavga yaşandı. Kavgayı güvenlik görevleri ayırdı.
Ayrıca, ortalığı yatıştırmak için divan başkanı ve İl Başkan yardımcısı Aygül Eryılmaz ortalığı sakinleştirmeye çalıştı.
Kadınların arasında yaşanan gerginliğe erkekler de karışınca Eryılmaz, “Biz küseriz de barışırız da, lütfen erkekler çıksın! Biz kendi seçimimizi kendimiz yaparız” dedi.

OY SANDIĞINA MÜDAHALE
Bazı delegeler gerginlik sırasında içinde oy bulunan sandığı almaya çalıştı. Delegelerden biri kargaşa arasında oy kullanmaya çalışırken, divan başkanının fark etmesi üzerine sandığa müdahale edildi. Uzun uğraşlar sonucu sandığı kurtaran divan başkanı, yırtılan oyu da sandığın içinden çıkarttı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kovid-19 tedavisi acil sağlık hizmeti ilan edildi
Kovid-19 tedavisi acil sağlık hizmeti ilan edildi
Manisa'da vahşet: Cesedi parçalayıp 2 baraja attı
Manisa'da vahşet: Cesedi parçalayıp 2 baraja attı