CHP İzmir İl Kongresinde ’çarşaf liste’ kararı!

CHP İzmir İl Kongresinde 'çarşaf liste' kararı!

CHP İzmir İl kongeresi resmi açılışını yaptı. Divan Başkanlığına Deniz Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca seçildi. Ardından Çarşaf listeyle mi yoksa blok listeyle mi seçime gidilsin oylaması yapıldı. Delegeler çarşaf listeden yana oy kullandı.

08 Şubat 2020 - 13:05 - Güncelleme: 08 Şubat 2020 - 15:53

Didar DEMİRCİ - Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Kongresi için resmi açılış İstiklal Marşı ile yapıldı. Ardından partinin İzmir çalışmaları hakkında neler yapıldığına dair video izletildi. Video da İzmir İl mevcut Başkanı Deniz Yücel’in son yere seçimlerdeki yaptığı konuşmalar ve çalışmalar ön plandaydı.
Kongre protokolünde İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir milletvekilleri Tuncay Özkan, Kani Beko, Tacettin Bayır, Atila Sertel, Ednan Arslan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi önceki dönem Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir İlçe Kongrelerinde seçilen İlçe yeni başkanları ve belediye başkanları yer aldı.

AÇILIŞ KONUŞMASINI YÜCEL YAPTI

Kongre açılış konuşmasını yapan İzmir İl mevcut Başkanı Deniz Yücel, Van’da meydana gelen çığ felaketine, İzmir İstanbul uçuşu yapan uçağın kazasına ve Elazığ’da geçtiğimiz günlerde 6.8 şiddetinde etkisini hissettiren deprem felaketine değinerek yaralı vatandaşlara acil şifalar, hayatını kaybedenlere de Allah’tan rahmet diledi. Ardından deprem konusuna değinen Başkan Yücel, “Deprem bölgesine gerekli tüm yardımları belediyelerimizle birlikte yaptık. Fakat asıl olan felaketlerin ardından yardımda bulunmaktan öte bunlar meydana gelmeden önce alınması gereken tedbirlerdir. Bundan 700-800 sene önce yapılan yapılar hasar dahi görmezken, 10 sene önce yapılan yapılar depremde hasar gördü. Neden? Çünkü denetim yok! Çünkü AKP iktidarında yozlaşma aldı başını gidiyor. Deprem vergilerinden aldıkları paralarla duble yol yaptılar.
Doğal afetten siyaset yapılmaz! Ancak 21’inci yüzyılda yaşıyoruz. Bunların önüne geçmek istiyorsak ülkeyi yönetirken Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi akıl ve bilmin yolunda gitmeliyiz” dedi.

KIZILAY ÜZERİNDEN VERGİ KAÇIRILIYOR
Başkan Yücel, iktidara yüklenmeye şu şekilde devam etti: “Bir arsızlık var bir pişkinlik var… İktidara yakın özel bir şirket Kızılay’a tam 8 milyon dolar bağış yaptı. Neden? Parayı Ensar Vakfı’na aktarmak için… Bağış neden Kızılay’a yapılıyor? Çünkü Kızılay, kamu yararına kurulmuş bir dernek, vergiden muaf! Şirket parayı bu yolla vergiden muhaf tuttu. Türkçesi vergi kaçırmak, devleti zarara uğratmak… Kaçırılan tam 8 milyon dolar! Kazanan kim Ensar Vakfı ve bağışa aracılık eden Kızılay! Kızılay üzerinden bu bağış yapılmasaydı 8 milyon dolar devletin kasasına girecekti. Kaybeden hepimiziz, kaybeden halk…
Ancak bunların ar damarı çatlamış. Bu Ensar Vakfı’nın yurtlarında kalan 45 çocuk tecavüze ve istismara uğradı. Bu Ensar Vakfı, Urla’da Çeşme’de toplam 511 arazide köylünün, çiftçinin, DİSK’in arazilerine el konulurken kendi arazilerine el konulmayan bir Ensar Vakfı. Abisi, amcası, dayısı olmayan sıradan vatandaşlarımızın arazisine kamulaştırılırken, Ensar Vakfı’nın arazisine dokunulmadı. Atadan dededen kalma bir karış toprağa en konulurken, insanların dini duygularını sömüren Ensar Vakfının arazisine dokunulmadı.
Acele kamulaştırma nedir? Yurt savunması halinde ya da cumhurbaşkanlığınca alınan kararlarda uygulanan istisnai bir yöntem. Cumhurbaşkanımız öyle uygun görmüş ancak, bu durum halkın çıkarına uygun değildir.
Cumhurbaşkanı nedir? Halktır, halkın yararını düşünendir. Kişilerin ve sermaye odaklarının değil halkın yararına hareket etmesi gereken kişidir. Cumhurbaşkanı halkın yararına mı kişilerin menfaatine mi hizmet ediyor. Peşini bırakmayacağız! Vatandaşın bir karış toprağını sermaye odaklarına yem etmeyeceğiz!
Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da dediği gibi Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor. Bu gidişe dur demek sizlerin, Bizim ve CHP örgütlerinin görevi. Bu gidişe dur demek vatanını seven ülkesini seven tüm yurttaşlarımızın görevi. 
Martın sonu bahar olsun dedik Mart’ın sonunda baharı getirdik. 31 Mart yerel seçimlerinde CHP 11 Büyükşehri ve 191 ilçe Belediyeyi kazandı. İzmir’de Sayın Tunç Soyer yüzde 58 gibi rekor bir oyla seçimi kazandı. Bir ilçe de ittifak ortağımız millet ittifakı olarak 25 ilçede seçimi kazandık.
25 sene sonra İstanbul’u Anakara’yı kazandık. Bu iller AKP’yi iktidara taşıyan iller. Bu başarıda belediye başkanlarımızın milletvekillerimizin tüm örgütümüzün payı var. İttifak ortaklarımızın payı var. Demokrasi için, vatan için tüm yurttaşlarımızın başarısı var. Bu başarının bir de mimarı var. Göreve geldiği günden beri CHP’yi toplumun tüm kesimlerini kucaklayan hak hukuk adalet sloganlarıytla, doğru yönetilen ittifak süresiyle 31 martın mimarı olan sayın kemal kılıçdaroğlunu kutluyorum izmir il örgütü adaına şükranlarımı sunuyorum.
Bugün CHP'nin iktidara taşıyacak olan kadroları seçmek için bir aradayız, parti içi kadrolarımızı yenilediğimiz bu süreçte parı içi demöokrasi yarışında sandığa giden tüm üyelerimize teşekkür ediyırum. Yeni seçilen il delegelerimizi ilçe başkanlarımızı kutluyorum. 2 sene birlikte görev yaptığım ve her konuda destek olan il yönetim kurulu üyelerimize teşekkür ediyorum şükranlarımı sunuyorum.
CHP bugün genel başkanıyla milletvekilleriyle belediye başkanları ve meclis üyeleriyle tüm kadrolarıyla Türkiyeyi yönetmeye hazırdır arkadaşları. CHP iktidara çok yakın. Çalışan, paylaşan ve bölüşen mutlu ve huzurlu bir türkiyeyi yönetmeye çok hazır."
Denizli Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca  divan başkanı seçildi.

BAYIR'DAN ÇARŞAF LİSTE ÇIKIŞI!
Divan oluşumunun ardından CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır aleyhte söz alarak seçime çarşaf liste ile gidilmesini istedi.  Bayır, "Farkındaysanız ilk kez bir konuda hem fikiriz. Yaşadığımız yerel seçim sonrasında CHPnin mutlaka iktidar olacağı konusunda hem fikiriz.
Yıllarca bu partiye emek vermiş ak saçlı arkadaşlarımız partiye emek vermek için il delegesi il disiplin kurulu üyesi… olmak istediklerini söylüyorlar. 
Bir kardeşiniz olarak diyorum ki çarşaf liste birleştirir blok liste ayrıştırır. Boluk listenin en fazla zararı da seçilecek olan il başkanına ve genel merkez yöneticilerine olur. Neden 625 olan dil delegeleride yer alacak yoplan 95 kişdir. Ama olmak sitiyor. Bırakın yarışsınlar kim emek verdi kim vermedi bir görelim… kimse bizim böyle bir konuşmanın bir önergenin , yandaş medya da buradan kavga etmemizi beklemesin… benim inancım şudur ki iktidara yürüyen bir siyasi partinin izmire yakışan konre çarşaf listeyle yapılmalıdır. 
Lehte konuşma olmadı bu doğrultuda yapılan oylamayla çarşaf liste yapılacak.

Tuncay Özkan: CHP'de FETÖ olmaz! 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, kongrede delegelere hitap etti. Özkan'ın gündeminde FETÖ'nün siyasi ayağı tartışması vardı. Özkan, "CHP’de ne olmaz biliyor musunuz? Demokrasi dışında bir şey olmaz. FETÖ olmaz, PKK olmaz. Her gün ağız dolusu küfürle CHP'ye saldıranlara buradan sesleniyorum: FETÖ'nün siyasi ayağını arıyorsanız, bu salonda değil Sarayda arayın. Biz iyi, doğru ve güzel olmaya devam edeceğiz. Biz kazancağı... Neden kazanacağız? Açlıktan kendisini yakan baba için kazanacağız, bilim için, vidan için kazanacağız. Biz iktidara yürüyoruz. İzmir delegelerimizi kuluyorum" diye konuştu.

SOYER: PUSULAMIZ SOSYAL DEMOKRASİDİR
Tuncay Özkan'dan sonra kongrede konuşan İzmir Büyükşehir Belediy Başkanı Tunç Soyer: Değerli Genel Başkan Yardımcılarım. Çok değerli milletvekillerim. örgütümüzün çok değerli emekçileri hepimizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bugün tam 10 ay oldu. 10 ay içinde en büyük yatırımın adımını attık. Buca metrosu, 1 milyar 70 milyonluk projeyle büyük bir adım atıyoruz. Buca'da hayatı değiştirecek bir adım olacak. Türkiye'De en çok metro agğına sağhip olan kent olma halinde ilerliyoruz. Körfez'i üç yıl içinde yüzülür hale getireceğiz. Onlarca yüzlerce proje başlığımız. İki ay sonra bir yılın muhasebesini yapacağız. Bir yıl içinde ne yaptığımızı bütün Türkiye'ye duyuracağız. Hepinizin içinde yaşamaktan onur duyacağınız bir karnemiz olacak. Rekor başarıyı kazanmamıza emek veren tüm milletvekillerimize, Deniz Yücel Başkanımıza, il ve ilçe yöneticilerine huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum. Sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Sevgili CHP'liler bugün demokrasi şölenine dönüşecek kongrede Cumhuriyetten bahsetmek istiyoruz. Türkiye'yi arap dünyasından ayıran şey Cumhuriyet olmuştu. Bizi yoksulluk ve cahillilkten koruyan miras Cumhuriyet olumştu. Bugün bu miras har vurup harman savruluyor. Cumhuriyet'in varlık nedenleriyle çakışıyorlar. Bu tutum ve davranışlar bize demokrasinin bir kişinin tutumu olmadığını milyonların iradesi olduğunu gösteriyor. Aklımızı başımıza toplamalayız. Atalarımızın aziz hatırasına ve çocuklarımızın geleceğine ihanet edemeyiz. Bütün yaşam gayelerimizi Cumhuriyet'i koruma mücadelesine dönüştürmeliyiz. Önce onu korumak zorunda olduğumuzu unutmamalıyız. Cehalete ve popülizme, teröre, baskıya, faşizme karşı mücadele etmeden Cumhuriyet'i koruyamayız. Bu mücadelenin pusulası sosyal demokrasidir. Yaklaşık 45 yıl önce delikanlıyken sosyal demokrasiyle tanışmıştım. Tarihin hiç bir döneminde ihtiyacımız olmadığı kadar lazım olan bir anlayıştır" dedi.

SOYER: O SATIH BÜTÜN VATANDIR
'Ceheneme süreklenen güzel ülkemizi el birliğiyle cennete çevirmek bizim elimizde' diyen Başkan Soyer " CHP'nin tek kamu gücü belediyelerdir. 11 büyükşehir'in Türkiye nüfusunun yarısının fazlasından kucakladığını düşünün. Her gün milyonlarca insana dokunuyoruz. Her yerde açmış çiçeklerimiz var. İnsanların iş bulamadığı için intihara sürüklendiği bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Birlik olup çok daha fazla konuşacağız. Mücadelenin öncüleri sizlersiniz. Bu mücadelenin neferi en çok İzmir'e yakışıyor. Aramızdaki ayrılıkları bbir tarafa bırakarak, olanca gücümüzle aydınlığı yurt çapına yayacağız. Kurtuluşa ihtiyacımız olduğu bu günlerde diyoruz ki; Hattı müdafa yoktur, sattı müdafa vardır. O satıh bütün vatandır" diye konuştu.

ÖVÜNÇ DEMİR'E BİR ŞOK DAHA!

Öte yandan 2014 ve 2019’da Torbalı’da CHP’den Belediye Başkan aday adayı olan ve Bu tarihlerde de girdiği tüm delege seçimlerini kaybeden Övünç Demir, 'En iddialı seçimim' dediği son İlçe kongresinde delege seçilemediği gibi kongrede aday bile olamamıştı. Torbalı’da delege bile seçilemeyen Övünç Demir’in İzmir İlçelerinde il delegesi olmak için verdiği mücadele de sonuçsuz kaldı. İl Yönetimine girebilmek için çalışma yapan Demir, il kongresine 50 kişilik bir ekiple çıkarma yaptı ancak edinilen bilgilere göre Övünç Demir, il yönetim listesinde adını göremeyince bir kez daha şok yaşadı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!