CHP İzmir Milletvekillerinden ‘Tasarruf Genelgesi’ne tepki!

CHP İzmir Milletvekillerinden ‘Tasarruf Genelgesi’ne tepki!

Resmi Gazete’de yayımlanan tasarruf genelgesine CHP İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır, Ednan Arslan ve Atilla Sertel tepki gösterdi.

10 Temmuz 2021 - 16:04

ÖNCÜŞEHİR - Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin olarak tedbirlerin alınmasının gerekli görüldüğü aktarıldı.

CHP İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır, Ednan Arslan ve Atilla Sertel, söz konusu ‘Tasarruf Genelgesi’ne tepki gösterdiler.

BAYIR: SARAYIN HARCAMALARI İÇİN EKSTRA 800 MİLYON TL PARA İSTİYORLAR

Genelgeyi eleştiren CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, “Dünyanın hiçbir yerinde, tasarruf genelgesini yayınladığı tarih itibariyle sarayda harcadıkları paraya 800 milyon TL daha ek para çıkarın diyen bir yer yok. Bir taraftan tasarruf genelgesinde hanımefendi çıkıp, “lokmalarımızı küçültün” diyor, öbür taraftan Sarayın harcamaları için ekstra 800 milyon TL para istiyorlar. Yetiştirememişler, bitirmişler, birde üstüne 800 milyon TL daha istiyorlar. Bir taraftan şatafat ve savurganlık almış başını gidiyor, bunu adına da iktidar diyorlar. Neyin iktidarıysa? Diğer taraftan ise ne yazık ki açlıktan pazara saat 17.00’dan sonra giden, manavdan veya marketten alamadığı şeyleri atıklardan toplayan yoksul insanlar var. Ülkemizde böyle bir çelişki var. Bu hafta Sanayi Komisyonu toplantımız vardı. Toplantıda bir üniversite hocası, bizlere konferans vermeye geldi. Bizlere, yerli malının ne kadar önemli olduğunu, her şeyi ithal kullanmaya başladığımızdan bahsetti. Ben hocanın sözlerine karşılık, “Bu iktidar, iktidar olduğundan beridir her şeyi ithal etmeye başladık. Ben 60 yaşındayım samanın, meyvenin sebzenin ithal edildiğini ilk defa gördüm. Bu ülke üretimi sevmiyor, tüketim toplumu yaratmaktan hoşlanıyor. Hatta bilerek ve kasten insanları yoksullaştırıyorlar. Sonrada seçim arifesinde onlara koliler içerisinde gıda göndererek, “Bana şükredin, ben iktidarda olmasam size bu yardımlar gelmez” diyorlar. Ona karşılık oy istiyorlar. Maalesef ki, böyle bir iktidarla karşı karşıyayız” diye konuştu.

ARSLAN: YÖNETENLERİN TASARRUF GENELGESİNİ UYGULUYOR OLMASI LAZIM

Öncelikli olarak genelgeyi yayımlayanlara bakılması gerektiğini ifade eden CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, “Vatandaşlardan tasarruf edin, porsiyonlarınızı küçültün, kamu yatırımlarını erteletin, ekonomik kriz var diyeceksiniz ama bir yandan makam aracı saltanatı devam edecek ve 640 milyon TL’ye saray yapacaksınız. Önce yönetenlerin tasarruf genelgesini uyguluyor olması lazım. Çünkü  ülkede bir ekonomik kriz varsa bunun baş sorumluları ekonomiyi yönetenlerdir. Vatandaşlar, belediyeler ya da kamu kurumları değildir. Belediyelerimiz zaten sosyal belediyecilik yapıyorlar. Sorumlu hizmetleri yönetmekle görevliler. Pandemi döneminde bunları uyguluyorlar. Dediğim gibi öncelikle ülkeyi yönetenlerin tasarruf konusunda samimi olmaları gerekiyor” dedi.

SERTEL: BU TASARRUF GENELGESİNİ KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL

Sarayın tasarruf etmesi gerektiğini savunan CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, “Gazeteden tasarruf etmeyi genelgeye koyan kişi önce saraylardan tasarruf etsin. Bin odalı büyük bir sarayı var, 640 trilyonluk 300 odalı bir saray daha yapıyor. O odalarda kimler oturacak bilmiyoruz.  Türkiye’nin her yerine saray inşaatı yapan 13 uçakla seferberlik gezileri yapan, böyle tasarruf dışı davranan kişi önce aynaya bakacak sonra gazetelere bakacak. Böyle olmaz. Gazeteleri almamakla tasarruf olur mu? Bu, o insanları ve gazeteleri öldürmek isteyen anlayıştır. İlanı kestik öldüremedik, reklamı kestik öldüremedik, son bir vuruş yapalım gazeteleri satın almasınlar dediler. Zaten pandemide gazeteler satılmadı, basın emekçileri son derece büyük sıkıntı içerisinde. Şimdi bu tasarruf genelgesini kabul etmek mümkün değil” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de elektrikli bisiklet faciası
İzmir'de elektrikli bisiklet faciası
CHP'li Beko'dan flaş EYT açıklaması
CHP'li Beko'dan flaş EYT açıklaması