CHP’li Bayır: İktidar olmak için bu salondan tek parça çıkmak...

CHP'li Bayır: İktidar olmak için bu salondan tek parça çıkmak zorundasınız

CHP Buca Kongresinde konuşan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, salondaki uğultunun 9 sene önce de aynı şekilde var olduğunu belirterek, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’tan büyük bir salon istedi. Ayrıca Bayır, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

29 Aralık 2019 - 14:10

Didar DEMİRCİ - CHP Buca Kongresinde konuşan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, kongre salonundaki gürültü probleminin, salonun küçük olmasından kaynaklandığını belirtti. Bayır, “Zaman çok çabuk geçiyor. 9 sene önce il başkanı olarak seslendiğimde de aynı uğultu vardı. 8 sene önce belediye başkanımızdan Buca’ya yakışır bir kongre salonunu rica etmiştim. Sayın başkanımız da burada yeniden söylüyorum Buca’ya yakışır bir kongre salonu istiyoruz” dedi.

Milletvekili Tacettin Bayır, konuşmalarını şu şekilde sürdürdü:

“Ben burada divan başkanı olsam kırıcı olurdum. Ben de sizin aranızdan çıkmış, ön seçimden ikicin çıkmış, üç dönemdir milletvekilliği yaparak size layık olmaya çalışıyorum. Sizin bizden istediklerini ancak burada çözebiliriz. Salondaki kadar dışarıda da kalabalık var. Konuşan arkadaşa saygılı olmak zorundayız.

“CHP’Yİ İKTİDARA BU KADAR YAKIN GÖRMEMİŞTİK”

37 yıldır çapa yapan bir kardeşiniz olarak CHP’yi iktidara bu kadar yakın görmemiştik sözleriyle devam eden Milletvekili Bayır, “Elimizi uzatsak elma ağacından meyveyi koparacak kadar yakınız iktidara. Ancak rakibimiz yine biziz. Kenetlenmeyi unutuyoruz. Delege seçimlerinde başlayan ilçe kongrelerinde devam eden bir ayrışmaya gidiyoruz. Salonda iki renk atkı görüyorum. Mavi ve kırmızı var. Ama bu salondan tek atkıyla çıkacaksınız CHP atkısıyla. Bu salondan da CHP atkısıyla çıkmazsanız iktidar olamayız. İzmir’de 250 bin işsiz var, 100 bini üniversite mezunu. Bütün belediye çalışanlarını kapıya koysanız bile problem çözülmüyor. İş imkanını belediye kapısında aramamalıyız. Kamu da ve özel sektörde işe sokmalıyız çocuklarımızı. Atatürkçü olduğu için mülakatlarda eleniyorlar. Evlatlarımızın yüzünü güldürmemiz lazım. Baba beni belediyeye sok dediği zaman başımız öne düşmemeli. Ama abartmamız gerekiyor iş meselesini. CHP’de delegelik iş bulmak için yapılan bir şey değildir. Çocuğuna iş bulmak için o kullanıyorsa bu CHP’lilik değildir. CHP delegesi elini vicdanına koyarak oyunu kullanır. Biz pırıl pırıl bu iki adayın da başarılı olacağına inanıyoruz. Hangisi daha başarılı olacak onun için seçim yapıyoruz. Herkesin gönlünde bir aslan yatar, benim gönlümde yatan aslanı ne Buca Belediye Başkanı ne de Büyükşehir Belediye başkanı etkileyemez. Delege sistemi insanları ayrıştırıyor. Bana göre il başkanını, belediye başkanını ve milletvekilini de bütün üyelerle seçmek gerek. 140 bin üyesi olan CHP İzmir örgütü kuruluşunda ve İzmir’in kurtuluşunda çelenk koymaya 140 kişi geliyor. Nasıl emek bu, nasıl particilik bu. CHP’li olmak zor iştir. Aç kalmak ister, uykusuz olmak ister. Ben 37 yıldır iktidar için koşuyorsan, İstanbul seçimlerinde 40 gün Silivri’de yatıyorsam, kişisel kariyer planlamamı yapmıyorum. Ben CHP iktidarında sade bir üye olayım istiyorum. Hiçbir şey olmayayım ama sokakta başım dik gezeyim. Emeğimizi aldık diyeyim. Yine söylüyorum, bu salona iki parça halinde gelmişsiniz ama tek başınıza çıkmak zorundasınız” dedi.


“KİM KAZANIRSA BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE”

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, kongrede şu şekilde seslendi:

“Çok heyecanlıyım, çok güzel bir ambiyans var. Buca örgütünün farkı da buradan kaynaklanıyor. Çok ateşli çok hararetli ama demokratik bir ortamda seçim yapılıyor. Milletvekili olduğumda genel başkanımız hepimizi topladı iktidar olmak için kampa gidiyoruz dedi. Bende hazırlık yaptım CHP'nin nerede milletvekili var diye. Bir baktım 38 ilde yokuz. Dedim ki ben bu kampta konuşacağım. Ne yapacağız, ilacımız nedir bir öneri sunacağız. Bazı şeyler milletvekili olmakla değil iktidar olmakla oluyor. Söz aldım: Ben İzmir'den onurla gururla Türkiye'nin ilk roman kökenli milletvekiliyim. Bu ülkede kadın haklarını, çocukların haklarının ezilmesine göz yumamayız. Buna CHP engel olacak. Yıllarca önce doğuda, Karadeniz'de oy alıyorduk şimdi neden oy alamıyoruz. Beni Şırnak'tan Kastamonu'dan, Adıyaman'dan aday gösterin dedim. Hep kıyılardan mı milletvekili çıkacağız? Sayın genel başkanımız bu fikrimi ve önerimi uygulamaya koydu, çok mutlu oldum. Beni hemen Kastamonu'ya gönderdi. Kastamonu milletvekilisin bir dahakine milletvekili çıkarmazsanız gelmeyin' dedi. Belki bazıları bize kızdı. Bunları milletvekili seçtik ama niye İzmir'e gelmediler. Arkasından biz 38 ilde, 40 yıldır milletvekili çıkaramadığımız Kastamonu, Adıyaman'dan milletvekili çıkardık. Belki kızıyorsunuz ama ne olur bize kızmayın, her gün çalışıyoruz.

Biz iktidar oluyoruz arkadaşlar haberiniz olsun. Kim il başkanı, kim ilçe başkanı olacaksa onsun. Benim kendi ailem. Ben artık kim müsteşar olacak, kim milli eğitim müdürü olacak... Biz bunları planlıyoruz genel merkezde sizde planlayın. Şu an AKP'nin eli kolu bağlı. Şu anda bütçenin yüzde 50'sine yakını aldığımız borçların faizine gidiyor. Çiftçi harap bitap... Fabrikalar kapanıyor. Öğretmenler, memurlar intihar ediyor. Öğretmenler batmış. Çiftçi 135 milyar devletten alacaklı. Biz iktidara çok yakınız. Belki şu anda seçim olsa iktidarız. O yüzden sağlam duralım, sıkı duralım. Birbirimizi sevelim. Size borcunu ödeyecek CHP. Yeter ki sağlam duralım.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Menemen'de düğüm pazartesi çözülür mü?
Menemen'de düğüm pazartesi çözülür mü?
Son dakika… Corona verileri açıklandı! İşte 25 Kasım tablosu
Son dakika… Corona verileri açıklandı! İşte 25 Kasım tablosu