CHP’li meclis üyesinden Başkan Halil Arda’ya ağır ithamlar

CHP'li meclis üyesinden Başkan Halil Arda'ya ağır ithamlar

Gaziemir Belediye Meclisinde bir grup Cumhuriyet Halk Partili Meclis üyesi ile Belediye Başkanı Halil Arda arasında başlayan tartışmalar yeni bir boyuta taşındı. CHP'li meclis üyesi Levent Çağlarsu, Başkan Arda'yı 'Hitler, Mussolini ve Franko' gibi diktatörlere benzetti.

11 Ocak 2021 - 16:39

Çağlarsu, Başkan Arda'yı kast ederek, "2021 yılı ilk meclis birleşiminde belirlenen denetim komisyonu seçimlerini kamuoyu ile ve basın kuruluşlarına yalan haber yaptırarak açıklamalarda bulunan her kim ise buradan isim vermek istemiyorum; yalancının, iftiracının, en önde gidenidir" dedi.

Bilindiği gibi Gaziemir Belediye Meclisinin Ocak ayı ilk toplantısında denetim komisyonu seçimi yapılmış. CHP Grubunun bildirdiği isimler yerine bağımsız aday olan farklı 4 CHP'li isim ile bir Ak Partili isim komisyon üyesi seçilmişlerdi. Grup kararları dışına çıkan bu durum karşısında Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda kamuoyuna sert açıklamalarda bulunmuş, bazı CHP'li meclis üyelerinin Ak Parti ve MHP ile işbirliği yaptığını ileri sürmüştü. 
İşte bu sözler karşısında oldukça sinirlenen Denetim Komisyonu Üyesi CHP'li Levent Çağlarsu, ikinci meclis toplantısında söz aldı ve adeta açtı ağzını yumdu gözünü... Başkan Halil Arda'yı tarihteki diktatörlere benzeten Çağlarsu, sosyal medyaya da düşen o konuşma videosunda şunları söyledi: 

"ANCAK FAŞİST YÖNETİMLERDE OLUR"
"Bu tür bir meclis yönetim biçimini burada yaşamak zorunda kaldık. Biz bu tür meclis yönetimlerini nerede gördük?  1922-1943 İtalya'da Musollini döneminde, 1939 - 1975 yılları arasında İspanya Franko döneminde, 1933-1945 Almanya'da yaşanan Hitler döneminde ülkemizde de 60-70 ve 80 askeri faşist devlet yönetimlerinde yaşanan bir meclis üyesine söz vermemek, meclisin özgür iradesi ile görevlendirdiği bir meclis üyesine suçlamalar getirmek, yaşansa yaşansa ancak az önce faşist diktatörlük döneminde olur."
Çağlarsu'nun bu sözleri karşısında CHP Meclis üyeleri sıralarından;
- Ayıp oluyor, yakışıyor mu Hitler benzetmesi...
- terbiyesizlik
tarzı tepkiler gelse de Çağlarsu konuşmasının şöyle sürdürüyor: 

"BEN, ŞAHSIM, BELEDİYE"
"Değerli meclis üyesi arkadaşlarım, ben burada tüm meclis üyelerinden, tüm Gaziemirlilerden, mensubu olmaktan gurur duyduğum Cumhuriyet Halk Partisi adına geçen meclis burada olan olaylardan dolayı çok çok özür diliyorum. Meclisin iradesine saygı duymamak, söz vermemek, asla ve asla sosyal demokrasi ile bağdaşmadığını belirtmek isterim. 
Bu olay bugün ülkemizde yaşanan 'şahsım ben devlet' anlayışının 'şahsım ben belediye' anlayışına bürünmüş halidir. Parti içi dahi olsa muhalif bir sese veya seslere tahammülsüzlük halidir. Meclis iradesine saygısızlık halidir. 

"YALAN VE İFTİRANIZ OLARAK TARİHE GEÇECEK"
Geçtiğimiz gün yapılan denetim komisyonu seçiminlerinde CHP'den 20 meclis üyesinin tamamı, AKP'den 3 eksik ile 6 MHP'den 2 meclis üyesi denetim komisyonu seçiminde kapalı zarf usülü ile oy kullandı. Denetim Komisyonuna seçilen Ünal Işık 19, Bengü Sayköse 19, Murat Serim 18, Levent Çağlarsu'da 18 oy olarak denetim komisyonuna meclis iradesi ile kapalı zarf usülü oy kullanım sonucu belirlendi. Ben CHP'li 18 Meclis üyesi arkadaşımın kullandığı oy ile denetim komisyonuna seçildim. Bana aksini ispatlamak zorundasınız. Yoksa burada söylediğiniz, basına yaptığınız tüm açıklamalar sizin yalan ve iftiranız olarak kayıtlara geçecek. 

"YALANCININ, İFTİRACININ ÖNDE GİDENİ"
Değerli meclis, Gaziemir Belediye ve yerel siyasetin tarihine geçecek bir olay ilçemizde yaşatmaktan dolayı çok üzgünüm. Günlerdir kamuoyunda hem partimizi, hem ilçemizi hem de belediyemizi tartışıyoruz. 2021 yılı ilk meclis birleşiminde belirlenen denetim komisyonu seçimlerini kamuoyu ile ve basın kuruluşlarına yalan haber yaptırararak açıklamalarda bulunan her kim ise buradan isim vermek istemiyorum; yalancının, iftiracının, en önde gidenidir. 

"CHP'YE YAPILAN EN BÜYÜK KÖTÜLÜKTÜR"
Olmayan grup toplantısı varmış gibi göstermek, yok kapının önünde AKP'lilerle birlikte bekledi demek, parti grup toplantısı yaptık, grup toplantısına sadece 4 arkadaşımız katılmadı demek, daha sonra bu 4 arkadaşımız bireysel aday oldu demek. Olmayan grup toplantısı kararını toplantıya katılmayan başta ben olmak üzere sözlü bildirdik demek, çok büyük bir yalandır, iftiradır. Hele hele denetim komisyonuna seçilen 4 CHP'li meclis üyesinin kişisel hırs içinde olduklarını düşünüyorum. Grup kararına uymayıp AKP ile MHP ile işbirliği yaptı demek, bunu kamuoyu ve basına açıklamak tam bir aymazlıktır.  Yada iftiranın dik alasıdır. Bu yalanı ve iftirayı kamuoyuna açıklamak Cumhuriyet Halk Partisine yapılan en büyük kötülük ve cehalet olduğunu düşünüyorum."

BAŞKAN ARDA NE DEMİŞTİ 
Gizli oylama ile yapılan seçim sonuçlarını açıklayan CHP'li Belediye Başkanı Halil Arda, grup kararına uymayan partililerine tepki göstermiş, “Bazı arkadaşlarımız CHP grup toplantısının yapıldığı salonun önünde bekleyip, özellikle katılmayıp, çeşitli bahanelerle grup kararını alınmasına engel teşkil edecek hareketlerde bulunup, partimizin aldığı karara uymadılar. Faaliyet raporumuzun oylanması sırasında da grup kararına aykırı olarak oy vermeyen, vermediği gibi oy vermemek için meclisimize katılmayan bu CHP'li arkadaşlarımız, AKP'nin oyları ila denetim komisyonuna seçilmişlerdir. Görevlerinde başarılar diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 İzmir'de tekstil atölyesinde korkutan yangın
İzmir'de tekstil atölyesinde korkutan yangın
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 35 taşınmazını satıyor!
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 35 taşınmazını satıyor!