CHP’li Polat: Öldüren ilaç mı ihmal mi?

CHP’li Polat: Öldüren ilaç mı ihmal mi?

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili ve Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Mahir Polat, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlamasını istediği hastanede tedavi olan yurttaşların ‘Propofol’ etken maddeli ‘Dormofol’ jenerik isimli ilaç nedeniyle hayatını kaybedip yoğun bakıma kaldırılmasını hakkındaki soru önergesini meclis gündemine taşıdı. CHP İzmir Milletvekili Polat, “Büyük bir facianın önüne doktorlar kendi aralarında kurdukları Whatsapp gruplarıyla geçmiş” dedi.

29 Ocak 2020 - 14:24

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle meclise soru önergesi verdi. Polat, “Doktorlar Whatsapp gruplarından konuşarak facianın önüne geçiyor. Sağlık Bakanı’nın bu ilaçtan dolayı Isparta dışında başka illerde ölen ya da etkilenen vatandaşlarımız var mı? Sorusuna cevap vermesi gerekiyor” şeklindeki sorularının yanıtını aradı.

WHATSAPP GRUPLARINDA O İLACI KULLANMAYIN UYARISI

Hastaların sağlık bulmak, tedavi olmak için gittikleri hastanelerden mağdur olarak çıktıklarını iddia eden Vekil Polat, konuşmalarını şu şekilde sürdürdü.

“Kırıkkale’de yapılan iğne sonrası 36 hasta görme kabiliyetini kaybetti. Ege Üniversitesi’nde aynı kişiden organ alan 3 yurttaşımız hayatını kaybetti. Isparta’da “Propofol” etken maddeli “Dormofol” jenerik isimli ilaç nedeniyle bir kişi hayatını kaybederken, başka bir hastanın ise yoğun bakımda tedavisi sürüyor. Olay Isparta’da yaşandıktan sonra doktorlar çok büyük bir facianın önüne kendi aralarında haberleşmek için kurduğu Whatsapp gruplarıyla geçiyorlar. Birbirlerine ilacın kullanılmaması yönünde uyarılarda bulunuyorlar. Sağlık Bakanlığı’nın konu ile ilgili açıklama yapması gerekiyor. Türkiye’de bu ilaçtan başka ölen ya da etkilenen var mı? Söz konusu ilaçla ilgili ölümler, içerisindeki etken maddeden mi yoksa saklama koşullarından mı kaynaklanıyor? Bu konu ile ilgili soruşturma başlatılarak sorumlularının ortaya çıkarılması gerekiyor”

VATANDAŞIN HASTANELERE BAKIŞ AÇISI OLUMSUZ YÖNDE

Hastane ve doktorlara vatandaşın bakış açısının olumsuz yönde değiştiğini savunan CHP’li Vekil Polat, Sağlık Bakanlığından bir açıklama beklediğini dile getirerek sözlerini şu şekilde tamamladı:

“En hassas konulardan ve temel ihtiyaçlardan biri olan sağlık ve sağlık sektöründe bu kadar dikkatsiz hareket edilmesi insanların hastanelere bakış açılarını değiştiriyor.  Sağlık sektöründe yaşanan krizin yeterince önlem alınmamasından kaynaklandığını görüyoruz. Yaşanan olaylarla ilgili hastane ve Sağlık Bakanlığı konu ile ilgili bilgi vermekten kaçınıyor. İlaçların uygun saklama koşullarında muhafaza edilmediği ve tek bir hastaya uygulanması gereken ilaçların bekletilerek başka hastalarda da kullanıldığı ortada. Bu konuda yeterli bir denetlemenin olmadığını görüyoruz. Bir an önce yapılan soruşturmaların sonucu kamuoyu ile paylaşılmalı ve olaylarda ihmali olanlar gereken cezayı almalıdır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Feci kazada 1 ölü, 1 yaralı
Feci kazada 1 ölü, 1 yaralı
Zeytinlikte silahlı saldırıya uğradı!
Zeytinlikte silahlı saldırıya uğradı!