CHP Lideri hükümete İzmir’den yüklendi: "Devlet soyulacak...

CHP Lideri hükümete İzmir'den yüklendi: "Devlet soyulacak organ değildir"

“Etkin ve Demokratik Yerel Yönetimler için Türkiye Muhtarlar Buluşması”nda konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “İkinci yüzyıla Türkiye’nin barış içinde büyümesi lazım; çatışarak, karalayarak, kötü örnek olarak değil. Akılla, mantıkla, birikimle, erdemle, adaletle bir devletin yönetilmesi lazım. Devlet soyulacak organ değildir. Siyaset devletin malını cebine indirecek kurum değildir. Devleti sosyal olmaktan çıkarırsanız büyük yaralar çıkarırsınız” dedi.

24 Ekim 2021 - 16:30 - Güncelleme: 24 Ekim 2021 - 16:38

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Etkin ve Demokratik Yerel Yönetimler için Türkiye Muhtarlar Buluşması”, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu katılımıyla Fuar İzmir’de gerçekleşti. Türkiye’nin farklı illerinden yaklaşık 2 bin muhtar yerel siyaset yapma sürecinde karşılaşılan sorunların belirlenmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi için bir araya geldi. Buluşmada, demokrasinin yerel yönetimlerle güçlenmesine hedefine katkı koyacak zirve sonrası bir de eylem planı hazırlandı.

Çalıştaya CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra, ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İlçe Belediye başkanları, parti ilçe başkanları ve Türkiye'nin dört bir yanında gelen mahalle muhtarları katıldı.

KILIÇDAROĞLU: DEMOKRASİ ÇARKININ  İYİ ÇALIŞMASI LAZIM

Buluşmada konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Gittiğim illerde mutlaka muhtar arkadaşlarla toplantı yaparım. Türkiye’nin içine bulunduğu şartları hepimiz iyi biliyoruz. Biz yeni bir şeyler yapmak zorundayız. Kavga etmeden ayrışmadan bölünmeden ama bir saat gibi çalışarak ülkemizi inşa etmek zorundayız. Bazen kolunda saat taşırsınız. Arka kapağını açtığınızda orada çalışan mekanizmayı görürsünüz. Orada tek alet yoktur, birden fazla çark vardır. Her bir çark ayrı görev yapar. O çark iyi çalışmazsa zamanı doğru öğrenemeyiz. Türkiye’de geldiğimiz nokta budur. Demokrasi çarkının  iyi çalışması lazım. En büyük halkayı muhtarlar oluşturuyor. Çünkü siz seçimle geliyorsunuz” dedi.

“2023’DEN SONRA İKİNCİ YÜZYILI BAŞLAYACAĞIZ”

En son gerçekleştirilen çalıştayda, ikinci yüzyıla çağrı beyannamesi yayınladıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bir yüzyıl geçti. 2023’den sonra ikinci yüzyılı başlayacağız. 2. yüzyıla başlarken bu ülkede huzurun, demokrasinin, gelişmenin, kalkınmanın, her mahallede her köyde bütün Türkiye’de huzur olsun istiyoruz. Elbette ki farklı düşünebiliriz ama hepimizin bayrak ve vatan aşkı kaçınılmazıdır. Bu bayrak ve vatanda huzur içinde yaşamak istiyoruz. Neler yaşayacağız, neler düşünüyoruz, muhtarla ilgili onu anlatacağız. Muhtarlık kurumu tarihçesi anlatıldı ama bu kurum ne kadar değerli, ne kadar önemli siyaset bu kuruma yeterli desteği veriyor mu? Siyasi partiler yani devleti yönetenler muhtarlık kurumuna yeteri önemi ve değeri veriyor mu? Ben diyeyim vermiyor. Değeri ve önemi nasıl vereceğiz? Sadece muhtarlar önemlidir deyip alkışlarsak bunun altı budur. Muhtarı değerli ve saygın kılmak için ne yapacağız, bunu anlatacağız” ifadelerini kullandı.

“105 MADDEDEN OLUŞAN BİR MUHTARLIK TEMEL KANUNUNUN TASLAĞINI HAZIRLADIK”

Muhtarlar için temel muhtarlık kanununun olmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Buna ihtiyacımız var bizim. Görevleri, yetkileri, sorumlulukların anlatan bir temel muhtarlık kanunu olması lazım. Bunu yaptık. 105 maddeden oluşan bir muhtarlık temel kanununun taslağını hazırladık. Biz ilgili yerlere gönderdik, bakın, inceleyin bize dönün diye. Şimdi elimizde muhtarlık temel kanunu taslağı var. Seçim olur belediye başkanları ve muhtarlar seçilir. Sizin birleşik oy pusulanız yok. Neden yok? Girerseniz kabine beğenemediğiniz alır pusulayı koyarsınız, oy vereceğiniz pusulayı bulamazsınız. Birleşik oy pusulası olsa herkesin adı, fotoğrafı vardır. Bu olunca basarsınız pusulaya seçersiniz. Belediyelerin binaları var. Muhtarların büyük bir kısmının ya binası yoktur ya da derme çatma bina vardır veya kiralık bir yerde durur. Neden sizin muhtarlık eviniz yoktur ve neden yapılmaz? Bizim bazı belediyelerimiz tek tip muhtarlık evi yapıp teslim etti” dedi.

“YANLIŞ YÖNETİM KAYNAK İSRAFIDIR”

“Sizin bir bütçeniz yok çünkü siyaset kurumu size önem vermiyor” diyen Kılıçdaroğlu, “Çar çur edecek, yok deyip verecek para yok diyorlar. Sizin bütçeniz olması gerekiyor. Bütçe aynı zamanda denetim demektir. Gittiğim her toplantıda örnek veririm. Fakir bir öğrenin çocuğu üniversiteyi kazandı, otobüs parası bile yok. Belediye başkanı milletvekili, bakana ulaşamaz. Cumhurbaşkanına hiç ulaşamaz. En rahat muhtara ulaşır. Anne baba gider bu çocuk kazandı gitmesi lazım der. Muhtar doğrudan doğruya mahallesinde bulunan bir kişiye çözüm üreten bir pozisyona gelir. Der ki, otobüs biletini alıyorum gitsin kaydını yapsın gelsin der. Bunları ilk dediğimde dediler ki bütçe diyorsunuz ya parayı nereden buluyorsunuz der. Emlak vergileri var. Onun yüzde biri veya ikisi mahalle muhtarlarına tahsis edilse günah mı olur, ayıp mı olur? Biz sadece muhtarlık kurumunu değil belediyeyi de güçlendirmek istiyoruz. Otopark yerini merkezi hükümet yapmaz, belediyeye yap der. Taşıt vergisini merkezi hükümet alıyor neden belediye almıyor. Gelişmiş ülkelerde bu vergileri belediyeler alır. Hem kaynak vermiyorsunuz hem de sorunu çözün diyorsunuz. Bu ne anlama geliyor: biz dersimize iyi çalışıyoruz. Biz ülkeyi afetle, ahlakla, bilgiyle, birikimlerle yöneteceğiz ülkeyi. Yanlış yönetim kaynak israfıdır. Siyasete güveni sarsar. Bunu çözeceğiz” dedi.

“BİR KİŞİNİN YOKSULLUĞUNU TEŞHİR ETMEK GÜNAHTIR”

Köylerin mahalleye dönüştürülmesi konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, “Köyler mahalleye dönüştürüldü. Ama mahalle değil köy hala. Onları iade edeceğiz. Az önce ifade etim. Bir bütçesi olsun dedim. Fakir bir aileye sorunla karşılaşıyorsa, o aileye muhtar yardım eder. Sosyal yardımların politik amaçlarla değil muhtarlık aracılığıyla dağıtmak lazım. Yardımı muhtar dağıtacak. Muhtarın politik kimliği de yok. Adıyla girer seçime. Mahallede sevilir. Gider propagandasını yapar ve seçilir. Bir kişinin yoksulluğunu teşhir etmek günahtır. Bir elin verdiğini diğeri görmeyecek. Muhtar bunu dağıtırsa bunu muhtar yapar. Her muhtar kendi mahallesi ile karar alınacaksa meclise katılacak ve söz karar sahibi olacak. Mahalleli gelip muhtarı bulduğuna neden karar alındığını söyleyecek. Olayın arka planını muhtar öğrenecek. Bunun yapmadığınız takdirde demokrasi olmaz. Demokrasi katılımcıdır, katılacaksınız.

“DEVLET SOYULACAK ORGAN DEĞİLDİR”

Muhtarlığın kamu görevi olarak sayılmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Kanun öyle görmüyor. Belediye başkanı muhtarlarla ortak proje yapamaz. Yaparsa soruşturma açılıyor. Kanunun değişmesi lazım. Türkiye muhtarlar birliği yok, çok fazla parçalı yapınız var. Çok kalabalıksızız, yeteri kadar güçlüsünüz ama politik olarak ayrı olduğunuz için politikacılar bunun arkasına sığınıyorlar. Ben sizin oyunuza talip değilim. Ben sizin sorunlarınızı çözmeye talibim. Türkiye’nin adaletle yönetilmesi lazım. Hiçbir devlet bir kişinin iki dudağına teslim edilemez. Dünyada böyle bir örnek yoktur, liyakat dediğiniz bir kavram vardır. Padişahlar doğrudur ama başbakan görevini sadrazam yapar. Osmanlıda da vardı. Bunların tamamı yönetimde liyakatı sağlayabilirse devleti güzel ve sağlıklı yönetilirsiniz. Olaylara kendi hakkınıza sahip çıkmanızı istiyorum. İkinci bir yüzyıla giriyoruz. İkinci yüzyıla Türkiye’nin barış içinde büyümesi lazım; çatışarak, karalayarak, kötü örnek olarak değil. Akılla, mantıkla, birikimle, erdemle, adaletle bir devletin yönetilmesi lazım. Devlet soyulacak organ değildir. Siyaset devletin malını cebine indirecek kurum değildir. Devleti sosyal olmaktan çıkarırsanız büyük yaralar çıkarırsınız. Size maaş değil ödenek veriliyor. Hastalanıp işe gitmezseniz ödeneğiniz kesilir. Size maaş verilmesi lazım. Bu hakkı talep etmelisiniz.  Karakolun bekçisi postanenin nöbetçisi muhtar olmamalıdır” dedi.

“EKONOMİK BUHRAN İÇİNDEYİZ, TÜRK LİRASI KAR GİBİ ERİYOR”

Muhtarlardan isteklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Gençler geldiği zaman onlar şunu deyin: torpilden canları yanmış. Dayısı bir siyaset arkası olmadığı için başkası kazanıyor. Onlara şunu deyin: Kılıçdaroğlu dedi ki mülakatı kaldıracağız. Haklarını teslim edeceğiz. Çiftçi dostlarınız var, çiftçilikle uğraşanlarınız var. Bankalardan kredi aldılar. İktidara geldiğimiz ilk bir haftada o faizlerin tamamını sileceğiz. Ana parayı alacağız, makul taksitlerle. Buna benzer pek çok uygulama yapacağız. Etnik kimlik üzerinden siyaset yapmaya kimseye izin vermeyiz. Herkesin anne babası onun şerefidir. İnanç üzerinden siyaset yapmayız. Herkesin inancına saygılıyız. Kimsenin yaşam tarzında müdahale etmeyiz. Biz siyaseti sosyal kimlikler üzerinden yapıyoruz. Şunu unutmayın Türkiye’nin çözülemeyecek sorunu yoktur. Bütün sorunlar akılcı politikalarla çözülebilir. Ekonomik buhran içindeyiz, Türk lirası kar gibi eriyor. Bu kış zor geçecek biliyorum. Ama az kaldı. Bu günleri atlatacağız. Hep birlikte çağdaş Türkiye’yi birlikte kuracağız. Sözüm söz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP Torbalı'da kongre öncesi adaylar belli oluyor!
CHP Torbalı'da kongre öncesi adaylar belli oluyor!
Çiğli'de 'kadının siyasetteki yeri' konuşuldu!
Çiğli'de 'kadının siyasetteki yeri' konuşuldu!