Soyer’den ’tarım’ serzenişi: Türkiye tarımına darbe...

Soyer'den 'tarım' serzenişi: Türkiye tarımına darbe vuruldu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Etkin ve Demokratik Yerel Yönetimler için Türkiye Muhtarlar Buluşması”nda yaptığı konuşmasında Türkiye tarımının zarar gördüğünü belirterek, “2013 yılında Cumhuriyet tarihimizin en talihsiz kararlarından biri verildi. 16 bin köy kapatıldı ve mahalleye dönüştürüldü. Köylerin mallarına bir gecede el kondu. Bu, aynı zamanda Türkiye tarımına vurulan en büyük darbe oldu” dedi.

24 Ekim 2021 - 14:57 - Güncelleme: 24 Ekim 2021 - 16:30

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Etkin ve Demokratik Yerel Yönetimler için Türkiye Muhtarlar Buluşması”, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu katılımıyla Fuar İzmir’de gerçekleşti. Türkiye’nin farklı illerinden yaklaşık 2 bin muhtar yerel siyaset yapma sürecinde karşılaşılan sorunların belirlenmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi için bir araya geldi. Buluşmada, demokrasinin yerel yönetimlerle güçlenmesine hedefine katkı koyacak zirve sonrası bir de eylem planı hazırlandı.

Fuar İzmir’de “Etkin ve Demokratik Yerel Yönetimler için Türkiye Muhtarlar Buluşması”na İzmir’den bin 293 muhtar, Türkiye’nin farklı illerinden ise 400 muhtar katıldı.

Çalıştaya CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra, ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İlçe Belediye başkanları, parti ilçe başkanları ve Türkiye'nin dört bir yanında gelen mahalle muhtarları katıldı.

SOYER’DEN ‘ŞAHMARAN’ ÖRNEĞİ: İNSANIN HIRSI, YILANIN ZEHRİNDEN DAHA TEHLİKELİDİR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir’de, Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı ile gerçekleştirdiğimiz Türkiye Muhtarlar Buluşması’nda sizleri ağırlamaktan büyük onur duyuyorum. Sözlerime kısa bir Anadolu öğretisi ile başlamak istiyorum. Şahmaran efsanesi, bir yanı kadın diğer yanı yılan olan doğa üstü bir varlıkla; bir çoban arasında geçen hikayedir. Asırlardır söylenegelen bu efsane, özetle şunu anlatır: İnsanın hırsı, yılanın zehrinden daha tehlikelidir. Çünkü kendini de zehirler. Kadim toplumlar, insan hırsının panzehiri olarak vicdan kavramını tarif etmiştir. Vicdan, asıl olarak, insanın bir başkasında yaşamasıdır ya da kendi sınırlarını bir başkasının gözünden görebilmesidir. Vicdan, bir duruş ama aynı zamanda bir eylemdir. Başkalarını incitmeden yaşama eyleminin tarifidir. Kökleri bu coğrafyaya, İzmir’e yaslanan demokrasi aslında bir vicdan örgütlenmesidir. Demokrasi, bireyin içindeki vicdanın, birlikte yaşamanın ilkelerine şekil vererek örgütlü bir topluma dönüşmesidir. Demokrasi beş yılda bir sandığa gidip oy kullanmaktan ibaret değildir. Demokrasi, her an her yerde birlikte yaşamanın huzurunu sağlayan düzendir. Diri vicdanlarla toplumun huzurunun teminat altına alınmasıdır” diye konuştu.

“MUHTARLARIMIZ, BİZİM İCRAAT REHBERİMİZ”

Muhtarları halkın vicdanı olarak gördüğünü söyleyen Soyer, “Bu nedenle muhtarlık müessesesi, bir vicdan örgütlenmesi olan demokrasinin kilit taşıdır. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı için muhtarlık kurumuna dair iade-i itibar politikasını çok somut olarak tarif etmektedir. Bu politikanın gereğini yerine getirmek için merkezi yönetimin yanında yerel yönetimlere de çok büyük sorumluluklar düşüyor. Bu nedenle İzmir Büyükşehir Belediyesi, geleceğin Türkiye’sindeki muhtarlık anlayışını şimdiden ete kemiğe büründürmek için var gücüyle çalışıyor. Bugünkü buluşmamız, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun tüm Türkiye için tarif ettiği muhtarlık politikasını İzmir’de uygulama kararlılığımızın bir sonucudur. İzmir’in 30 ilçesinde, muhtarlarımızın tamamıyla verimli bir çalışma yürütüyoruz. Muhtarlarımız, bizim icraat rehberimiz. İzmir’de yürüttüğümüz tüm çalışmaların yaşam bulmasında, muhtarlarımızın talep, görüş ve önerileri Belediyemize yol gösteriyor” dedi.

“TÜRKİYE TARIMI HİÇ KİMSENİN İNKÂR EDEMEYECEĞİ BİR DÜZEYDE ZARAR GÖRDÜ”

Göreve geldiğinde ilk iş olarak İzmir’de en düşük oy aldığı Kiraz’ın Dokuzlar köyüne yaptığı ziyaret hakkında konuşan Soyer, “Orada köy muhtarımızın ve vatandaşlarımızın isteklerini dinledim. O gün, İzmir’in tüm muhtarlarıyla düzenli buluşma kararı aldım. Nisan 2019’dan bu yana İzmir’in otuz ilçesini ziyaret ederek en merkezi mahalleden en uzak köyümüze kadar ilimizin tüm muhtarları ile yüz yüze görüştüm ve her birinin dertlerini dinledim. Muhtarlarımızla buluşmaların ışığında, merkez mahallelerimizde çalışan bir Acil Çözüm Ekibi kurduk. Bu ekibimiz, ekonomik açıdan dezavantajlı mahallelerimizin sorunlarını süratle çözüme kavuşturuyor. Köylerimiz içinse çiftçilerimizin üretim desenini belgeleyen bir Kırsal Saha Ekibi oluşturduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin alım garantisi programını, bu çalışmanın sonuçlarına göre belirliyor, böylelikle en yoksul üreticilerimizi hızla destek kapsamına alıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızı değerli muhtarlarımızla eşgüdüm içinde yürütüyoruz. Seyyar Makam uygulamasını da muhtarlarımızla kurduğumuz bağı güçlendirmek için başlattık. Seyyar Makam sayesinde mahallelerimizi ilgili bürokratlarımızla ziyaret ediyor, sorunları yerinde görüyor; çözümleri doğrudan ve zaman kaybetmeden üretiyoruz. 2013 yılında Cumhuriyet tarihimizin en talihsiz kararlarından biri verildi. 16 bin köy kapatıldı ve mahalleye dönüştürüldü. Köylerin mallarına bir gecede el kondu. Bu, aynı zamanda Türkiye tarımına vurulan en büyük darbe oldu. Bu durumun Türkiye’ye vereceği zararı o daha günden görmüş ve “Geleceğin Köyleri” adlı bir hareketin kıvılcımını yakmıştık. O yıl, Seferihisar Teos Antik Kenti Tarihi Parlamentosu’nda yüzlerce köy muhtarıyla bir araya gelerek köylerin kapatılmasına karşı mücadelemizi başlattık. Şunu söyledik: Köyler mahalle haline gelmemeli. Böyle olursa, Türkiye tarımı çöker. Ne yazık ki haklı çıktık. Yasanın çıktığı günden bu yana, Türkiye tarımı hiç kimsenin inkar edemeyeceği bir düzeyde zarar gördü. İzmir’de, bu büyük adaletsizliğe son vererek, yoksulluk ve kuraklıkla mücadele etmek için tüm Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yeni bir tarım politikası oluşturduk. İzmir Tarımı ile başka bir tarımın nasıl olabileceğini tarif ediyor ve bunu muhtarlarımızla birlikte adım adım uyguluyoruz” dedi.

SOYER’DEN MUHTARLARA: AYAĞINIZA TAŞ DEĞMESİN

Muhtarlara seslenen Başkan Soyer, “Yüzüncü yılında, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırma hedefimizi ancak mahalle ve köylerden başlayarak gerçekleştirebiliriz. Bunun için halkımızın vicdanı olan siz muhtarlarımıza çok büyük görev düşüyor. Bugün gerçekleştirdiğimiz Türkiye Muhtarlar Buluşması’na Türkiye’nin 78 ilinden 366 ve İzmir’in tüm ilçelerinden 1150, toplam 1516 muhtarımız teşrif etti. İzmir’de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, bu muhteşem toplulukla bir araya gelmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyorum. Buluşmamızın sabahki bölümünde gerçekleşen yuvarlak masa çalışmaları ülkemiz muhtarlarının gözünden geleceğin Türkiye’sinin fotoğrafını çekmemizi sağladı. Edirne’den Ardahan’a, İzmir’e gelerek değerli birikimini bizlerle paylaşan tüm muhtarlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun. Ayağınıza taş değmesin” ifadelerini kullandı.

“YEPYENİ BİR TÜRKİYE İNŞA ETMEK İÇİN BİZLERE REHBERLİK EDİYORSUNUZ”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na hitaben konuşan Soyer, “Yepyeni bir Türkiye inşa etmek için bizlere rehberlik ediyorsunuz. Bugün aramıza katılarak bizlere bir kere daha onur verdiniz. Ülkemizin dört bir yanında umudun yeniden yeşermesini sağladığınız için size şükranlarımı sunuyorum. Bu değerli konferansın düzenlenmesine emek veren tüm değerli ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü ile Proje Geliştirme Ofisi Kuruldu
İzmir Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü ile Proje...
CHP'den miting günü: Kılıçdaroğlu ne mesajlar verdi?
CHP'den miting günü: Kılıçdaroğlu ne mesajlar verdi?