CHP Menderes’te kongre zamanı... Seçimin şifreleri

CHP Menderes'te kongre zamanı... Seçimin şifreleri

8 ilçe yöneticisinin istifa etmesiyle 7 Eylül 2021 tarihinde yönetimi düşen CHP Menderes İlçe Başkanlığında, sandık heyecanı başladı. Menderes ilçe delegeleri 20 Kasım Cumartesi günü sandığa giderek yeni ilçe başkanını belirleyecek. Şu ana kadar 4 aday ortaya çıkarken, önceki yönetimin düşmesinde de kendisine rol biçilen Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar'a ise tepki var.

18 Kasım 2021 - 12:58 - Güncelleme: 18 Kasım 2021 - 13:15

ÖNCÜŞEHİR - Cumhuriyet Halk Partisi Menderes İlçe Başkanı Kemal Koç'un yönetimi, 7 Eylül 2021 tarihinde yaşanan istifa hamlesi ile düşürülmüştü. 8 ilçe yöneticisi istifa etmiş, yönetimin yarıdan bir fazlasının istifası ile tüzük kuralları devreye girmiş ve ilçe yönetimi tümden düşmüştü. Ancak yönetimin düşürülmesi Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar'ın operasyonu olarak görüldüğü için örgütün bir bölümünde Kayalar'a karşı ciddi bir tepki oluştu. 
İlçeyi kongreye götürmek üzere Muammer Karabacak, kayyum başkan atanırken, önceki yönetimi istifa ederek düşüren isimlerden biri olan Ahmet İşler, Cumartesi günü yapılacak kongrede Başkan Kayalar'ın destekleği aday olarak delegelere başvuran isim oldu. İşler'in yanısıra bir önceki kongerede aday olup 50 oy alan Güler Yılmaz, ayrıca önceki dönem belediye meclis üyesi Ferhun Baloğlu ile 2019 yerel seçimlerinde yaptığı 'belediye başkan aday adayılığı' kampanyası ile ses getiren Çağrı Çiftçi de sahada adaylık çalışması yapan isimler olarak ön plana çıktı. 

BAŞKANA KAYALAR'A TEPKİ VAR

Diğer 3 adayın yaklaşık 2,5 aydır sahada yaptıkları çalışmalarda ve görüşmelerde 'Başkan Kayalar'ın desteklediği aday ben değilim' açıklamasını yapma ihtiyacı hissetmesi ise ilginç bir detay olarak yansıyor. Adaylık çalışması yapan isimler ilçe yönetiminde Menderes'in hızla artan nüfusuna ve değişen domografik yapısına uygun bir temsilin oluşmasını talep ediyor. 

CHP İLE KOPUK BİR İLÇE ÖRGÜTÜ
Adaylık çalışması yapan isimlerle ilçe örgütünün önemli isimleri bir noktaya daha dikkat çekiyor. Menderes'in hem ilçe örgütüyle hem de Belediye Başkanlığı ile CHP'den kopuk, ayrı bir yönetim sergilemesini eleştiriyorlar. Örneğin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tam 29 kez İzmir'e geldiğini, 90 kilometre ötedeki Selçuk'a dahi 3 kez gitmesine karşın, havaalanının hemen dibinde yer alan Menderes'e bir kez dahi gelmediğini örnek gösteriyorlar. 
Başkan Kayalar'a muhalif duran adaylar, bu durumu 'Genel Başkanı Menderes'e davet edecek bir başarı bir hikaye yok' diye yorumluyorlar. 

ŞANS KİMDEN YANA?
Tüm bunlara karşılık Cumartesi günü yapılacak kongrede Çağrı Çiftçi ile Başkan Kayalar'ın adayı olarak lanse ettirilen Ahmet İşler'in şansı yüksek görülüyor. İşler'in dışındaki üç adayı birleştirme gayretleri ise seçim gününe kadar sürecek gibi... Bu sağlanırsa birleşen 3 grubun adayının seçimi kazanacağına ise kesin gözüyle bakılıyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk edemez!
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk...
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı