Çöp attıkça para kazanacaksınız

Çöp attıkça para kazanacaksınız

Konak Belediyesi çevreci bir projeye daha imzasını attı. Projeye göre vatandaşlardan alınacak olan ayrıştırılmış atıkları ‘Atık Bank’ merkezlerinde toplanacak. Atık Bank merkezlerine vatandaşı teşvik etmek amacıyla da vatandaşa ‘İzmir Doğa Kart’ verilerek, atıklarını getirenlerin kartlarına puan yüklenecek.

12 Mart 2020 - 11:24 - Güncelleme: 12 Mart 2020 - 13:32

Didar DEMİRCİ - Mehmet Ali Akman Semt Merkezi önünde bugün Konak Belediyesi Atık Bank projesini tanıttı. Kağıt, plastik, metal, cam ve kompozit bölmeleri bulunan Atık Banklar ile Konak’ta atıkların çevreye verdiği zarar minimuma indirilecek. Konaklıları atıklarını ayrıştırarak atmaları için teşvik etmek amacıyla ambalaj atıklarını Atık Banklara getirenlere bir de “İzmir Doğa Kart” verilecek. İzmir Doğa Kart sahibi Konaklıların her ambalaj atığı teslimatında kartlarına puan yüklenecek. Bu sayede hem Konaklılar hem de doğa kazanacak.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un açılışını yaptığı ‘Atık Bank’ projesi, bugün resmen hizmete girdi.


Konaklıların evlerinde biriken ambalaj atıklarını ayrıştırarak Atık Bank’lara teslim edebileceğini söyleyen Batur, vatandaşlara seslenerek, “Herkesin gerekli duyarlılığı göstereceğine inanıyorum. Atık Bank’ların başarısı en başta Konaklı kadın hemşehrilerime bağlı. Onlar yaptıkları her işte başarılı. Bu projede de bize destek olacaklarına, bu sorumluluğu bizimle paylaşacaklarına inanıyorum. Lütfen atıklarınızı evlerinizde ayrı ayrı poşetlerde biriktirin ve sonra merkezlerimize getirerek geri dönüşüme kazandırın. Bu hepimizin ilçemize, şehrimize, ülkemize, yarınlarımıza, yarınlarımızı bırakacağımız çocuklarımıza, gençlerimize borcumuz” dedi.

PEKİ, KONAK’TA YENİ SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Konak Belediyesi’nin kentin beş aynı noktasına yerleştirdiği Atık Bank’larda kâğıt, plastik, metal, cam ve kompozit bölmeleri bulunuyor. Vatandaşlar, evlerinde ayrıştırarak biriktirdikleri ambalaj atıklarını, mesai saatleri içinde hizmet sunan Atık Bank’lara teslim edebilecek. Bu atıklar, görevliler tarafından tartılarak alınacak.

İZMİR DOĞA KART’LA KAZAN

Sistem Konaklıların hayatına İzmir Doğa Kart’ı da getiriyor. Vatandaş Atık Bank’a ilk kez gittiğinde adına İzmir Doğa Kart tanımlanacak. Verilen atıkların karşılığında bu kartlara para puanlar yüklenecek.

Her İzmir Doğa Kart’ta bir barkod numarası ve QR kodu olacak. Kişi isterse cep telefonundan, isterse Atık Bank’lara giderek, ne kadar atık getirdiğini ve karşılığında kartında ne kadar para puan yüklendiğini görebilecek.

PUANLAR NASIL KULLANILACAK?

Para puanlar, Atık Bank görevlileri tarafından İzmirim Kart’lara yüklenebilecek ve ulaşımda değerlendirilebilecek. Bu puanlar Konak’taki anlaşmalı marketlerde alışveriş için de kullanılabilecek. İsteyen vatandaş, kazandığı puanlarla Türk Kızılay’ı, Eğitim Gönüllüleri Vakfı ve Ege Orman Vakfı’na bağış yapabilecek.

ATIK BANK’LAR NERELERDE?

Atık Bank’lar Konak’ta Kahramanlar Mahallesi, Kahramanlar Pazaryeri; Muratreis Mahallesi, Hatay Kapalı Pazaryeri; Ulubatlı Mahallesi, Toros Pazaryeri; Mehmet Ali Akman Mahallesi, Teğmen Ali Rıza Akıncı Parkı; Kılıçreis Mahallesi, İhsan Alyanak Parkı’nda bulunuyor. Başkan Batur, merkezlerin sayısını vatandaşların daha kolay erişim sağlayacağı şekilde artırmayı planlıyor.

ATIKLARA NE OLACAK?

Atıklar, her günün sonunda düzenli olarak anlaşmalı firmanın özel araçlarıyla Atık Bank’lardan toplanarak, atık ayrıştırma tesisine götürülecek. Ayrıştırılan atıklar, geri dönüşüm yoluyla ekonomiye kazandırılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ödemiş'te 65 yaş üstü tek tek aranıyor
Ödemiş'te 65 yaş üstü tek tek aranıyor
Narlıdere yardımlara haftaya başlıyor
Narlıdere yardımlara haftaya başlıyor