Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir’den eleştirdi: Yaptıkları bir...

Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir'den eleştirdi: Yaptıkları bir iş var mı?

İzmir'de 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremde yıkılan binaların yerine 741 ev ve iş yeri inşa edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün İzmir’e gelerek 741 ev ve iş yerini depremzedelere teslim etti. Törende konuşan Erdoğan, “Bu şehri turist gibi ziyaret eden muhalefet partisinin Genel Başkanı acaba İzmir’in hangi derdine deva olacak talimatı vermiş? Belediyelerin sorumluluğunda olan ve çözülmeyen sorunlarının ucunu hükümete atmak dışında yaptıkları bir iş var mı?” dedi.

26 Kasım 2021 - 15:01 - Güncelleme: 26 Kasım 2021 - 16:35

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR – Geçtiğimiz yıl İzmir'de meydana gelen ve 117 vatandaşın hayatını kaybettiği deprem sebebiyle, evleri yıkılan veya ağır hasar gören depremzedeler için, TOKİ (Toplu Konut İdaresi) Başkanlığı tarafından yapılan konutlar, bugün hak sahiplerine teslim edildi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü programı kapsamında, Bayraklı'da düzenlenen törende yapımı tamamlanan 596 konut ve 145 iş yeri sahibine tapularını verdi.

ERDOĞAN: AFETZEDE VATANDAŞLARIMIZIN YANINDA OLDUK

Teslim öncesi törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından satır başları ise şöyle;

İzmir depreminde hayatını kaybeden 117 vatandaşımızı bir kez daha rahmetle yad ediyor. Ailelerine baş sağlığı diliyorum. Rabbim ülkemizi ve milletimiz bu tüm afetlerde muhafaza eylesin. Depremin ilk anından itibaren devlet olarak afetzede vatandaşlarımızın yanında olduk. Arama ve kurtarmada yürütülen her çalışmayı yakından takip ettik. Bakanlarımızla AFAD, UMKE, Kızılay başta olmak üzere STK’larla sadece İzmir’in acısını paylaşmakla kalmadık. Ülkemiz dünyanın en etkin en pratik afet müdahale sistemine sahiptir. Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere yaşana Afetlerin ardından aylarca kendilerine uzanan yardım eli bekleyen beklediğini biliyoruz. Hamdolsun ülkemiz dünyanın en hızlı, en etkin, en pratik afet müdahale sistemine sahiptir. Biz dakikalar içinde yardım, günler içinde enkaz kaldırma çalışmalarını başlatabiliyoruz. Yenisini inşa ediyoruz. İzmir de de hu mekanizmayı hissettik. Depremzedelerin yaralarını sarmak için gece gündüz çalıştık. Hiç kimseyi aç bırakmadık, açıkta bırakmadık. Sahipsiz, çaresiz bırakmadık. Daha önce nasıl Elazığ ve Malatya'da 1 yıl gibi kısa sürede daha iyisini yaptıysak, İzmir'de de aynısını yaptık.


"BİZLER SÖZ VERİR, SÖZÜMÜZÜ TUTARIZ"

İzmir depreminin ardından Bayraklı'da 1391 konut, 392 dükkan için harekete geçtik. İzmir depreminin 5071 konut, 354 konut yapma kararı aldık. Bugün sözümüzü tutuyor, ilk etap evleri ve dükkanları depremzedelere teslim ediyoruz. Bizler AK Parti'yiz; söz verir, sözümüzü tutarız.

Bu bölgedeki inşaatlardan kalan 741 konut ve dükkanı da yakın zamanda hak sahiplerine teslim edeceğiz. Son kabine toplantımızın ardından İzmir'de yaptığımız deprem konutlarının ödemeleri ve vade durumlarını kamuoyu ile paylaşmıştık.

KİRADAN BİLE DAHA DÜŞÜK BEDEL ÖDEYECEKLER

2+1 konutların aylık taksitleri 750 liradan, 3+1'lerin taksitleri ise bin 20 TL'den başlayacak. Kiradan bile daha düşük bedel ödeyerek vatandaşlarımız evlerine kavuşacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığımız başta olmak üzere tüm kurumlarımızı, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum. Depremin ardından felaketin yaralarını sarmakla kalmadık, kentsel dönüşüm çalışmalarını da hızlandırdık. Riskli yapı olarak belirlediğimiz 20 bin binayı yıkmış dönüşümü zaten başlatmıştık. Rıza ve yerindelik esası ile çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Depremin ardından İzmir'de sürmekte olan kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırdık. 9 yılda 20 bine yakın binayı yıkmıştık. Kentsel dönüşüm projelerini rıza ve yerinde çalışmaya göre yürütüyoruz.

Her yıl 20-25 kere büyüklüğü 5'ten fazla deprem yaşıyoruz. Büyük kısmı eskiden beri bilinen fay hatları üzerinde gerçekleşiyor.

Deprem öldürmez bina öldürür gerçeğine uygun şekilde riskli binaları belirliyor ve dönüşüme tabi tutuyoruz. Bugüne kadar 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık.

2023 projelerimiz arasında Bergama ve Bayraklı'ya 2 millet bahçesi kazandırma sözümüz var.


ALSANCAK STADININ İSMİ BELLİ OLDU

Bugüne kadar 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Bugün Alsancak'taki 14 bin kişilik tribüne sahip yeni stadımızı hizmete açıyoruz. Adını Alsancak Mustafa Denizli stadı olarak belirledik.

ERDOĞAN’DAN ELEŞTİRİLER

İzmir’de de verdiğimiz tün sözleri yerine getirdik. Bugün telsim ettiğimiz konutlar da sözümünüm eri olduğumuzun en önemli ispatıdır. Bunların da birtakım kifayetsiz siyasiler tarafından kirletilmesine izin vermeyeceğim. Cumhuriyetimizin bu güzel şehri için biz elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız. Bununla birlikte şehrin yerel yönetimlerdeki çeyrek asırlık ihmalini de içimiz kanayarak takip ediyoruz. Kentin altyapı yetersizliği her yağmurda kendini gösteriyor. Bu şehri turist gibi ziyaret eden muhalefet partisinin Genel Başkanı acaba İzmir’in hangi derdine deva olacak talimatı vermiş? Belediyelerin sorumluluğunda olan ve çözülmeyen sorunlarının ucunu hükümete atmak dışında yaptıkları bir iş var mı? Seçimlerde verdikleri sözleri yazın ve bunların hangilerinin hayata geçirildiğine bakın. Neredeyse 0’a yakın bir vaat gerçekleştirme tablosu var. Amacım kesinlikle siyasi polemik değildir. Sadece İzmir halkına duyduğum samimi üzüntüyü sizlerle paylaşıyorum. Hiçbir hizmet yapmadan, eser ortaya koymadan, İzmir’e kendi ideolojik saplantılarının gömleğini giydirmeye çalışanların gerçek yüzünü görüyorsunuz Daha kendi hizmet binaları sorununu çözemeyenlerin İzmir’i 2023 ve 2053 ‘e taşıyacak bir vizyon ortaya koymaları mümkün değil. Depremin ardından güvenli ev isteyenleri ‘Devlet yapsın’ diye tersleyenlerden İzmir’e hayır gelmez.

PAKDEMİRLİ: TÜRKİYE CUMHURİYETİ HER ZAMAN MİLLETİNİN YANINDADIR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Bugün burada Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı görenle temelini attığımız ve süratle tamamladığımız deprem konutlarını tamamladık. Vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun. İzmir bizim tarım, turizm, ticaret kentimiz. Geçen yıl ki elzem hadiseyi İzmir’imize nazar diye yorumladık. İzmir’de 117 vatandaşımızın hayatını kaybettiği deprem üzerinden bir yıl geçti. Cumhurbaşkanımızın  talimatları doğrultusunda devletimizin tüm imkanları ile İzmir’imiz için seferber edildi. Aziz milletimiz şunu unutmasın; Türkiye Cumhuriyeti her zaman milletinin yanındadır. Bugün Allah’ın izniyle tamamladığımız konutların teslim töreni Cumhurbaşkanımız tarafından teslim edilecek. Kimse üzülmesin artık güçlü bir Türkiye var. Bu milletin arkasında önce Rabbimiz sonra önce memleket diyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var. Taş üstüne taş koyan, emek veren herkesten Allah razı olsun” dedi.

KURUM: BİZE UZANAN ELİNİ HİÇBİR ZAMAN BIRAKMAYACAĞIZ DEMİŞTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “30 Ekim’de yaşadığımız deprem sonrası 9 ay gibi kısa bir zaman konutlarımızın teslimlerini yapıyoruz. İzmir’imize söz vermiştik. Ayda inci bebeğin bize uzanan elini hiçbir zaman bırakmayacağız demiştik. Allahın izniyle şimdi konutlarımızı teslim etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni konutlarımız İzmir’imize hayırlı uğurlu olsun diyoruz” dedi.

YILDIRIM: İZMİR BUGÜN TARİHİ BİR GÜN YAŞIYOR

AK Parti Genel Başkanımız, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, “İzmir bugün tarihi bir gün yaşıyor. 30 Ekimde İzmir sarsıldı ama İzmirli sarsılmadı. Bugün daha güçlü beraberiz. Cumhurbaşkanım, deprem sonrası buradaydı. Yaraların sarılmanın acıların hafifletilmesi için büyük bir destek verdi. Şubatta başladığımız yıkılan binalar en güzle şekilde yeniden yapıldı. 9 ay gibi bir sürede anahtar teslimi yapıyoruz. Sağ olsun Sayın Cumhurbaşkanım. İzmir size müteşekkirdir. İzmirliler adına şükranlarımıza sunuyoruz” şeklinde konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
Darbedilen kişi sokak ortasında ölü bulundu
Darbedilen kişi sokak ortasında ölü bulundu