Cumhuriyet Mahallesi planlarına onay! Tugay: Dedikodudan ibaret...

Cumhuriyet Mahallesi planlarına onay! Tugay: Dedikodudan ibaret yorumlar...

Cumhuriyet Mahallesi 2. Etap Revizyon Uygulama İmar Planı'nın oybirliği ile kabulü hakkında İmar Komisyonu Raporu Meclis’ten oy birliği ile geçti. Konu hakkında konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Bu süreçte birilerinin sadece iftira amaçlı, karalama amaçlı kendilerine siyasi rant amaçlı, kendilerine özel pozisyon sağlamayı amaçlayan, dedikodudan ibaret yorumlar bizim bu planı yapmamamızı kolaylaştırmıyor. Biz ne yaparsa yapalım bu arkadaşlara yaranamıyoruz” dedi.

06 Ekim 2021 - 18:49 - Güncelleme: 06 Ekim 2021 - 19:05

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - Karşıyaka Belediyesi’nin Ekim ayı Olağan Meclis toplantısının ikinci birleşimi, Belediye Başkanı Cemil Tugay idaresinde Zübeyde Hanım Nikah Sarayı’nda gerçekleşti.

Ali Ekber Güneş, Birgül Sural Üner, Faris Dikçe, Fatih Mehmet Diniz, Mustafa Özuslu, Sevim Kirpiksiz, Yaşar Özcan mazaretleri dolayısıyla toplantıya katılmadı. 

Oturumda Cumhuriyet Mahallesi 6710 Sokağın kuzeyi, 6713 Sokağın güneyi, 6712 Sokağın batısı ile 6705 Sokağın doğusunda kalan ve Sosyal Konut Alanı olarak bilinen yaklaşık 7 hektarlık 2. Etap alanında kadastro bilgilerinin güncellenerek, imar uygulama süreçlerinde yaşanan kamulaştırma, donatı alanı yetersizliği ve parsel bazında uygulama sorunlarını çözmeyi amaçlayan Cumhuriyet Mahallesi 2. Etap Revizyon Uygulama İmar Planı'nın oybirliği ile kabulü hakkında İmar Komisyonu Raporu Meclis’e sunuldu.

Komisyonlardan oy birliği ile gelen rapor, Meclis’te de oy birliği ile kabul edildi.

ÖZTÜRK: MÜTHİŞ BİR BİLGİ KİRLİĞİ VAR

Rapor hakkında konuşan AK Partili Meclis Üyesi Adem Öztürk, “İmar komisyonu 2. Etap kısmına oy birliği ile onay verdik. Yalnız çok müthiş bir bilgi kirliği var. Burada belediyemizden plan yapan idareden başka herkes konuşuyor. Özellikle mahallede bizim nasıl bir çalışma yaptığımızla ilgili oradaki halk yeterince bilgilendirilmediğinde oradaki söz hakkı millete verilmediğinden bizzat biz İmar Komisyonu üyeleri de bir hedef haline getiriliyor. Bilgi kirliliğinin ortadan kalkması için planı yapan iradenin en azından Karşıyaka Belediyesi’nin planlama biriminin halka giderek ilgili kişilere giderek yapılmak istenen şeyin anlatması hayati önem arz ediyor. Aldığımız telefonlarla, sosyal medyadan etiketlenmemizle bir kıyım yapıyormuşuz gibi bir algı üretilemeye çalışılıyor. Ama cidden bir manada bu yükü altına omzumuzu koyduk. Bu emeğin heba olmaması lazım. Oradaki insanlara bunu anlatmamız lazım” dedi.

TUGAY: DEDİKODUDAN İBARET YORUMLAR BİZİM BU PLANI YAPMAMAMIZI KOLAYLAŞTIRMIYOR

Başkan Tugay ise Öztürk’e cevaben, “Aslında enteresan olan şey şu ki; biz ki buçuk senedir bu plan hakkında konuşuyoruz. Biz mevcut imar kanununa göre bir plan kararı aldıktan sonra olayla ilgili vatandaşlarımızın bir şekilde hepimizi rahatsız edecek boyuta gelen itirazlara yüzünden terkrar bir revizyon yapalım dedik. Şimdi daha fazla inşaat hakkı ve emsal artışı verecek bir planlama yaptık. Hukuk yolu ile iptal edilmesi olabilir diye 3 ayrı plan yaptık. Verilmemiş yükseklikte emsal hakkı vererek plan kararı aldık. Bu plan kararı önümüzdeki günlerde Büyükşehir’de olacak. Hukuk yoluna başvurularla görülecek. Kararın kesinleşip kesinleşmemesi üzerine bir süreç yürüyecek. Bu süreçte birilerinin sadece iftira amaçlı, karalama amaçlı kendilerine siyasi rant amaçlı, kendilerine özel pozisyon sağlamayı amaçlayan, dedikodudan ibaret yorumlar bizim bu planı yapmamamızı kolaylaştırmıyor. Biz ne yaparsa yapalım bu arkadaşlara yaranamıyoruz” diye konuştu.

“İŞİN İŞİNDEN ÇIKILAMAZ DURUMA GETİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİM”

Bugün gerçekleşen grup toplantısında da bu konuyu ele aldıklarını belirten Tugay, “Demin bu grup toplantısında fikir alışverişi yaptık. Biz sorunu çözmeyi amaçlıyoruz. Plan karaları ile ilgili belediyeye gelip bilgi almak isteyen her vatandaşımıza her zaman bilgi verildi. Bir bölgede yapılan çalışma bu tamamı değil. Bu dönem içerisinde uygun bir zemin gerekirse toplantılar düzenleyerek ya da yazılı bilgilendirmeler yaparak bilgilendirmeler yapılacak. Ama burada ortamı sürekli yalan yanlışlarla germeye çalışan insanların bizi ya da mahalleyi işin işinden çıkılamaz duruma getirmesine izin vermeyeceğim. Ben burada görevimizi yapma peşindeyim. Sizlerde bunu çok iyi biliyorsunuz. Vatandaşlarımızın da bunu zaman içerisinden anlayacağına çok eminim. Yaptıkları bu çabalarda boşa çıkacaktır. Bilgilendirmeyle bir işin içine çekilmeye çalışan bir provokasyon ortamını yapmamak gerekiyor. Bizim işe odaklanmamız gerekiyor. Biz belirgin bir fazlalık verdik mi verdik. Ama bu karar kesinleşmedi, süreçleri var. Bilgi almak isteyene herkes belediyemizin kapısı açıktır. Bu süreç içinde kargaşa yaratılmış bir ortamda bazen bazı şeyleri anlatmak zor oluyor. Biraz sakinleşmek gerekiyor diye düşünüyorum” dedi.

ÖZTÜRK: BİZİM AK PARTİ OLARAK POZİSYONUMUZ HİÇ DEĞİŞMEDİ

AK Partili Öztürk ise, “Güzel ifadelerde bulundunuz. Emsali arttırdık dediniz. Duymak istenilen bu. Bayraklı belediye meclisi yüzde 10 emsal artışı kararı alıp duyuruyor. İnsanlar da bunun bir algısı oluşuyor. Bizim AK Parti olarak pozisyonumuz hiç değişmedi. Ama sizin bunu dillendirmeniz gerekiyor. Bakın biz emsal artışı yapıyoruz demeniz bile çoğu şeyin önüne geçecektir. Bu manada sıkıntı yaşanıyor hakikaten ortalığı karıştıranlar var. Güzel bir şeyler ortaya koyuyoruz ama sosyal medyada paylaşılan metni bizim içerimizden arkadaşla ulaştığına eminim. Benim komisyonda konuştuğum şey vatandaşa gidiyor. Kimsenin emeği zayi olmasın diyoruz ama verdiğimiz emekten dolayı pişman olacak duruma geliyor. Bu ortalığı karıştıran insanlar kimse bizim ve kamuoyunun bilmeye hakkı vardır” şeklinde konuştu.

TUGAY: HOŞ DEĞİL, AYIP

Başkan Tugay ise bu isimlerin kim olduğunu herkesin bildiğini öne sürerek şu ifadeleri kullandı:

“Bunların kim olduğunu herkes biliyor, sizde biliyorsunuz. İnsanları yalan ve yanlışla kışkırtan insanlar… Hoş değil, ayıp. Mağdur olan pek çok vatandaşımız var. Yüksek sesli ifade edeyim; Mahallenin 3’te bir ile ilgili iki toplantıda plan kararı aldık. Her ikisi içinde net söylüyorum; emsaller ve inşaat hakları belirgin olarak arttırıldı. Bizim aldığımız kararın belirginleşmesi için süreçler var. Bu süreci ne kadar hızlı ve doğru yönetebilirsek o kadar çok sorunu çözeceğiz. Ağız dalaşına gerek yok. Kimin yalan kimin doğru söylediği ortaya çıkacaktır başımızın öne eğdirecek bir kararımız ve tutumuz olmayacaktır. Bu konuda göstermiş olduğunuz duyarlı için AK Parti grubuna, İmar Komisyonunda olan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Mahallenin iyiliği için çaba göstermişlerdir.”

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kız meselesi sonu oldu... Uzman Çavuş’un acı sonu!
Kız meselesi sonu oldu... Uzman Çavuş’un acı sonu!
Kolonlar patladı, inşaat çöktü: 1'i ağır 3 yaralı
Kolonlar patladı, inşaat çöktü: 1'i ağır 3 yaralı