Cumhuriyet Mahallesi planlarında geri adım

Cumhuriyet Mahallesi planlarında geri adım

Karşıyaka Belediyesi Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı ikinci bileşiminde Cumhuriyet Mahallesi İmar Planlarında geri adım atılması kararlaştırıldı.

07 Eylül 2021 - 20:56

ÖNCÜŞEHİR - Karşıyaka Belediyesi Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısının ikinci oturumu Belediye Başkanı Cemil Tugay idaresinde gerçekleştirildi.

Oturumda, belediyenin İller Bankası dışındaki diğer bankalardan 5 milyon lira borçlanılması hususunda Başkan Tugay’a yetki verilmesi gündeme geldi.

CUMHURİYET MAHALLESİ PLANALRINDA GERİ ADIM

Geçtiğimiz aralık ayında, Karşıyaka’ya bağlı Cumhuriyet Mahallesinin tamamını, İnönü ve Örnekköy Mahallelerinin bir kısmını kapsayan yaklaşık 137 hektarlık bölgede beklenen 1/1000 ölçekli imar planları askıya çıkarılmıştı. Ancak mahalle sakinleri, taşınmazları karşılığında çok düşük bir pay verileceği iddia ederek Karşıyaka Belediyesine tepki göstermişlerdi.

Öte yandan Cumhuriyet Mahallesi 1. Etap Revizyon Uygulama İmar Planı, oturumda yeniden gündeme geldi.

Önergede, plan çalışması sürecinde uygulamaların durdurulması ve itirazlar nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen imar planlarının geri çekilmesi ve bölgeye ilişkin gerekli analiz çalışmaları yapılarak planlama hiyerarşisi kapsamında etaplar halinde ele alınması meclis gündemine getirildi.

İlgili önerge, revize edilmesi için İmar Komisyonu’na havale edildi.

BAŞKAN TUGAY’A KREDİ YETKİSİ

Oturumda gündeme gelen bir diğer konu da belediyenin görev ve hizmetlerinin getirdiği giderlerin karşılanması ve Karşıyaka Belediyesi’nin mali yapısının güçlendirilmesi için İller Bankası’ndan alınacak teminat mektubuyla İller Bankası dışındaki bankalardan 5 milyon liralık borçlanma yapılması hususunda Başkan Tugay’a yetki verilmesi oldu.

AK Partili Ahmet Uğur Baran’ın komisyonda ret oyu kullandığı ve Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan oy çokluğuyla gelen önerge mecliste de oy çokluğuyla kabul edildi.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Yılmaz Yılmazer
  1 ay önce
  Daha önceki haberlerde 5 ay önce etaplar halinde olacağını yazmıştım .şimdide emsal ve terk oranını yazıyorum 3.50 4.00 emsal 15-20 terk tahminimi yapıyorum :) Saygılar
 • Rantçı arsa sahibi
  1 ay önce
  Etap güzel oldu lakin gönderdiğiniz müteahhitler hakkımızı verecek yoksa etaplar tıkanır.1.5 milyon edecek daireniz diyerek milleti kandıramazsınız.arsanın sahibi benim ve projede arsam kadar hakkım olacak hayali milyonlarla pazarlık yapmaya gelmeyingerekirse ben kendimde yaparım :) ayık olun p***lar üzerinde bir p*** vardır. Çok net yazıyorum 400 metrekare yeri üzerinde 2 katlı evi o*** o*** adama 2 daire verirsen ve 1.5 milyon edecek bunlar dersen bu durum tıkanır.kendim yaparım der bende 40-44 daire 10 kat verilmiş yere P sini 1 dönüm üzerinde oturan hak sahiplerine arsalarına göre paylaştıracaksınız Doğduğumdan beri yaşadığım yer hakkımı alacağım.Ben oturduğum sokak ilerde cadde olacak hayaliyle geçen arabaları sayardım.ve şu an cadde/bulvar olacak .adam gibi müteahhit gönderin. Ya da bu mahalleye gelmeyin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ömer Güney ve eski başkanlar bir arada
Ömer Güney ve eski başkanlar bir arada
19 yaşındaki genç otomobilde ölü bulundu
19 yaşındaki genç otomobilde ölü bulundu