Cüneyt Oğuz’un adaylığını kim istedi

Cüneyt Oğuz’un adaylığını kim istedi

Cumhuriyet Halk Partisinin İzmir İl Kongresine günler kala sürpriz şekilde ikinci bir aday çıktı. İl Başkanlığına adaylığını açıklayan mevcut Yönetimde Ekonomi ve Sosyal Politikalar’dan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Cüneyt Oğuz, ‘kimin adamı’, ‘hangi ekiple hareket ediyor’ gibi sorulara net yanıt verdi.

30 Ocak 2020 - 12:50

Mevlüt DAĞDEVİREN - Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Kongresi 8 Şubat’ta gerçekleşiyor. Resmi açıklamasını yapmasa da düne kadar bilinen tek aday mevcut İl Başkanı Deniz Yücel’di. Ancak dün öğleden sonra İl Başkan Yardımcısı Cüneyt Oğuz, kendi sosyal medya hesabından ‘İl Başkan Adaylığı’nı açıkladı. Bu açıklama İzmir siyaset kulislerinde şok etkisi yaptı. Doğal olarak en çok merak edilen ise Oğuz’un kendi kararı ile mi aday olduğu yoksa, ilçe kongreleri sürecinde mücadele ettiği bilinen ekiplerden birisiyle mi hareket ettiği oldu.

Kulislerde hızla dolaşmaya başlayan bu sorular karşısında oncusehir.com olarak İl Başkan Yardımcısı Cüneyt Oğuz’a ulaşarak, değerlendirmesini aldık.

“ÖRGÜTÜN VİCDANI ADAY OLMAMI TELKİN ETTİ”

Büyük bir şeffaflık içinde her soruyu yanıtlayan Oğuz, kimsenin adamı olmadığını ve kongre süreçlerinde adı geçen hiçbir ekiple bağlantılı olmadığını belirterek, “Ben örgüt emekçisi bir partiliyim. 2 yıldır İl Yönetiminde Ekonomi ve Soysal Politikalardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak çalışıyorum. Örgütte de çok büyük emek harcadım. Cumhurbaşkanlığı seçiminde, genel seçimlerde ve en son yapılan 31 Mart yerel seçimleri süreçlerinde 30 ilçede emeğim var. Örgütün ayağına giderek siyaset yapan biriyim. Bütün bunların sonucu olarak örgütün vicdanı bana bir takım telkinlerde bulundu. Ben sadece bu telkinler doğrultusunda aday oldum” diye konuştu.

“CHP’Yİ GENEL İKTİDAR YAPAN İZMİR İL BAŞKANI OLMAK İSTİYORUM”

Siyasetten şahsi bir beklentisinin bulunmadığını da ifade eden Cüneyt Oğuz, “Benim öyle bir beklentim ve koltuk sevdam yok. Ancak şöyle bir beklentim var; ben önümüzdeki dönem yapılacak genel seçimlerde CHP’yi iktidar yapan İzmir İl Başkanı olmak istiyorum, esas hedefim budur. Yoksa bunun dışında bilinmesini istediğim en önemli şey şudur; ben hiç kimsenin adamı değilim, kimseye bağlı değilim, tek bağlı olduğum yer CHP’nin kurumsal yapısı, tüzüğu ve yönetmelikleridir. Meşru zemin içerisinde benim Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu, İl Başkanım da Deniz Yücel’dir. Ben meşruiyete ve parti tüzüğüne inanırım, bu doğrultuda da 8 Şubat’ta Deniz Yücelin karşısında il başkan adayıyım” dedi.

“GENEL BAŞKANIN AĞZINDAN “TEK LİSTE” LAFINI DUYAN YOK!”

Öte yandan İzmir İl Kongresine yönelik bir algı çalışmasının sürdürüldüğünü ifade eden Oğuz, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir İl Kongresine tek listeyle gidilmesi yönünde bir ifadesi olduğuna inanmadığını söyledi. 8500 yıllık bir medeniyetin ve demokrasi kültürün beşiği olan İzmir’e böyle bir şeyin de yakışmayacağını anlatan Oğuz, “Bu nedenle İl Kongresine aday çıkmamı Genel Başkanımızın da sorun edeceğini düşünmüyorum” dedi.

“ÖRGÜT VE DELEGEYİ DİNLEMEK LAZIM”

Bu noktada İzmir’de halkın, tabanın, örgütün ve delegenin sesini dinlemek gerektiğini ifade eden Cüneyt Oğuz, “Delege gereceğini yapacak, kimi uygun görüyorsa onu İl Başkanı olarak seçecektir. Ben adayım, CHP’yi İzmir’de çok daha yukarılara taşıyacağımdan da kimsenin şüphesi olmasın. Sadece metropol siyaseti de yapmayacağım. Bugüne kadar 30 ilçenin 30’unun da dağında, bayırında, kırsalında var olmaya çalıştım. Seçilirsem bu anlamda daha da yapacaklarım var.

“PLANLAMA, STRATEJİ YAPMAYI BİLİRİM”

Planlama ve strateji bilirim. Bunları uygulamaya geçirmeyi bilirim. İşadamıyım, ekonomistim, iktisatçıyım, Uluslararası düzeyde projelerde çalışmışlığım var. Yurt dışında çalıştım, bu deneyimlerin da bana getirdiği birtakım donanımlar olduğunu düşünüyorum. Bunları da kullanarak insanlarla daha doğru bir iletişim kuracağımı, örgütü partimizin hedefleri doğrultusunda daha iyi motive edeceğimi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“İZMİR’İN DAĞLARINDA GERÇEKTEN ÇİÇEKLER AÇACAK”

Adaylığını açıkladıktan sonra İl Başkanı Deniz Bey’in kendisini tebrik ettiğini onun dışında kimse ile görüşmediğini de belirten Oğuz, “Siyasetten bir şey bekleyen insan değilim, siyasete bir şey vermek için mücadele ediyorum. Bu dakikadan sonra demokrasi adına, İzmir ve partim adına siyasete bir şey katarsam tatmin olacağım, yoksa başka beklentim yok. Gördüğüm eksiklikler var; İzmir’in 30 ilçesinde bekleyen hizmetler var. Daha da önemlisi bugün ki süreci çok önemli görüyorum. Parti olarak iktidara yürüyoruz. 31 Mart seçimlerinde başlayan bu süreç ilk genel seçimlerde CHP’nin genel iktidarı ile taçlanacak. Buna göre stratejimizi buna göre yapmamız, çok planlı çalışmamız, yetersiz olduğumuz yerlerde biraz daha dikkatli davranmamız gerekiyor. Bunlar hep bir plan program dahilinde uygulanırsa, İzmir’in bütün dağlarında çiçekler o zaman açacaktır” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bir mahalle diken üstünde: 4 kişi yaralandı
Bir mahalle diken üstünde: 4 kişi yaralandı
Mesut Yılmaz'ın durumu hakkında flaş açıklama
Mesut Yılmaz'ın durumu hakkında flaş açıklama