Deneyimli gazeteciler, Büyükşehir Meclisindeki Parti Gruplarının...

Deneyimli gazeteciler, Büyükşehir Meclisindeki Parti Gruplarının performansını masaya yatırdı

Öncüşehir TV'de 'Basın Meclisi' programında gazeteciler Gökhan Kafalı ile Mikail Karadaş, önümüzdeki günlerde İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde gerçekleşecek grup başkanvekilliği seçimlerini ve Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün adaylığını değerlendirdiler. Deneyimli gazeteciler örgütle bağları güçlü bir aday olan Gümrükçü’nün Başkan Soyer’in de elini rahatlatacağını ifade ettiler.

01 Nisan 2022 - 09:56 - Güncelleme: 01 Nisan 2022 - 13:28

ÖNCÜŞEHİR - Can Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Kafalı ve Kent Haber Yönetim Kurulu Başkanı Mikail Karadaş, Öncüşehir TV’de ‘Basın Meclisi’ programının konuğu oldu. Deneyimli gazeteciler, Öncüşehir Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Dağdeviren moderatörlüğünde kentin gündemini değerlenirdiler.

KAFALI: GÜMRÜKÇÜ MECLİSTE YAPILAN ARGÜMANLARA CEVAP VEREBİLECEK NİTELİKTE

Gazeteci Kafalı, Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekilliği seçimlerine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Büyükşehir meclisi siyasi bir ortam. Belediye hizmetlerinin tartışıldığı, siyasetin yapılacağı bir yer. AK Parti’de hatip olarak Özgür Hızal var, iyi bir hatiptir kendisi. Bence grup başkanvekili hem siyasette İzmir il başkanının temsilcisi hem de belediye başkanın en önemli savunma mekanizmasıdır. İlk dalgakıran o. Baktığımızda Ak Parti’de iyi bir hatip var. Bakıyoruz Büyükşehir Meclislerine, sürekli AK Parti tarafından gol yiyen bir CHP Büyükşehir Meclisi Grubu var. Sürekli bir savunma pozisyonunda ama benim gördüğüm kadarıylaCHP Grubu kendini tam olarak savunamıyor da... Kritik örnekler var ama Özgür Bey maşallah borusunu öttürüyor. Burada atik olmak, siyasete hakim olmak lazım; düşünüp düşünüp 3 gün sonra yazı yazdıktan sonra mecliste okumak bir marifet değil. Anlık gelişmelere karşı anlık siyasi refleks gösterebilmek konuya da hakim olmak ve belediyeciliği iyi bilmek gerekiyor. Bu kriterlere sahip olan birinin orada olması lazım. Mustafa Özuslu buna yetersiz demiyorum ama bazı eksiklerinin olduğu açık. Nilay Hanım da çok önemli bir isimdir ama yetersiz kaldığını görebiliyoruz. Elbette Sayın Tunç Soyer ile çalışma azmi onun enerjisini emmeyecek, motivasyonunu farklı yönde değiştirmeyecek iyi bir grup başkanvekilinin olması Tunç Soyer’in faydasınadır. Ben Utku Gümrükçü’nün adaylığı konusunda önce çelişkiye düşmüş olabilirim; “bir sürü meclis üyesi var, sen belediye başkanısın. Belediye başkanlığını yap” deme şansımız var ama Utku Gümrükçü sadece bir belediye başkanı değil. Siyasetin içinden gelen bir isim, iyi de bir hatip. Bence Gümrükçü mecliste yapılan argümanlara cevap verebilecek nitelikte. Tunç Soyer ile de iyi bir ekip olacaklarını düşünüyorum. Tunç Soyer’e rağmen adaylığına devam edeceğini ise düşünmüyorum. Karşı karşıya gelmezler ama Tunç Başkan da Utku Gümrükçü’ye razı olacaktır.”

KARADAŞ: GÜMRÜKÇÜ’NÜN İLK ADAY OLDUĞUNU DUYDUĞUMDA ŞAŞIRDIM

Özuslu’nun Grup Başkanvekilliğini performansını eleştiren gazeteci Karadaşda, “Büyükşehir Meclislerinin teorik ve pratik olarak görevleri vardır. Teori de grup yönetimleri, grup üyelerinin sevk ve idaresinden sorumludurlar. Pratikte öncelikli sorumlulukları ise partilerinin ilkeleri çerçevesinde, parti hafızasına ve örgütün diline sahip olan insanlar orada temsilde yer alır. Esasında bir temsil makamıdır. Mustafa Özuslu ve Nilay Hanım elbette bunun için elinden geleni yaptılar. Mecliste 4 tane grup var ama çoğunlukla AK Parti ve CHP’li grup başkanvekilleri konularla ilgili konuşurken görüyoruz. AK Parti’de Özgür Hızal çok iyi bir hatip ama Özgür Hızal’dan daha iyi hatipler belki vardır. Misal Tire’den gelen bir meclis üyesi belki daha iyi hatipti fakat AK Parti grubunu belirlerken şuna özen gösterdi; siyasi hafızası var mıdır, teşkilatın ne kadarına hakim, teşkilat bu insana ne kadar uzak ya da yakın? Böyle bazı kriterler koydu. Temsil makamları bazı kriterlere göre yazılmalı. Liyakat dediğimiz şey de bu biraz. Ben herhangi bir partinin üyesi değilim ama İzmir’de, İzmir’in sorunlarının konuşulduğu bir Büyükşehir Meclisi görmek isteyen bir gazeteciyim. Daha önceki programlarda da dedik; İzmir Büyükşehir Meclisinde İzmir’in sorunları konuşulmuyor. Dersine çalışmış bir AK Parti grubu vardı, geliyordu, anlatıyordu, ediyordu, hop onay geliyordu. İzmir’in köşe taşlarını bilmeyen, parti örgütünün çalışmalarını bilmeyen, konulara çok hakim olmayan bir grup başkanvekili var. Sayın Özuslu kusura bakmasın ama görünürde böyleydi. Ben Utku Gümrükçü’nün ilk aday olduğunu duyduğumda şaşırdım. Çünkü Gümrükçü il başkan adayı olmuştu. CHP bir futbol takımı olsa bütün mevkilerde görev almış birisi. Dolayısıyla ufku açık. Büyükşehir için bile düşünülecekken neden grup başkanvekilliğine aday oluyor ki dedim... Esasında kendi önünü kesmiş mi oluyor? Şöyle ki; örgütün, Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşadığı temsil sorunundan dolayı çok fazla dert yandığını duydum” dedi.

KAFALI: İLK DEFA BUCA’DA, SAYIN TUNÇ ÖRGÜTE İHTİYAÇ DUYDUĞUNU HİSSETİ

Kafalı, Başkan Soyer’in ilk defa örgüte Buca Metrosu’nun temel atma töreninde ihtiyaç duyduğunu ifade ederek, “Büyükşehir Belediyesi’nin bir sürü açılışı ve etkinliği oldu. İlk defa Buca’da, Sayın Tunç Soyer örgüte ihtiyaç duyduğunu hisseti. Demek ki örgütten kopmuş bir Büyükşehir Belediyesi var. İl başkanımızı tenzih ediyorum, köprü olmak için elinden geleni yapıyordur. İl ve ilçe başkanlıklarının amacı siyaset yapmak, belediyelerin hizmetlerini halka geçirmek ve oy toplamak değil mi? Burada bir kopukluk olduğu zaman demek ki bir yapılanlar halka geçmiyor. Demek ki Büyükşehir’deki grup başkanvekilliği tam uyumlu çalışmıyor” diye konuştu.

KARADAŞ: CHP GRUBUNUN AK PARTİ KARŞISINDA ZAYIFLIĞI HERKES TARAFINDAN KONUŞULUYOR

Karadaş ise, “Mecliste CHP grubunun AK Parti karşısında zayıflığı herkes tarafından konuşuluyor. Hatta CHP’liler bile kendi arasında konuşuyor. Bizim duyumlarımıza göre demiyoruz, bariz olan bir şeyden bahsediyoruz. Örgütün böyle bir serzenişi varsa burada inisiyatif almış birisini takdir ederim ama bence daha iyi düşünülebilirdi” ifadelerini kullandı.

DAĞDEVİREN: TAKIM ÇALIŞMASI AK PARTİ GRUBUNU MECLİSTE DAHA ETKİN GÖSTERİYOR

 

Programın moderatörü Dağdeviren de AK Parti’nin Büyükşehir’de Özgür Hızal, Hakan Yıldız, Erhan Çalışkan, Hüsnü Boztepe ve Fikret Mısırlı gibi isimlerle iyi bir takım çalışması ortaya koyduğunu ifade ederek; “Bu takım çalışması AK Parti Grubunu mecliste daha etkin gösteriyor” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti'den İYİ Parti'ye katılım! Kırkpınar: Az kaldı, geliyoruz
AK Parti'den İYİ Parti'ye katılım! Kırkpınar: Az kaldı,...
MSB acı haberi duyurdu: 4 asker şehit oldu
MSB acı haberi duyurdu: 4 asker şehit oldu