Deneyimli gazetecilerden ’zam’ yorumu

Deneyimli gazetecilerden 'zam' yorumu

Öncüşehir TV'de 'Basın Meclisi' programında gazeteciler Gökhan Kafalı ile Mikail Karadaş, İzmir’de suya ve toplu taşımaya yapılan zamları ve Kızılay Mahallesi’nde yaşanan kentsel dönüşüm sorunu hakkında düşüncelerini dile getirdiler.

09 Nisan 2022 - 17:48 - Güncelleme: 09 Nisan 2022 - 17:50

ÖNCÜŞEHİR – Can Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Kafalı ve Kent Haber Yönetim Kurulu Başkanı Mikail Karadaş, Öncüşehir TV’de ‘Basın Meclisi’ programının konuğu oldu. Deneyimli gazeteciler, Öncüşehir Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Dağdeviren moderatörlüğünde kentin gündemini değerlenirdiler.


“BORNOVA’DA REFERANDUMA GİDİLMELİ”

Bornova’nın Kızılay Mahallesi’nde yaşanan kentsel dönüşüm sıkıntısına değinen Kafalı, “Bornova’da  Kızılay Mahallesinde bir sıkıntı var değil mi? Niye bu sıkıntı var? Mustafa İduğ göreve geldiğinde Kızılay Mahallesinin kentsel dönüşümü ile alakalı bir kentsel dönüm planlaması yapmıştı. O planı yavaş yavaş yürürlüğe koyalım dendi ama o planlarda hesap etmediği bir şeyler vardı. Birden bire hükümet imar barışı diye bir şey çıkardı. İki katlı olan yerler birden dört katlı oldu. İnsanlar imar barışına başvurdu, hakkını da aldılar. Mustafa İduğ bu planı revize etmeden nasıl tekrar uygulamaya koysun? Ben Sayın Belediye Başkanımızın yerinde olsam, mahalleye bir referandum sandığa koyarım. Brifingle mahalleliye önce planı anlatırım. Sonra da hak sahipleri gelsin oy kullansın derim, “Siz isterseniz ben kazmayı vuracağım, istemezseniz keyfiniz bilir” demeli. Dediğim gibi bence bu konuda Bornova’da referanduma gidilmeli” dedi.

Karadaş ise, “Sayın Mustafa İduğ bence o sandığı önce Bornova’ya ilçeye koymalı. Bence İduğ ilçe ile daha çok istişare etmeli” ifadelerini kullandı.

KARADAŞ: TUNÇ SOYER’İN İKİ TANE BAŞARILI KAMPANYASI VAR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in başlattığı iki yardım kampanyası hakkında düşüncelerini dile getiren Karadaş, “Sayın Tunç Soyer’in iki tane başarılı kampanyası var. Eleştireceği konuda eleştiririm ama destekleneceği konuda da desteklerim. Bu şehirde yaşatan biri olarak desteklenecek konuda sonuna kadar yanında olurum. Bunlardan bir tanesi; her mahalleye bir kütüphane kampanyası. Bende çok şiddetli bir kitapsever olarak bu kampanyayı çok destekliyorum. İlk randevu verdiğinde de kitabımı alıp gitmek istiyorum. İzmir’de kitaba ulaşmaktan güçlük çeken insanların kitap okuması sağlanacak. Bunu çok isabetli buluyorum. Günümüzün insanların bilgiden koptuğu, küçük bilgilerle beynini küçülttüğü dönemde, kitapla beyin genişletme hareketi destekliyorum. İkinci konu da şu; ramazanın bereketi maalesef ki her softaya yansımıyor. Çok sıkıntı yaşayan insanlar var. Tane ile domates alınan bir çağdan bahsediyoruz. Sayın başkanın askıda fatura kampanyası var. Ben bu kampanyayı da önemiyorum. Bu tarz işleri kim yaparsa yapsın desteklerim. Her türlü yardımların isabetli olduğunu ve ihtiyaç sahipli insanlara ulaşacağını düşünüyorum. Bu kampanyalar için Sayın Tunç Soyer’i tebrik ediyorum” diye konuştu.

KAFALI: BÜTÜN KİRLİ OYUNLARA RAĞMEN…

Yardım kampanyaları için Başkan Soyer’i tebrik eden Kafalı, “Toplumun bu kadar bir arada durabilmesinin, aidiyet duygusunun kaybetmemesinin sebebi birbirimize olan inancımızdır. Bir şey olduğunda yine yanımızdakinin elini tutuyoruz. O yüzden bu tür durumlar çok iyi. Biz atakta duruyorsak, bütün kirli oyunlara rağmen hiçbir şey olmadıysa bize bu duygularımız yüzünden” şeklinde konuştu.

KARADAŞ: BATARSAK HEPİMİZ BATACAĞIZ

Hayatın her alanında şartların gün geçtikçe zorlaştığını ifade eden Karadaş, “Şartlar yakıtta da, ulaşımda da zorlaşıyor. Bu günlerin, şu ile zam yaptı şu il zam yapmadı, bu niye yaptı, yapmadı gibi eleştirilerin ve kavgaların yaşanacağı günler olmayacağını düşünüyorum. Bugün de bu kavganın manipülatif olacağını düşünüyorum. İzmir’e katkı vermek isteye bir insan varsa eğer Tunç Soyer gibi düşünmeyen birisi varsa, “benim şöyle bir çözüm önerim var; buradan kaynak yaratılabilir, bu kaynakla ulaşım bedeline zam yapılmaz” demeli. Sayın Tunç Soyer’in de bu tür tekliflere açık olması lazım. Bu tek taraflı bir durum değil. Ülke olarak zor günlerden geçerken tamamen kafamızdaki zihniyetlerimizden kaynaklanan ayrılıkları bir kere silmemiz lazım. Çünkü aynı gemideyiz. Batarsak hepimiz batacağız” dedi.

KAFALI: ARTIK SÜRDÜRÜLEMEZ BİR HİKAYE VAR

Kafalı ise, “Aynı gemideyiz ama siz güvertedesiniz, biz baş altıyız. Hayat pahalılığı cidden sıkıntılı bir konu. Umarım bu polisiye tedbirlere yerine, Sayın bakan sadece gözlerimize bakın demek yerine başka önlemler alır. Ülke, sadece gölere bakışla yönetilmiyor. İyi bir şeyler yapılması lazım. Akaryakıt zammının bir an önce eski haline doğru gelmesi lazım. Çünkü artık sürdürülemez bir hikaye var. Eğer o ucuzlarsa marketteki bazı ürünler ucuzlar” ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti'den İYİ Parti'ye katılım! Kırkpınar: Az kaldı, geliyoruz
AK Parti'den İYİ Parti'ye katılım! Kırkpınar: Az kaldı,...
MSB acı haberi duyurdu: 4 asker şehit oldu
MSB acı haberi duyurdu: 4 asker şehit oldu