Dervişoğlu: Hükümet Libya desteğimizi yanlış anladı

Dervişoğlu: Hükümet Libya desteğimizi yanlış anladı

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu İzmir İl Başkanlığı’nda gazetecilerle bir araya geldi. Türkiye ve İzmir gündemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

07 Ocak 2020 - 14:03 - Güncelleme: 07 Ocak 2020 - 14:58

Didar DEMİRCİ - İYİ Partili Müsavat Dervişoğlu’nun İzmir İl Başkanlığı’nda düzenlene basın toplantısına İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, yönetim kurulu üyeleri ve partililer katıldı. Öncelikle Türkiye gündemini değerlendiren Dervişoğlu, hükümetin ekonomik, sosyal ve dış politaka anlamında eleştirilerde bulundu. Dervişoğlu İzmir’e gündemi ile ilgili de çarpıcı açıklamalar bulundu. Urla Belediyesi’ne kayyum atanması ve Pasaport’a gökdelen projesi ve işsizlikle ilgili açıklamalarda bulundu.

‘YERLİ ARABAYI YERİNDE VE DOĞRU BULUYORUZ’

İşsizliğin yüzde 14’e yükseldiğine dikkat çeken Dervişoğlu, “Bunun içinde yüzde 25 genç işsizlik var. Bugün 1 milyon 250 bin üniversite mezunu genç işsizin derdine çare aramakla hepimiz mükellefiz. 2008 yılındaki asgari ücret 410 dolara tekabül ederken, bugünkü asgari ücret ise 356 dolara düşmüştür. Yani reel olarak azalmıştır. 15 yıl önce dolar 1.39dur, bugün itibariyle ise 5.95 liradır. Türkiye geride bıraktığımız 17 yıl içinde 1 trilyon lira faiz ödemesi yapmıştır. Hissedilen enflasyon yüzde 25’lerin üzerindedir. Bugün itibari ile büyüme 0’dır. Böyle bir ekonomide iktidar doğru kararlar vermeyi becerebilecek kadroyu devreye sokmalıdır. Vatandaş nezdinde iyilik duygusu yaratabilecek bir takım adımları atmak lazım. Bu adımlardan biri yerli araba meselesidir. Biz bu girişimi doğru ve yerinde buluyoruz. İyi parti olarak bu ekonomik hamlede imzası bulunanları takdir ediyoruz. Ancak hükümeti bir takım gerçekleri de görmeye davet etmek gibi bir sorumluluğumuz var. Dünya otomotiv sektörü rekabet edebilmek adına firmaları birleştiriyorsa, hükümetin de böyle birtakım tedbirleri yaşama geçirebilecek çalışmaları devreye sokmaları gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

‘KANAL PROJESİNİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİNE İHTİMAL VERMİYORUZ’

İstanbul’da gerçekleştirilmesi planlanan kanal projesine de değinen Dervişoğlu, “TBMM’de bu işin sorumlusu bakanlıklara ve bürokratlara sorduk. Bize dediler ki; 33 üniversiteden 200’den fazla bilim insanının fikirlerine danışarak bizler bu projeyi eyleme geçirme kararı aldık. Biz bu projenin ekosistem açısından ciddi sorunları beraberinde getireceği gibi dış politika alanında da Türkiye açısından birtakım sıkıntıları beraberinde getireceğini düşünüyoruz. İyi parti olarak biz bu projenin yapılabilirliğine ihtimal vermiyoruz” şeklinde konuştu.‘ANTLAŞMAYLA TEZKERE BİRBİRİNE KARIŞTI’

Öte yandan Libya meselesinde deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasıyla ilgili TBMM’ye gelen antlaşmaya İyi Parti’nin onay verdiğine dikkat çeken Dervişoğlu, “Akdeniz’in doğusu, bahsettiğimiz alana sınırı olan bütün ülkeleri ilgilendiriyor. Bizim salt Libya ile gerçekleştirdiğimiz antlaşma, başlı başına tek bir çözüm değildir. O bölgede istikrarın sağlanması, diğer ülkelerin de ortaya çıkacak değerlendirmelerde bizlerle hem fikir olmasını temin etmemiz icap ediyor. Biz bu antlaşmayı kabul ederken, Türkiye’nin bütün ülkelerle iyi ilişkiler içinde bulunması gerektiği hususuna işaret ettik. Deniz yetki alanlarının sınırlandırılması antlaşmasıyla, Libya’ya asker gönderme tezkeresini birbirine karıştırdılar. Oysa ikisi birbirinden çok farklıdır. İyi Parti olarak biz Libya’ya asker gönderme tezkeresine ‘hayır’ oyu verdik” dedi.

‘LİBYA’YA KAÇ ASKER GİDECEKTİR?’

Libya meselesinde aydınlatılmamış hususların olduğunu söyleyen Dervişoğlu, “Dış işleri bakanımızla yapmış olduğumuz görüşmede, Libya’ya gideceksek ve bu bir davet mektubuyla gerçekleşecekse, mektupta nelerin yazılı olduğunu bizlere söylemelerini istedik. Dış işleri bakanımız ‘Sayın cumhurbaşkanından izin almadan davet mektubunun içeriği hakkında bilgi vermem mümkün değildir’ cevabını verdi. AK Parti’nin milletvekilleri de davet mektubunun içeriğini bilmiyordu. Bilmedikleri bir mektuba evet oyu verdiler. Libya’ya kaç asker gidecektir? Gidecek askerlerin sayısı, sınıfı, statüsü ne olacaktır? Asker oraya nasıl sevk edilecektir? Kendisi içinde bir iç savaşın yaşandığı Libya da mevcut yönetimin diğer güçler tarafından ele geçirilmesi durumunda askerimizin konumu ve tavrı ne olacaktır? Zaman sınırı nedir, biz Libya’da ne kadar kalacağız? Bu soruların cevabını bir tek Recep Tayyip Erdoğan biliyor. TBMM noter konumuna düşürülmüşse, karar yetkisi tamamıyla bir tek kişiye devrediliyorsa, o zaman Türkiye’nin değerlendirmesi icap eden şey sistemdir” şeklinde konuştu.


‘REEL PROJELERE İTİBAR EDİLMESİ BEKLENTİMİZ’

“Yağmur yağdı mı İzmir’de birtakım sıkıntılar yaşanıyor” diyerek İzmir gündemine geçen Dervişoğlu “Su kesintileri oluyor bazı yerlerde yetersizlikler nedeniyle sıkıntılar yaşanıyor.  Devlette nasıl devamlılık esassa belediyelerde de esastır. Eksikliklerin giderilmesi anlamında üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. İzmir’de de reel projelere itibar edilmesi ve yaşama geçirilmesi bizim beklentimizdir. Kentimizin de çok önemli sorunları var. İzmir valimizi ziyaret edip kentin problemleriyle ilgili bilgi aldım. Cuma günü de belediye başkanımızı ziyaret edeceğim. TBMM’de İzmir’le ilgili sorunları gündeme getirmek üzere teşkilatımız dan da gelen bilgilerle İzmir’in derdine derman olabilecek, çıkmayan sesini çıkaran adımları atmaya gayret edeceğiz. Öte yandan İzmir’de çok önemli fay hatlarının geçtiği deprem bölgesi. Şu an da iskanı verilmiş binaların durumlarının gözden geçirilmesi lazım. Termal zengiliği olan yerlerde deprem kaçınılmazdır. İzmir bu açından bakıldığında da termal zenginlikler açısından önemli bir vilayetimiz. Hem siyasi hem STK’lar olarak bu alanda hassasiyetimiz ortada çıkarabilecek ve söylem geliştire bilecek bir ortam lazım diye düşünüyorum.

‘İZMİR BAĞIRINA ÇAKILMIŞ BİR KAZIKTIR’

“Gökdelen projesiyle ilgili soruları yanıtlayan Dervişoğlu “Sizce yapılacak mı? Orası bir gökdelen projesi değil İzmir’in bağrına çakılmış bir kazıktır. İzmir’in yüzde 53’ünde yeni yerleşim alanları oluşturabilme alanlarımız var. Kentin siluetini bozacak projelere olumlu bakmam mümkün değil. Denizin kenarında yola kazma vurduğunuz zaman 20 cm’den tuzlu su çıkıyor. İzmir’in doğası, denizi, siluetini korunmalıdır. Ben İzmir in doğasının denizin ve siluetinin korunmasından yana bir tavır sergiledim. 25 yıldır siyaset yapıyorum. Bir kentin kültürünü, kültürel yapısı ve kent merkeziyle oynadığınız zaman kentin anılarıyla oynarsanız. Bu sebeple maceraperest projelere imkan verilmemelidir. Bu konuda referanduma da başvurulsun istiyoruz. Sorulsun İzmir halkına bağrına saplanmış kazık istiyor mu?

‘İZMİR’DE KAYYUM ATANMAZ MECLİS’TEN SEÇİLİR’

İzmir’e bir kayyum atanması başka şehirlerdeki gibi algılanmaz. Biz burada kayyum atıyoruz, İzmir’de ne yapalım. İzmir’de meclisten seçeceksiniz. Biz bir ittifak yaptık ama Urla’da aday çıkardık. Biz bilseydik CHP’yi uyarırdık. Ama burası İzmir demokrasinin beşiğidir. Sorunlu arkadaşlar çıkabilir, İzmir’in kurumları işler. Bu hükümet istediği zaman Libya’ya asker gönderiyor, meclisten başkan mı seçemeyecek. Bu hükümetin iş birliği yaptığı adamların arasında Urla Belediye Başkanı’ndan çok daha fazla FETÖ’cü var. Urlar Türkiye’nin aktığı bir yer. Hükümetin karnesi bu alanda bozuk başkasına not vermesin.

‘İŞSİZİN PARTİSİNE BAKILMAZ’

Büyükşehir’den istihdam beklentileri olduğu yönündeki soruya yanıt veren Dervişoğlu “İzmir’in beklentisi var. Sadece bizim değil. İşsizin AK Partili, CHP’lisi, MHP’lisi İYİ Partilisi olmaz. Bu kentin iş arayanlarına iş bulmak hepimizin ortak görevidir. Büyükşehir belediyesi Türkiye’yi bir yatırım ortamına dönüştürürse iş arayanlar sıkıntısı büyük ölçüde çözülür. Belediye beni alsın. Belediye’de belirli bir sayıda iş icra eden bir kurum. Herkes belediye diyor. Valilik ve Kaymakamlık alsın. Bu iki kurum iş bulmak yerine yardımı tercih ettiği için bu haldeyiz. İşsizin partisine bakılmaz. Esas olan liyakattir. Bu memleketin işsizin bizim işsizimizdir, acısı bizim acımızdır. Belediyeler sorumludur bizler de sorumluyuz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de siyaseti sarsan intihar!
İzmir'de siyaseti sarsan intihar!
Polisten kaçan sürücü kurulan barikattaki araçlara çarptı
Polisten kaçan sürücü kurulan barikattaki araçlara çarptı