E-ticaret gözünüzü mü korkutuyor?

E-ticaret gözünüzü mü korkutuyor?

Ticaret internete taşındı, internette mağaza açmayanlar ise tabiri yerindeyse yaya kaldı. Öyle ki her geçen gün artan e-ticaret hacmi dudak uçuklatıyor. Peki neden e-ticaret? E-ticaret verileri bize neyi gösteriyor?

14 Ocak 2020 - 17:30 - Güncelleme: 14 Ocak 2020 - 18:25

Mevlüt DAĞDEVİREN - Türkiye pazarına geç girse de hızlı bir etkinlik gösteren amazon.com, İzmir'de BiTıklaAvrupa e-ihracat eğitimi düzenledi. Yaklaşık 400 kişinin katıldığı eğitimde katılımcılara e-ticaretin geldiği boyut hakkında bilgi veren Boğaziçi Üniversitesi Eğitmeni Emre Doğru, bugün dünyanın en değerli 5 şirketinin teknoloji şirketleri olmasına dikkat çekti.

Geçmişte dünyanın en değerli şirketleri listesinde ilk sıraları savunma sanayi şirketlerinin yer aldığını anımsatan Doğru, bugün ise bu listenin ilk sıralarında Apple, Google, Microsoft, Amazon, Facebook ve Samsung'un yer aldığını kaydetti.

Perakende e-ticaretin 2021 sonu itibariyle 4,9 trilyon dolara ulaşmasının öngörüldüğünü belirten Doğru, 740 milyar dolarlık hacimle en büyük perakende e-ticaret payının Çin'e ait olacağını söyledi. Bu 4,9 milyar dolarlık pazarda Avrupa Birliği ise 3. büyük bölgesel pazarı oluşturuyor. Avrupa Birliği ülkelerinin bu hacimdeki payı ise 346,5 milyar dolarlık olarak hesaplanıyor.

E-TİCARETİN TÜRKİYE'DEKİ SEYRİ

E-ticaretin Türkiye'deki pazar payı da çok hızlı büyüyor. Bu alandaki istatistikleri paylaşan Doğru, 2014 yılında 18,9 milyar lira olan Türkiye'nin e-ticaret hacminin 2018 yılında 59,9 milyar dolara yükseldiğini, 2019 verilerinin ise henüz ellerinde bulunmadığını kaydetti.

Türkiye'nin e-ticaret pazarında en büyük payın perakende satışlara ait olduğunu da ifade eden Doğru, perakende satışları tatil ve seyahat ile yasal online bahis oyunlarının takip ettiğini anlattı.

PEKİ, NEDEN E-TİCARETİ TERCİH EDİYORUZ?

Çünkü daha mobilize ve daha çok seyahat ediyoruz

Hayatımız daha hızlı

Her şeyi anında istiyoruz ama vaktimizi harcamak da istemiyoruz

Bir şeyler satın alma, her an her yerde çeşitli cihazlar üzerinden mümkün

Her şey için internette arama yapıyoruz

Hala fiziksel deneyimi önemsiyoruz

Çok fazla iletişim halindeyiz

Sosyal ağlarda sosyaliz!

Akıllı telefon bağımlısıyız

İşte bu sebepler e-ticaret pazarının her yıl katlanarak büyümesine yol açıyor.Burada dikkat çeken bir başka önemli veri ise tüketicilerin yüzde 92.2'si kendi ülkesinin para birimiyle alışveriş yapmayı tercih ediyor. Başka ülkelerin para birimi ile alışverişi çok güvenli bulmuyor.

E-TİCARETİN GELECEĞİNİ GÖSTEREN VERİLER

2019 yılsonu itibariyle Türkiye'nin nüfüsü 82.44 milyon kişi...

Mobil kullanıcı sayısı 76.34 milyon, toplam nüfusun yüzde 93'ü

İnternet kullanıcısı sayısı 59.36 milyon, toplam nüfusun yüzde 72'si

Sosyal medya kullanıcısı sayısı 52 milyon, toplam nüfusun yüzde 63'ü

Mobil sosyal medya kullanıcısı sayısı da 44 milyon, yani toplam nüfusun yüzde 53'ü...

İşte bu rakamlar e-ticaretin ülkemizde daha alacak çok yolu olduğunu ve her geçen yıl pazar payını katlayarak arttıracağını gösteriyor.

ÜRÜNLE İLGİLİ TÜKETİCİYİ EĞİTİN

Bir şekilde bugün e-ticaret yapanların başarılı olması da öyle kolay değil. Pazara her geçen gün binlerce yeni satıcı giriyor. Bu karmaşa içinde tüketicinin dikkatini çekecek bazı tüyolar da var. Emre Doğru, bu noktada ürünle ilgili tüketiciyi eğitmenin iyi bir yol olduğunu söylüyor. Tüketici hatasız, en kaliteli ürünün nasıl olması gerektiğini sizden öğrenecek, böylece o alanda ürün seçerken nelere dikkat etmesini bilecek. Sizin ürünleriniz de bu özellikleri taşıyorsa sizi tercih edecek.

Bir diğer önemli tüyo ise e-ticaret sitelerinin tüketici alışkanlıklarını takip etmesi ve tüketicinin ilgili alanlarını tespit ederek, o alanda farklı ürünler de önermesi gerekiyor. Bu işi doğru yapan e-ticaret siteleri satışlarında daha başarılı oluyor.

TÜKETİCİ YORUMLARI HER ŞEYDİR

Tabi her tüketici artık ürün yorumlarının ne anlama geldiğini biliyor. Bir ürün alırken, mutlaka o ürünü  daha önce edinmiş olanların yaptığı yorumları da okuyor. İşte o yorumlar tüketicinin tercihleri üzerinde çok önemli bir etki gösteriyor. Çünkü en fazla ve en iyi yorumu alan ürün ve satıcılar bir anda çok fazla ön plana çıkabiliyorlar. Bir de teslimat süreleri var tabi... Tüketici hızlı olsun diye internetten aldığı bir ürünün en kısa zamanda eline gelmesini bekliyor. Dolayısıyla teslimat sürelerinde sıkıntı yaşanması halinde ve ürünle ilgili mutsuzluklar yaşanması sizin daha sonraki satışlarınızı doğrudan etkiliyor.

TÜKETİCİYİ E-TİCARETTEN UZAK TUTAN SEBEPLER

Tabi tüketiciyi sizin internette sattığınız üründen soğutan ve uzaklaştıran başlıca nedenleri de yazmak lazım. İşte o nedenler:

Yetersiz ürün açıklaması

Niteliksiz ürün gönderimi - ürün ve paketleme sorunları

Yetersiz ürün görseli

Ürün iade ve değişiminin zor olması

Zayıf lojistik hizmet

Yüksek kargo ücreti

 

Yetersiz müşteri hizmetleri

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Torbalı'da süreç nasıl işleyecek? Cumhur İttifakı da aday çıkaracak mı?
Torbalı'da süreç nasıl işleyecek? Cumhur İttifakı da aday...
Kabine'de revizyon! İki yeni bakanlık kuruldu
Kabine'de revizyon! İki yeni bakanlık kuruldu