Gaziemir Belediyesi depremin yaralarını sarıyor

Gaziemir Belediyesi depremin yaralarını sarıyor

Gaziemir Belediyesi’nin başlattığı yardım kampanyası sonucu ilçe sakinlerinin birkaç saat içinde bağışladığı 2 kamyonet eşya, depremden etkilenen yurttaşlara ulaştırıldı. 

02 Kasım 2020 - 15:35
Reklam

Belediye, depremden hasar gördüğü belirtilen binalarla ilgili de mimar ve mühendislerden oluşan dört ekip oluşturarak talepte bulunan vatandaşların binalarında görsel ön inceleme çalışması başlattı.

Gaziemir Belediyesi, ilçe sakinlerinin bağışladığı eşyaları depremden etkilenen yurttaşlara ulaştırmak için kampanya başlattı. Kampanyanın duyurulmasının ardından saatler içinde Gaziemirliler birçok bağışta bulundu. ESBAŞ Spor Salonu ve Yeşil Mahalle Semt Evi’nde toplanan giysi, battaniye, temizlik malzemeleri, yatak, ısıtıcı, bebek maması, bebek bezi, gıda, yastık, maske ve dezenfektandan oluşan yardımlar hızla depremzedelere ulaştırılmak üzere Bayraklı Belediyesi’ne teslim edildi. Belediye yetkilileri kampanyanın devam ettiğini açıkladı.

Binalarda görsel ön inceleme

Depremden etkilenen yapılarda oluşan hasarlarla ilgili de harekete geçen Gaziemir Belediyesi, mimar ve mühendislerden oluşan dört ekip ile ilçede çalışmalara başladı. Gaziemir Belediye Başkan Yardımcısı Necati Kırmaz’ın koordine ettiği Fen İşleri Müdürü Murat Dalkıran, İmar ve Şehircilik Müdürü Berrin Yıldırım’ın da yer aldığı, mimar ve mühendislerden oluşan ekipler ön inceleme çalışmalarında şimdiye kadar 100’e yakın binada incelemede bulundu.

Ekiplerin titizlikle incelediği binaların yüzde 90’ın sadece duvar çatlığı olduğunu tespit ettiklerini, bunun “iyi haber” olduğunu belirten Başkan Yardımcısı Kırmaz, “Bizim ilçe belediyesi olarak binaların hasarıyla ilgili belge verme yetkimiz yok. Bu yetki tamamen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda. Ancak biz bu süreçte bize ulaşan vatandaşlarımıza ve bakanlığın birimlerine yardımcı olmak adına dört ekip kurarak binalarda görsel ön inceleme çalışmasına başladık. Ekiplerimiz sahada çalışmaya devam ediyor. Binalara ilişkin oluşturacağımız bilgilendirme raporlarını Gaziemir Kaymakamlığı’na ileteceğiz. Evinde hasar olduğunu düşünen vatandaşlarımız belediyemize ulaşarak ekiplerimizin görsel ön inceleme yapması için kayıt yaptırabilirler” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de 15 yaşındaki çocuk, kendisini ikaz eden polisi bıçakladı
İzmir’de 15 yaşındaki çocuk, kendisini ikaz eden polisi...
İzmir’de park kavgası: 1’i ağır, 2 yaralı
İzmir’de park kavgası: 1’i ağır, 2 yaralı